Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czyli według niektórych po co kupować ferrari jak zwykłym punto też pojedziemy 50, 90, 100, 120 i 140 km/h.

 

mam siłowniki, sterowniki, kable itp. tak chciałem i mam. czy można się bez tego obyć? oczywiście. z tym, że np. chce obniżyc w nocy temperaturę do spania bo przyjeżdża dzadek i on w 22 stopniach nie uśnie, chcę przewietrzyć pokój jak pójdę do pracy i jak wrócę wieczorem to niech już będzie ciepło, chcę wyłączyć wogóle jedno pomieszczenie bo żona ugotowała 20 kg bigosu i nie może się popsuć, wstawiłem samochód do garażu i chcę żeby się rozmroził. ja to robię jednym guzikiem a ty kręcisz przepływami. po to robiłem słabo sterowalny system ponieważ lubię ciepłą podłogę i komfort który daje, a nie pod względem założenia mnóstwa komputerów i pozornego oszczędzania sterowaniem.

 

podkreślam, można się bez tego obyć, napewno wyjdzie taniej i wcale nie gorzej, ale nie można kogos karcić za to, że chce tak zrobić lub tak zrobił.

 

 

Całkowicie się zgadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

No i całkowicie się z tobą zgadzam. Nie raz pisałem, że jak palenie w kominku w pomieszczeniu z podłogówką to najlepiej w okresach przejściowych, podczas mrozów trzeba okna otwierać.

Dlatego nie wierze w to co AndrzejH pisze.

 

Zależy jaki kominek i jak się dokłada. Wielki kominek o mocy kilkunastu Kw to można się ugotować. Ale jak mała koza 7Kw i dokładane po dwa małe drewienka to podniesie temperaturę w jednym pomieszczaniu 2 stopnie i nie trzeba otwierać okna. Palenie delikatne tylko dla odrobiny żywego ognia - dla klimatu. Dom to ogrzewa kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie opisałeś w praktyce mechanizm samoregulacji podłogówki

 

tytułem eksperymentu odkręć sobie wszystkie termostaty na maksa, kocioł gazowy ustaw sobie na modulację mocy według KG z temperatury zewnętrznej

 

gwarantuję ci że nie zauważysz żadnej różnicy w komforcie termicznym

 

Kocioł gazowy mam zdławiony do jego mocy minimalnej 5KW bo więcej nie potrzebuje, wiec modulacja mocy odpada. KG mam ustawione na 0,45 i temp zadana 21. Jak podkręcę regulatory to temperatura w pomieszczeniach skoczy. Obecnie termostaty załączają i odłączają obwody. Nie mam ochoty walczyć z przepływami i krzywa KG. Wole inaczej spędzać czas wolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam robić podłogowe wszędzie rownież w garażu kotłowni i gospodarczymi. Nie zrobiłem i teraz nie mam jak tego ogrzewać. Kotlownia sama z siebie nagrzewa sie do 14C może jak pozdejmuje izolację będzie lepiej. By ogrzać kaloryfery w gospodarczym i garażu będę musiał robić osobny obieg kotłowni czyli pare tys na start i potem koszt prądu do pomp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wasze kotłownie/pomieszczenia gospodarcze wyglądają ale u mnie jest to pomieszczenie 3x4 czyli pralnia i inne + instalacja CO+CWU która zajmuje 0,5m2 , rozdzielacz zbiera wszystkie obwody i to mi grzeje gospodarczy gdzie mam 21,5*C a ogrzewanie garażu to totalny bez sens bo temperatura utrzymuje się na poziomie 8-9*C bez żadnego ogrzewania .Jak był mróz -17*C to w garażu i tak było +2*C ludzie szkoda kasy ,ja mam garaż 40m2 i 3,50 wysoki .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy jaki kominek i jak się dokłada. Wielki kominek o mocy kilkunastu Kw to można się ugotować. Ale jak mała koza 7Kw i dokładane po dwa małe drewienka to podniesie temperaturę w jednym pomieszczaniu 2 stopnie i nie trzeba otwierać okna. Palenie delikatne tylko dla odrobiny żywego ognia - dla klimatu. Dom to ogrzewa kocioł gazowy.

