Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zajrzyj na ten wątek

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64128-Wygrzewanie-pod%C5%82og%C3%B3wki&p=7321732&highlight=wygrzewanie+wylewki#post7321732

 

 

 

Ja na pompie stopniowo podnosilem temperature do 36oC. Później codziennie obniżałem o jeden stopień w dół. Cykl powtórzyłem dwukrotnie.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, mam problem z przepływem podłogówki. Doszukując się wymieniłem zawory odcinające przy rozdzielaczu czym zwiększyłem z 500l/h na 700l/h.

Mam 8 obiegów z czego 3 są na tyle długie że potrzebuje przepływ około 2,5 l/min i na pozostałych okolo 1,8. Do tej pory na tym rozdzielaczu (gorgiel) była załączona pompka która sztucznie ten przepływ podbijała. Nie chce z niej korzystać bo zostało zamontowane sprzęgło i dwie pompki na obiegu kaloryferów i podłogówki.

Czy spotkał się ktoś że zawór zwrotny blokuje przepływ?

Rury ze sprzęgła do pompek 1" , zawory zwrotne 1" a potem 3/4 do rozdzielacza. Na rozdzielaczu jak otwieram bypass to przepływ dalej 700l czyli pozostaje mi zawór zwrotny. Nic innego nie przychodzi mi do głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale w identyczny sposób jest podpięty rozdzielacz od kaloryferów i ta pompka podaje 1m3 /h przy przydławionych głowicach.

Zawór jest dobrze ustawiony, pozostaje mocna sprężynka.

Poszczególne sekcje sprawdzone osobno i każda jest drożna. Przy otwartych rotometrach i zaworach tylko 2 pokazały mi na pompce przepływ 100l/h a pozostałe 200l/h czyli możliwości są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na ten wątek

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64128-Wygrzewanie-pod%C5%82og%C3%B3wki&p=7321732&highlight=wygrzewanie+wylewki#post7321732

 

 

 

Ja na pompie stopniowo podnosilem temperature do 36oC. Później codziennie obniżałem o jeden stopień w dół. Cykl powtórzyłem dwukrotnie.

 

ok. dzięki. doczytałem. a co robić z rotametrami? odkręcić na max czy próbować coś regulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

Mam zainstalowany kocioł GB072 (14kW) v2 + RC300 + zasobnik 120 litrów w domu o powierzchni użytkowej 170m2 (2 piętra). Dom gazobeton, 20cm grafitu na ścianach, 20 na podłodze, 30 na dachu, reku, ciepły montaż okien z 3 szybowym pakietem. Wszędzie podłogówka + grzejniki w łazienkach, kotłowni i garażu (dodatek bo może kiedyś będę go ogrzewał). Podłogi to betonowy monolit polerowany na dole i żywica na górze. Salon ma 4 m wysokości.

Całość instalacji wygląda tak: (o ile nie pomieszam) że z kotła idzie na grzejniki i 2 mieszacze z pompami (góra i dół) na których są termostaty. Dodatkowo ma być domontowane sterowanie po przez termostaty pokojowe z siłownikami: 2 na dole (pokój + jeden open space) i 3 na górze w pokojach. Nurtuje mnie kilka pytań:

1. Czy to nie jest zbędne tyle sterowań kocioł - mieszacze - termostaty?

2. De facto pomimo że mam sterownik pokojowy do kotła to nie mogę sterować podłogówką z niego tylko przez termostaty a one odcinają obiegi. Czy to nie jest mniej efektywne?

3. Czy nie mógłbym sterować całością piętra po przez jeden sterownik na piętrze, który uruchamia siłownik i wyłącza pompę? Chodzi mi o sterowanie całością poziomu a nie tylko poszczególnymi sekcjami.

4. Czy montować czujnik pogodowy?

 

Generalnie pytam bo wydaje mi się że najlepszy efekt przy kotle kondensacyjnym uzyskam przy jego stałej i równej pracy. Mam wrażenie że u mnie ma być dużo sterowań ale działają po przez półśrodki (mieszanie, odcinanie) i mogą zmusić kocioł do odwrotnej pracy (włączenia/wyłączenia i dogrzewanie). Czy ktoś mi może coś poradzić zanim zainstalują mi elektrozawory i całe sterowanie.

Dzięki!

Edytowane przez basior122
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam. I co można się załamać :(

Mam projekt podłogówki. Zrobiony jeszcze na etapie projektu budowlanego. Fotki poniżej.

Długość pętli w niektórych pokojach u mnie wynosi nawet 140 m , w innych pokojach ok. 120 m . A tu wszyscy piszą że najlepiej jak są poniżej 100 m pętle.

