Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No wiesz, ktos ma sypialnie 11m2 i jeden obieg, inny 24m2 i trzy obiegi.

Rurki pod lózkiem nie przeszkadzają, fakt że pod zabudowanym lozkiem pokoju grzać nie bedą, ale biorac pod uwage ewentualną zmianę konfiguracji, to warto pokryc nimi całą podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to odpowiadam. podłogówka jest wszędzie. w sumie każde pomieszczenie to wychodzi jeden obieg. kuchnio/jadalnia to dwa obiegi ponieważ jest to duże pomieszczenie.. rurki nie były tylko położone w kuchni pod szafkami i w spiżarce (ponieważ tutaj akurat, już wiedziałem co i jak będzie no i w spiżarce zalecana niższa temp). pozostałe pomieszczenia - na całej powierzchni rurki.

 

zasilanie grzejnika w łazience - w zalezności ile idzie w podłogę - aktualnie około 33-35 stopni. to raczej nie ma zadania grzać a raczej suszyć

 

drugi sezon za mną. wszyscy żyją i mają się dobrze (to nawiąznie do spamu:D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie o takie coś własnie mi chodziło. Raczej na pewno też na taki wariant się zdecyduję z suszarką w łazience. W sypialni raczej pozostanę przy wersja jak w kuchni, pod meblami i zabudowanym łóżkiem bez rurek. U dzieciaków pewnie po całości, bo meble łącznie z łóżkiem mogą być już różnie. Edytowane przez szarlejak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę sam robić podłogówkę 100% zasilana z kotła kondensacyjnego, 2 pietra 12+14 obwodów w tym 2 drabinki łazienkowe, rozstaw podstawowy co 15cm, do 80 m z dobiegami, 1800mb pex 16x2

OZC robiłem, obciążenie cieplne wyszło dużo niższe (prawie 45%) niż to wyliczone przez projektanta ok 14kW.

 

Mam pytanie odnośnie przepływów.

Z obliczeń robionych w audytorze CO (pod zapotrzebowanie 14kW) wychodzą przepływy rzędu od 0,011 do 0,015 kg/s (czyli coś ok 0,66 do 0,90 l/min).

Mam zakupione rozdzielacze KAN z zamontowanymi rotametrami Taconova TopMeter Return o skali pomiarowej 0,6-2,4l/min

Wychodzi na to, że dla niektórych obwodów wyliczeniowy przepływ będzie w dolnej (zerowej) granicy pomiarowej przepływomierza.

Być może realne przepływy będą wyższe o 20-30%, gdyż program wyrzuca błędy o niezdławionym nadmiarze ciśnienia, które spowoduje wzrost przepływu wody w pętlach.

Zmiana dT z 10 na 5 nie zmienia zauważalnie przepływów, ale zmienia niezdławione nadmiary ciśnienia, które mają wpływ na przepływy

 

Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić w skrócie jak interpretować wyniki Audytora CO?

 

Mam jeszcze dylemat odnośnie zasilania rozdzielaczy (pion znajduje się 6m w poziomie od kotła).

Oba rozdzielacze zasilane jednym obwodem

Mam takie opcje

1) rura miedz 28

2) rura pex 32

3) rura pp 32 lub 40

 

Z rurą PEX byłoby najmniej problemu (brak połączeń w posadce), ale kształtki mają spore przewężenia.

Przy konieczności zakupu całego zwoju 50mb poprowadziłbym osobno zasilanie do każdego rozdzielacza, żeby wykorzystać nadmiar materiału.

 

Przy PP Faser lub Stabi pytanie czy brak warstwy antydyfuzyjnej ma większe znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greggy skoro sam już liczyłeś instalację, średnice możesz sprawdzić tu:

 

http://sankom.pl/online/sankom/kkt/kan/pl/opory/

 

Przy 14 kW, dT=10, Tz=35st. C dla mnie wychodzi że Push - PE-Xc i PE-RT 32x4,4 mm, PP Glass - 40x5,5 mm, można jeszcze skorzystać z Press (PE-RT/Al/PE-RT) - 32x3 mm (ta wychodzi nawet lepiej niż Push).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link do kalkulatora.

 

Wczoraj jeszcze znalazłem ciekawy wątek na elektrodzie dotyczący zastosowania rur Miedzi, PP lub PEX.

 

Moje wnioski są takie:

 

Miedz:

- odpada ze względu na duży przepływ u mnie 0,6m/s co może powodować korozje erozyjną, musiałbym zrobić dwa obiegi co bardzo podraża instalację a i tak byłbym na granicy zalecanych do 0,3 m/s

- konieczność zakupu dodatkowego sprzętu; palnik, butla, pasta, topnik, przecinak

- łączenia pod posadzką trudno naprawić ze względu na sztywność rur, trudny dostęp

- problem z korozją miedź - metal

+ duża średnica wew przy małej zew

 

PP:

- duża rozszerzalność materiału

- łączenia pod posadzką

+ cena

+ względna łatwość montażu

 

PEX:

+ brak łączeń w posadzce, brak kolan, małe opory przepływu

+ antydyfuzyjność

+ zakup markowej rury fi32 w pełnej rolce 50m skłania do położenia dwóch osobnych obiegów, które można połączyć w jeden, a w razie konieczności rozdzielić i zasilać z dwóch pomp

- drogie złączki zaprasowywane wymagające praski

+ 2x tańsze złączki skręcane nie markowe, KAN jeszcze ma 32x4,4 x GZ1 PUSH ale pasująca tylko do własnych rur 32x4,4 które są 25% droższe od Purmo, Herz

+ naprawa ewentualnego uszkodzenia pod posadzką łatwiejsze niż przypadku miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przymierzam się do zakupu rozdzielaczy i mam dylemat

Czy jak na parterze potrzebuje 9 obwodów na podłogówkę (rozdzielacz umiejscowiony na klatce schodowej do piwnicy co by nie dawać go w kuchni obok lodówki) to nie lepiej zamówić 12 obwodowy.

9 obwodów do podłogówki a 3 wykorzystać na grzejniki 2 do piwnicy i jeden do garażu zamiast metr obok wieszać w kotłowni odrębny na te trzy grzejniki.

Oczywiście te 3 grzejniki będą zasilane niskotemperaturowo.

Rozumiem ze przepływ trzeba będzie zdławić na tych 3 grzejnikach.

Edytowane przez Ostap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz jeszcze pytanie o sterowanie. Łopatologicznie przedstawie jak teraz to rozumiem - poproszę o potwierdzenie lub sprostowanie.

Będzie bufor i podłogówka.

Wieszam sterownik na parterze.

- od niego przewód na zewnątrz do czujnika temp.,

- kolejny do zaworu trójdrogowego na wyjściu z bufora by sterował temp. wody do zasilania podłogówki

- do czujnika wody zasilającej

- czy pod ten sterownik podpina się pompę podłogówki wtedy sterownik potrzebuje zasilania 230V

 

Zastanawiam się jaki jest sens wstawienia pompy pomiędzy kotłem na paliwo stałe a buforem. Przecież grawitacyjnie tez powinno działać. Czy chodzi o szybkość naładowania bufora. Przeczytałem ok. 50 pierwszych stron i tam Piczman pokazał kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...