Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziwne sitko od pompy od podłogówki delikatnie brudne ale ta od pieca to masakra ciekawe czemu jak działają w jednej wodzie ?

 

Tą od kotła masz zaraz za buforem, cały syf z bufora automatycznie pociągnęło na ta pompę, powinieneś tam zapodać filtr skośny siatkowy jak nie masz. Aż z ciekawości zobaczę jak to u mnie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedii... jak ci zaczęło cieknąć, to niech ci ciekczy. Gdyby zaczęło ciec, to by było lepiej.

Ludzie.... Chydraulicy...

 

PeZet, chyba masz jakiś gorszy dzień.

 

ciec, cieknąć

 

Znaczenie słowa

Wyraz oznaczający: powoli, łagodnie się sączyć (np. małymi kroplami). Można tak mówić zatem o potoczku, strumyku, kroplach spływających z nieszczelnego kranu, nigdy: o wartkim nurcie rzeki.

Odmiana

Odmiana ciec w czasie teraźniejszym: ja cieknę, ty ciekniesz, on, ona, ono cieknie/ rzad. ciecze, my ciekniemy, wy ciekniecie, oni, one ciekną.

Odmiana cieknąć w czasie przeszłym: ja ciekłem, ciekłam, ty ciekłeś, ciekłaś, on ciekł/ cieknął, ona ciekła, ono ciekło, my ciekliśmy, ciekłyśmy, wy ciekliście, ciekłyście, oni ciekli, one ciekły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm..khm.. :) chyba tak, mam gorszy dzień. Sorki.

Wlazłem tu, bo miałem myśl dla Ciebie, a na sąsiednim forum jest jakaś jatka, zobaczyłem tu przepływkę, potem cieknąć i poooopłynęło nieskryzowane...

Tak więc,... pardons.

A chciałem tylko napisać, że Szwedii, a może kłopot jest z zaworem 3D? Bo to dziwne, że nie widzisz przepływu nawet kiedy tylko jeden obwód masz otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm..khm.. :) chyba tak, mam gorszy dzień. Sorki.

Wlazłem tu, bo miałem myśl dla Ciebie, a na sąsiednim forum jest jakaś jatka, zobaczyłem tu przepływkę, potem cieknąć i poooopłynęło nieskryzowane...

Tak więc,... pardons.

A chciałem tylko napisać, że Szwedii, a może kłopot jest z zaworem 3D? Bo to dziwne, że nie widzisz przepływu nawet kiedy tylko jeden obwód masz otwarty?

 

Spoko na luzie, polskiego też się przy okazji naumiemy trochę;),. Zawór jest na pewno ok, wcześniej sam byka zapodałem bo myślałem że mam VTA 320 a, mam VTA572 także przepływu nie blokuje. Jak zostawię jeden rozdzielacz to rotametry pokazują przepływy, a tym bardziej jedna pętla, po włączeniu drugiego rozdzielacza przepływy zanikają, nie mówiąc już o trzecim. Obadam jeszcze tą instalację ale myślę, że to będą za duże rotametry. Dzięki za dobre chęci. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początku proszę o wyrozumiałość:) Przeczytałam prawie cały wątek, obliczyłam ozc i z tabel dobrałam rozstaw rur. Może ktoś byłby tak miły i zerknął fachowym okiem czy to co zrobiłam ma ręcę i nogi;)

 

Najpierw OZC.

