Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobieg 36,5m. Pętla 116,5m (sypialnia z garderobą). Długości są różne (35, 102, 76, 109, 103, 64, 53, 108 i właśnie 153..) Co też mnie zastanawia czy da rade to później wyregulować? Póki co nic jeszcze nie zamawiałem a nie chciałbym popełnić błędu.

 

Będzie potrzebna pompa obiegowa o duzej wysokosci podnoszonia, bedzie zwiekszony pobór energii. Ja bym taki projekt odrzucił i kazał przeprojektować. Skoro jeszcze nic nie zamówione to nic nie szkodzi zaprojektowac powtórnie, ja bym sprawdził obliczenia ozc do tego projektu. To ze są w nim błedy to widac, jak sa wykonane obliczenia ozc tego nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu tematu ogrzewania podłogowego oraz zabawy z purmo co i sdg, powstała pierwsza wersja podłogówki.

podlogowka_v1.jpg

Kolorem niebieskim zaznaczona rurka podłogowa w otulinie/izolacji.

 

Parametry podłogówki dobrałem na podstawie OZC od asolta.

Zapotrzebowanie na ogrzewanie oscyluje w okolicach 25kWh/(m2rok)

Największe starty występują w salonie (duże okno), ok. 27W/m2 przy temp wew 20stC i zew. -20stC

 

Wyszło 9 pętli o długościach od 50m do 75m, razem ok 570m rurki. Rozstaw 25cm. Większe zagęszczenie 20cm tylko w łazience.

Ponieważ toaleta ma bardzo małe straty ogrzewam ją tylko powrotami z pętli. Pytanie, czy to słuszne podejście?

Jak wspominałem wcześniej wszędzie bezie panele/parkiet, oprócz wiatrołapu, pralni, łazienki i toalety gdzie będą płytki/posadzka przemysłowa.

 

Porównując wyniki z Purmo CO i Purmo SDG wychodzi mi, że dla tych samych parametrów wejściowych Purmo SDG wylicza delikatnie większy strumień cieplny.

Wg Purmo SDG wystarczy dla mojej instalacji zasilanie o temp 33st, wg Purmo CO potrzeba zasilania o temp 35st.

Kiedyś, chyba mpoplaw, pisał, że SDG sporo przewymiarowuje. Może się ktoś to tego odniesie?

 

Zastanawiam się jeszcze nad kuchnią. Z jednej strony nie ma sensu pod meblami układać rurek, z drugiej strony tak jest bezpieczniej jeśli miałaby się w przyszłości zmienić jej aranżacja. Jakieś rady?

 

Wszelka krytyka mile widziana.

Jeśli widzicie jakieś rażące błędy to piszcie.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Cisza nastała...

Jest aż tak źle, że szkoda słów, czy brak słów, bo nie ma się do czego przyczepić? ;)

Czym będziesz grzal ?Jeśli prądem to sądzę że w dwóch taryfach,czy przewidziales że przez ok.10h musisz zaopatrzyć dom w ilość energii na24h ?

Jeśli pompą ciepła,teraz czy kiedyś,brałeś pod uwage,że przez te 10h przy tych rozstawach musisz podnieść temp.zasilania a to będzie wiązało się ze spadkiem sprawności pompy ?

No chyba,że projekt od razu przewiduje grzanie dwutaryfowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ogrzewanie przewiduje dwutaryfowe.

Ogrzewanie w płycie.

Podłogówkę będzie napędzał wodny bufor ciepła.

Bufor ciepła zasilany grzałką, kominkiem, może pompą/panelami

 

Z danych z Purmo CO wynika, że zmniejszając rozstaw z 25cm do 15cm, zdołam obniżyć temp zasilania jedynie o 2 stopnie, więc cudów nie ma.

 

EDIT:

Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że są to obliczenia dla mocno skrajnych warunków nie uwzględniających zysków.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze swojego przykładu moge Ci podpowiedzieć na temat pętli pod meblami w kuchni: był projekt mebli, monterzy c.o wzięli to pod uwagę i pod nimi nie mam podłogówki. małżonce nie spodobała się jedna ostatnia szafeczka i z niej zrezygnowaliśmy. teraz mam taki kwadracik 40x40 cm nieogrzewany co czuć pod stopami w sezonie grzewczym. jak podłoga się dobrze rozgrzeje w mroźniejsze dni to jest to mniej odczuwalne ale różnica temperatur napewno jest. teraz napewno bym leciał z pętlą po całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki emmer, też skłaniam się ku opcji równomiernego rozmieszczenia. Głównie z powodów, o których właśnie napisałeś ;)

 

EDIT:

Męczy mnie jedynie ta toaleta.

