Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mieszacz z siłownikiem

sterownik

 

Sterownik z linka nie jest przystosowany do podłogówki, tego proporcjonalnego nie mają i pewnie już nie będą mieli ale przerabiają ten dodając 2 styczniki.

Ja mam przerobiony, NJerzy ma proporcjonalny i oba działają :wink:

Od roku mówią że będzie nowy sterownik pogodowy w ofercie, póki co go nie ma.Ma być lepszy i tańszy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja również przymierzam się do zrobienia podlogówki. Pewien kolega wspomniał że ma wyliczenia z |PURMO, ja rownież mam takie, gdzie wyliczyli mi 2km rurek!!! rozstaw wszędzie co 10cm, (może dlatego że zródłem zasilania będzie pompa ciepła) powierzchnia ogrzewana 200m2. Co ciekawe 28 pętli!!! ,na dole rozdzielacz 12 obwodowy a na górze 12+4 obiegów. Jedno przyznam im racje, pętle są dość krótkie. Najdłuższa ma 80 metrów tylko.

Pewne jest że na pewno nie wpakuje 2 km rur w moja podłoga ale będę się starał zachować możliwie krótkie pętle, gdyż wydaje mi się iż ma to pewne uzasadnienie: być może wystąpi szybsza reakcja na zmiany temperatury.

Dokładne liczenie nie ma dla mnie sensu - jesli ktoś zrobi pętla krótsza niż 100 metrów z optymalnym rozstawem między rurkami to na pewno będzie dobrze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wygrzewam jastrych to mam 1 wszędzie choć zauważyłem, że jak dam wsio na full to i tak cięzko mi zrobić powyżej 1,5 do 2 l/min. Może pompa jest za słaba w kotle. Mam 13 obiegów może to jest za dużo dla pompy w Smarcie.

a może odpowiesz sobie na pytanie,

czy to dobrze funkcjonuje?

 

230 m2 podłogówki i pobór mocy wyświetlany w pompie grundfos alfa 2, to 14 W,

dlaczego u Ciebie, pompa która ma moc co najmniej 35 W na I biegu. ma sobie nie dać rady,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka w trakcie.. :)

małe pytanko/uwaga: w niektórych miejscach zwłaszcza w łazience cholernie ciężko tak powyginać rurki aby po nawrocie rurka nie prężyła do góry - tu dognę to tam odchodzi :(

też tak miewaliście, czy to błąd karygodny, w sensie jak będą wylewki to chłopaki docisną i po sprawie czy wszystko musi dolegać?

a i te spinki krótkie - ktoś chyba kiedyś pisał - do dupy som :( powinienem te dłuższe kupić, ech..)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

230 m2 podłogówki i pobór mocy wyświetlany w pompie grundfos alfa 2, to 14 W,

dlaczego u Ciebie, pompa która ma moc co najmniej 35 W na I biegu. ma sobie nie dać rady,

 

Jak ta pompka dobiera sobie moc? Mam instalację na 11 pętli około 800 mb rurki - mniejwiecej równej długości pętle rozstaw co 20 cm. W tej chwili napędzam to pompką o bliżej nie znanej mocy i wydajności. I mam wrażenie pewnego niedogrzania, a rurki na powrocie są wyraźnie chłodniejesz i nie jest to projektowane 5C a około 10 C. Nie mam rotametrów wiec nie jest w stanie ocenić przepływów. Dylemat jest taki, że na podłogę pójdzie deska wiec wydajność spadnie jeszcze o jakieś 10%. Obliczeni zakładały temp. zasilania 35C dla -20 na dworze a tymczasem przy temp. -5 i zasilaniu na poziomie 30- 35 C utrzymuję w budynku ok. 20C. Dochodzę do wniosku ze przepływy są za małe :( chciałem docelowo zainstalować namieszą elektroniczną wilo czyli odpowiednik Alfa 2 - jak podejść do doboru pompki.

Grzeję trzeci tydzień wiec budynek sporo akumuluje i nie działa jeszcze wentylacja mechaniczna. Co nie zmienia faktu ze lekko spędza mi to sen z powiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję trzeci tydzień wiec budynek sporo akumuluje i nie działa jeszcze wentylacja mechaniczna. Co nie zmienia faktu ze lekko spędza mi to sen z powiek.

 

Wyluzuj, za tydzień będzie lepiej.

A temp. zasilania 30 C przy -5 za oknem to niezły wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wygrzewam jastrych to mam 1 wszędzie choć zauważyłem, że jak dam wsio na full to i tak cięzko mi zrobić powyżej 1,5 do 2 l/min. Może pompa jest za słaba w kotle. Mam 13 obiegów może to jest za dużo dla pompy w Smarcie.

a może odpowiesz sobie na pytanie,

czy to dobrze funkcjonuje?

