Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Asolt ale najkrótsze dla każdej pętli - centralnie. Czy bliżej tych najdłuższych pętli i zrobić dłuższe doloty tych krótszych pętli?

 

Dla sprecyzowania zdjęcie. Posadowiłbyś w miejscu centralnym (czerwony obszar) czy przesunąłbyś bliżej najdłuższej pętli - salon (niebieski obszar) aby wyrównać długości większości pętli ?

 

[ATTACH=CONFIG]370178[/ATTACH]

 

Dobierz miejsce montażu rozdzielacza w taki sposób aby odcinki dosyłowe były jak najkrótsze dla dłuższych pętli zaś dłuższe dla pętli najkrótszych.

Musisz dążyć do sytuacji jak największego zrównania długości lub zmniejszenia różnicy w długościach poszczególnych pętli (oczywiście w miarę możliwości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie potrzeba żadnych obliczeń! Trwa to po prostu nieco dłużej, ale szkoda na to kasy.

 

Trudno się zgodzić z taką opinią.

 

Obliczenia hydrauliczne umożliwią szybką i bezproblemową regulację instalacji, zagwarantują optymalną żądaną temp. w pomieszczeniach i konieczne wartości przepływu. Dzięki niej (gotowe wartości nastaw) można też zastosować rozdzielacze z mosiężnymi zaworami regulacyjnymi (patrz Liwko) które są mniej podatne na złej jakości wodę i są zdecydowanie mniej awaryjne niż przepływomierze - niestety przy dużych różnicach długości pętli bywają uciążliwe dla hydraulików w regulacji (nie wiedzieć w sumie dlaczego skoro i tak nie znają wartości przepływów do ich ustawienia - fenomen rynku).

 

W przypadku pomieszczeń z dużymi przeszkleniami, czy wykładzinami typu parkiet i panel moim zdaniem jest w ogóle niezbędna - osobiście nie zaryzykowałbym bez sprawdzenia czy instalacja poradzi sobie z zapotrzebowaniem.

 

Dzięki niej może okazać się że nie potrzebujemy tak dużych ilości rur (wykonywanie na zapas z minimalnym możliwym rozstawem - częsta praktyka), że potrzebujemy wykonać strefy brzegowe bo niestety brakuje nam mocy.

 

Oczywiście cały projekt hydrauliki powinien być poprzedzony obliczeniami OZC aby dokładnie wiedzieć ile energii potrzebujemy.

 

Dziwne podejście panuje na rynku, ludzie zalewają w beton wyroby o niskiej jakości, oszczędzają na elementach do których trudno już będzie dostać się bez większej demolki, oszczędzają na projekcie bez którego jest później płacz i zgrzytanie zębami - cóż, jak to się mówi, biedny często płaci dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto jeden z moich rozdzielaczy z pompą. Nie wiem dlaczego niektórzy się dziwią, że zastosowałem pompy.

 

[ATTACH=CONFIG]370181[/ATTACH]

 

Skoro w budynku będzie tylko instalacja ogrzewania podłogowego działająca na niskim parametrze i jeśli posiadamy źródło ciepła które od razy przygotuje nam taki parametr (np. pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, kocioł na paliwo stałe z buforem i centralnym trójdrogowym zaworem mieszającym) bez sensu jest stosować dodatkowe pompy i układy mieszające przy samych rozdzielaczach.

 

O pomstę do nieba woła praktyka podpięcia 100% instalacji OP do kotła kondensacyjnego poprzez dodatkowy układ mieszający.

 

Pompy muszą być jedynie dobierane, dokładane lub nie, w zależności od potrzeb instalacji pod kątem strat ciśnień i przepływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej odpowie mi ktoś czy robić teraz podłogówkę dom nieocieplony nieogrzewany próbę mogę zrobić pneumatyczną ale czy mróz nie zaszkodzi rurką np. jeżeli nie wyleję posadzek?

 

A co ma zaszkodzić jeżeli w układzie nie ma wody ...?

W wielu składach budowlanych magazynem jest zwykła wiata i tam są przechowywane takie materiały ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma zaszkodzić jeżeli w układzie nie ma wody ...?

W wielu składach budowlanych magazynem jest zwykła wiata i tam są przechowywane takie materiały ...

 

Że nic się nie stanie - ok.

 

...ale argumentacja z czapy. Na składach też leży styropian na słońcu bez dachu i niszczeje od UV i nikogo to nie obchodzi, a w hurtowniach spożywczych napoje które nie mogę leżeć na słońcu. Jak możesz tak argumentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej odpowie mi ktoś czy robić teraz podłogówkę dom nieocieplony nieogrzewany próbę mogę zrobić pneumatyczną ale czy mróz nie zaszkodzi rurką np. jeżeli nie wyleję posadzek?

 

Można wykonać podłogówkę przed okresem zimowym, sprawdzić szczelność powietrzem a w trakcie leżakowania zabezpieczyć aby nikt jej nie deptał, nie obciążał mechanicznie, zabezpieczyć przed promieniowaniem UV.

 

W przypadku montażu rur przy ujemnych temp. mogą się one także wykazywać nadmierną sztywnością - należy wówczas zwracać uwagę aby jej nie załamać przy gięciu. Najlepszym sposobem jest umieszczenie zwoju rury na kilka dni przed montażem w jakimś ciepłym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w budynku będzie tylko instalacja ogrzewania podłogowego działająca na niskim parametrze i jeśli posiadamy źródło ciepła które od razy przygotuje nam taki

parametr (np. pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, kocioł na paliwo stałe z buforem i centralnym trójdrogowym zaworem mieszającym) bez sensu jest stosować dodatkowe pompy i układy mieszające przy samych rozdzielaczach.

 

O pomstę do nieba woła praktyka podpięcia 100% instalacji OP do kotła kondensacyjnego poprzez dodatkowy układ mieszający.

 

Pompy muszą być jedynie dobierane, dokładane lub nie, w zależności od potrzeb instalacji pod kątem strat ciśnień i przepływów.

 

Wszystko działa jak należy, grzeję od początku miesiąca. Jestem bardzo zadowolony z posiadania dodatkowych pomp przy rozdzielaczach. Czytałem już kilka postów brzmiących mniej więcej tak: "pomocy, brak przeplywu na rotametrach, pomieszczenia niedogrzane" itp. Ale tak to jest jak podpina się do pompy kotła 2 kilometry rurki fi 16. Oszczędność niektórych inwestorów jest przerażająca. Wasze rady są jakieś z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., zabezpieczyć przed promieniowaniem UV.

 

 

W zimie w budynku z oknami i drzwiami???, jakie jest natęzenie promieniowania UV w zimie przez okna gdy slonce pada pod małym kątem i zwykle na sciany. Proszę podac jak zabezpieczyc pexa przed promieniowaniem i jakie szkody spowodują te promienie w przypadku nie zabezpieczenia. Dla przypomnienia w zimie tak w zasadzie to tylko okna południowe są oswietlane pozostałe kierunki szczątkowo a połnoc w ogole. Nie wiem po co takie rady, wystarczy sie troche zastanowic a nie pisac bezmyslnie.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...