Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przykładowo; przy siedmiu mniej więcej równych obwodach, przepływ z 700m3 spadnie do ok 100 m3 i tę ilość należy przyjąć do obliczeń. Pozostaje jeszcze - pomijalny dla amatorskich obliczeń - opór samej belki rozdzielacza i jej "infrastrukturę".

 

W takim razie belka prawie żadnego oporu nie stawia. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.

 

Czy 15 pętli po 50 metrów ma sens?

Dla równowagi hydraulicznej na parterze 8 pętli po 65mb, piętro 15 pętli po 50mb. Podział 700l/h piętro i 500l/h parter.

Dobiegówki między rozdzielaczem a pokojem maks. 2mb.

Tylko czy pętle 50mb nie będą zbyt krótkie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak podzielę na 65mb to wyjdzie 12 pętli, niewiele mniej.

Ponadto niestety parę zwojów rury przyszło w długości 100mb, a tego się bez odpadów na 65mb nie da podzielić :-) Dlatego część chyba faktycznie zrobie po 65mb (8 obwodów parteru), zużywając krążki 200-metrowe, a resztę podzielę na 50mb (15 obwodów piętra).

Dodatkowo dzięki temu spadną opory hydrauliczne, pompka będzie miała lżej, no i obędę się bez dławienia części obwodów.

 

Tak się składa, że te 15 obwodów po 50mb idealnie równoważy (wraz z dobiegówką) 8 obwodów po 65mb, dzieląc odpowiednio przepływ na piętro (dokładnie 740l) i parter (460l).

 

Trochę krótkie te odcinki, ale chyba zadziała, przynajmniej taką mam nadzieję :-D bo nic lepszego raczej nie wymyślę

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podzielę na 65mb to wyjdzie 12 pętli, niewiele mniej.

Ponadto niestety parę zwojów rury przyszło w długości 100mb, a tego się bez odpadów na 65mb nie da podzielić :-) Dlatego część chyba faktycznie zrobie po 65mb (8 obwodów parteru), zużywając krążki 200-metrowe, a resztę podzielę na 50mb (15 obwodów piętra).

Dodatkowo dzięki temu spadną opory hydrauliczne, pompka będzie miała lżej, no i obędę się bez dławienia części obwodów.

 

Tak się składa, że te 15 obwodów po 50mb idealnie równoważy (wraz z dobiegówką) 8 obwodów po 65mb, dzieląc odpowiednio przepływ na piętro (dokładnie 740l) i parter (460l).

 

Trochę krótkie te odcinki, ale chyba zadziała, przynajmniej taką mam nadzieję :-D bo nic lepszego raczej nie wymyślę

 

Witam

 

Idąc tym tokiem osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Woda popłynie tam gdzie ma mniejsze opory czyli na pętle 50 metrowe, choćbyś ich zrobił 30.

Niepotrzebnie, a przy tym w oparciu o błędne założenia kombinujesz, jak przysłowiowy "koń pod górę".

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Idąc tym tokiem osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Woda popłynie tam gdzie ma mniejsze opory czyli na pętle 50 metrowe, choćbyś ich zrobił 30.

Niepotrzebnie, a przy tym w oparciu o błędne założenia kombinujesz, jak przysłowiowy "koń pod górę".

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

 

Akurat 15 pętli po 50mb, przy łącznym przepływie 750l/h ma taki sam opór co 8 pętli po 65mb przy łącznym przepływie 450l/h.

Czyli innymi słowy: 15 krótszych pętli ma mniejszy opór i popłynie przez nie więcej wody niż przez 8 dłuższych pętli.

Mam nadzieję, że na trójniku dzielącym strumień na piętro i parter nastąpi równowaga, że więcej popłynie na piętro (750l), a mniej na parter (450l), o to mniej więcej mi chodzi.

Ale dla pewności zastosuję przepływomierze, żeby wyregulować w razie jakbym się pomylił :-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparty jesteś. Zatem inaczej; W miejsce trójnika wstaw zawór mieszający, np taki;

 

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-trojdrogowy-3d-dn25-1-mieszacz-i4148616802.html

 

Przy wyborze zwróć uwagę na firmę i możliwie wysoki Kvs.

Przepływomierze służą do ustawiania przepływu w poszczególnych pętlach a nie hydraulicznej regulacji całego układu.

