Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak chcesz nagle dużo puścić z kilku kranów na raz

dwu funkcyjne realizują ciepłą wodę przez przepływ i wtedy raz - dasz mocny piecyk będzie pewnie za duży na normalne wymagania

dasz mniejszy jak odkręcisz kilka kranów na raz to nie wyrobi

poza tym podgrzewanie w zasobniku zużywa chyba :roll: mniej gazu- przepływowo musi dać przysłowiowo do pieca :)

choć przy tych nowych kotłach.. ?

a i z zasobnikiem oczywiście liczysz się ze stratami ciepła w czasie nie korzystania...

 

tak w skrócie - jaki wybrać - ech kto to wie

jak mam identyczną sytuację (podłogówka i drabinki na tym samym układzie) i biorę z zasobnikiem - jak coś to przyszłościowo będę mógł podpiąć do niego solary (jak i inne źródło ciepła) - przy przepływie nie ma takiej możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam pytanie jak sprawdzaliście szczelność instalacji.Nie wiem czy nie pisało czy gdzieś przeoczyłem.

 

Zamykasz wszystkie otwory, na jeden zakładasz np. szybkozłączkę do powietrza - pod to podpinasz kompresor i pompujesz do 6bar. Jak w godzinę nie zejdzie więcej niż 0,5 bar to jest dobrze. Jak schodzi to szukasz testerem do gazu po wszystkich łączeniach. Przy 6 barach dobrze słychać gdzie schodzi.

 

Przy tych temperaturach jakie aktualnie mamy nie radzę robić prób wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,

ja napompowałem 6 barów

kilka nieszczelności jakie znalazłem to przy zaworach, kurkach, i odpowietrzaczach

zeszła 1 atm po ok. 30 godzinach

ok czy szukać dalej

wydaje mi sie że to jakieś mikroskopijne nieszczelności i woda nie poradzi sobie z nimi

 

hę?

 

i ponawiam pytanie o siatkę do wylewki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu, uruchomilem pierwszy raz podlogowke, do chwili obecnej podlogi zimne :evil:

Temperatura na zasilaniu podlogowki ustawiona na 45 stopni, w rozdzielaczu zasilanie cieple, natomiast powrot zimny :evil: . Dodam ze instalacja byla odpowietrzona, okolo 1000 metrow rury.

Prosze o rade.

 

A jak z " taktowaniem " kotła??

Jakie czasy wł. palnika , przerwy między włączeniami, jakie zużycie gazu (dobowe) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu, uruchomilem pierwszy raz podlogowke, do chwili obecnej podlogi zimne :evil:

Temperatura na zasilaniu podlogowki ustawiona na 45 stopni, w rozdzielaczu zasilanie cieple, natomiast powrot zimny :evil: . Dodam ze instalacja byla odpowietrzona, okolo 1000 metrow rury.

Prosze o rade.

 

Ja uruchomiłem w piątek wieczorem 12 grudnia, odpowietrzyłem solidnie w niedzielę. Temperatura wzrosła z 6 do 11 dzisiaj o 21. Zasilanie zgodnie z książką najpierw 20 w niedzielę 25 a dzisiaj 30. Powroty są zimne, temperatura mierzona na posadzce około 15C. Wiec co tu radzić :) czekać i grzać. Błąd jest taki, że nie należy doprowadzać do wychłodzenia domu. Policz ile ton piachu jest w samych wylewkach ile ton materiału w ścianach. Jak chcesz to ogrzać w 1 dzień to musisz zmienić na ogrzewanie powietrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu, uruchomilem pierwszy raz podlogowke, do chwili obecnej podlogi zimne :evil:

Temperatura na zasilaniu podlogowki ustawiona na 45 stopni, w rozdzielaczu zasilanie cieple, natomiast powrot zimny :evil: . Dodam ze instalacja byla odpowietrzona, okolo 1000 metrow rury.

