Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

PeZet, dziękuję za dokładne rozpisanie tego co zrobiłam w wersji graficznej :) Na pewno to wykorzystam do sprawdzenia moich poczynań. Druga połowa wróci jutro z delegacji, zajmie się latoroślą a ja dopracuje spokojnie projekt:) Dziękuję za wszystkie uwagi i chętnie przeczytam więcej jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Układanie styropianu na chudziaku pod podłogówkę.

Mam dwa pytania:

- Zostało mi trochę perlitu i pomyślałem że zamiast pianki między rury podczas układania styropianu sypnę gdzie się da perlitem.

- Kolega mi powiedział iz niby podczas układania i klejenia pianką styro może powstać między klejonymi warstwami niechciana przestrzeń co pogorszy parametry [ mostek cieplny ] prawda to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układanie styropianu na chudziaku pod podłogówkę.

Mam dwa pytania:

- Zostało mi trochę perlitu i pomyślałem że zamiast pianki między rury podczas układania styropianu sypnę gdzie się da perlitem.

- Kolega mi powiedział iz niby podczas układania i klejenia pianką styro może powstać między klejonymi warstwami niechciana przestrzeń co pogorszy parametry [ mostek cieplny ] prawda to ?

 

Przestrzeń może powstać, ale mostka nie będzie. Gorzej ja ta pustka się zapadnie i pęknie wylewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem w kotle tryb wygrzewania podłogówki. W 2 dniu na piętrze czuć już ciepło, temp wody na zasilaniu 31 C, temp podłogi ok 25 C i podłoga jest wszędzie ciepła, a wszystkie rotametry są na 1/2 przepływu i reagują na ewentualne dławienie zaworem. Na parterze natomiast jest źle - podłoga dużo chłodniejsza, ok 14 C, a część rotametrów wskazuje minimalny przepływ i nie reaguje na kręcenie zaworem. Rurki powrotu są jeszcze chłodne. O co chodzi, czy niedokładnie została odpowietrzona instalacja na parterze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapytam o podstawy :) Proszę o taki wykład dla początkującego ... jak reguluje się takimi rozdzielaczami jak na fotce poniżej? (W chwili obecnej na belce dolnej i górnej są zamontowane odpowietrzniki i zawory spustowe - na zdjęciu jeszcze ich nie ma)

 

123.jpg

 

Domyślam się, że kręci się karbowanym pokrętłem rotametru, żeby ustawić przepływy i patrzy się na poziom czerwonego grzybka - tak?

Grzybek na górze = mały przepływ, grzybek na dole = duży przepływ - tak? Czy kręcąc pokrętłem rotametru aby nie wykręcę go?

Natomiast czarne zawory na dolnej belce powrotu służą do zamontowania ewentualnych siłowników? Czyli jeżeli mam grzybek rotametru cały czas na górze, to znaczy, że powinienem zwiększyć przepływ kręcąc karbowanym pokrętłem, żeby opadły... bo może to jest przyczyną tego, że niektóre pętle słabo mi grzeją ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu rzuca się w oczy brak izolacji na pętlach dochodzących do rozdzielacza.

U mnie ekipa tez cos takiego chciała zostawić po sobie ale w porę zareagowałem. Sprawdź czy odpowietrzniki są odkręcone. Potem po kolei odkręcaj pętle, może masz je po prostu zdławione.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ rzeczywiście regulujesz kręcąc przepływomierzem, nie powinno być możliwości aby wykręcić go maksymalnie. Jak wzrasta przepływ powinieneś widzieć na skali przepływomierza, są dwie opcje pracy/konstrukcji przepływomierzy: działające na zasilaniu - skala zazwyczaj rośnie od góry przepływomierza do dołu (do belki), działające na powrocie - skala rośnie od podstawy przepływomierza (od belki rozdzielacza) do góry.

 

Aby dokonać rzeczy najważniejszej tj. regulacji hydraulicznej instalacji, potrzebna jest znajomość wartości tych przepływów, zazwyczaj pętle długie mają spore przepływy, pętle krótkie stosunkowo mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wziąłem się za samodzielne obliczenie podłogówki i... sam nie wiem gdzie popełniam błąd.

 

Za przykład biorę rurki 17x2 dla pokoju 30 m2 z obliczonym OZC na 1250 W, pokrycie deska o Rλ = 0,1, temperatura zasilania 35°C, temperatura w pomieszczeniu 20°C.

