Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zwracam się do was z prośbą o pomoc - doradźcie coś!

 

w naszym domku zrobiliśmy sobie podłogówkę, no i żeby ją sprawdzić czy działa jak należy, zrobiona była próba, (narazie podpięta jest pod piec węglowy - docelowo ma być piec gazowy), ładnie wszystko grzało, odpowietrzyło się, zostały zalane posadzki i....

trochę sie w planach namieszało, nie wprowadziliśmy się przed zimą, no i kiedy się wprowadzimy też narazie nie wiadomo ;(

jak dobrze - skutecznie zabezpieczyć podłogówkę przed tymi mrozami, nie jestem w stanie być zbyt często na budowie i podpalać w piecu, spuścić wody też z podłogówki za bardzo nie idzie, więc - doradźcie co robić, może się w czymś mylę, pomóżcie - please !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwracam się do was z prośbą o pomoc - doradźcie coś!

 

w naszym domku zrobiliśmy sobie podłogówkę, no i żeby ją sprawdzić czy działa jak należy, zrobiona była próba, (narazie podpięta jest pod piec węglowy - docelowo ma być piec gazowy), ładnie wszystko grzało, odpowietrzyło się, zostały zalane posadzki i....

trochę sie w planach namieszało, nie wprowadziliśmy się przed zimą, no i kiedy się wprowadzimy też narazie nie wiadomo ;(

jak dobrze - skutecznie zabezpieczyć podłogówkę przed tymi mrozami, nie jestem w stanie być zbyt często na budowie i podpalać w piecu, spuścić wody też z podłogówki za bardzo nie idzie, więc - doradźcie co robić, może się w czymś mylę, pomóżcie - please !!!

 

Zainstalować kocioł gazowy, a jak nie ma gazu, to na ekogroszek z podajnikiem. Innej możliwości nie ma. Albo spuścić wodę albo palić codziennie w zwykłym piecu. Dom ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skosy ocieplone watą 15cm, w stropie drewnianym jest 20cm waty, ściany gr.36cm jeszcze nie ocieplone - mają być na wiosnę ;/

pod podłogówką znajduje się 8cm styropianu, dom częściowo podpiwniczony...

 

spuścić wody za bardzo nie idzie, woda (jakieś krople) w rurkach zawsze znajdzie sobie jakieś delikatne zaniżenie, z którego nie bardzo da się wodę usunąć i tam może znaleźć się "słaby punkt".

 

kiedy mnie nie ma i nie palę w piecyku, dom ogrzewam dmuchawą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęć jeden dzień w tygodniu a nic nie zamarznie, tak myślę sądząc po ociepleniu.

Wentylacja na minimum.

Ale z 10 godzin palenia i dość wysoka temp. zasilania, tak z 40 C nie zaszkodzi.

Dodatkowy plus to wstępne wygrzanie świeżego budynku, w przyszłym roku będą lepsze warunki do wprowadzenia się.

Jeśli się uprzesz co 2 dni to też można, wtedy wystarczy 2 godzinki i piwko !

I nie spodziewaj się wzrostu temp.od razu.

Bezwładność wyziębionej wylewki jest zadziwiająca :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz maksymalne przepływy to TZ max 35C Ci wystarcza z pewnością

gdzie wyczytałeś że on ma maksymalne przepływy ??

 

ja tez mam rozdzielacz kusmet i jak nic nie pokazuje to znaczy że przepływ jest poniżej 0,5l/min a nie 6l/min

 

Sam tak napisał i to gdzieś w tym wątku.

No, ale faktycznie pomimo braku regulacji przepływu w rozdzielaczu, nie musi on być maksymalny bo zawór 3d nie pracuje u niego na pełnym otwarciu (jak pisał miesza gorącą wodę z zasobnika z powrotem) więc prawdopodobnie jest bardziej zamknięty niż otwarty no i może mieć choć nie musi mniej wydajną pompę.

Zresztą u mnie teraz jest zasilanie na piecu 30C i tez grzeje tylko inaczej, kwestia regulacji układu też ma znaczenie nie tylko wykonanie takie czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim dużym przepływie jak Twój ja bynajmniej słyszę że w podłogach płynie woda oczywiście w nocy i jak ucho nadstawię ale jednak...

