Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

manieq82 i piwopijca - dzieki za sugestie. Plastyfikator do podlogowki oczywiscie bedzie i bede pilnowal tego.

Dylatacji na tych 26m2 nie dam - mysle ze producenci systemow ogrzewania podlogowego wiedza co pisza w swoich poradnikach i jak wszystko jest zgodnie ze sztuka to powinno dzialac.

 

Czy do wodnej proby cisnieniowej braliscie jakas firme, kupowaliscie pompke (ok 650zl najtaniej znalazlem) czy jakos inaczej sobie radziliscie?

Zastanawiam sie nad ta pompka - bede robil bufor CO 1000l (cisnieniowy, do instalacji zamknietej) i tez trzeba bedzie go przetestowac.

A pewnie da sie ja pozniej odsprzedac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

manieq82 i piwopijca - dzieki za sugestie. Plastyfikator do podlogowki oczywiscie bedzie i bede pilnowal tego.

Dylatacji na tych 26m2 nie dam - mysle ze producenci systemow ogrzewania podlogowego wiedza co pisza w swoich poradnikach i jak wszystko jest zgodnie ze sztuka to powinno dzialac.

 

Czy do wodnej proby cisnieniowej braliscie jakas firme, kupowaliscie pompke (ok 650zl najtaniej znalazlem) czy jakos inaczej sobie radziliscie?

Zastanawiam sie nad ta pompka - bede robil bufor CO 1000l (cisnieniowy, do instalacji zamknietej) i tez trzeba bedzie go przetestowac.

A pewnie da sie ja pozniej odsprzedac...

 

Jak jest wodociąg lub hydrofor lub inna pompa to próba bez kosztów, a kupować specjalnie pompkę do próby za taką cenę - za ile ją odsprzedaż jeśli w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden za probe zaspiewal 350zl, wczesniej oferowal rozlozenie ocieplenia i podlogowki za 40zl/m2 - cale szczescie ze rozlozylem prawie 120 m2 ogrzewania razem z zona i przyznam, ze nie bylo ciezko...

 

Tak wiec musze szukac dalej - problem z tym ze na przyszla srode mam umowione zalanie posadzek i czas nagli.

A wolalbym zrobic probe woda niz powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wodę miejską pod ciśnieniem? to możesz zrobić próbę wodociągiem, na wejściu do instalacji podłogówki wstawiasz trójnik w niego z góry manometr za kilkanaście zł ze sklepu hydraulicznego (z zakresem np. do 8 czy 10), z jednej strony zaworek jakiś półcalowy zanim kawałek wężyka do wodociągu, odkręcasz, napełniasz, odpowietrzasz, zamykasz zaworek (kończysz romans z wodociągiem), masz ciśnienie wodociągu (to już zależnie od warunków lokalnych - od 2 do 6 atm), i masz postawioną próbę, i nie zapomnij o zalewaniu posadzek przy napełnionych a nie pustych rurkach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja próbę robiłem powietrzem.

jest dużo bardziej "drążące" i wszelkie nieszczelności wychodzą

oczywiście nie zrażaj się lekkim spadkiem ciśnienia - przy wodzie będzie wtedy git

 

a kompresorek jakiś tani da ci prawie 8 atm a jak nie kupisz to pożyczysz dużo łatwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów zechce ocenić poprawność projekty ogrzewania podłogowego? Mam wątpliwości, np. co gęstości pętli w pokoju na piętrze SYPIALNIA2 - jest od północnego-wschodu, nad garażem z projektowaną temperaturą 12 C, a pętle rzadziej niż w pokoju od południa.

 

Nie wiem, też, czy pod prysznicem w dolnej łazience, bez brodzika nie byłoby dobrze zrobić ogrzewania.

 

Zerknijcie proszę i dajcie znać, czy jest OK, a ja się czepiam.

 

http://www.grabowscy.org.pl/_dom/S03poprawiony.gif

http://www.grabowscy.org.pl/_dom/s04.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie mogę się podzielić wrażeniami. Po pracowitej sobocie stwierdzam co następuje:

- trzy osoby do rozkładania to optimum, choć przy małych pomieszczeniach trochę ciasno.

 

- wbijanie klipsów palcami to męczarnia, po ok 50 szt. kciuk odmawiał mi już posłuszeństwa. Znalazłam sobie kawałek deseczki, w jednej ręce klips, w drugiej deseczka i tak wcisnęłam kolejnych kilkaset szt, bez szkody dla palców.

