Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie, opiszcie swoje doswiadczenia w tym temacie. Njabardziej interesują mnie wypowiedzi osób które nie wygrzewaly lub wygrzewaly po ułożeniu plytek i czy działo się złego..

 

U mnie nie było pełnego wygrzewania jak w instrukcji, brakło na to czasu. Przed kładzeniem deski drewnianej zmierzyłem wilgotność i była w już w normie bez wygrzewania Za namową znajomego przeprowadziłem jednak taki krótki program trwający coś koło 12dni. Sugerował on iż ma to służyć wyrównaniu powstających w wylewce naprężeń. Rzeczywiście uniosły się narożniki i lekko z klawiszowały płyty na dylatacjach (max 2mm). Po wychłodzeniu wszystko wróciło do normy. Mieszkamy od roku nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Instalacja jest dopiero na etapie montażu. Wszystko ma ogrzewać piec na ekogroszek.

Co do drugiej pompy to nurtuje mnie pytanie czy ma pędzić wodę na całym systemie czy zamontować ja gdzieś na pionie piętra? Czy przy rozdzielaczu na piętrze?

Przy rozdzielaczu na parterze mam zawór mieszający esbe vta370/vta570 działający w zakresie temperatur do 65 stopni. Dobrze rozumiem, że nie pozwoli on aby moje grzejniki na tym rozdzielaczu dostały wodę cieplejszą niż te 65 stopni?

 

No więc wystarczy wejść na strone ESBE i w przykładowych schematach instalacji masz rozrysowane co i jak

 

http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszajace/vta370-vta570

 

Obie opcje, o których piszesz są akceptowalne. Choć pompy z punktu praktycznego lepiej w kotlowni, razem z zaworami itp, Może być tak, że osobna pompa na grzejniki i osobna na podłogowę. Może być też tak, że jedna pompa całość, a dodatkowo mieszanie z drugą pompą. Popatrz te schematy ideowe z linku. Genrealnie i tak dwie pompy Ci potrzeba.

 

No tak, na grzejniki nie pójdzie woda większa niż 65 stopni. Ale te zawory wytrzymują maks 90 stopni na wejściu (chyba??) stąd jak porządnie zagotujesz wodę to nie wiem co będzie. Zawór 45 -65 stopni w ogóle nie nadaje się do podłogówki, trzeba jeszcze jeden najlepiej 20-43 stopnie, a dopiero za nim pompę.

 

Moim zdaniem najlepiej tak zawór 45-65 stopni i pompa na całość. A podłogówka na osobnym zaworze 20-43 i drugiej pompie. Pamiętaj o zabezpieczniu powrotu. No i co z wodą użytkową

 

Arturo trochę nie na temat Ci docina, ale ma trochę racji. Przemyślałeś ten ekogroszek i jesteś świadomy co robisz? Zdajesz sobie sprawę jakie są konsekwencje tego ogrzewania. Moim zdaniem już 100 razy lepiej pellet niż ekogroszek. Przynajmniej czysto i fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Poproszę o podpowiedź albo skorygowanie.

 

Mam podłogówkę 8 obwodów z czego 5 w miarę równych po ok 80mb i 3 ok 40 metrowe pex 16x2 ułożone meandrycznie.

 

Poszperałem po necie i znalazłem taką stronkę http://www.instsani.webd.pl/projco17.htm

 

Posługując się ta stronką spróbowałem policzyć sobie opory hydrauliczne i przepływ i wygląda to tak:

 

Obwody 80mb pokrywają ok 12m2 każdy. Zapotrzebowanie na każde 12m2 wychodzi średnio 400W w najgorszym przypadku ok 500W.

 

Zakładana przeze mnie różnica zasilania-powrót to 4*C co daje przepływ na poziomie 0,15m/s. Dla takich przepływów opór liniowy to 36Pa * 80mb ~=2,9kPa/obwód. Znalazłem informację, że powinno się przyjmować przepływy pomiędzy 0,1-0,6m/s więc wpasowałem się. Mniemam, że czym mniejszy przepływ tym woda dłużej płynie w obwodzie tym samym "mocniej" się wychładzając więc co najwyżej będę musiał zwiększyć nieznacznie temp zasilania.

Opory miejscowe przy takiej prędkości przepływowej będą pomijalne no ale niech będzie to 5% dodatkowo.

Sumarycznie daje to przepływ ok 715l/h i opór hydrauliczny ok 19.8kPa.

 

Jeśli do tej pory nie zrobiłem jakiegoś wielkiego babola w obliczeniach oznacza to pompę o podnoszeniu min. 2m i przepływie 700-800l/h czyli przykładowo: GRUNDFOSS ALPHA2 L 15-40 130 albo Wilo-Yonos PICO albo chińczyka za 100zł.

 

Podając za przykład grundfossa i zakładając, że się pomyliłem i powinienem mieć silniejszą pompę przykładowo ALPHA2 L 25-60 180 różnica w poborze energii dla punktu pracy 0,7m3 i podnoszenie 2m mam 17W dla mniejszej i 26W dla większej. Niby nic ale to 20 zł rocznie. Z jednej strony wolałbym zakupić mniejszą pompę z drugiej mam obawy czy dobrze sobie to policzyłem.