 

Kto jeszcze słyszy swoją podłogówkę? :o

 

Chuck Norris słyszy dźwięki ,ultra dźwięki i infradźwięki a czasami słyszy nawet światło :p

Wiesz w trakcie eksperymentów z przeplywami udało mi się ją usłyszeć po prostu duża prędkość przepływu i hałas powstaje.

Dlatego zmniejszyłem przepływy do normalnych :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz w trakcie eksperymentów z przeplywami udało mi się ją usłyszeć po prostu duża prędkość przepływu i hałas powstaje.

 

Odpowietrz ja solidnie to nie bedzie zadnego halasu :) Halasuja tylko i wylacznie babelki powietrza obijajace sie o scianki rurek i reszty armatury (np. zawory).

 

Nie wiem jak u Ciebie ale piczman na pewno wode "odgazowal" przez podgrzanie ja w buforze do wyzszych temperatur (podobnie jak ja), moze stad wynikaja roznice - masz bufor?:) Do jakiej temp. max byla zagrzana woda w Twojej instalacji i jak dlugo ja uzytkujesz?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie spalcie mnie na stosie za to pytanie, ale:

 

Zakładając, że mam niskie wymaganie, niskie oczekiwania, że chcę mieć zawsze ciepłą wodę i ciepły kaloryfer w łazience, nie potrzebuję prawie żadnej regulacji temperatury, to co się stanie jeśli zasilę podłogówkę w taki sposób:

 

Od kotła na paliwo stałe Zębiec KWKD odejście ciepłej wody do bojlera i po drodze pompka, wyjście wody z bojlera (140L) do zasilania kaloryfera ręcznikowego w łazience, wyjście z kaloryfera do zasilania podłogówki, wyjście z podłogówki do powrotu zimnej wody do kotła. Jedyna opcja regulacyjna to trójnik między wyjściem z kaloryfera i zasileniem podłogówki, zawó kulowy przed podłogówką umożliwiający mi odcięcie podłogówki na lato.

 

Największym priorytetem jest ciepła woda, po zagrzaniu bojlera ciepło będzie ogrzewać łazienkę i kaloryfer odbierze energię z gorącej wody na tyle, żeby bezpiecznie zasilić podłogówkę.

 

Ma być tanio i ciepło . Czego nie przewidziałem ? (naturalnie przykręcenie kaloryfera odetnie mi wszystkie odbiorniki - to wiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podzielić się swoim doświadczeniami jako założyciel wątku.

 

Dom ok 220 mkw, dwa poziomy, mała piwiniczka ok 30mkw, całość podłogówka (bez piwnicy), 16 obwodów, po 8 na poziom, Junkers Cerapur Smart ZSB-3 14kw, zasobnik na wodę 220.

..........gazu idzie teraz ok. 11-14m3 dziennie (mówię o ostatnich kilku dniach - temp. (od -6 do -12). Myślę, że to bdb wynik i liczę, że potem będzie lepiej (po zamieszkaniu). Przy takich mrozach najwyższa temp zasilania jaką zaobserwowałem to 30 st.

 

napisz jeszcze jak masz ocieplony dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrz ja solidnie to nie bedzie zadnego halasu :) Halasuja tylko i wylacznie babelki powietrza obijajace sie o scianki rurek i reszty armatury (np. zawory).

 

Odpowietrzenie w moim przypadku było naprawdę konieczne bo piec jest najwyższym punktem w instalacji i w przypadku zapowietrzenia szybko uległby uszkodzeniu. Takie cośs więc wykluczam. Ciśnienie w układzie bmam bardzo stabilne

 

Nie wiem jak u Ciebie ale piczman na pewno wode "odgazowal" przez podgrzanie ja w buforze do wyzszych temperatur (podobnie jak ja), moze stad wynikaja roznice - masz bufor?:)

 

Nie mam bufora grzeję bezpośrednio kondensatem najwyższe temperatury zasilania jakie testowałem był rzędu 45C.

Normalnie układ pracuje na 28-38C co wynika z właściwości układu - po prostu kiedy mam nastawioną TZ =32C to po pewnym czasie wzrasta ona chwilowo do 38 i pec się zatrzymuje.

