Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki edde!!! Na reszcie uporałem się z OZC a potem OVplan, choć przyznam, że ten drugi dość ubogi jest.

Poniżej prezentuję co mi wyszło na rurach PE 16x2 i proszę o fachowe odniesienie się do wyników.

Zastanawia mnie jedno, że tak na prawdę nie wiele zyskujemy między styropianem 15, a 20cm co pokazuje tabela obliczeń pętli. W zasadzie jest to ta sama instalacja dla obydwu izolacji.

Proszę o podpowiedź do drugiego skanu, gdzie pokazałem podział pętli, ale niestety wydaje mi się, że są za duże różnice w długości. Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić aby było OK.

 

Czy ktoś się odniesie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o styro to tak jest

po przekroczeniu tych 12-15 cm wzrost zysków jest niewielki

aczkolwiek przy dzisiejszej cenie styropianu nie jest nieopłacalny, bardziej warto dać więcej

ale trzeba pamiętać iż przy grubszej izolacji 6.5 cm wylewki to moim zdaniem lekkie ryzyko, a z kolei powiększając grubość jastrychu zwiększamy jej bezwładność - nie tracimy ciepła tylko zmniejszamy regulowalność podłogówki w czasie

ja mogłem tylko 12 cm i na to posżło ok. 7-8 wylewki

jak bym mógł dał bym 15

Piczman ma chyba 28 :)

myślę że zamiast walczyć z większą grubością są inne elementy gdzie ciepła ucieka więcej i te bym bardziej przypilnował

chcesz super zrób płytę fundamentową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o styro to tak jest

po przekroczeniu tych 12-15 cm wzrost zysków jest niewielki

aczkolwiek przy dzisiejszej cenie styropianu nie jest nieopłacalny, bardziej warto dać więcej

ale trzeba pamiętać iż przy grubszej izolacji 6.5 cm wylewki to moim zdaniem lekkie ryzyko, a z kolei powiększając grubość jastrychu zwiększamy jej bezwładność - nie tracimy ciepła tylko zmniejszamy regulowalność podłogówki w czasie

ja mogłem tylko 12 cm i na to posżło ok. 7-8 wylewki

jak bym mógł dał bym 15

Piczman ma chyba 28 :)

myślę że zamiast walczyć z większą grubością są inne elementy gdzie ciepła ucieka więcej i te bym bardziej przypilnował

chcesz super zrób płytę fundamentową

 

manieq82 miałem na myśli 15 i 20 cm na ścianach zewnętrznych. Na posadzce jest 10 - 12 cm.

Co masz na myśli z tą płytą fundamentową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w osttanim muratorze znalazłem artykuł reklamowy o AGILIA SOLS A- płynny jastrych anhydrytowy firmy LAFARGE.CzyKtoś z Was go już używał? Jeśłi tak to czy rzeczywiści ejest pradwą, że delatacje robi się tylko przy ściananch i słupach? Póki co to przemawia do mnie samopoziomowość oraz toże po wylaniu oblega rurkę grzejną dookoła co daje lepszy efekt grzejny. Proszę o wasze uwagi, bo się zastaanwiam na jeo użyciem.A jweszzce jedno, czy taki jastrych można by sammeu wylać przy użyciu mieszadła i np. wiadra- jak przy wylewce samopoziomującej np. atlasa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z moich doświadczeń sobotnich donoszę: kołowrotek się sprawdził super, giętarka jedynie przy meandrach co 10-15cm w łazienkach, w pomieszczeniach gdzie mam rozstawy co 20-25 wavin idealnie wygina się rękami, najpierw robiliśmy pętle bez przypinania do podłoża, a gdy już wszystkie łuki były powyginane to wtedy spinkami do podłoża
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK OK manieq82 stan surowy jest już za mną więc to nie podlega dyskusji.

Chodziło mi o przegrody zewnętrzne czyli styropian na ścianie. Podejrzewam, że na podłodze na gruncie różnice są jeszcze mniejsze.