 

- trochę ciężko rozwijać rurkę, jak jest pełna rolka 200m, (oj narzekał teściu, narzekał, że mu kręgosłup siądzie)

 

- wyginanie wymaga trochę siły ale bez problemu szło to w rękach zrobić, sprzęt niepotrzebny. Tylko nawrotki 180 stopni, przy rozstawie co 10 nieco kłopotliwa, trzeba już uważać, żeby nie załamać rurki. Promień 15cm już spokojnie da się wyprofilować

 

- żeby na środku nie cudować z falkami, zawijasami, dobrze sobie rozrysować markerem na kratkach przebieg pętli, ew. coś dopasować (np 5cm bliżej lub dalej od ściany)

 

- rozsądnie planować wykorzystanie kręgów - jak zrobimy z 200m dwie pętle po 85, zostanie nam 30m. Mamy taką krótką pętlę? Pewnie nie, więc może zrobić 80m, a potem dwie po 60m, o ile takie mamy.

 

Dla tych, co już zrobili, pewnie poruszyłam proste i oczywiste sprawy ale może przydadzą się komuś, kto zabiera się za podłogówkę po raz pierwszy.

 

Na koniec pokażę co mi wyszło:

 

łazienka, rozstaw co 10cm

http://a.imageshack.us/img831/7080/p1080300.jpg

 

podejście pod rozdzielacz w pokoju na poddaszu. W czerwonych osłonach powroty. One mają nie grzać.

http://a.imageshack.us/img821/5862/p1080306.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm. w otulinie raczej zrobiłbym zasilanie a nie powrót, zasilanie aby pętla która jest dana rurką pociągnięta otrzymała taką temperaturę jaką daje jej rozdzielacz a nie wychłodzona wstępnie przez ogrzanie pomieszczenia z rozdzielaczem, a powrotem można wtedy bez strat dla pomieszczeń sąsiednich (tych do których idą pętle do rozdzielacza) ogrzać pomieszczenie z rozdzielaczem (choć cały problem pewnie pomijalnie nieistotny jest)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mężuś też nad tym myślał i w końcu wymyślił, że tak zrobi, jak zrobił, choć początkowo planował tak jak piszesz. Na pewno nie obie rurki w otulinie bo coś musi grzać i na pewno nie obie bez, bo wyjdzie za gęsto. Te kilka metrów nie obniży drastycznie temp zasilania, a pokoik z rozdzielaczem jest najzimniejszy, usytuowany pn-zach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mężuś też nad tym myślał i w końcu wymyślił, że tak zrobi, jak zrobił, choć początkowo planował tak jak piszesz. Na pewno nie obie rurki w otulinie bo coś musi grzać i na pewno nie obie bez, bo wyjdzie za gęsto. Te kilka metrów nie obniży drastycznie temp zasilania, a pokoik z rozdzielaczem jest najzimniejszy, usytuowany pn-zach.

 

 

Brawo za ułożenie profesjonalnie podłogówki.

 

Ale nie bardzo rozumiem czemu powroty są w izolacji raczej robi się odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulca: nie pamiętam dokładnie ale chyba 9 albo 9,5 kW, nie mam jak sprawdzić bo komp po reinkarnacjii, nie ma ozc.

 

odaro: tak, wiem, że na zasilaniu osłony ale akurat na poddaszu zależało nam zrobić odwrotnie :)

osłony są na odcinku ~2m, więc o ile się schłodzi zasilanie? a ten pokoik z rozdzielaczem jest zimny i pasowało go ciut lepiej dogrzać.

 

Z drugiej strony o ile lepiej ogrzeją te 2m odcinki? Może trzeba było zrobić zgodnie ze sztuką, a nie kombinować.

 

Jak jeszcze ktoś zapyta, czemu na powrotach osłony, to chyba sama wezmę nożyk, rozetnę otuliny i przełożę na zasilanie ;)

Edytowane przez monika.KIELCE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

odaro: tak, wiem, że na zasilaniu osłony ale akurat na poddaszu zależało nam zrobić odwrotnie :)

osłony są na odcinku ~2m, więc o ile się schłodzi zasilanie? a ten pokoik z rozdzielaczem jest zimny i pasowało go ciut lepiej dogrzać.

 

 

Skoro pokoik mamy lepiej ogrzać to czemu wogóle dawaliście otulinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...