 

Mam kominek 6kW, rozpalam od góry i mieszkam szósty rok. Wiem o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich... stoję przed wyborem firmy /osoby która mi wykona instalację C.O w nowo wybudowanym domu, doszło do pierwszego znaku zapytania ... podłoga na parterze, piwnic brak ile styropianu, nie szukając wcześniej informacji (mój błąd) polegałem na moim kierowniku budowy który mówił że pod podłogówkę daje się 10cm styropianu, wystarczy. Okna zamówione , tarasowe HS pod 18cm podłogi czyli 10cm styrop + wylewka + płytka/panel i co teraz ? zostawić te 10cm styropianu? czy jak zasugerowano mi skuć chudziak i zrobić tak by 15-20cm szło włożyć pod podłogówkę ... ew można poprawić właściwości tej warstwy 10cm styropianu przez zastosowanie innego styropianu lepszej jakości tzn. o lepszych parametrach ? co radzicie ? ? Edytowane przez marnon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm wystarczy. Ziemia ma okolo 8c więc bez przesady. Ludzie maja 10cm na elewacji które ma styk z -20c i dają radę. Nigdy nie będziesz miał zwrotu z inwestycji skucia chudziaka i wpakowania wiecej styropianu

 

Moze kilka wyliczen odnosnie opłacalnosci zwiekszenia grubosci styro na podłodze i czasu zwrotu. Znam takich którzy nie mają zadnego styropianu na elewacji i przy -20 oC tez dają radę z tym ze ich to wiecej kosztuje, ale dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto ci takiego potwora w domku dobrał ?? po 500 razy na tym forum było napisane, żeby brać najmniejsze jakie się tylko da ~1,9-2KW, a jak fachowiec się nie zgadza to zmienić fachowca na bardziej kumatego

 

ot filozofia, najpierw dobrać kocioł 200% za wielki a potem kombinować z termostatami żeby moc jakoś poskromić

 

Jakiego potwora - najmniejszy Vailant kondensat 1 funkcyjny 12KW niestety min to 5Kw (nowszy model startuje od 3 Kw - ale nie będę zmieniał kotła co trzy lata). Mam zasobnik CWU 150l i kocioł musi go zagrzać w sensownym czasie aby następna osoba kapiąca się w wannie nie musiała czekać. Tak wyrabia jednocześnie z wanna i prysznicem. Nie będę montował 2 kotłów czy dwa źródła ciepła - jeden do CO drugi do CWU.

A co do samej mocy to ~1,9-2KW to także za dużo w najzimniejszym tygodniu stycznia średnie z tygodnia zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosiło 1,5kw.

Wiec kocioł i tak nie może chodzić cały czas. Podłogówka jest zasilana tylko pompa z kotła - chodzi tylko jak kocioł grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wasze kotłownie/pomieszczenia gospodarcze wyglądają ale u mnie jest to pomieszczenie 3x4 czyli pralnia i inne + instalacja CO+CWU która zajmuje 0,5m2 , rozdzielacz zbiera wszystkie obwody i to mi grzeje gospodarczy gdzie mam 21,5*C a ogrzewanie garażu to totalny bez sens bo temperatura utrzymuje się na poziomie 8-9*C bez żadnego ogrzewania .Jak był mróz -17*C to w garażu i tak było +2*C ludzie szkoda kasy ,ja mam garaż 40m2 i 3,50 wysoki .

 

Kotłownia to tak naprawdę pralnio-suszarnia.

Co do garażu nie testowałem jak nisko spadnie temperatura przy całkowicie wyłączonym grzejniku. Wolałem nie ryzykować ze cos mi zamarznie. Dodatkowo 2 stopnie to trochę za mało - oczywiście dla mnie. Zauważyłem ze kilka razy grzejnik się włączył (po otwarciu bramy). Zasilany niska temperatura - dużo energii nie poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm wystarczy. Ziemia ma okolo 8c więc bez przesady. Ludzie maja 10cm na elewacji które ma styk z -20c i dają radę. Nigdy nie będziesz miał zwrotu z inwestycji skucia chudziaka i wpakowania wiecej styropianu

 

100% racji w podłogę wystarczy 10cm nie ma co przesadzać od gruntu aż tak nie ciągnie , ja w garażu w ogóle nie mam styropianu żeby nie izolować ciepła z ziemi i mam 9*C na plusie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż mam w bryłę domu ale odizolowany sufit 10cm ściany 5cm. Przy 0c w dzień i -2c w nocy w garażu mam 6-7c. Garaż na 4cm styropianu. W garazu mam studnie pośrodku jako ściek z garażu. Zajrzałbym pirometrem do dziury i wskazało 9c.

 

Ogólnie jestem zaskoczony zimnem w garażu. Być może zimno walutę przez uszczelke pod brama bo ona chyba zapewnia wentylacji. Garażu nie grzeje. Chyba póki co styropian pod wylewke mi nie pomogl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...