 

A przeplywy na rotametrach jakies sa ? Jak sa, to nic nie wymyslisz - palic i czekac!:) U mnie tydzien trwalo zanim sie nagrzalo do sensownych wartosci (15st) ! Ja musialem z 300-400kWh zuzyc zeby do tych 15st nagrzac. Teraz za to bez problemu mimo jeszcze roznych nieszczelnosci trzymam ok 20st w domku :) Cierpliwosci.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tą wycenę oceniacie???

 

kosmos!!!!!

 

u mnie żaden z hydraulików którzy składali "tanio materiał z robocizną" takiej ceny nie rzucili

w końcu sam to robię a sprzęt na allegro i tak porównując:

 

Nazwa; Wymiar; Ilość; Wartość;

Rura wielowarstwowa Pe-x-al.-Pe-x ; 16x2,0; 2000; 10 300,00zł;

Rozdzielacz; RPM-R 11; 1; 2 079,77zł;

Szafka podtynkowa; TRSEN -6; 2; 434,40zł;

Adapter CM90; 16x2,0 /3/4; 42; 335,16zł;

Klipsy; 2500; 300,00zł;

Taśma brzegowa; 18x8mm; 500; 950,00zł;

Styropian z folia Multyrama; gr. 3 cm; 190; 3 374,40zł;

Plastyfikator; 25 kg; 2; 549,36zł;

Rozdzielacz; RPM-R 10; 1; 2 001,60zł;

Razem: 24 116,69 Zł

 

Rura Wavin 16x2 1200 3120zł

Rozdzielacz 9 sekcji 2 szt 656 zł

Rozdzielacz 4 sekcje 1 szt 178zł

Szafka podtynkowa na 9 sekcyjny rozdzielacz 2 sztuki 243 zł

Szfka na rozdzielacz 4 sekcyjny 99zł

Złaczki pex 44szt 194zł

Klipsy 2300szt 126zł

Taśma brzegowa; 115x8 z folią 250mb -- 212,50

Styropian z folia Multyrama - nie daję!!

Folia alu z rastrem 200m2 - 400zł

Plastyfikator; 25 kg; - jeszcze nie kupiłem

Otuliny na rury, zawory, redukcje i inne do rozdzielczy 500

Rura i krztałtki do zgrzewana do rozdzielaczy 450

 

razem 6158

 

maks w 8000 się zamknę plus piec i będzie finito

 

oczywiście praca własna

 

pozatym strasznie dużo tego u Ciebie wychodzi - rury 2 km? Taśmy brzegowej 2x tyle co u mnie?

ja mam z garażem 212 m2

 

czy ma ten spec szwagier brat kolega plan na ułożenie tej waszej podłogówki?

czy będzie leciał po kolei wsio co 10 cm :roll: :evil:

 

się dowiedz lepiej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tą wycenę oceniacie???

 

kosmos!!!!!

 

u mnie żaden z hydraulików którzy składali "tanio materiał z robocizną" takiej ceny nie rzucili

w końcu sam to robię a sprzęt na allegro i tak porównując:

 

Nazwa; Wymiar; Ilość; Wartość;

Rura wielowarstwowa Pe-x-al.-Pe-x ; 16x2,0; 2000; 10 300,00zł;

Rozdzielacz; RPM-R 11; 1; 2 079,77zł;

Szafka podtynkowa; TRSEN -6; 2; 434,40zł;

Adapter CM90; 16x2,0 /3/4; 42; 335,16zł;

Klipsy; 2500; 300,00zł;

Taśma brzegowa; 18x8mm; 500; 950,00zł;

Styropian z folia Multyrama; gr. 3 cm; 190; 3 374,40zł;

Plastyfikator; 25 kg; 2; 549,36zł;

Rozdzielacz; RPM-R 10; 1; 2 001,60zł;

Razem: 24 116,69 Zł

 

Rura Wavin 16x2 1200 3120zł

Rozdzielacz 9 sekcji 2 szt 656 zł

Rozdzielacz 4 sekcje 1 szt 178zł

Szafka podtynkowa na 9 sekcyjny rozdzielacz 2 sztuki 243 zł

Szfka na rozdzielacz 4 sekcyjny 99zł

Złaczki pex 44szt 194zł

Klipsy 2300szt 126zł

Taśma brzegowa; 115x8 z folią 250mb -- 212,50

Styropian z folia Multyrama - nie daję!!