 

Najpierw liczę na piechotę zgodnie z poradnikiem tutaj http://www.purmo.com/docs/Purmo-Poradnik-dla-projektantow-02_2015_PL.pdf:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308257&d=1426112494

 

Wartość q przyjmuje z tabeli niżej:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308258&d=1426112507

 

Jak widać wychodzi na to, że przy rozstawie 25 cm będę miał 1260 W z podłogi - czyli moje zapotrzebowanie zostaje pokryte :)

 

Potem to samo wrzucam do programu Purmo SDG 2.0 i... głupieję :rolleyes:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308259&d=1426112516

 

Czy coś robię nieprawidłowo, która wartość rozstawu rurek jest realna i optymalna?

obliczenia.JPG

tabela.JPG

program.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta druga wartosc, mała uwaga Tz nie równa sie 35 oC, to jest Tzsr, wymaganą moc uzyskasz przy ok 36,5 oC, obliczenia wykonałem dla stropu międzykondygnacyjnego i parkietu dębowego 15 mm, dn=16 mm, okreslenie "deska" niewiele mówi. Tablice są mniej dokładne i kłpotliwe w uzyciu, opór cieplny dotyczy wylewki, podkładu/kleju i samej deski. Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie czy ktoś może mi powiedzieć ile pompek potrzebuję do mojej instalacji podłogowej

 

- pompa ciepła w piwnicy WPS K-1 - ma już wbudowaną pompkę obiegową podłogówki + pompkę DZ

 

Dom ma 3 poziomy do ogrzania - piwnica, parter, poddasze - średnio po 67 metrów podłogi na każdym poziomie ( rozstaw co 10 cm, w łazienkach zagęszczone)

 

Pewnie jedna pompka z PC nie da rady tego napędzić ale jeden z magików-hydraulików chce mi tam wsadzić 3 pompki po jednej na każde piętro. To nawet dla mnie laika w hydraulice zdecydowanie za dużo. Raz że 3 x pobór prądu dwa że może to samo można napędzić jedną mocniejszą pompą lub max dwiema. Na przykład dać jedną pompę na piwnicę i parter oraz dodatkową na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć spróbuję ponownie,

Jestem na etapie planowania ogrzewania i w połowie czytania tego wątku, który jest skarbnicą wiedzy. Mam już dwa pytania:

 

1. Jeżeli będę miał dwa obiegi w pomieszczeniu i przy niższych temperaturach na dworze będę chciał grzać tylko na jednym to czy potrzebna jest dylatacja miedzy tymi obiegami ?

 

2. Powinno się mieć mniej więcej równe długości obiegów, tylko się zastanawiam czy tak musi być w całym domu, czy np. na parterze mogę mieć obiegi około 90 metrów a na piętrze 50 m długości, oczywiście na każdym piętrze osobny rozdzielacz ?

 

3. Mam dość specyficzny salon, zastanawiam się czy dylatacja jak na rysunku to najlepsze wyjścieparter.jpg

Dziękuję za odpowiedź

Edytowane przez szarlejak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrem0m: ja mam pomieszczenie 41mkw w kwadracie z 5 polami grzewczymi bez dylatacji i nic nie pękło

 

Wygrzewałeś ?

W programie wygrzewania jastrychu (F1:2) w kotle Viessaman temperatura wody na zasilaniu to 45 C i tak przez 6 dni. Zarysowania - bo nie są to pęknięcia - pojawiły się na początku wygrzewania ale się nie powiększają. Mimo, że wylewka jest twarda (kułem to wiem) i ma siatkę zbrojeniową i włókna rozproszone i była pielęgnowana ... Choć wszyscy twierdzą, że jak ma popękać, to lepiej teraz a nie pod płytkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewałeś ?

W programie wygrzewania jastrychu (F1:2) w kotle Viessaman temperatura wody na zasilaniu to 45 C i tak przez 6 dni. Zarysowania - bo nie są to pęknięcia - pojawiły się na początku wygrzewania ale się nie powiększają. Mimo, że wylewka jest twarda (kułem to wiem) i ma siatkę zbrojeniową i włókna rozproszone i była pielęgnowana ... Choć wszyscy twierdzą, że jak ma popękać, to lepiej teraz a nie pod płytkami...

wygrzewałem - viessmann 200-w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...