-dom zbudowany z Potothermu 25 P+W,

-podłoga na gruncie 10 cm styropianu 0,031, 6cm wylewki, płytki

-strop 4 cm styropianu, wylewka 6cm, panele

-stropodach wylewany tzw trumna, na to wełna 15cm

-ściany 15cm styropianu 0,31

-okna 1,27

 

wyniki ozc na metr kwadratowy powierzchni pod podłogówkę (po odjęciu powierzchni stałej zabudowy)

1.JPG2.JPGw przedpokoju miało być 43W/m2

 

 

schemat podłogówki:parter.JPGpietro.JPG pokoje na górze identyczne dlatego nie rozrysowane do końca

 

Obwody krótkie bo hydraulik robiąc instalację do wody zamontował bez konsultacji z nami dwa rozdzielacze po 10 obwodów(wiedział ze podłogówkę chcemy sami robića on tylko do próby szczelności i podpięcia pod piec ma przyjść). tak to zostawić pracownikó samych;)

Edytowane przez kasiekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiekk,

Ślimaki bardziej równomiernie rozkładają temperaturę, ale domyślam się, że świadomie planujesz układ meandrowy niektórych pętli.

 

Z mojego samorobnego doświadczenia układania podłogówki jedną tylko sugestię bym Tobie dorzucił: kwadratowe zakręty rur są tylko na ekranie kompa,a w rzeczyswistości mamy łuki.

 

Wynika z tego, że w rzeczywistości każdy łuk to około 25% mniej rury niż ten sam zakręt w postaci kwadratu.

Policz sobie ilość swoich łuków, a zobaczysz, że podczas układania rur, przy łącznych kilkuset metrach rury, na samych łukach może ubyć dobre kilkadziesiąt metrów rury, czyli kilkaset Watów!

 

Warto więc układając rury prowadzić je takoś-siakoś lekko fałdując, żeby w sumie ilość metrów bieżących rury w pętli zgodziła się z tym, co masz w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiekk,

Ślimaki bardziej równomiernie rozkładają temperaturę, ale domyślam się, że świadomie planujesz układ meandrowy niektórych pętli.

 

Z mojego samorobnego doświadczenia układania podłogówki jedną tylko sugestię bym Tobie dorzucił: kwadratowe zakręty rur są tylko na ekranie kompa,a w rzeczyswistości mamy łuki.

 

Wynika z tego, że w rzeczywistości każdy łuk to około 25% mniej rury niż ten sam zakręt w postaci kwadratu.

Policz sobie ilość swoich łuków, a zobaczysz, że podczas układania rur, przy łącznych kilkuset metrach rury, na samych łukach może ubyć dobre kilkadziesiąt metrów rury, czyli kilkaset Watów!

 

Warto więc układając rury prowadzić je takoś-siakoś lekko fałdując, żeby w sumie ilość metrów bieżących rury w pętli zgodziła się z tym, co masz w projekcie.

 

Meandry są pod oknami, w wiatrołapie który najwięcej ciepła traci od strony drzwi(szer140), no i łazienki ale wydaje mi się że jak zrobie strefe brzegową od okna zrobię to już nie ma sensu robić ślimaka na małej powierzchni.

 

Brałam pod uwagę, że pętle nie są kwadratowe, że pójdzie mniej rury ale nie pomyślałam o Watach:rolleyes: ale skoro dobór był brany z tabel że ma być np rozstaw 15 to tam chyba jest brane pod uwagę że na metrze kw nie są tylko linie proste ale też łuki? Więc nie ważniejszy jest czasem rozstaw rury a nie jej długość jeśli chodzi o Waty? I czy pętle nie będą za krótkie(jeśli wogóle występuje takie zjawisko jak za krótka pętla)?

 

Dobiegówki są powierzchnią grzejną korytarza;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dorzucił jeszcze jedno. Dobiegówek nie licz jako powierzchnia grzejna - chyba że robisz to świadomie.

 

A ja bym z tym się nie zgodził, chyba że odrzucamy świadomie. :)

 

Transfery (dobiegówki) potraktowałem jako ogrzewanie i tak też liczyłem, w związku z tym bardzo duża powierzchnia mojego domu jest grzana transferami:

cały hol,

cały wiatrołap,

cała kotłownia,

i połowa łazienki poddasza (bo rozdzielacz poddaszowy jest w łazience)

 

Ale to trzeba policzyć, a raczej pododawać. Sporo sumujących się klocków o różnych parametrach.

