Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam mam robiona kotłownie ,w całym domu podłogówka(240m2),nie znam się zbytnio,mam zawory mieszające,nie mam zaworu trójdrożnego ani czterodrożnego-czy instalacja bez któregoś z tych zaworów będzie ok.

 

Podaj przynajmniej jakie masz źródło ciepła (jakie paliwo) ? Jeśli to będzie pompa ciepła lub gaz to raczej nie potrzebujesz tych zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem na etapie planowania ogrzewania i w połowie czytania tego wątku, który jest skarbnicą wiedzy. Mam już dwa pytania:

1. Jeżeli będę miał dwa obiegi w pomieszczeniu i przy niższych temperaturach na dworze będę chciał grzać tylko na jednym to czy potrzebna jest dylatacja miedzy tymi obiegami ?

2. Powinno się mieć mniej więcej równe długości obiegów, tylko się zastanawiam czy tak musi być w całym domu, czy np. na parterze mogę mieć obiegi około 90 metrów a na piętrze 50 m długości, oczywiście na każdym piętrze osobny rozdzielacz ?

 

Dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWM,

Do tego miejsca doczytałem kiedyś całość wątku podłogówkowego i zrobiłem streszczenie:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w&p=5980268&viewfull=1#post5980268

 

Może tyle będzie Tobie pomocne.

Ewentualnie, w moim dzienniku od mniej więcej tego miejsca:

 

http://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&showtopic=11215&view=findpost&p=357507

 

Rozkminiałem swoją podłogówkę i opisałem całą budowę + sterowanie. Mnogość dyskusji, wariantów. Ale działa. :)

 

PeZecik....

Z opóźnieniem ale serdecznie dziękuję za odpowiedź!.

Przebrnąłem jednak przez większość tematu (no może pominąłem strony gdzieś pomiędzy 25-150. Stare linki były nieaktywne i ciężko było wziąć "wirtualny" udział w dyskusji po tak długim czasie.

 

Po drodze znalazłem również twój post podsumowujący :) no i przed chwilą swoje żałosne maile błagalne i Twoją odpodziedź :).

Po drodze zdążyłem trochę zmądrzeć i OZC u Asolta się właśnie liczy :)

Potem będzie projekt podłogówki i następne pytania do szanownego kworum.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich samopodłogowiczów! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grozi tym, że syfy z obiegu lądują w pompce, a nie w filtrze.

 

Po roku od uruchomienia zajrzałem do filtra przed pompą - nic tam nie było. Gdybym jednak zostawił jakieś farfocle w rurach, to by się na filtrze osadziły.

 

Nota bene też zamontowałem pompkę na zasilaniu podłogówki.

I dołożyłem przed pompką odpowietrznik automatyczny, który doskonale zapowietrzał układ. Musiałem go wymontować.

 

Mam automatyczny odpowietrznik na powrocie (po stronie "ssącej") ale nie napowietrza :)

 

Dobra rada. Pociągnij sobie tanie kabelki do siłowników, a po roku czy dwóch zadecydujesz czy do czegokolwiek są one tobie potrzebne. jeśli tak to sobie je zamontujesz. Ja ich nigdy mieć nie będę bo nie widzę takiej potrzeby.

 

A jak nie na zaworki to się może przyda na termometry - niektórzy lubią sobie pomonitorować to i owo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Dwa szybkie pytania:

1. Udało się już komuś popełnić podłogówkę na rurach PexPenta PE-16x2 PURMO?

Są w zwojach po 240 m co czasem pozwala na lepsze zaplanowanie zużycia niż w wypadku zwoi 200m.

Występują również w zwojach po 600m

Czy do tego są potrzebne dedykowane złączki zaciskowe i "firmowe" rozdzielacze?

 

2.

Co myślicie o tych rozstawach??

Myślę, że nie ma co zwracać uwagi na temperaturę zasilania 40C. Się trochę zapędzili, miało być max 35C.

AZURYT-OGRZEWANIE P.jpg

 

Dane podstawowe o domu:

 

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 173,7 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 397,8 m3

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 226,0 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 25,97 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 7214 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 174 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 397,8 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 41,5 kWh/(m2·rok)

AZURYT-OGRZEWANIE P.jpg

AZURYT-OGRZEWANIE P.jpg

AZURYT-OGRZEWANIE P.jpg

Edytowane przez MWM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może ktoś pomoże. Chciałem obliczyć przepływy w poszczególnych pętlach podłogówki. Podłogówka już rozłożona i chciałem ustawić przepływy na rotametrach. Motam się trochę z obliczeniami,może jest jakiś prostszy sposób na policzenie przepływów bez używania programów typu audytor co itp.

