Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba ten wąte kjest najlepszy a nie chciałem zakąłdac nowego :) - poszukuje katalogu KAN-THERM z aktualnymi CENAMI :) mam konkretne upusty w % i chciał bym policzyć ile mnie dokłądnie wyniesie sprzet i osprzęt by kan-therm - jesli ktośby był tak miły i przesłał na e-mailę był bym dzwięczny.

 

[email protected] - dziękuje z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba ten wąte kjest najlepszy a nie chciałem zakąłdac nowego :) - poszukuje katalogu KAN-THERM z aktualnymi CENAMI :) mam konkretne upusty w % i chciał bym policzyć ile mnie dokłądnie wyniesie sprzet i osprzęt by kan-therm - jesli ktośby był tak miły i przesłał na e-mailę był bym dzwięczny.

 

[email protected] - dziękuje z góry

 

 

Katalog aktualny jest, gorzej z cennikiem (chyba ściśle tajne :roll: )

 

http://www.kan.com.pl/images/kan/down/pdf/k-p_01_2010_PL_mailing.pdf

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zróżnicowanie czy zapotrzebowanie to obliczyłem sobie sam w OZC, raczej porządnie wiec tu jestem raczej pewien ze ok, natomiast nie za bardzo orientuję się w poprawności obliczeń długości, przepływów czy oporu poszczególnych pętlach, ma ktoś zielone pojęcie może?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. Panowie, może ktoś się podzieli swoją uwagą i powie mi jakie srednice rur zasilających rozdzielacze macie u siebie? Dodam że zabieram się za podłogówkę u siebie dom 200m2 w całości podłogówka 2 rozdzielacze po 12 obiegów. Przymierzam się na rurę alupexa 25mm jako zasilająca oddzielnie dolny rozdzielacz i oddzielnie góra, ale chodzi mi również po głowie czy może by dać 32mm????? :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie, może ktoś się podzieli swoją uwagą i powie mi jakie srednice rur zasilających rozdzielacze macie u siebie? Dodam że zabieram się za podłogówkę u siebie dom 200m2 w całości podłogówka 2 rozdzielacze po 12 obiegów. Przymierzam się na rurę alupexa 25mm jako zasilająca oddzielnie dolny rozdzielacz i oddzielnie góra, ale chodzi mi również po głowie czy może by dać 32mm????? :-?

 

Liczylem swoja podlogowke bardzo dokladnie wedlug Audytora CO - mam szczegolowy projekt i wszystkie obliczenia i rury zasilajace wyszly mi:

 

- piwnica - PP20 (dla ok 5 obiegow po 50m kazdy)

- parter - PP32 (dla 12 obiegow po 60-90m kazdy)

- poddasze - PP25 (dla 7 obiegow po 70-90m kazdy)

 

Takze bezpiecznie byloby dac chyba jednak 32 dla 12 obiegow.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam miedź 22mm do każdego z dwóch rozdzielaczy po 8 obwodów. Jest OK.

 

Miedz to inna bajka - nie wiem jaka ma srednice scianka ale przypuszczam ze ok 1mm, czyli srednica wew. takiej rurki 22 to 20mm. Dla PP to odpowiednik wlasnie PP32 (PP25 ma srednice wew ok 18mm).

 

No i miedz sie znacznie mniej rozszerza pod wplywem temperatury ale szybciej oddaje cieplo na zewnatrz (co tu akurat nie jest plusem).

 

Ja poszedlem na kompromis i do glownego rozdzielacza dalem PP32 STABI (PP z perforowana wkladka aluminiowa) -> cholernie droga rura (400 pln / 20mb) i trzeba jeszcze zdzierak dokupic ale rure ukryta w podlodze wolalem zrobic do porzadku, ona mi przechodzi pod posadzka przez trzy najwazniejsze pomieszczenia (kuchnia, salon i sypialnia) :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga&Adam: a w czym ta rura jest lepsza od PEX/AL/PEX 32?

Ja wlasnie takiego PEXa bede chcial dac do rozdzielacza i tez pojdzie w podloge

 

