Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no liczył, ale zapotrzebowanie wyliczone w watach i dał mi te wyliczenia, a podłogówkę wykonałem ze znajomymi sam wg. ilości i rostawu rur podanego przez projektanta, ale nie mam info o pompie.

 

To ile wyliczył zaptrzebowania na ciepło i przy jakiej temp. zasilania i powrotu wody? , jaki kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tylko rysunki wykonawcze i na rozwinięciu na zasilaniu napisane jest -

 

15,3 kPa

16,9 KW

1865,2 kg/h

 

więcej nie mam

 

Wiecej nie potrzebujesz ;) 15,3kPa to wysokosc podnoszenia - 1,5m. Musisz znalezc pompe ktora przy oporach 15kPa osiaga przeplyw ~1,9m3 / h i tyle. W praktyce - kazda pompa tyle daje ale szukaj takiej zeby dawala tyle na mozliwie najnizszym biegu biorac malo pradu :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, a co z króćcami przyłączeniowymi czy ich srednica względem alupeksa 40 ma znaczenie czy nie ? bo w pompach typu 25-40 to przelot ma średnicę ok 15 mm, a wew średnica alupeksa to jakieś 34 mm

 

Bez zadnego znaczenia! Przeciez i tak liczy sie dla Ciebie to co bedzie za ta pompa - nawet jezeli przekroj bylby srednicy wkladu od dlugopisa i taka pompa potrafilaby przepchac te dwie tony wody w godzine przy danych oporach instalacji to tez bylaby OK :-)

 

Ja uzywam swojej podlogowki od ok dwoch miesiecy i pompa grundfosa 25-40 chodzi na najnizszym (1) biegu i wszystko chula. Coprawda narazie grzeje tylko parter (700m rurki), dojdzie mi jeszcze piwnica i poddasze (w sumie dodatkowe ~500m rury) i byc moze wtedy bedzie trzeba wlaczyc 2 bieg :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie a jak z zaworem trójdrogowym ew sprzęgłem ( chodzi o średnicę) - choć na razie nie bardzo wiem jak to ustrojswo działa (wygląda mi to na swego rodzaju wymiennik tylko jakiś dziwny i dlaczego to tyle kosztuje

 

Trojdrogowy mam z gw 1'. Generalnie nie musisz sie az tak przejmowac tymi srednicami - 1' to juz duzo, dla "standardowej" instalacji na pewno wszystko bedzie dzialac jak trzeba :) Duzo wazniejsze sa srednice rur, szczegolnie ich dluzszych odcinkow. Tutaj sa najwieksze opory.

 

Co do sprzegla - nie wiem dokladnie o czym piszesz. Ja mam bufor 1000l pracujacy jednoczesnie jako sprzeglo :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sterownik Piczmana obsłuży któryś z tych siłowników do zaw 3 dr. ?

 

http://www.allegro.pl/item868971547_silownik_na_zawor_mieszajacy_3_lub_4_drogowego.html

 

http://www.allegro.pl/item845026914_honeywell_silownik_zaworow_mieszajacych.html

 

http://www.allegro.pl/item847014089_silownik_do_zaworow_mieszajacych_afriso_esbe.html

 

http://www.allegro.pl/item867879920_silownik_danfoss_amb162_do_zaworow_mieszajacych.html

 

bo chciałem podobnie jak On ma zrobić sterowanie podłogówką.

 

Piczman jak zaglądasz tu to mógłbyć dokładnie opisać swój system łącznie z ilością czujników tak od A do Z.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka w trakcie.. :)

małe pytanko/uwaga: w niektórych miejscach zwłaszcza w łazience cholernie ciężko tak powyginać rurki aby po nawrocie rurka nie prężyła do góry - tu dognę to tam odchodzi :(

 

trzymaj kręg bokiem i tak też z niego odwijaj ( obkręcaj -odwijaj całym kręgiem i chodź z nim za układającym) pozdrawiam

 

 

a i te spinki krótkie - ktoś chyba kiedyś pisał - do dupy som :( powinienem te dłuższe kupić, ech..)

