Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W tzw. Alupex-ach średnica zew. 20 mm ma grubość ściany 2 mm (20x2 mm) daje to średnicę wewnętrzną 16 mm.

Zakładając średni przepływ na poziomie 1,5 l/min przy 8 pętlach w każdym rozdzielaczu będziesz potrzebował około 12 l/min - ta średnica może okazać się zbyt mała.

 

Proponuje średnicę na poziomie 25x2,5 a może nawet 32x3 - wszystko zależy jakich przepływów potrzebujesz na pętlach.

 

Średnice możesz dobrać samodzielnie za pomocą kalkulatora:

 

http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 3 petle na 50m to zdecydowanie za malo. Ja na salon 54m dalem 8 petli rozstaw co 10cm a lazienki co 7,5cm wszysko w kan systemie :bye:

Pamietaj ze petle im krotsze tym lepiej ja mam miedzy 70m a 80m z dobiegami. Zasilanie rozdzielaczy 2x 12 obiegow pex 32

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]395434[/ATTACH]

 

Co przemawiało za takim zagęszczeniu rurek?

Duże straty ciepła budynku, czy fantazja "projektanta"?

W domach budowanych od kilku-kilkunastu lat, najczęściej potrzeba rozstawu 15-20cm i tych pętli wychodzi 2 razy mniej. Wtedy na salon z kuchnią, te 3 pętle mogą wyjść z zapasem.

Nie zawsze ten rozstaw 10cm jest optymalny, a raczej wręcz rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Podepnę się pod temat podłogówki. Mieszkam w nowym domu już rok. W całym domu mam podłogówkę. Dwa rozdzielacze dół i góra. Na dole 6 w miarę równych pętli (w sumie 467 mb). Na górze 10 pętli ( w sumie 741 mb). Instalacja najprostsza z możliwych. Kocioł Dietrich MCR3, rozdzielacze jak na zdjęciu bez żadnych mieszaczy i dodatkowych pomp. Niby wszystko chodzi/grzeje ale....

Jaki powinien być minimalny przepływ wody? U mnie był poniżej 0,8 l/m na dole. Na górze było jeszcze wolniej. Jedyna pompa jaka pcha wodę to ta z pieca. Mam obawy czy ona nie jest za słaba. Czy powinienem dołożyć do instalacji jeszcze jedną pompę aby zwiększyć przepływ wody, a może dwie jedną na dół a drugą na górę?

WP_20150910_007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kocioł grzeje pomieszczenia do zadanej temperatury, to nic nie dodawaj.

Nie przejmuj się przepływami, wielu "świeżych" użytkowników przeżywa małe przepływy. Nie ma potrzeby się martwić.

Kocioł z instalacją ma za zadanie nagrzać pomieszczenia i utrzymać żądaną temperaturę. Tylko tyle.

PS

@rodii, jakie 8? Masz jakiś dziurawy dom, z zapotrzebowaniem na ciepło jak z epoki Gierka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąć tę papę z boku by styro siadł równo? Pewnie tak.

Z dołu piwnica,. Nie potrzeba izolacja.

Ściany murowane w 2011r.

Coś forum nawalilo i mam kilka zdjęć.

 

Na podłodze parteru będzie 2x eps 10cm o twardości 100

[ATTACH=CONFIG]395497[/ATTACH]

IMG_20170825_182632.jpg

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przemawiało za takim zagęszczeniu rurek?

Duże straty ciepła budynku, czy fantazja "projektanta"?

W domach budowanych od kilku-kilkunastu lat, najczęściej potrzeba rozstawu 15-20cm i tych pętli wychodzi 2 razy mniej. Wtedy na salon z kuchnią, te 3 pętle mogą wyjść z zapasem.

Nie zawsze ten rozstaw 10cm jest optymalny, a raczej wręcz rzadko.

 

Nie wrecz przeciwnie domek zaizolowany jest bardzo dobrze. Instalacja jest robiona typowo pod pompe ciepla pw. Rozstaw co 10cm po to aby zasilic jak najnizsza temperatura a tyle obiegow po to aby byly jak najkrotsze petle srednio 70m dla jak najmniejszych strat na powrocie:stirthepot: Domek poza tym ma byc akumulacyjny wiec zostal postawiony z silki a posadzki z miksa polozone w grubosci 10-12cm po to aby miescic sie w taniej taryfie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ktoś Cię naciął i to srogo na materiał. A mogłeś wydać praktycznie o 2/3 mniej. U mnie są dwie pętle na tej powierzchni z rozstawem co 30 cm i tej zimy na zasilaniu nie miałem wyższej temp. jak 28- 30 stopni. Oczywiście tylko w II taryfie to chodziło.:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kocioł grzeje pomieszczenia do zadanej temperatury, to nic nie dodawaj.

Nie przejmuj się przepływami, wielu "świeżych" użytkowników przeżywa małe przepływy. Nie ma potrzeby się martwić.

Kocioł z instalacją ma za zadanie nagrzać pomieszczenia i utrzymać żądaną temperaturę. Tylko tyle.

PS

@rodii, jakie 8? Masz jakiś dziurawy dom, z zapotrzebowaniem na ciepło jak z epoki Gierka?

 

Dzięki za odpowiedź. Zastanawia mnie tylko to, czy gdybym dorzucił do instalacji jedną/dwie pompy to przepływ byłby szybszy i w związku z tym szybciej by się nagrzewały pomieszczenia....

Nie wiem czy to by było wtedy lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...