Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale tabele mówią jasno - większa gęstość, większa moc przy tej samej temp, zwłaszcza istotne są te różnice przy podłożach o znacznym oporze, np deska.

(...) czy to zawsze wystarczy w nowych domach przy mrozach ?

 

A powierzchnia tu chyba nic nie ma do rzeczy ? (...)

 

_olo_,

właśnie takie dyskusje były młócone przez większość tego wątku. Moje wnioski z lektury wątku, jak i z obserwacji mojej instalacji po dwóch sezonach są takie, że ZAWSZE da radę coś podkręcić. Albo temperaturę, albo strumień przepływu.

Twoje obawy podziela każdy kto rusza z robotą. Weź więc sobie poprawkę w założeniach na własną omylność i przyjmij mniejszy rozstaw. Będziesz wtedy miał zapas mocy. Albo uwierz w wyliczenia i zrób optymalnie. Oszczędzisz wtedy kosztów inwestycyjnych i mniej będzie roboty. Oba podejścia są prawidłowe. Działać będzie i tu, i tu.

Ja wybrałem pierwszy wariant.

 

Napisałem o powierzchni zaznaczając że chodzi o PRZECIĘTNY DOM. Pałacu o wysokości kondygnacji rzędu 8m i powierzchni 450m2 nie obskoczy zwykła pompka za 100zł. Ale mój dom o pow 105m2 - owszem. Jak i taki o pow 150m2.

 

pompkę mam na zasilaniu i nie mam filtra, czym to grozi?

 

Imrahil,

grozi tym, że syfy z obiegu lądują w pompce, a nie w filtrze.

Nota bene też zamontowałem pompkę na zasilaniu podłogówki.

I dołożyłem przed pompką odpowietrznik automatyczny, który doskonale zapowietrzał układ. Musiałem go wymontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy aby na pewno ogrzewanie podłogowe przez izolator jakim jest drewno to dobry pomysł ?

 

Te dane pochodzą ze strony purmo i są zgodne z PN dla panel/wykładzina. Dla drewna, dla tych samych warunków 434W.

Czy dobry to nie wiem, ale skoro normy przewidują i użytkownicy są zadowolenia to możliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest z całą pewnością wykończeniem;) Może być i jednym i drugim w zależności od parametrów.

 

Może nawet nie zależne od parametrów a od funkcji - jeżeli rozmawiamy o ogrzewaniu to traktujemy to co jest na podłodze jako przewodnik, który może być lepszy lub gorszy.

Gdybyśmy rozmawiali o izolowaniu to traktowali byśmy ten sam materiał w kategoriach jego izolacyjności.

Ot takie filozoficzne rozważania na temat materiałów budowlanych. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ktoś ma pompę to przy tym rozstawie zepsuje sobie COP o połowę dźwigając temp. zasilania na 50st, a i w domu, w którym w podłogę idzie woda 50st a podłoga ma 40 st. nie za bardzo chciałbym mieszkać.

 

Wejdź na budowę, rozłóż wszędzie co 15cm, na poddaszu co 25, a w łazienkach co dziesięć. Ręczę ci że będzie to działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, tak czy inaczej będę raczej musiał układać co 10 a w łazienkach i kuchni nawet co 8, żeby zachować równą mniej więcej długość wszystkich obiegów na rozsądnym poziomie. Alternatywa to 20cm w pokojach i 10 łazienki, i kuchnia przy tym samym założeniu równej długości obiegów. Tak na czuja, bez projektu.

 

Mam jeszcze takie pytania:

 

1. Drabinki w łazienkach - podłączone pod wspólny rozdzielacz z podłogówką czy wręcz na jednym, wspólnym obiegu wraz z podłogówką w łazience (rurka od rozdzielacza do drabinki i z powrotem do posadzki, obieg w posadzce i powrót do rozdzielacza) ?

 

2. Jak łączy się jedną pompę obiegową wbudowaną w kocioł/pompę z 3 rozdzielaczami (parter - 8 lub 9 sekcji - w zależności od pkt 1, piętro - 9 lub 10 sekcji zależnie od podłączenia drabinki, poddasze - 2 sekcje).

 

3. Która firma produkuje dobrej jakości rozdzielacze z rotametrami o zakresie regulacji 0-2,5l/min lub 0-3l/min i współpracą z zaworami z siłownikiem + odpowietrznikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ocieplony, żaden tam na płycie z 30-oma cm izolacji z każdej strony, może będzie to 35w/m2.

 

Na podłodze kiepsko się chyba ręczniki suszy, no i gdy się nie grzeje podłóg czasem wystarczyło by załączyć grzałkę z drabince by coś wysuszyć ?