Dzięki za podpowiedź

 

ok ok ale to wątek o podłogówce więc ciężko sie domyśleć

ale aby pomóc spójrz prosze na tą tabelkę

link do murator plusa

można policzyć jaka mniej więcej róznica względem grubości

kidyś gdzieś był kalkulator w sieci (chyba na stronie temoorganiki) i tam wyliczał sie współczynnik - ja dal siebie zrobiłem tabelę w excelu gdzie dodatkowo uwzględniłem koszt styro i wyszło mi że najbardziej opłacalny jest dla mnie 16cm ciut lepsiejszego styro o wsp. 0,38

 

o mam

kalkulator cekola

trochę inny termoorganiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale aby pomóc spójrz prosze na tą tabelkę

link do murator plusa

można policzyć jaka mniej więcej róznica względem grubości

kidyś gdzieś był kalkulator w sieci (chyba na stronie temoorganiki) i tam wyliczał sie współczynnik - ja dal siebie zrobiłem tabelę w excelu gdzie dodatkowo uwzględniłem koszt styro i wyszło mi że najbardziej opłacalny jest dla mnie 16cm ciut lepsiejszego styro o wsp. 0,38

 

o mam

kalkulator cekola

trochę inny termoorganiki

 

Tak święta prawda, w pełni się zgadzam.

Wstawiając swoja tabelę miałem nadzieję, ze ktoś mi pomoże w kwestii długości pętli. Wydaje mi się że są zbyt duże różnice w długości obliczonych pętli, a w OVplan nie ma możliwości obliczyć parametrów pętli połączonej dla kilku stref lub podzielić zbyt długą np. moją z salonu. Sztuczne podzielenie spowoduje zachwianie parametrów płyty grzewczej ze względu na inne temp. zasilania na wejściu do petli. Nie wiem jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Twoje pętle są ok, różnice w długości będą (prawie) zawsze i od tego aby je wyregulować masz (a przynajmniej powinieneś mieć) na rozdzielaczu kryzy, zawory (termostatyczne, zwykłe itp), przepływomierze

OVplan dzieli Ci pomieszczenia na kilka wymaganych pętli, możesz to tez nieco sam konfigurować, masz możliwe strefy brzegowe w tym pomieszczeniu, podaje Ci przede wszystkim opory i przepływy na projektowanym obiegu inne niezbędne dane, i to wystarczy do poprawnego zaprojektowania pętli, temperaturę zasilania ustalasz jedną, stała i taką samą dla całego projektu, tu nie rozumiem problemu, jeżeli to Ci nie wystarczy to może zrób sobie salon jako kilka programowych pomieszczeń to ci policzy oddzielnie ale uważam ze to zbędny zabieg

co do tabelki to na pierwszy rzut oka jakoś w tym hollu 90metrów rury wydaje sie być dużo, tak na oko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki edde!

 

ale Twoje pętle są ok

 

Którą tabelkę masz na myśli, tą z danymi (kolorową), czy tą w której już połączyłem i podzieliłem pętle?

 

co do tabelki to na pierwszy rzut oka jakoś w tym hollu 90metrów rury wydaje sie być dużo, tak na oko

 

Sprawdziłem jeszcze raz i tak wychodzi. Hool ma 18,8m kw. duże podwójne drzwi balkonowe i poddasze nieogrzewane u góry. Na dodatek schody, które zabierają z powierzchni płyty 2,6m kw.

Dokładnie nie jestem pewien, czy w OZC poprawnie ustaliłem przegrody, zwłaszcza okna. Wykuglowałem przegrodę o U=1.404W/m kw. K i na tej podstawie są wygenerowane wyniki. Drzwi też ustaliłem jako przegrody o U podanym przez producenta. Mam nadzieję, że dobrze.

Tak na prawdę to szok, że twórca programu nie przewidział w przegrodach programu najzimniejszych przegród budowlanych (drzwi zewnętrzne, okna).

Edytowane przez jesionki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zakładce przegrody niejednorodne są i drzwi i okna, wystarczy tylko podać ich U oraz stopień nasłonecznienia, przenikania promieni słonecznych itp i program resztę sam oblicza, nawet liniowy mostek termiczny w zależności od sposobu montażu

 

O jessssssssssuuuuuuuuuuuuu !!! Człowiek uczy sie całe życie !!!

Dzieki serdeczne mpoplaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie

jak będą uważali na rurki - nie będzie dotykała do rurek to spoko

ale weź człowieku upilnuj :)

 

ale niektórzy do siatek czepiają rurki to może nie ma co panikować, , ,

 

no właśnie, w garażu daję siatkę na folię, na to rurki, myślę połapać je plastikowymi opaskami elektrycznymi do siatki, jak to powinno być zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...