Jeśli będę grzał samymi powrotami, to pewnie podłoga będzie wyczuwalnie chłodniejsza.

Z drugiej strony nie chciałbym jej przegrzewać.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ogrzewanie przewiduje dwutaryfowe.

Ogrzewanie w płycie.

Podłogówkę będzie napędzał wodny bufor ciepła.

Bufor ciepła zasilany grzałką, kominkiem, może pompą/panelami

 

Z danych z Purmo CO wynika, że zmniejszając rozstaw z 25cm do 15cm, zdołam obniżyć temp zasilania jedynie o 2 stopnie, więc cudów nie ma.

 

EDIT:

Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że są to obliczenia dla mocno skrajnych warunków nie uwzględniających zysków.

 

Obliczenia ozc obejmują zyski bytowe, co prawda usrednione ale jednak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EDIT:

Męczy mnie jedynie ta toaleta.

Jeśli będę grzał samymi powrotami, to pewnie podłoga będzie wyczuwalnie chłodniejsza.

Z drugiej strony nie chciałbym jej przegrzewać.

 

Gorzej z brakiem regulacji. Co będzie jak będzie za zimno/ciepło? Ja bym zrobił osobną pętle idącą przez drabinkę w podłogę toalety. Bardzo łatwo byś to wyregulował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt tak na szybko jeszcze sprawdziłem i ustawiłem sporo większe zystki, tak że dom jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ogrzewanie stał się pasywny ;)

Natomiast projektowe obciążenie cieplne budynku, jak i całkowite starty na poszczególne pomieszczenia wg których projektowałem pętle ani drgnęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej z brakiem regulacji. Co będzie jak będzie za zimno/ciepło? Ja bym zrobił osobną pętle idącą przez drabinkę w podłogę toalety. Bardzo łatwo byś to wyregulował.

 

Ta toaleta ma całkowitych start raptem 7W/m2. Zimno w niej nie będzie nawet jak nie puszczę tam żadnych rurek. To nie jest łazienka, aby potrzebna była wyższa temp do komfortu.

 

W domu w którym mieszkam obecnie (nie energooszczędnym) też mam małą toaletę, która nie jest w ogóle ogrzewana, a zimno w niej nie jest, więc się nie boje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt tak na szybko jeszcze sprawdziłem i ustawiłem sporo większe zystki, tak że dom jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ogrzewanie stał się pasywny ;)

Natomiast projektowe obciążenie cieplne budynku, jak i całkowite starty na poszczególne pomieszczenia wg których projektowałem pętle ani drgnęły.

 

Nie wszystkie zyski są stałe w czasie, opcja ze ich nie ma jest bezpieczna i z zapasem do obliczen, zawsze trzeba wziac najgorszy wariant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie zyski są stałe w czasie, opcja ze ich nie ma jest bezpieczna i z zapasem do obliczen, zawsze trzeba wziac najgorszy wariant

 

Jasne, zgadzam się w 100%.

Chyba sam ostatnio pisałeś, że zyski mają wpływ na zapotrzebowanie na ogrzewanie, a nie na obciążenie cieplne.

Dlatego duże okna zmniejszają zapotrzebowanie, ale zwiększają obciążenie.

 

Jeśli coś pokręciłem to mnie popraw ;)

 

Dlatego też, przy projektowaniu podłogówki patrzyłem na całkowite straty a nie na zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem wszędzie, nawet pod lodówką :)

 

Też tak mam. Bo lodówka jest dziś tu a za 5 lat to równie dobrze może być gdzie indziej. A kuchnia była niby zaprojektowana na idealnie a po zmontowaniu okazało się, że trzeba dokupić jeszcze szafkę (niektórzy pewnie kazali by kuć podłogówkę i przestawiać rurki).

Nie przemawia do mnie stwierdzenie, że ogrzewanie pod szafkami to strata. Bo jak strata to gdzie te ciepło poleci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...