I co mam iść do projektant (skądinąd bardzo miłej osoby ) i powiedzieć że źle mi zaprojektowała. Tak wiem źle mi zaprojektowała. Architekt w ramach swoich oszczędności wykonania projektu budowlanego zleciła wykonanie projektu ogrzewania podłogowego , kanalizacji, wody, ogrzewania gazowego, WM tej samej osobie. Jak ktoś jest od wszystkiego to jest ....

 

Parter (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/JLZwSgiKtAOemZ7tXVLmuGIJ5v_tzpGQ0EmA6RiuR3aybTtXIj6qgr0f1uVTZcDK-VPo0EYja1AxIg=w1280-h1024-no

 

Piętro (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/v3FeWmEMrF9susKUjJHqpmgB3mc4ODZVn9j-cyRKQJOHTANJxNECrKY-pJ_KyWCZ-QsXFaoLG0Ys6A=w1280-h1024-no

 

 

I co mam teraz zrobić. Idę do wykonawcy a właściwie już byłem. On się ucieszy bo będzie więcej roboty. Do tego nie uważa że piec gazowy o dolnym zakresie mocy 5KW to zły piec. Max proponuje mi minimum 17 KW.

Czyli co mam zawierzyć fachowcom, ci z forum Murator gadają głupoty (słowa montującego okna )

I po co mi było studiowanie tego forum (niestety na razie pobieżne, bo wiedza za mała żeby samemu to zrobić ), trzeba było żyć w nieświadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam. I co można się załamać :(

Mam projekt podłogówki. Zrobiony jeszcze na etapie projektu budowlanego. Fotki poniżej.

Długość pętli w niektórych pokojach u mnie wynosi nawet 140 m , w innych pokojach ok. 120 m . A tu wszyscy piszą że najlepiej jak są poniżej 100 m pętle.

I co mam iść do projektant (skądinąd bardzo miłej osoby ) i powiedzieć że źle mi zaprojektowała. Tak wiem źle mi zaprojektowała. Architekt w ramach swoich oszczędności wykonania projektu budowlanego zleciła wykonanie projektu ogrzewania podłogowego , kanalizacji, wody, ogrzewania gazowego, WM tej samej osobie. Jak ktoś jest od wszystkiego to jest ....

 

Parter (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/JLZwSgiKtAOemZ7tXVLmuGIJ5v_tzpGQ0EmA6RiuR3aybTtXIj6qgr0f1uVTZcDK-VPo0EYja1AxIg=w1280-h1024-no

 

Piętro (dwa rozdzielacze ) https://lh3.googleusercontent.com/v3FeWmEMrF9susKUjJHqpmgB3mc4ODZVn9j-cyRKQJOHTANJxNECrKY-pJ_KyWCZ-QsXFaoLG0Ys6A=w1280-h1024-no

 

 

I co mam teraz zrobić. Idę do wykonawcy a właściwie już byłem. On się ucieszy bo będzie więcej roboty. Do tego nie uważa że piec gazowy o dolnym zakresie mocy 5KW to zły piec. Max proponuje mi minimum 17 KW.

Czyli co mam zawierzyć fachowcom, ci z forum Murator gadają głupoty (słowa montującego okna )

I po co mi było studiowanie tego forum (niestety na razie pobieżne, bo wiedza za mała żeby samemu to zrobić ), trzeba było żyć w nieświadomości.

 

Kolego, u mnie podłogówka była rozkładana przez wykonawcę na bieżąco, bez żadnego wcześniejszego projektu. Żadna pętla nie jest dłuższa niż 80-90 metrów. Jak masz zaufanego i rozgarniętego hydraulika to zdaj się na jego wiedzę, lecz bądź przy rozkładaniu. W sumie nie rozumiem dlaczego w Twoim projekcie pętla np długości 140 mb nie jest zaprojektowana jako 2 pętle po 70 mb?

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrości wg39070 nie bierz pod uwagę, nie zna się na niczym. Niby w jakim celu inwestor ma patrzeć na ręce przy rozkładaniu rurek? Skoro i tak się nie zna to w czym pomoże albo czemu zapobiegnie? Jakby nie było pewne kwestie ustalą przed pracą i jeśli coś się zmieni to wykonawca ma poinformować inwestora, że proponuje zmianę gdyż "coś" wyszło w czasie pracy.

Co do twojego problemu.

Możesz olać sprawę i wszędzie rozłożyć rurki w wąskim rozstawie. "Jedynie co" rurki będą w rozstawie co 10cm a nie np co 20cm.