 

Czy ma ktoś tego typu pompy elektroniczne i mógłby się podzielić obserwacją w temacie obciążenia pompy i poboru energii?

 

Oczywiście istnieje jeszcze opcja zakupu taniej chińszczyzny, wyregulowania instalacji, pomierzenia co gdzie jak i dlaczego a potem wymiany na tę konkretną docelową.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie. podepnę się z pytankiem bo parę osób ma tu trzeźwe myślenie. mam wodne ogrzewanie podłogowe a na nim gres, zwykły, tani i brzydki bo pomieszczenie miało być gospodarcze. chciałbym tam zrobić jednak pokój i zastanawiam się czy gdybym położył jakąś ładniejszą tarakote na ten gres nie zaszkodził bym ogrzewaniu? gres kleiłem sam. klej na podłogę i na płytkę. nie chciał bym go skuwać, nie mam już tyle siły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie. podepnę się z pytankiem bo parę osób ma tu trzeźwe myślenie. mam wodne ogrzewanie podłogowe a na nim gres, zwykły, tani i brzydki bo pomieszczenie miało być gospodarcze. chciałbym tam zrobić jednak pokój i zastanawiam się czy gdybym położył jakąś ładniejszą tarakote na ten gres nie zaszkodził bym ogrzewaniu? gres kleiłem sam. klej na podłogę i na płytkę. nie chciał bym go skuwać, nie mam już tyle siły.

 

Śmiało możesz na to kłaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie. podepnę się z pytankiem bo parę osób ma tu trzeźwe myślenie. mam wodne ogrzewanie podłogowe a na nim gres, zwykły, tani i brzydki bo pomieszczenie miało być gospodarcze. chciałbym tam zrobić jednak pokój i zastanawiam się czy gdybym położył jakąś ładniejszą tarakote na ten gres nie zaszkodził bym ogrzewaniu? gres kleiłem sam. klej na podłogę i na płytkę. nie chciał bym go skuwać, nie mam już tyle siły.

 

Tak się składa, że fachowiec spaprał u mnie tarakottę i musiał ją skuwać w korytarzu. Przyznam, że poszło mu sprawnie i po paru godzinach było po wszystkim. Po skuciu udało się odzyskać 90% płytek. Więc może sprubój , przy małej powierzchni uda się sprawnie skuć, dzięki temu nie będzie róźnicy w wysokości podług. Przy okazji zaoszczędzisz parę groszy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i bym skuł jakoś, choć zrobiłem to chyba za dobrze, bo jedną pękniętą wykuwałem pół godziny. Tą drugą tarakotę chcę położyć sam, jak zresztą i pierwszą i ogrzewanie. Nie mam niestety umiejętności i obawiam się że o ile na równej powierzchni poszło mi zadowalająco, to na wertepach które zostaną po skuwaniu mogę mieć kłopot. To jeden z powodów dla którego najbardziej pasowało by mi położyć ją na istniejący gres. ( drugi to lenistwo ;) ). Obawy mam tylko co do wydajności ogrzewania. Na chłopski rozum to powinno być dobrze. Nagrzewać będzie się dłużej ale i stygnąć też dłużej. Czyli jakby bezwładności przybędzie. Inwestycja jakaś jest, więc wolę zasięgnąć opinii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeśli do tej pory nie zrobiłem jakiegoś wielkiego babola w obliczeniach oznacza to pompę o podnoszeniu min. 2m i przepływie 700-800l/h czyli przykładowo: GRUNDFOSS ALPHA2 L 15-40 130 albo Wilo-Yonos PICO albo chińczyka za 100zł.(...)

Bierz pompę z tego typoszeregu, tylko weź taką z elektroniczną regulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam parę pytań odnośnie rozdzielaczy.

1) Jest jakaś generalna zasada co do umiejscowienia rozdzielacza i ich liczby?

 

2) Lepiej zastosować 1 duży rozdzielacz (niecentralnie) czy kilka mniejszych?

 

Mam rozterkę i nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej odpowiedzi. Sprawa dotyczy domu parterowego i jest kłopot ułożyć centralnie rozdzielacz.

Mimo sporych rozpiętości obwody + "dolot" będą mieściły się do 100 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak duży musi być ten rozdzielacz, w standardzie produkowane są max. do 10-12 obwodów.

Przy tych największych najlepiej aby obwody grzewcze nie były zbyt długie do 80 max. 100 m.

 

Jeśli to możliwe to wybierz jeden większy - mniej szafek które nie do końca ładnie komponują się w pomieszczeniach. Przy dużych rozdzielaczach jest ryzyko że zabraknie Ci przepływów z uwagi na ograniczenie rozmiaru głównej belki rozdzielacza. W swojej ofercie mamy rozdzielacze ze stali nierdzewnej z rozmiarem belki 5/4".