 

Do jakiej temp. max byla zagrzana woda w Twojej instalacji i jak dlugo ja uzytkujesz?

pozdr.

 

Użytkuje od sierpnia tzn w sierpniu było wygrzewanie wylewek wg standardu.

Zaznaczam ze normalnie nie ma u mnie hałasu wystąpił tylko przy przepływach rzędu 5l/min a normalnie woda płynie w rurkach między 0,5-1,5 l/min w zalezności od długości pętli (mam zróżnicowane obiegi w zakresie 60-90 mb)

 

Prędkość przepływu zmienia się też w zależności od stopnia otwarcia zaworu 3d .

Kiedy otwarcie zaworu jest np na 2/10 to choćby przepływomierze na maxa odkręcić to i tak przepływ nie przekroczy 2-3l/min.

Ograniczenie przepływomierzami jest skuteczne przy większych otwarciach zaworu.

Skoro Wy grzejecie z bufora to zapewne macie non stop ledwo co otwarty zawór 3d - u mnie czasem on się otwiera na max np gdy max TZ na piecu jest za niska do tego co powinno być wg pogodówki a tak się zdarza bo jeszcze nie zapiąłem czujnika pogodowego do pieca i ustawiam TZ ręcznie.

(mój układ podłogówki jest dostosowany do instalacji mieszanej niemniej jeszcze grzejniki na poddaszu nie są uruchomione)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość przepływu zmienia się też w zależności od stopnia otwarcia zaworu 3d .

Kiedy otwarcie zaworu jest np na 2/10 to choćby przepływomierze na maxa odkręcić to i tak przepływ nie przekroczy 2-3l/min.

 

Zaraz, jak Ty masz wpiety zawor 3d ? Jako ochrona pieca przez zbyt niskimi temperaturami powracajacymi? Przeciez masz kondensata? Ja mam zawor 3D wpiety za buforem miedzy zasilanie, a powrot podlogowki - pompa na powrocie. Tak, ze obojetnie w jakiej pozycji jest zawor, zawsze od strony podlogowki mam pelny przekroj i pelny przeplyw.

 

W jednym skrajnym poprostu leci pelny przekroj z bufora i wraca do bufora, a w drugim skrajnym - powrot leci pelnym przekrojem spowrotem na zasilanie. W polozeniu srodkowym rowniez zasilanie i powrot maja dokladnie takie same przeplywy (bo np. na zasilaniu czesc jest brana z powrotu, a czesc z bufora, ale suma tych dwoch czesci daje pelny przekroj i przeplyw :)

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehh, Krzysztof BB miałby rację gdyby ktoś zainstalował pompę PRZED zaworem 3-drożnym.

Przypomnę jak to powinno byc zrobione przy standardowym podmieszaniu :

 

Woda sobie płynie w podłodze, krąży tam, w momencie kiedy czujnik na zasilaniu "zauważy" że temp. jest niższa niż zadana bo dom odebrał to ciepło to wpuszcza trochę ciepłej ze źródła zasilania, u mnie jest to bufor !

Wtedy idzie np. 2/10 z bufora i 8/10 z powrotu !

Przepływ powinien być zawsze podobny !

 

PS. Mnie hydraulik właśnie dał na początku pompę przed zaworem, potem przerabialiśmy :-?

Z czego bierze się to odwrotne wyobrażenie ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 zawory 3d -jeden na piecu do przełączania CWU/CO a drugi przed pompą do podłogówki.

Na zaworze jest siłownik sterujący z pogodówką.

Pompa jest na zasilaniu za zaworem i przed rozdzielaczem- górna belka zawory odcinające a dolna przepływomierze.

Wynika to z tego że ma być jeszcze obieg grzejników na poddasze ale jeszcze nie jest uruchomiony.

Założenie jest takie że gdyby na poddasz musiała iść wyższa TZ niż na podłogówkę a tak raczej będzie to zawór 3d z pogodówką dostroi TZ dla podłogówki.

Niestety nie mam bufora a chciałbym mieć tylko kasa i mała powierzchnia w kotłowni są przeszkodą.

Pełny przepływ? Jest niewskazany nie zależy mi na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...