 

Dla przykładu jedno z pomieszczeń u mnie w domu. Podłogówkę wykonałem i obliczałem na podstawie OZC i Tabeli Roth.

 

KUCHNIA płytki na podłodze.

 

powierzchnia 12m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 343W

obciążenie na m2 28,6W/m2

rozstaw pętli 25cm

długość pętli z dobiegami 60mb

temp. zasilania 35oC

delta T 5oC

rozstaw dobrany z tabeli ROTH dający 54W/m2

 

Rzućcie okiem czy jest to dobrze wykonane, czy może babol (mam nadzieje że nie) i podajcie w miarę możliwość krok po kroku na tym przykładzie jak policzyć wymagany przepływ dla tych parametrów.

 

Ogólnie chodzi o ustawienie przepływów, aczkolwiek na tą chwilę mam w ogóle problem z instalacją. Grzać grzeje, ale rotametry nie pokazują przepływów. Rozdzielacze Capricorna, rotametry ze skalą 0-5l/m. Całej instalacji jest 1000mb pexa, pompa 25-40, na najwyższym biegu pompuje 1,1m3/h a może ogólnie 2m3/h. Zawór 3D to ESBE VTA 320 z przepływem 1,2m3/h, trzy rozdzielacze z czego jeden na parterze na 6 pętli(30m,60m,50m,70m,70m,60m) kolejne dwa na piętrze z czego jeden na 3 pętle po 60m, a ostatni na 7(75m,78m,78m,.68,68,40m,i drabinka 10m). Z bufora do zaworu 3D wyszedłem miedzią fi28, od zaworu do rozdzielaczy jest pp32. Podłogówka odpowietrzona. Nie wiem dlaczego nie mogę poustawiać przepływów, pompa na pewno nie jest za mała. Być może zawór 3D ma za małe kvs dlatego potrzebuję policzyć przepływy. Z moich wyliczeń jednak wychodziło że 0,9m3/h powinno być ok co pokazywało by że zawór jest ok ale nie jestem pewien, dlatego prosił bym o pomoc. Dodam jeszcze że powierzchnia po podłogach to 208m2, OZC policzone na: Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 9600kWh, natomiast obciążenie cieplne to 5,9kW, wskaźnik odniesiony do powierzchni to 28,7W/m2. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zostawić jeden rozdzielacz na tej pompie, zobacz czy rotametry drgną. Ktoś na forum też pisał iż ma tak słabe przepływy, ale w sumie stwierdził że go to zadowala. Zmierz deltaT. Ja miałem obliczone przepływy w przedziale od 0,5 do 2, ale w sumie pracują na mininalnych obrotach pompy kotła i nie mogłem ich stłumić do tych wartości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego MWM. Możesz ciut czytelniejszą tą tabelkę załączyć?

 

Przepraszam was.

Powiększam tabelę a na formum uparcie zmniejsza się do takiego samego wymiaru.

Wklejam ponownie przez pokazywarkę:

 

http://static.pokazywarka.pl/i/5650761/419157/azuryt-ogrzewanie-p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może ktoś pomoże. (...)

Dla przykładu jedno z pomieszczeń u mnie w domu. Podłogówkę wykonałem i obliczałem na podstawie OZC i Tabeli Roth.

 

KUCHNIA płytki na podłodze.

 

powierzchnia 12m2

obciążenie cieplne 343W

obciążenie na m2 28,6W/m2

rozstaw pętli 25cm

długość pętli z dobiegami 60mb

temp. zasilania 35oC

delta T 5oC

rozstaw dobrany z tabeli ROTH dający 54W/m2

 

Ogólnie chodzi o ustawienie przepływów

 

Szwedii. mam kilka pomieszczeń o zbliżonych parametrach.

Z moich obliczeń wychodziło (i w praktyce zadziałało) że rotametr powinien być ustawiony na przepływ na 1,3 l/min.

W praktyce oznacza to, że ma ledwo ciurlać.

 

Dla jasności podaję moje dane dla podobnego pomieszczenia:

powierzchnia 11m2

obciążenie cieplne 383W

obciążenie na m2 43W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 60mb

temp. zasilania 38oC

delta T 6oC

rozstaw dobrany z tabeli 45W/m2

obliczony przepływ 1,3l/min

 

Sprawdzaj po jednej pętli. Wszystkie inne zamknij. Daj pompkę na maks prędkość i pokręć rotametrem.

Rotametry są baaaaardzo delikatne. U siebie wymieniłem 3 z 10, bo szlag je trafił od sam nie wiem czego albo mrozu na poddaszu zeszłej zimy.