 

230 m2 podłogówki i pobór mocy wyświetlany w pompie grundfos alfa 2, to 14 W,

dlaczego u Ciebie, pompa która ma moc co najmniej 35 W na I biegu. ma sobie nie dać rady,

 

no racja tylko jestem jeszcze cieńki Polsilver aby udzielić sobie odpowiedzi. Na chłopski rozum jeżeli mam wszystkie obiegi na 1 l/m i np dwa czy trzy otworzę na maxa i wskoczą na 5l/m no np 2-3 dalsze wskoczą na zero i to mnie martwi.

1950 powiedz mi proszę czy siłowniki w podłgówce to dobra rzecz nie patrząc na koszta. Nurtuje mnie duża różnica temp pomiędzy górą i dołem 4-5 stopni (na dole zimniej na górce upalik) jak rozpalę w kominku to dopiero będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zamierzam grzać dom podłogówką. Dwie kondygnacje ok 200m2 podłóg.

 

Zasilanie z bufora sterowane pogodowo (dokładnie tak jak Piczman)

Pytanie jest następujące: jedna pompa na dwie kondygnacje czy każdą kondygnację na osobnej pompie?

 

Pisał tu ktoś kiedyś o problemie ze zmniejszonym przepływie na piętro. Chciałbym tego uniknąć.

 

Jakieś pompy godne polecenia do takiego rozwiązania?

 

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zamierzam grzać dom podłogówką. Dwie kondygnacje ok 200m2 podłóg.

 

Zasilanie z bufora sterowane pogodowo (dokładnie tak jak Piczman)

Pytanie jest następujące: jedna pompa na dwie kondygnacje czy każdą kondygnację na osobnej pompie?

 

Pisał tu ktoś kiedyś o problemie ze zmniejszonym przepływie na piętro. Chciałbym tego uniknąć.

 

Jakieś pompy godne polecenia do takiego rozwiązania?

 

Pozdrawiam Michał

 

 

Grundfos ALPHA2,,

http://net.grundfos.com/doc/webnet/poweredby/gpl/why_alpha2.html

 

WILO np. Star

 

http://kotlyco.bazarek.pl/opis/642026/pompa-obiegowa-wilo-star-rs-254.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michalwdowski napisał:

Witam.

 

Zamierzam grzać dom podłogówką. Dwie kondygnacje ok 200m2 podłóg.

 

Zasilanie z bufora sterowane pogodowo (dokładnie tak jak Piczman)

Pytanie jest następujące: jedna pompa na dwie kondygnacje czy każdą kondygnację na osobnej pompie?

 

Pisał tu ktoś kiedyś o problemie ze zmniejszonym przepływie na piętro. Chciałbym tego uniknąć.

 

Jakieś pompy godne polecenia do takiego rozwiązania?

 

Pozdrawiam Michał

 

 

Witam. Jestem w podobnej sytuacji ok. 200 m2 podłogówki. Też mnie zastanawia czy jedna pompa wyrobi, tyle tylko że nie będzie pieca a pompa ciepła. Z tych dwóch linków powyżej to nie wiem czy taka pompa o wysokości podnoszenia 4m obsłuży 2 kondygnacje. Może przydala by się nieco wieksza w razie w.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, a mnie nurtują dwa pytania jaki przekrój ma mieć pompa (chodzi o śr wewnętrzną krućców) do rurki zasilającej podłogówkę alupeks 40 mm ? bo intuicja podpowiada że też tyle ale ciężko znaleźć taką pompę to samo tyczy się zaworu trójdrożnego z siłownikiem . Poglądowo jeszcze w domu sama podłogówka łącznie z garażem, kilka poziomów podłóg, 4 rozdzielacze ok 1500-1600m (jeszcze nie skończone) rurek, maks pętla to 80 m, 22 obiegi. między poziomem podłogi piwnicy, a najwyższej podłogi jakieś 6 m. jaką pompę dobrać, bo już szukam kilka dni i nic nie mogę znaleźć. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, a mnie nurtują dwa pytania jaki przekrój ma mieć pompa (chodzi o śr wewnętrzną krućców) do rurki zasilającej podłogówkę alupeks 40 mm ? bo intuicja podpowiada że też tyle ale ciężko znaleźć taką pompę to samo tyczy się zaworu trójdrożnego z siłownikiem . Poglądowo jeszcze w domu sama podłogówka łącznie z garażem, kilka poziomów podłóg, 4 rozdzielacze ok 1500-1600m (jeszcze nie skończone) rurek, maks pętla to 80 m, 22 obiegi. między poziomem podłogi piwnicy, a najwyższej podłogi jakieś 6 m. jaką pompę dobrać, bo już szukam kilka dni i nic nie mogę znaleźć. pozdrawiam

 

Jak ktoś liczył i wykonał tą podłogówke, to ma też wyliczone ile litrów/m3 wody musi przez rury pompa przepłynąć żeby ciepło z kotła "znalazło się " w pomieszczeniach z podłogówką.

 

Pompy do CO są znormalizowame, wilo i grundfos maja bogatą oferte, to wystarczy zapytac w sklepie jaka będzie najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...