 

Raczej pompa ciepła, choć kocioł gazowy nie wykluczony. A rotametry czasem przydatne przy regulacji, ale takie ze skalą do 6l/min są mało precyzyjne. Samoregulacja ? A co to, jeżeli się robi podłogówkę bez projektu lub z lipnym projektem może sie przytrafić różnica temp. w pokojach, i tego chyba kocioł nie naprawi.

 

No i jak to się łączy do jednej pompy obiegowej 3 rozdzielacze ? Jakieś rozgałęzienie 1->3 ? i z powrotem 3->1 ?

 

Liwko - chyba wygodnie sobie w każdym pokoju z osobna ustawić na termostacie żądaną temperaturę a siłownik załatwia resztę ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Liwko - chyba wygodnie sobie w każdym pokoju z osobna ustawić na termostacie żądaną temperaturę a siłownik załatwia resztę ?

 

Dobra, nie będę się znęcał :)

Poprowadź do każdego pomieszczenia od rozdzielacza kabelki. Jeżeli po roku mieszkania stwierdzisz, że te siłowniki są ci do czegokolwiek potrzebne, to sobie je wtedy dokupisz. Z własnego doświadczenia wiem, że nie dokupisz :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie będę się znęcał :)

Poprowadź do każdego pomieszczenia od rozdzielacza kabelki. Jeżeli po roku mieszkania stwierdzisz, że te siłowniki są ci do czegokolwiek potrzebne, to sobie je wtedy dokupisz. Z własnego doświadczenia wiem, że nie dokupisz :no:

 

Ok, no właśnie jestem na tym etapie kabelkowym i tak mi poradzono żeby sobie zrobić, nie wiem jeszcze jakie to mają być kabelki ale się dowiem.

 

Liwko, znowu ci jakiś sąsiad dał w kocioł, że wybrałeś największą czcionkę w kolorze krwi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie siłowniki i drabinki. Bez sensu.

A latem, przy bardziej wilgotnym powietrzu, jak będziesz suszył ręczniki? Na gorących drabinkach?

Zrób gniazdka elektryczne pod miejscem gdzie planujesz drabinki. Jeśli będzie Ci ich brakować, to przykręcisz grzejniki z grzałką i wyłącznikiem czasowym.

Ale raczej nie przykręcisz.

Będą Ci tak potrzebne jak Liwce siłowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie siłowniki i drabinki. Bez sensu.

A latem, przy bardziej wilgotnym powietrzu, jak będziesz suszył ręczniki? Na gorących drabinkach?

Zrób gniazdka elektryczne pod miejscem gdzie planujesz drabinki. Jeśli będzie Ci ich brakować, to przykręcisz grzejniki z grzałką i wyłącznikiem czasowym.

Ale raczej nie przykręcisz.

Będą Ci tak potrzebne jak Liwce siłowniki.

 

A mnie się drabinka bardzo przydaje. W dolnej miniłazience wiszą sobie na niej ręczniki kąpielowe. Jest wpięta w podłogówkę. Mam też w niej zamontowaną na wszelki wypadek grzałkę, choć jeszcze z niej nie korzystalam.

W górnrj łazience drabinki nie mam i teraz mi trochę szkoda, ale już po ptakach :rolleyes:

 

Siłowniki i termostaty też mam. Z pewnością można bez nich się obejść, ale dają wygodę użytkowania CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie to dla mnie niezrozumiałe - jak niby się ma samowyregulować różnica temperatur w różnych pomieszczeniach gdzie nie do końca właściwie dobrano moc ogrzewania (bez projektu i wyliczeń, na "oko"). Do tego wydaje mi się być potrzebna ingerencja w wydajność poszczególnych obiegów czyli regulacja przepływów, można ręcznie sobie mierzyć temp i kręcić zaworkami w rozdzielaczu aż do uzyskania żądanych temp., można zrobić to termostatem z pomieszczenia, który je wyreguluje za mnie.

 

Nie wiem jeszcze jak te drabinki połączyć - we wspólny obieg z podłogą czy jako osobny grzejnik w rozdzielacz i zdławić na maxa przepływ by nie podnosić nim temp powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie mozna wyregulowac pologowke termostatem, w ten sam sposob mozesz to zrobic za pomoca rotamerow. Na poczatku troche to potrwa zanim ustawisz odpowiednia dla Ciebie temperature w poszczegolnych pomieszczeniach. Gdy juz do tego dojdzie zapomnisz o rotamerach.

Drugie rozwiazanie umozliwi Ci zaoszczedzic na silownikach i termostacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...