Edytowane przez PeZet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zostawić jeden rozdzielacz na tej pompie, zobacz czy rotametry drgną. Ktoś na forum też pisał iż ma tak słabe przepływy, ale w sumie stwierdził że go to zadowala. Zmierz deltaT. Ja miałem obliczone przepływy w przedziale od 0,5 do 2, ale w sumie pracują na mininalnych obrotach pompy kotła i nie mogłem ich stłumić do tych wartości.

 

Dokładnie tak robiłem, pozamykałem oba rozdzielacze na górze wtedy rotametry ruszyły na dolnym rozdzielaczu i można się było pobawić przepływami, ale tez nie w całej skali, przy dwóch otwartych już nic nie pokazywały na rozdzielaczach, nie da rady ustawić przepływów na ful otwartej instalacji. Ustawienie przepływów na jednym przy dwóch zamkniętych tez nic nie daje bo po otarciu reszty znów wszystko wraca do pozycji wyjściowej czyli nic nie pokazują. Szukam przyczyny, może gdzieś jest jakieś wąskie gardło.

 

PeZet fajnie że porównałeś, ja policzyłem na moją kuchnię 77l/h czyli 1,28l/min co potwierdziło by się w Twoich ustawieniach. Idąc dalej i zliczając całą moja instalacje wychodzi u mnie około 0,9m3/h, czyli zawór 3D który mam zamontowany nie blokuje przepływu, pompa tez jest wystarczająca. Nie mam pojęcia dlaczego te rotametry nie ruszają, może są za duże, może powinny być z mniejszą skalą 0-3l/min. Nie wiem czy dobrze policzone mam te przepływy, dla pewności mogę zapodać wszystkie pomieszczenia jak będzie trzeba. Ile masz u siebie metrów podłogówki i ile pompa zapodaje po całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze policzone mam te przepływy, dla pewności mogę zapodać wszystkie pomieszczenia jak będzie trzeba. Ile masz u siebie metrów podłogówki i ile pompa zapodaje po całości.

Szwedii, podaj wszystkie pomieszczenia; zobaczymy.

Mam 500mb rury,

strumień masy wody wyszedł mi z obliczeń 786,4kg/h

Na razie ogrzewam tylko parter, czyli około połowę.

Moja omis omnigena 25-40 chodzi na II biegu, jak odpalę poddasze, to niewykluczone, że będzie chodziła na III, choć jak robiłem próby, to na II radziła sobie z całą instalacją. To lekko tania pompka i lekko energooszczędna. :)

 

Może twoja pompka jednak nie wyrabia.

Może przytkane masz coś przy rotametrach - może kiepsko zmontowali je sprzedawcy...

Edytowane przez PeZet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to jedziemy od początku.

 

Rura zasilająca z bufora do zaworu 3D miedź fi28, od zaworu do rozdzielaczy PP32.

Zawór ESBE VTA320 kvs 1,2m3/h

Pompa Grundfos Alpha 2 Auto adapt 25-40 , może przepchnąć 2m3/h.

Trzy rozdzielacze, jeden na dole 6 petli, dwa na górze, jeden 3 pętle, drugi 7 pętli.

Całość podłogówki nie całe 1100m.

Zasilanie 35oC, delta T 5oC

Powierzchnia 208m2

 

Pomieszczenia dół;

 

Wiatrołap-płytki

temp 18oC

Powierzchnia 3,74m2

Obciążenie 184W, 49,1W/m2

Rozstaw 15cm

Długość pętli 30mb

przepływ 35l/h-0,58l/min

tabele ROTH 94W/m2

 

Kuchnia-płytki

powierzchnia 12m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 343W

obciążenie na m2 28,6W/m2

rozstaw pętli 25cm

długość pętli z dobiegami 60mb

przepływ 77l/h-0,75l/min

tabele ROTH 54W/m2

 

Salon-płytki

powierzchnia 33m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 1243W

obciążenie na m2 37,5W/m2

rozstaw pętli 25cm

długość pętli z dobiegami 2*75mb

przepływy 2*106l/h-2*1,76l/min

tabele ROTH 54W/m2

 

Łazienka-płytki

powierzchnia 4m2

temp. powietrza 24oC

obciążenie cieplne 299W

obciążenie na m2 74W/m2

rozstaw pętli 8cm

długość pętli z dobiegami 50MB

przepływ 44l/h-0,73l/min

tabele ROTH 70W/m2

 

Pokój-panele

powierzchnia 10,24m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 344W

obciążenie na m2 33,6W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 51MB

przepływ 60l/h-1l/min

tabele ROTH 48W/m2

 

PODDASZE

 

Pierwszy rozdzielacz

 