 

Pozdrawiam

 

dokładnie to straszne dziadostwo, lepiej wywal i kup długie bo koszt znikowy, a i przy robieniu wylewki będą lepiej trzymać jak wąż po rurkach lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Najpierw przedstawię sytuacje jak wyglądą.

Na dole rozdzielacz 8 sekcyjny, na poddaszu 4 sekcyjny (takie, jak na rysunku ponizej) z mieszaczami.

 

http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/s720/rozdzielacz%20%281%29.JPG

 

Poddasze ma ok 320 metrów rurki, natomiast parter ok 600 m.

Pompa na kotle (chyba Grunfos, 3 biegowa- I bieg 40W, II-60W, III 80W) pracuje na pierwszym biegu.

Pompa na parterze pracuje na biegu III (3 biegowa-I bieg 33W, II-39W, III-44W), natomiast na poddaszu na biegu I.

 

Przepływu ustawione na rotametrach na 0,5l/min

 

Całośc działa w poprawnie (chyba), przy ok - 17, temperatura z kotła ok 48-50 stopni-po przejściu przez mieszacz temp zasilania podłogówki ok 32 stopnie, w domu ok 19,5 stopnia.

 

Moje wątpliwości.

 

Na poddaszu, mogę ustawić przepływ na poziomie od 0-3l/min bez wiekszego problemu.

 

Dlaczego nie moge zwiększych przepływu na parterze? Max to 0,5l/min na III biegu. Zakręcając nawet 5 obiegów i zostawiając 3 sytuacja sie nie zmieniła.

 

Co może byc powodem?

1. Uszkodzona pompa na rozdzielaczu? Pompa pracuje normalnie, nie przegrzewa się.

2. "Zatkany" częsciowo przepływ na pompie lub rotametrach? Czy jest jakis filtr siatkowy przed pompą na mieszaczu?

 

Pozdrawiam i czekam na sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczów , właśnie przymierzam sie do. c.o.

przeczytałem prawie wszystkie posty i całkiem sporo sie dowiedziałem od was.

chciałem jednak się dowiedzieć coś więcej na temat materiałów i firm. bo tak naprawdę nie wiem jakiej firmy materiały wykorzystać, wiadomo że cena też gra rolę.. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sterownik Piczmana obsłuży któryś z tych siłowników do zaw 3 dr. ?

 

http://www.allegro.pl/item868971547_silownik_na_zawor_mieszajacy_3_lub_4_drogowego.html

 

http://www.allegro.pl/item845026914_honeywell_silownik_zaworow_mieszajacych.html

 

http://www.allegro.pl/item847014089_silownik_do_zaworow_mieszajacych_afriso_esbe.html

 

http://www.allegro.pl/item867879920_silownik_danfoss_amb162_do_zaworow_mieszajacych.html

 

bo chciałem podobnie jak On ma zrobić sterowanie podłogówką.

 

Piczman jak zaglądasz tu to mógłbyć dokładnie opisać swój system łącznie z ilością czujników tak od A do Z.

 

pozdrawiam

 

 

już chyba wiem jak to działa te wszystkie podane przezemnie siłowniki obsłuży ten sterownik tylko potrzebny mu jeszcze chyba jakiś czujnik zaraz za zaworem żeby "wiedział" jaką temperaturę nastawia ? czy słusznie myśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sterownik Piczmana obsłuży któryś z tych siłowników do zaw 3 dr. ?

Ten siłownik u mnie steruje zaworem "przystosowanym" do niego, musisz kupić zawór z siłownikiem do niego pasującym.

Jakiś komplet!

Piczman jak zaglądasz tu to mógłbyć dokładnie opisać swój system łącznie z ilością czujników tak od A do Z.

 

Tak!

Czujnik zewnętrzny.

Czujnik zasilania.

Pompa.