Jeśli zrobisz projekt - zaoszczędzisz na materiale. Czy różnica w cenie materiału pokryje w/w 400zł - trudno powiedzieć.

Druga sprawa to długości pętli. Zwiększając długość pętli niestety rośnie delta t (zasilanie i powrót), rosną opory... Może się okazać ze poźniej hydraulik zaproponuję ci mocniejszą pompę obiegową by jakoś to "chodziło"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrości wg39070 nie bierz pod uwagę, nie zna się na niczym. Niby w jakim celu inwestor ma patrzeć na ręce przy rozkładaniu rurek? Skoro i tak się nie zna to w czym pomoże albo czemu zapobiegnie? Jakby nie było pewne kwestie ustalą przed pracą i jeśli coś się zmieni to wykonawca ma poinformować inwestora, że proponuje zmianę gdyż "coś" wyszło w czasie pracy.

Co do twojego problemu.

Możesz olać sprawę i wszędzie rozłożyć rurki w wąskim rozstawie. "Jedynie co" rurki będą w rozstawie co 10cm a nie np co 20cm.

Jeśli zrobisz projekt - zaoszczędzisz na materiale. Czy różnica w cenie materiału pokryje w/w 400zł - trudno powiedzieć.

Druga sprawa to długości pętli. Zwiększając długość pętli niestety rośnie delta t (zasilanie i powrót), rosną opory... Może się okazać ze poźniej hydraulik zaproponuję ci mocniejszą pompę obiegową by jakoś to "chodziło"

 

I co mądrzejszego napisałeś, poza obrażeniem mojej osoby? Nic. Ja też doradziłem mu krótsze pętle. A patrzenie na ręce(nie mylić z wtrącaniem się i wymądrzaniem) jeszcze nikomu na złe nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraziłem Cię. Stwierdziłem fakt. Można byłoby już zrobić dosyć obszerną listę twoich "mądrości"...

 

No dobra, ale co ja mu źle doradziłem. Tak dla zasady negujesz zawsze moje wpisy? Przeszedłem już nie pierwszą budowę domu. Coś tam zawsze mogę doradzić. Nikt nie musi na tym bazować, ja staram się pomóc. Napisz proszę, co złego mu poradziłem? A Ty urodziłeś się od razu z pełnym zasobem wiedzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack tylko że w projekcie pokoje, salon, mam w rozstawie rurki właśnie co 10 cm. Tam gdzie mam długość pętli 140m to stanowi to jedną pętlę na cały pokój. Może dać tam rozstaw co 15 cm przynajmniej w tym pokoju. Wyjdzie pętla mniejsza.

Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.

Jeszcze pytanie odnośnie rozdzielaczy. Mam 4 w projekcie. Wykonawca mówi coś ,że da się zrobić na dwóch. Dom dwulokalowy.

No i sterowanie. Poprzez termostaty w każdym pokoju. Mało tu podobno zwolenników tego rozwiązania. Mnie też chyba szkody kasy na to.

 

Tak czy siak zobaczymy co powie wykonawca. Drugiego projektu chyba nie mam zamiaru robić. Chyba że sam to ogarnę.

Edytowane przez Darkat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack tylko że w projekcie pokoje, salon, mam w rozstawie rurki właśnie co 10 cm. Tam gdzie mam długość pętli 140m to stanowi to jedną pętlę na cały pokój. Może dać tam rozstaw co 15 cm przynajmniej w tym pokoju. Wyjdzie pętla mniejsza.

Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.

.

 

Wywal ten projekt to kosza.

W łazienkach rozstaw koniecznie co 10cm, inne pomieszczenia - 15-20cm wystarczy.

Chyba, że masz jakiś ekstremalny pokój typu trzy ściany zewnętrzne, duże przeszklenia.

 

Ilość rozdzielaczy zapewne można zmniejszyć, długość pętli także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mam pytanie odnośnie łazienek. Tam mam akurat krótkie pętle. Rozstaw rurek co 20 cm. Tak ma być. Wszędzie co 10 cm a w łazience tylko 20 cm. Ma tam być temp. pomieszczenia 24 stopnie. Wszędzie indziej 20 stopni.
Masakra...Ktoś kto robił ten projekt nie myślał wogóle,w łazienkach gdzie powinna być wyższa temperatura to znaczy powinna być oddawana większa moc cieplna niż w innych pomieszczeniach a robi się to poprzez zmniejszenie rozstawu rurek czyli odwrotnie jak masz. Wywal ten projekt do kosza faktycznie.Wejdź na poradnik Kisana i postudiuj go,od str.97 http://www.kisan.pl/files/upload/instrukcja_kisan.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...