Pokój nad garażem-panele

powierzchnia 50m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 1100W

obciążenie na m2 22W/m2

rozstaw pętli 25cm

długość pętli z dobiegami 3*60mb

przepływy 3*35l/h-0,58l/min

tabele ROTH 43W/m2

 

Drugi rozdzielacz:

 

Pokój-panele

powierzchnia 15,11m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 558W

obciążenie na m2 37W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 75mb

przepływ 103l/h-1,7l/min

tabele ROTH 48W/m2

 

Pokój-panele

powierzchnia 15,03m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 582W

obciążenie na m2 38,8W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 80mb

przepływ 103l/h-1,7l/min

tabele ROTH 48W/m2

 

Pokój-panele

powierzchnia 15,51m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 600W

obciążenie na m2 38,4W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 80mb

przepływ 103l/h-1,7l/min

tabele ROTH 48W/m2

 

Łazienka-płytki

powierzchnia 13,59m2

temp. powietrza 24oC

obciążenie cieplne 598W

obciążenie na m2 44W/m2

rozstaw pętli 10cm

długość pętli z dobiegami 2*60mb + drabinka na pętli 10mb

przepływy 2*45l/h-0,75l/min

tabele ROTH 70W/m2

 

Korytarz-panele

powierzchnia 14,55m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 69W

obciążenie na m2 4,7W/m2

rozstaw pętli chyba co 30cm(nie pamiętam dokładnie)

długość pętli z dobiegami około 30mb

przepływ skryzowany na maxa

 

 

Całość przepływu wyszła około 1m3/h-16,66l/min

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedii,

wstawiam porównanie z moimi wyliczeniami niektórych pomieszczeń, tych co pasują.

Twoje - kursywa,

moje - normalnie.

Podsumowując, myślę, że masz dobrze policzone. Problem tkwi w czym innym.

 

Kuchnia-płytki

powierzchnia 12m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 343W

obciążenie na m2 28,6W/m2

rozstaw pętli 25cm

długość pętli z dobiegami 60mb

przepływ 77l/h-0,75l/min

tabele ROTH 54W/m2

 

Bibl - płytki

powierzchnia 11m2

obciążenie cieplne 383W

obciążenie na m2 43W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 60mb

temp. zasilania 38oC

delta T 6oC

rozstaw dobrany z tabeli 45W/m2

przepływ 1,3l/min

 

Pokój-panele

powierzchnia 10,24m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 344W

obciążenie na m2 33,6W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 51MB

przepływ 60l/h-1l/min

tabele ROTH 48W/m2

 

PokW -panele

Pow 11,77

Q 382W

32W/m2

raster 20

dł 55m

przyjęte z tabel: 41W/m2

przepływ 1,3l/min

 

PODDASZE

 

Drugi rozdzielacz:

 

Pokój-panele

powierzchnia 15,11m2

temp. powietrza 22oC

obciążenie cieplne 558W

obciążenie na m2 37W/m2

rozstaw pętli 20cm

długość pętli z dobiegami 75mb

przepływ 103l/h-1,7l/min

tabele ROTH 48W/m2

 

PokS - panele

Pow 14,7m2

Temp 20

Q 439W

30W/m2

raster 20

dł 70m

przyjęte z tabel 41W/m2

przepływ 1,7 l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za pomoc, jeden punkt chociaż załatwiony, mianowicie przepływy. Wychodzi na to że być może rzeczywiście te rotametry są za duże, no chyba że gdzieś jest jeszcze jakiś zonk. Mam jeszcze jedną zamotkę, pompa na zasilaniu tłoczy wodę przez trójnik w pion zasilający, Z trójnika wiadomo w pionie na dół woda zasila rozdzielacz na dole i dwa kolejne na górze. Teraz tak, na górze pion znów ma trójnik rozdzielający zasilanie na kolejne dwa rozdzielacze, z czego pierwszy ten mniejszy na 3 pętle i w sumie 180mb wężownicy jest około metra od trójnika, drugi natomiast większy obsługujący resztę pomieszceń jest oddalony o 5,5mb od trójnika. Oba są na PP32. Może tu jest problem i zasilanie do mniejszego rozdzielacza powinno być skryzowane? Co wy na to?Jeszcze jedna rzecz, pompa ustawiona na 3bieg, pokazuje 1,1m3/h-1,2m3/h, powiedzcie mi czy te wskazania przy mojej długości instalacji są w miare prawidłowe czy może jednak opory są zbyt duże, a pompa jednak powinna spokojnie tłoczyć więcej jeżeli zaszła by taka potrzeba. Dla przypomnienia około 1100mb pexa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...