Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

2, 3 czy 4 godziny to jest długo ale tylko wtedy jak robisz jazdy po kilka stopni w dół i w górę w ciągu doby.

Ogólnie u mnie kocioł robi nie więcej niż na 35 stC zwykle a to i tak przy podnoszeniu a nie utrzymaniu temp. , zresztą zblokowałem max 37. Rurki mam co 10cm to może dlatego.

Pomieszczenie nie jest małe, np cały parter to jedno pomieszczenie, a na piętrze wszystkie drzwi pootwierane i przepływy dokręciłem tak że z grubsza jest tak samo wszędzie więc nie mówię tu o pomiarze w jakimś konkretnym miejscu tylko ogólnie w chałupie.

 

Przy okazji mam pytanie. Widzę że podłoga na dole zaciąga DUŻO więcej energii niż na piętrze. Częściowo pewnie ma znaczenie że to szeregówka od dewelopera więc wiadomo jak to jest budowane, ale od SSZ z tynkami zewn. dalej robiłem sam. Na podłodze 10cm styro więc trochę mało ale geniusz projektant tak wymyslił i więcej się nie zmieściło, ale to też kładłem sam więc dziur raczej nie ma. Możliwe że w wyniku takiego a nie innego układu pomieszczeń ciepło z dołu nagina w górę na piętro dziurą schodowa i stąd takie różnice? podłoga na górze bierze może z 1/3 tego co dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale na górze kubatura znacznie większa bo sufity w 2 pokojach po 3,5m i powierzchnia też większa bo na parterze niegrzany garaż trochę zajmuje. Powierzchnia okien też na górze trochę większa.

Jeszcze bym próbował sobie to tłumaczyć 2x grubszą wylewką na dole czyli większą akumulacją podłogi, ale to raczej nie to bo temp powrotu spada i rośnie tak samo jak na górze mimo wpompowania większej ilości ciepła.

Wątpię żeby w grunt uciekało aż tyle, jedyne moje logiczne wytłumaczenie to to że dołem grzeję górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia: dom piętrowy, dobrze izolowany, Płyta fundamentowa izolowana, 20 cm ocieplenia, OP, pompa ciepła PW

 

Cel - dodatnia temp. w garażu

 

Czy puścić OP w garażu???

Czy pomimo braku OP będzie dodatnia temp.?

Jeśli garaż nieogrzewany: brak styropianu pod posadzką + styropian na suficie i ścianie garaż/dom?

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia: dom piętrowy, dobrze izolowany, Płyta fundamentowa izolowana, 20 cm ocieplenia, OP, pompa ciepła PW

 

Cel - dodatnia temp. w garażu

 

Czy puścić OP w garażu???

Czy pomimo braku OP będzie dodatnia temp.?

Jeśli garaż nieogrzewany: brak styropianu pod posadzką + styropian na suficie i ścianie garaż/dom?

 

Garaż bez styropianu w posadzce , docieplony = dodatnia temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2, 3 czy 4 godziny to jest długo ale tylko wtedy jak robisz jazdy po kilka stopni w dół i w górę w ciągu doby.

Ogólnie u mnie kocioł robi nie więcej niż na 35 stC zwykle a to i tak przy podnoszeniu a nie utrzymaniu temp. , zresztą zblokowałem max 37. Rurki mam co 10cm to może dlatego.

Pomieszczenie nie jest małe, np cały parter to jedno pomieszczenie, a na piętrze wszystkie drzwi pootwierane i przepływy dokręciłem tak że z grubsza jest tak samo wszędzie więc nie mówię tu o pomiarze w jakimś konkretnym miejscu tylko ogólnie w chałupie.