IMHO w niczym - pexalpex 32 nawet lepszy bo ma ciensza scianke :) No ale pod katem 90st juz tego nie wygniesz (a przynajmniej nie w zadowalajacym promieniu), wiec musisz stosowac zlaczki. Skrecanych bym sie bal pod posadzke dac, a do zaciskanych nie wiem, czy tak latwo znajdziesz zaciskarke (ja mam do 16 / 20), czy chocby kalibrator. Jak masz dostep do narzedzi i zlaczek zaciskanych to bym sie nie wahal tylko uzyl pexa 32 :) Ja sie nawet nad tym nie zastanawialem bo takiego pexa musialbym kupowac gdzies w sieci, a rure PP w kazdej lokalnej hurtowni kupisz.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO w niczym - pexalpex 32 nawet lepszy bo ma ciensza scianke :) No ale pod katem 90st juz tego nie wygniesz (a przynajmniej nie w zadowalajacym promieniu), wiec musisz stosowac zlaczki. Skrecanych bym sie bal pod posadzke dac, a do zaciskanych nie wiem, czy tak latwo znajdziesz zaciskarke (ja mam do 16 / 20), czy chocby kalibrator. Jak masz dostep do narzedzi i zlaczek zaciskanych to bym sie nie wahal tylko uzyl pexa 32 :) Ja sie nawet nad tym nie zastanawialem bo takiego pexa musialbym kupowac gdzies w sieci, a rure PP w kazdej lokalnej hurtowni kupisz.

pozdr.

 

Nie planuje zadnych zlaczek miedzy miedzia a rozdzielaczem, jeden kawalek w podloge i z podlogi przy rozdzeilaczu. Zdaje sobie sprawe z tego, ze im grubsza rura, tym wiekszy promien giecia, ale na pewno da sie rozsadnie ja zgiac przy wyjsciu z podlogi do rozdzielacza gdzie bedzie najmniej miejsca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuje zadnych zlaczek miedzy miedzia a rozdzielaczem, jeden kawalek w podloge i z podlogi przy rozdzeilaczu. Zdaje sobie sprawe z tego, ze im grubsza rura, tym wiekszy promien giecia, ale na pewno da sie rozsadnie ja zgiac przy wyjsciu z podlogi do rozdzielacza gdzie bedzie najmniej miejsca :)

 

Powiadam Ci - wez w rece najpierw takiego pexa 32 to zmienisz zdanie i zrobisz na PP albo w miedzi :) :) :) To jest RURSKO ktorego promien giecia przeraza ;)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejny hydraulik na castingu. Ten z kolei twierdzi, że pp są do cwu, a nie do co. Zwykł stosować pex lub miedź. Przy najbliższej okazji zapytam jak z gięciem takiego pexa 32, sprawia wrażenie, że miał go w rękach.

 

Za to nie podobało mi się podejście do rozkładania rurek: "na szkoleniach nas uczą, że max. rozstaw to 20 cm, można gęściej". - A jak mi potrzeba co 30 - 35cm, bo mam takie małe zapotrzebowanie to co? - "To kłaść co 20cm."

 

To kładź Pan rurki do wody, a podłogówkę to mąż sam położy. - to już tylko pomyślałam, nie powiedziałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to nie podobało mi się podejście do rozkładania rurek: "na szkoleniach nas uczą, że max. rozstaw to 20 cm, można gęściej". - A jak mi potrzeba co 30 - 35cm, bo mam takie małe zapotrzebowanie to co? - "To kłaść co 20cm."

 

I tak nieźle :wink:

Przy projektowaniu i rozkładaniu podłogówki w sytuacji kiedy mamy obliczenia OZC warto kierować się dodatkowo wielkością pomieszczeń.

Dla przykładu u siebie przewymiarowałem wszędzie o 5 cm ( rozstaw rurek).

W pokojach jest na styk, w salonie z kolei duży zapas.

Tam jest co 30 cm !!!

Myślę że nawet 40 cm było by OK.

A więc w dużych przestrzeniach nie trzeba się bać, za to im mniejszy pokój tym większe ryzyko spaprania.

Czasem lepiej dać gęściej, ale bez przesady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja (w zasadzie mąż ale przecież to NASZ domek :) ) też zagęszczam o 5cm względem wyliczeń. Dodatkowo planuje strefy podokienne co 15cm, na 75cm szerokie.

 

W kuchni wychodzi mi na styk co 10cm, choć temperaturę zakładam jak w pokojach, 20*C. Ale kuchnia mała, do tego odliczam powierzchnię pod szafki. Na grzanie zostaje niewielka przestrzeń.

 

Cenna uwaga z tą wielkością pomieszczeń, szczególnie,że u mnie na parterze prawie 60m2 otwartej przestrzeni.

 

Piczman: może już gdzieś o tym pisałeś ale powiedz proszę, czy przy 30 cm nie czuć na posadzce, którędy biegnie rurka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, jak szybko po położeniu gresu można z powrotem uruchomić podłogówkę? I jak to wtedy wygrzać jakoś specjalnie?

Pozdrawiam

Gdyby w "domu w budowie" ustawić temp. wewn. 22 stopnie, to przypuszczam, że "ekipy" chodziłyby nago, no chyba że Ci co pracuja na leżąco. Temperaturę ustawiłem na 12 stopni i gres kładziony był przy włączonej podłogówce. Temp. zasilania wynosiła ok 20-25 stopni, w zależności od temperatury zewnętrznej.

Wygrzewa się wylewki, nie klej do gresu. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...