Koszt takiego zaworu to mniej niż jedna dodatkowa pętla -choćby 50 metrowa.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparty jesteś. Zatem inaczej; W miejsce trójnika wstaw zawór mieszający, np taki;

 

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-trojdrogowy-3d-dn25-1-mieszacz-i4148616802.html

 

Przy wyborze zwróć uwagę na firmę i możliwie wysoki Kvs.

Przepływomierze służą do ustawiania przepływu w poszczególnych pętlach a nie hydraulicznej regulacji całego układu.

Koszt takiego zaworu to mniej niż jedna dodatkowa pętla -choćby 50 metrowa.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Nie, nie jestem uparty :-) Tylko nie wiem, w jakim celu miałbym wstawiać taki zawór? Co on miałby mieszać i po co, skoro układ powinien wg tabel być odpowiednio zrównoważony samą długością pętli. Możesz wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć 100% podłogówki, grzać to prądem, a dokładniej buforem w taniej taryfie....mam płytę z 24cm XPS. Moje zapytanie jak to zrobić?

10cm EPS - 2x5cm plus 6-7cm wylewki czy na odwrót tzn. 10cm wylewki i 5cm EPS.. Jaka wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć jakoś jasnej informacji - czy panele na ogrzewaniu podłogowym należy układać jako podłogę pływającą czy jakoś kleić do podłoża? Jeśli kleić to czym? Jeśli pływająco to co pod spód lepiej? Jak macie u siebie

 

I jakiej grubości panele dawaliście?

Edytowane przez lockter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panele mam na poddaszu uzytkowym lacznie 100 m2 i w porownaniu z dolem gdzie na podlodze jest plytka oraz parkiet nie ma roznicy temperaturowej. tzn jest, na poddaszu mam okolo 1 stopien nizsza temperature, ale mysle ze to wina okien polaciowych bo sa zwykle. utrzymuje w domu temperature ok 22 stopnie. panele mi nie stukaja i maja temperature obojetna. tzn mozna po nich chodzic boso i nie czuc zimna ani goraca. maksymalna temperatura wody w podlodze jaka grzalem tej zimy to chyba 35 stopie.

 

przepraszam za interpunkcje ale pisze z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to jest rozwiązanie, folia budowlana, potem siatka zbrojeniowa i na to rurki na klipsach?

 

http://images33.fotosik.pl/452/71028be4e2e92665.jpg

 

 

Jak na proszku PUR położyć podłogówkę? Ma ktoś doświadczenia albo może napisać coś więcej?

 

Wystarczy położyć folię, na to siatkę np. 15x15cm, i do niej przypiąć rurki podłogówki?

 

Dodam, że proszku musiałbym położyć 30cm grubości, na to 7cm wylewki. Zastanawiam się, czy pod wpływem pracy termicznej wylewki nie będzie się ten proszek z czasem coraz bardziej ubijał pod wylewką, że w końcu wylewka popęka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

współczynników rozszerzalności liniowej dla betonu to 14 * 0,000001 K

czyli zobaczysz ubijający się proszek dopiero jak rozgrzejesz swoją podłogę do +800K

 

No tak, wiesz, tak podłoga jest jednak 'pływająca', jakoś tam pracuje przy zmianach temperatury. Zastanawiam się, czy coś może zaszkodzić posadzce położonej na proszku poliuretanowym.

Właściwie ten proszek dość twardy jest, ma sporą gęstość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć jakoś jasnej informacji - czy panele na ogrzewaniu podłogowym należy układać jako podłogę pływającą czy jakoś kleić do podłoża? Jeśli kleić to czym? Jeśli pływająco to co pod spód lepiej? Jak macie u siebie

 

I jakiej grubości panele dawaliście?

 

 

Obszerny wątek na ten temat: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?118391-PODK%C5%81AD-POD-PANELE-folia-mata-pianka-korek-pod-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyta zbrojona, więc nacisk na proszek powinien być rozłożony, popękać cała może nie ppęka, ale siadać może - i co wtedy?

 

pęknie jak będzie miała puste pod spodem, lub na karbie

 

jak to ma być zrobione tak jak na zdjęciu to jeszcze podłoga może pod wpływem ciężaru siąść. wcześniej ten proszek musiałby być dobrze zagęszczony... tylko czy to możliwe?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...