Zawór 3-drogowy z siłownikiem na 3 kable.

Sterownik pogodowy.

 

Sterownik steruje siłownikiem i pompą na podstawie danych z czujników.

A tak na chłopski rozum to pompa chodzi cały czas, siłownik natomiast przekręca zaworem w lewo lub w prawo wpuszczając do obiegu podłogówki a bufora trochę ciepłej wody aby uzupełnić "braki".

Potem standardowo rozdzielacz i obiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wie :lol:

 

Poczytaj o sterownikach pogodowych, ustawiasz w takim histerezę czyli różnicę temp. zewnętrznej i zasilania.

Jak go ustawić musisz się sam nauczyć a sterownik dalej głupi :lol:

Najdziwniejsze jest to że ustawiasz temp. jaką chcesz mieć w domu !

A on dalej nie wie ile jest w tym domu, bo Ty wiesz ile ma być ,,,

 

Poplątałem coś ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie histerezę ale raczej krzywą grzewczą wg. której sterownik wie jaką ma mieć temperaturę woda w zasilaniu przy aktualnej temp. zewnętrznej.

 

A histereza np.5 st daje nam to że kocioł goni do np.45 i przestaje a jak spadnie o te 5 st to się załączy znowu.Zresztą różnie z nimi bywa, czasami histereza 5st oznacza że grzeje do 47,5 i jak spadnie do 42,5 to znowu grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wie :lol:

 

Poczytaj o sterownikach pogodowych, ustawiasz w takim histerezę czyli różnicę temp. zewnętrznej i zasilania.

Jak go ustawić musisz się sam nauczyć a sterownik dalej głupi :lol:

Najdziwniejsze jest to że ustawiasz temp. jaką chcesz mieć w domu !

A on dalej nie wie ile jest w tym domu, bo Ty wiesz ile ma być ,,,

 

Poplątałem coś ? :roll:

 

 

hmm przecież każdy dom jest inny i ma inne zapotrzebowanie na ciepło ...

 

teraz to mnie zagiąłeś, i naprawdę nie mam pojęcia jak sterownik ma przeliczyć temp zewn do zasilania, skoro nie ma pojęcia co to za ogrzewanie i dom, więc chociaż temperaturę wewnątrz w reprezentatywnym pomieszczeniu powinien znać i od niej się odnosić, ale to według mnie - Ty piszesz coś innego i naprawdę nie umiem sobie wyobrazić jak to działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno jak szukałem zaworów trójdrogowych i przy niektórych w opisie jest napisane, że nie są polecane do sterowania podłogówką, ze lepsze są czterodrogowe http://www.allegro.pl/item863912404_zawor_mieszajacy_3_drogowy_6_4_pn_6_honeywell.html w tej aukcji jest tak napisane - orientujecie się dlaczego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że na zewnątrz mamy 0 C !

W domu chcemy mieć 20 C !

Na sterowniku ustawiamy te 20, do tego jakąś tam krzywą grzewczą i czekamy ,,,

 

Jeśli dom nie osiągnie takiej temp. jaką zadaliśmy sterownikowi to ZWIĘKSZAMY krzywą ( różnicę temp. zewnętrznej i zasilania) i dalej czekamy ,,,

 

Robimy to aż do skutku , jeśli jednak np. K1 będzie zbyt mała a K2 zbyt duża tak jak u mnie to wtedy oszukujemy sterownik ustawiając inną zadaną temp. wewnętrzną.

Ja mam u siebie teraz K2 i temp. wewnętrzną 17 C a w domu 20-21.

Z każdą zmianą temp. za oknem zmienia się zasilanie i w domu zawsze tyle samo.

 

Tak na prawdę to ten sterownik głupi jak but bo sam będziesz musiał go naprowadzić , dla każdego domu i dla każdej instalacji ustawienia będą inne !

 

Sorry za tą Histerezę, od zawsze mi się jakoś myli z tą krzywą grzewczą :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...