Natomiast, jeśli Ci to nie przeszkadza i nie żałujesz grosza, lepiej regulować dwa mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwodów było by do 12.

 

80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

 

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?

dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwodów było by do 12.

 

80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

 

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?

dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

 

Mam na parterze rozdzielacz 12-to sekcyjny, na poddaszu użytkowym taki sam. Wszystko działa jak należy, rozdzielacze oczywiście z pompami. Ogrzewanie gazowe, całość podłogówka, zero grzejników. Rozdzielacze Gorgiel z rotametrami, pompy Vilo. Na Twoim miejscu wybrał bym jeden duży i po robocie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

 

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?

dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

 

Niestety z "dolotem", doprowadzeniem a to czasami dodatkowe 10-20mb.

Liczy się opór hydrauliczny rurki (i w co wątpię aby ktoś chciał mieć po drodze : łączników, kolanek, zaworów) przy określonym przepływie medium (woda w temp. etc...) dlatego jak poszukasz po necie zobaczysz, że czym dłuższa rurka tym opór (strata) większa a co za tym idzie to raczej trzeba będzie kryzować (tłumić) przepływ w tych pętlach 20mb a nie w tych 80mb. Poza samym wyrównaniem przepływów można (będzie tak u mnie) puścić większy przepływ na przykładowo łazienki aby te 2-3 *C mieć w nich więcej - miła w dotyku stopą podłoga i szybsze odparowanie wilgoci etc, itd...

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wszystkich planujących ogrzewanie podłogowe zachęcam do zapoznania się z systemem Vipex firmy Viessmann!

 

System ViPEX pozwala wykonać wszystkie instalacje przy użyciu tylko jednego typu rury - ViPEX , co obniża koszt inwestycji i jest gwarancją najwyższej jakości.

Zalety uniwersalnej rury 5-warstwowa ViPEX:

- wygodny i szybki montaż dzięki optymalnie dopasowanym elementom systemowym

- wysokiej jakości komponenty zapewniają wysokie bezpieczeństwo eksploatacji i długą żywotność instalacji

- system objęty jest 10-letnią gwarancją

- możliwość zastosowania do instalacji grzejników, ogrzewania podłogowego i wody użytkowej

- maksymalne parametry pracy: temperatura 95°C i ciśnienie 10 bar  minimalny promień gięcia r=5×dz (ze sprężyną 2,5×dz)

- całkowicie wykluczona dyfuzja tlenu, pełne zespolenie warstwy aluminium z zewnętrzną i wewnętrzną warstwą PE-X

- kolor biały

 

A do montażu polecam nasze firmy partnerskie, listę znajdziesz tutaj

 

W razie pytań, jestem do dyspozycji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym wątku wypowiada się wiele osób z doświadczeniem więc mam parę pytań. Podłogówkę wykona mi firma ale w sumie jeszcze nie zdecydowałem jaka ale prawie wszystkie zalecają dodatkowy zespół pompowy mimo że mam malutki domek. Czytając podstawowe porady na necie a także tym forum większość stosuje tylko pompe w piecu bez mieszaczy itp.

Mam 96m2 do ogrzenia - piętro 58m2, parter 38m2. Wszedzie oczywiście podłogówka. Jeden grzejnik w łazience ale zasilany z pętli. Po jednym rozdzielaczu na piętro. Piec nietypowo w łazience u góry. Myslałem o czymś małym typu Imergas 12KW bo ponoć czym mniejszy tym lepiej.

Czy w tej sytuacji jest jakikolwiek sens myślenia i potrzeba dodatkowej pompy? Wysłałem zapytania do 4 firm i 3 koniecznie chcą robić z pompa i z mieszaczem. 4ta zrobi jak chce ale poleca za to termostaty. Ja ewentualnie myślałem o dwóch termostatach - po jednym na piętro i dwa siłowniki do sterownia osobno piętrami - można tak zrobić? Oczywiście pogodynka w kotle. Czy uprzeć się i zrobić to maksymalnie prosto czy jednak pomysleć o pompie ?

Wyliczono mi od 700 do 900mb rurek - 4 petle na dole i 7 pętli u góry ale to też zależy od wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pełne piętro więc na dole i u góry jest wysokość ok 2.6 po wylewkach. Nie mam teraz projektu żeby sprawdzić dokładną kubature.

Długość rurek zalezy od wyceny i wykonawcy. Na dole średnio 300-350m, u góry od 450 do 550m.

Jeden z wykonawców upiera sią na zewnątrzną pompę, twierdzi że "mała delta" i piec będzie taktował.... cokolwiek ma na myśli.

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej wybrać jeden rozdzielacz i umiejscowić go bliżej najdłuższych obwodów (największe opory), a do tych krótszych obwodów dać dłuższe przyłącze?

 

Jezeli jest taka mozliwosc to tak umiejscowic rozdzielacz aby dobiegi były jak najkrótsze. Przepływy zas ustawiamy rotametrami wg obliczen dla kazdej petli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...