 

Przy okazji mam pytanie. Widzę że podłoga na dole zaciąga DUŻO więcej energii niż na piętrze. Częściowo pewnie ma znaczenie że to szeregówka od dewelopera więc wiadomo jak to jest budowane, ale od SSZ z tynkami zewn. dalej robiłem sam. Na podłodze 10cm styro więc trochę mało ale geniusz projektant tak wymyslił i więcej się nie zmieściło, ale to też kładłem sam więc dziur raczej nie ma. Możliwe że w wyniku takiego a nie innego układu pomieszczeń ciepło z dołu nagina w górę na piętro dziurą schodowa i stąd takie różnice? podłoga na górze bierze może z 1/3 tego co dół.

 

Tu nie trzeba wachlować temperatura, wystarczy ze Grzejesz w opcji termostat ,w 90% sterowników masz histeryczne 0,5*C zanim system sie bujnie temperatura spada dalej i w efekcie gdy system zaczyna podnosić temp w domu to ty na termometrze masz już o ~1*C mniej . Niska temp zasilania ,bezwładność większa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego olałem termostat i używam korekty - pali tyle samo a w korekcie podłoga lekko ciepła cały czas a nie na przemian zimna-mocno ciepła. No ale to się sprawdza raczej jak trzymasz względnie stałą temp.

Termostat ma tylką jedną drobną przewagę - pompa obiegowa nie chodzi cały czas ale to drobiazg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 nie dam bo bym nie zdzierżył. Z tego co widzę to korekta jest dobrym kompromisem między termostatem a pogodówką. Na samym czujniku zewn. mi się nie sprawdzało bo w okresach przejściowych wszystkie krzywe są za niskie i musiałem obracać ich lewą stroną żeby było dobrze.

Tak na marginesie jak to działa skoro ustawiłeś sterowanie z pogodówki/korekty i na sztywno zasilanie 40?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję zrobić ok 70m2 ogrzewania podłogowego w metodzie suchej na podłodze na legarach drewnianych .Czy jest ktoś może kto ma jakieś doświadczenie w temacie i wykonuje takie kombinacje ?

 

Mamy takie system w ofercie - System KAN-therm TBS, do suchej zabudowy podłogi.

 

Bazuje na płytach styropianowych wyposażonych w specjalnie przygotowane rowki pod rury oraz metalowe lamele wkładane w te rowki (dla zwiększenia powierzchni oddawania ciepła przez rurę). Całość układana może być na drewnianej podłodze i przykrywana suchym jastrychem, gotowe systemy choćby z oferty firmy Knauf.

 

Jest to tzw. lekka konstrukcja podłogi, predysponowana głównie dla drewnianych stropów.

 

Ogólny opis systemu znajdziesz tu:

http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/systems/system_kan_therm_tbs.html

 

W poradniku więcej danych technicznych dot. tego rozwiązania (str. 35):

http://pl.kan-therm.com/kan/upload/poradnik-ogrzewanie-podlogowe.pdf

Edytowane przez KAN-therm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 nie dam bo bym nie zdzierżył. Z tego co widzę to korekta jest dobrym kompromisem między termostatem a pogodówką. Na samym czujniku zewn. mi się nie sprawdzało bo w okresach przejściowych wszystkie krzywe są za niskie i musiałem obracać ich lewą stroną żeby było dobrze.

Tak na marginesie jak to działa skoro ustawiłeś sterowanie z pogodówki/korekty i na sztywno zasilanie 40?

Dlaczego by niezdzierzyl , tez tak myślałem jak ty . Musisz wziąć pod uwagę ze im wyższa temp zasilania tym większa delta T , wpuszczasz ~40 a wychodzi ~30

Na sterowniku masz taka opcje jak minimalna temp zasilania , ustawiam na 40 przestawiam na termostat ograniczam moc kotła do 10kw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie wiem jakie to będą schody, więc nie wiem w którym dokładnie miejscu mogą być montowane do podłogi parteru. W takim razie dla pewności powinienem pominąć miejsce o wymiarach około 2,5mx 2m. Salon ma około 66m2 więc 5m2 bez podłogówki to nie problem?

 

Żaden.

 

Ps. U góry też rób!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...