Folia alu z rastrem 200m2 - 400zł

Plastyfikator; 25 kg; - jeszcze nie kupiłem

Otuliny na rury, zawory, redukcje i inne do rozdzielczy 500

Rura i krztałtki do zgrzewana do rozdzielaczy 450

 

razem 6158

 

maks w 8000 się zamknę plus piec i będzie finito

 

oczywiście praca własna

 

pozatym strasznie dużo tego u Ciebie wychodzi - rury 2 km? Taśmy brzegowej 2x tyle co u mnie?

ja mam z garażem 212 m2

 

czy ma ten spec szwagier brat kolega plan na ułożenie tej waszej podłogówki?

czy będzie leciał po kolei wsio co 10 cm :roll: :evil:

 

się dowiedz lepiej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel jest serwisantem Buderusa, on ma nam pomagać rozłożyć to wsio.

 

 

A wycenę robił koleś z dawnego Copraxu, teraz Prandelli.

 

 

Ale jak widzę ile Wy daliście - to nie zamierzam płacić aż takiej kasy. Góra 10 tys. jestem w stanie na to poświęcić.

manieq82 dziękuję za sprowadzenie na ziemię... do tej pory myślałam, że te ceny są normalne..

 

 

 

A one były normalne inaczej :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu u mnie 100 m2 ogrzewania podłogowego kosztowało niecałe 3 tyś i w tym rozdzielacz, rura Purmo, folia, taśma brzegowa.

Z automatyki zrezygnowałem, cały układ steruje pogodowo i całość grzeje bez przerwy. Jedynie przepływomierze służą do ewentualnego zdławienia poszczególnych pętli co okazało się niepotrzebne.

Rozdzielacze dobre i tanie robi KUSMET ( znajdziesz na allegro), zobacz też http://www.insbud.net .

Rury kup w granicach 2,5-3 zł za mb i policz czy aby na pewno potrzebujesz ich 2 kilometry.

To że kumpel jest serwisantem buderusa nie świadczy o jego wiedzy w projektowaniu ogrzewania.

Zapytaj Go czy liczył zapotrzebowanie dla konkretnych pomieszczeń. To jest bardzo istotne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie opuszczą do rozsądnych kosztów - wybiorę Wavina - i tak taniej mnie wyjdzxie :-?

 

Jestem pewien że tego nie zrobią, jedynie mogą zmniejszyć marżę ale to nie zmieni ceny Twojego rozdzielacza o 1 tyś !

Szukaj na własna rękę, jak bym stawiał na jeden konkretny system znanego producenta to wydałbym pewnie ok. 10 tyś za swój zestaw.

W tym wątku jest co nieco opisane, jeśli masz jakieś pytania to pytaj a na pewno ktoś Ci pomoże.

 

Chodzi o producenta towaru a nie o inna niższą cenę tego samego, który chcesz kupić . Ja osobiście wolałem tańszy produkt, Ty zdecyduj czy taki też chcesz mieć. Nie kupisz rozdzielacza TECE za 500 zł skoro w katalogu wisi za 2,5 tyś ale kupisz tańszy odpowiednik innej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalcie się jaką macie temp. za oknem i temp. zasilania podłogówki ?

 

U mnie -14 i zasilanie 30 C ! Szczerze myślałem że będzie wyższa !!!

Rurki mam w większości co 25 cm od siebie i tak niskie zasilanie ?

Znaczy że chałupka bardzo ciepła co potwierdza zasadność budowania energooszczędnego i liczenie oraz projektowanie ogrzewania podłogowego !

Czekam na -20 jeśli taka się w ogóle zdarzy.

Dla przypomnienia projektowałem dla -20 na zewnątrz i +20 wewnątrz a podstawą było 35 C zasilania co sie potwierdziło !

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...