 

Dodam, że to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, na schemacie korytarz zwłaszcza ten na dole jest strasznie zagracony i niechlujny w rzeczywistości będzie lepiej (mam nadzieje) w korytarzach wyszły pętle co 25-35 cm, więc pętla do wiatrołapu będzie na pewno w izolacji (z racji największego zapotrzebowania na metr dla tego pomieszczenia), dobiegówka z pralni, łazienki i kuchni powinna go ogrzać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w rozumowaniu. Dobiegówka ma być zaizolowana. W przeciwnym wypadku twoje obliczenia będą błędne.

 

Czyli mam zaizolować wszystkie dobiegówki w korytarzu po to by wsadzić tam dodatkową pętle do grzania korytarza? Czy strata energii na tych powiedzmy 4 metrach będzie tak duża żeby obliczenia były błędne? Jeszcze przy tak krótkich pętlach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam zaizolować wszystkie dobiegówki w korytarzu po to by wsadzić tam dodatkową pętle do grzania korytarza? Czy strata energii na tych powiedzmy 4 metrach będzie tak duża żeby obliczenia były błędne? Jeszcze przy tak krótkich pętlach?

Może tym bardziej że podłogę masz kiepso izolowaną.

 

PS 4 i 4 to już jest 8 a to jest u ciebie 15-20% pętli.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam zaizolować wszystkie dobiegówki w korytarzu po to by wsadzić tam dodatkową pętle do grzania korytarza? Czy strata energii na tych powiedzmy 4 metrach będzie tak duża żeby obliczenia były błędne? Jeszcze przy tak krótkich pętlach?

 

Nie izoluj transferów. W instrukcjach są opisy jak uwzględnić grzanie pomieszczenia za pomocą transferów. Metr rury to średnio coś koło 6W.

Ale nie uwzględniaj powrotów. :)

 

Tak mam ogrzewane sień i hol:

sien.jpg

Edytowane przez PeZet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tym bardziej że podłogę masz kiepso izolowaną. PS 4 i 4 to już jest 8 a to jest u ciebie 15-20% pętli.
To co byś mi powiedział gdybym miała pętle 90 metrów ? ;) Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie nieizolowanie i nie liczenie powrotów. Przeliczę to i wezmę poprawkę przy rozstawie.

 

 

Jeszcze jedno, czy moc 1 mb można policzyć dzieląc max strumień cieplny przy danym rozstawie i temp zasilania przez ilość rury m/m2 czy to za duże uproszczenie?

Edytowane przez kasiekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, czy moc 1 mb można policzyć dzieląc max strumień cieplny przy danym rozstawie i temp zasilania przez ilość rury m/m2 czy to za duże uproszczenie?

Kasiekk,

[edit] mnożysz przyjęty strumień ciepła przez przyjęty rozstaw.

 

Na przykład:

Przyjęty strumień ciepła q: 95 [W/m2]

Przyjęty rozstaw rury a: 0,1 [m]

Liczysz strumień ciepła na mb rury ql = q * a

czyli

ql = 95 * 0,1 = 9,5 [W/m]

 

Idziemy dalej:

Określasz moc płyty w pomieszczeniu Q = powierzchnia płyty x przyjęty strumień ciepła q

Czyli

Q = 2,35m2 x 95W/m2

Wychodzi Q = 128 [W]

Pamiętaj, żeby przyjąć powierzchnię PŁYTY, a nie pomieszczenia. :)

 

I na koniec:

 

Określasz długość pętli l = dzielisz wyliczoną moc płyty Q przez wyliczony strumień na mb, czyli Q / ql

W tym przykładzie:

l = 128 / 9,5 = 13,5 [m]

 

I to jest ilość metrów jaka ma Ci wleźć do pomieszczenia, bez transferów.

Edytowane przez PeZet
babola strzeliłem z mnożeniem i dzieleniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...