Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hehh, Krzysztof BB miałby rację gdyby ktoś zainstalował pompę PRZED zaworem 3-drożnym.

Przypomnę jak to powinno byc zrobione przy standardowym podmieszaniu :

 

Woda sobie płynie w podłodze, krąży tam, w momencie kiedy czujnik na zasilaniu "zauważy" że temp. jest niższa niż zadana bo dom odebrał to ciepło to wpuszcza trochę ciepłej ze źródła zasilania, u mnie jest to bufor !

Wtedy idzie np. 2/10 z bufora i 8/10 z powrotu !

Przepływ powinien być zawsze podobny !

 

PS. Mnie hydraulik właśnie dał na początku pompę przed zaworem, potem przerabialiśmy :-?

Z czego bierze się to odwrotne wyobrażenie ? :roll:

 

No tak właśnie mam tylko bufora niet. Ciepło ciągnę z pieca.

Tak czy inaczej u mnie zawór też jest w pozycji poniżej 5/10 i reszta z powrotu się uzupełnia a przepływ ograniczam na belce dolnej.

Dla zdrowia pieca (taktowanie) bufor byłlby wskazany pomyślę na następny sezon o tym.

 

Jest jeszcze inna możliwość w kwestii przepływu, której u Was chyba nie było - u mnie czasem siłowniki zamykały kilka pętli wówczas przepływ np na salon podniósł się np z 3 na 5l/min,

Obecnie to raczej nie wystepuje bo mam tak wyregulowane na przepływomierzach, że pętle odcinają się tylko przy znacznym wzroście temperatury (kominek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam kolegów i koleżanki.

 

Mam taki problem - proszę Was o porady i pomoc.

Mam 4 pętle ogrzewania podłogowego. Maksymalna długość obiegu to 60mb rury 16mm. Rury ułożone w odstępach co 10 i co 15 cm na folii aluminiowej. Folia leży na styropianie grubości 15cm EPS100. Po zalaniu zostawiłem beton w spokoju na 2 miesiące (oczywiście plastyfikator + siatka zbrojeniowa). Potem zacząłem wygrzewanie (koniec listopada 2009). Na początku dałem na zasilanie 18 stopni C (przez 1.5 tygodnia), potem 20 (tydzień), 22 (tydzień), 25 (tydzień). Podczas wygrzewania temperatura posadzki osiągnęła max wartość 21 stopni C. Temperatura w domu na razie stale na poziomie 16 stopni C. Teraz obserwuję efekt wygięcia ku górze (1,2 mm) narożników posadzki (nie wszystkich) z podłogówką. Poza tym jak stanę na takim narożniku i go docisnę to widać że posadzka się rusza (widać ruch na dylatacjach). W tej chwili wyłączyłem podłogówkę całkowicie, ale nie wydaje mi się aby narożniki wracały do pierwotnego położenia.

Co jest nie tak? Co mogłem zrobić źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów i koleżanki.

 

Mam taki problem - proszę Was o porady i pomoc.

Mam 4 pętle ogrzewania podłogowego. Maksymalna długość obiegu to 60mb rury 16mm. Rury ułożone w odstępach co 10 i co 15 cm na folii aluminiowej. Folia leży na styropianie grubości 15cm EPS100. Po zalaniu zostawiłem beton w spokoju na 2 miesiące (oczywiście plastyfikator + siatka zbrojeniowa). Potem zacząłem wygrzewanie (koniec listopada 2009). Na początku dałem na zasilanie 18 stopni C (przez 1.5 tygodnia), potem 20 (tydzień), 22 (tydzień), 25 (tydzień). Podczas wygrzewania temperatura posadzki osiągnęła max wartość 21 stopni C. Temperatura w domu na razie stale na poziomie 16 stopni C. Teraz obserwuję efekt wygięcia ku górze (1,2 mm) narożników posadzki (nie wszystkich) z podłogówką. Poza tym jak stanę na takim narożniku i go docisnę to widać że posadzka się rusza (widać ruch na dylatacjach). W tej chwili wyłączyłem podłogówkę całkowicie, ale nie wydaje mi się aby narożniki wracały do pierwotnego położenia.

Co jest nie tak? Co mogłem zrobić źle?

 

Wygrzewanie polega na stopniowym podawaniu wody do możliwej temp. maksymalnej na zasilaniu i utrzymanie jej przez kilka dni (np. cztery). Najczęściej jest to 45 st. Wydaje się, że zwyczajnie wylewka nie wygrzała się do porządku i ma różnicę w wilgotności.

Zakończ wygrzewanie do porządku. To boli (finansowo) ale przy okazji dowiesz się czy podłogówka ma odpowiednią wydajność (zrobi się sauna) i dosuszysz wszystko w chałupie. Sprawdź sobie temp. podłogi przy max. temp. zasilania czy jest w dopuszczalnych granicach bo zbyt ciepła podłoga jest szkodliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda sobie płynie w podłodze, krąży tam, w momencie kiedy czujnik na zasilaniu "zauważy" że temp. jest niższa niż zadana bo dom odebrał to ciepło to wpuszcza trochę ciepłej ze źródła zasilania, u mnie jest to bufor !

Wtedy idzie np. 2/10 z bufora i 8/10 z powrotu !

Przepływ powinien być zawsze podobny !

 

Jeszcze mi to nie daje spokoju czemu u mnie przy otwarciu zaworu 3d w okolicach 9/10 przepływ się ciut podnosi i tak sobie myślę czy nie jest to efekt wpływu pompy z pieca jako, że nie mam sprzęgła między piecem a podłogówką a pompa z podłogówki jest elektroniczna i potrafi płynnie zmieniać prędkość obrotową w zależności od obciążenia.

 

A jak tam Twoja łazienka? Znalazłeś sposób na zrównoważenie temperatur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam Twoja łazienka? Znalazłeś sposób na zrównoważenie temperatur?

 

Zrównoważona jest, no może z 0,5 C więcej niż w innych pomieszczeniach ale w obliczeniach przyjąłem 3 stopnie więcej i dlatego pisałem że "niedogrzewa" łazienki.

Problem jest w tym że liczyłem powierzchnię wraz z wanną która zajmuje 1,5 m2 bo jest zabudowana wzdłuż całej ściany i tego właśnie zabrakło.

Mimo że pod nią również są rurki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wanna zabiera powierzchnię u mnie jak wstawiłem kabinę i zakryłem brodzik to też nieco wydajność spadła na szczęście nie za dużo.

Mam pytanko odnośnie bufora pisałeśs że masz 1000l pojemności.

Jaką masz pojemność w rurkach i na jak długo Ci wystarcza tej ciepłej wody bez ponownego podgrzania?

Pytam bo zastanawiam się czy zamiast sprzęgła nie dać po prostu bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje :) ,i jeszcze jedno,mam na parterze pętle w WC na lekkim podwyzszeniu(jeden stopień ok 19cm) czy nie bedzie problemu z odpowietrzeniem gdy rozdzielacz bedzie nieco wyżej niz ta pętla ale zrobi sie syfon przy doljściu dotej pętli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...