Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No bez otuliny byłoby za gęsto.

Tok rozumowania szedł tak:

Zrobić transfery - źle, bo coś musi tam grzać.

Bez otuliny na obu - źle, za gęsto.

W takim razie zgodnie ze sztuką, otulina na zasilanie - no tak dobrze, ale... jak otulina pójdzie na powroty, to ciut ciut lepiej będzie pokoik podgrzany, jednocześnie inne pomieszczenia chyba za bardzo nie ucierpią na tym (odcinki w otulinie mają po ~2m).

 

Mam świadomość, że zrobione jest "pod prąd" ale czy to duży błąd? Pewnie zlecając robotę fachowcom miałabym większe zmartwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę o opinię próby szczelności ogrzewania podłogowego (powietrzem):

 

1 odczyt: 2010.09.14 - 18.46 - 0,4 MPa

2 odczyt: 2010.09.15 - 06.20 - 0,395 MPa

 

Różnica pół działki na zegarze, instalacja będzie pracować w układzie otwartym.

 

Pozdrawiam

Andrzej_

Edytowane przez Andrzej_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie OK. nie ma się co martwić.

Jeden hydraulik jak mi powiedział, jak zamierza robić próbę to się za to sami wzięliśmy :)

Napompować do 1 - 1,25 bara i obserwować czy spada wskazówka, jak okiem nie widać ruchu to jest dobrze

Taaaaa.......

 

Zakupiliśmy manometr (18zł), potrzebne złączki, śrubunki itp drugie tyle, wentylek i do testów. Pompujemy do 3 bar, bo przy 3,8 wystrzeliła jedna pompka (mam dostęp tylko do samochodowej). Po 12h spadło z 3 na 2,8.

Czy jest dobrze? Niech fachowcy ocenią. Myślę, że tak może być.

 

I jeszcze jedno. Jak z tego 0,395 MPa dopompujesz do 4, to po takim samym czasie spadnie tyle samo? U mnie po pierwszym nabiciu spadło dość szybko o kilka kresek, dobiliśmy znów na 3, spadło po godzinie, dobiliśmy jeszcze raz i już trzymało. Jakieś takie wyrównywanie ciśnienia w rurkach czy cuś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozprężanie powietrza tu wchodzi w grę, jak je pompujesz ma inną temperaturę, po rozejściu się po systemie temp. się zmienia a co za tym idzie ciśnienie

przy testowaniu wodą ja też pamiętam że na początku musiałem dobijać bo trochę spadało, ale wiązało się to z odpowietrzaniem układu

wracając do Twojego testu, wg mnie masz instalację szczelną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Planuje dać ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni. Będę miał wentylacje mechaniczna - do wentylowania parteru będą położone na pietrze w posadzę kanały plastikowe o wysokości 6cm. W jaki sposób na to dać ogrzewanie podłogowe? Głownie mi chodzi o te klipsy - co będą przytrzymywać rurkę - daje się jakieś inne? Czy po prostu nie przyczepia się ich w miejscu gdzie pod spodem są te kanały plastikowe? Słyszałem też - że polecane jest położenie siatki stalowej. Co o tym sądzicie? Jak ktoś miał podobne rozterki co ja i je rozwiązał - to proszę o podzielenie się wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też na poddaszu mam kanały od wentylacji. W większości o szerokości 110mm ale są też te szersze, 200mm. Problem był taki, że po rozłożeniu folii nie było ich widać. I jak tu upilnować wylewkarzy, żeby nie wleźli na te kanały? Dlatego pod folią, nad kanałami mam rozłożoną blachę gr 2mm, w paskach o ok 15 cm szerszych niż kanał ( wspiera się na styropianie po 7 cm z obu stron. Test empiryczny pokazał, że można po tym spokojnie chodzić, bez obawy o uszkodzenie kanałów. Rurki od podłogówki nie są przypinane tam gdzie blacha. Po głowie chodzi mi przymocowanie ich w tych miejscach zwykłą taśmą klejącą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozprężanie powietrza tu wchodzi w grę, jak je pompujesz ma inną temperaturę, po rozejściu się po systemie temp. się zmienia a co za tym idzie ciśnienie

przy testowaniu wodą ja też pamiętam że na początku musiałem dobijać bo trochę spadało, ale wiązało się to z odpowietrzaniem układu

 

Pewnie masz rację, za słaba jestem z fizyki żeby zgłębiać temat.

 

wracając do Twojego testu, wg mnie masz instalację szczelną

 

Ale trochę to kosztowało zdrowia. Na poddaszu rozdzielacz kupilismy (trochę za namową hydraulika) o numer za mały - drabinkę się podepnie pod zawory spustowe. No i na początku podpięliśmy na tych samych złączkach, co resztę obwodów. Uchodziło tamtędy aż miło.

Kilka razy zmienialiśmy złączki i nic. Maż chciał już rurkę wymieniać, bo może jakaś trefna. Wreszcie jakimś trafem pomacał wnętrze zaworu spustowego i go olśniło. Kupił inny typ złączek i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod folię? nie rozumiem, tzn siatka, folia i na to wylewka? u mnie było tak że był styro, na tym folia, na to siatka na której leżały rurki, wylewkarze w momencie robienia tam wylewki po nasypaniu zaprawy pomiędzy rurki lekko je podnosili, żeby nie stykały się z siatką

 

nie wiem czemu - ale ciągle po głowie mi chodziło - żeby dać siatkę pod folię

 

pomysł z blachą jest całkiem łatwy i w miarę tani w realizacji. Ja już nawet myślałem nad jakimś systemem do łatwego układania rurek.

 

Znalazłem uchwyty do mocowania rur na siatce

http://www.katalog.onninen.pl/index.php?act=produkt&id=619113 (link do pierwszego lepszego sklepu)

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już wiem :) - jak pisałem wcześniej - nie wiem czemu - ale wydawało mi się że powinno się umieścić je pod folią. Teraz się dokształciłem i już wiem co i jak :)

 

A te uchwyty - to tylko w miejscu - gdzie będą na dole plastikowe kanały od wentylacji mechanicznej. Czy może dać na całej powierzchni? Bo teraz jak patrze - to przy standardowym mocowaniu będą głębiej - zaś te na uchwytach podniesione.

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że niepotrzebnie sie nad tym martwicie

kanałów płaskich nie będziecie mieć aż tyle aby blokowały wam montaż rurek, nie dajecie spinek co 3 cm tylko dużo więcej - da się "okraczyć" kanał.

 

 

co do zbrojenia wylewki

można dawać siatki zbrojone, można dawać włókna do mieszanki jastrychu - dosypuje się je do maszyny miksującej mieszankę a nie jak czytałem "pod folię" :)

siatka pod rurki? yyy to wg. mnie kiepski pomysł:

- siatka nie będzie otulona mieszanką jastrychu całkowicie - częściowo będzie leżałą na foli i tym samym nie będzie wzmacniała wylewki

- nie wierzę że idealnie podnieśli te rurki że nie będą się stykały z tą siatką - kiepsko jak pod wpływem ruchów za x lat sie to to przetrze

 

Ja dawałem u siebie włókna, w kilku miejscach dałem siatkę, jak szła nad rurkami w połowie grubości wylweki wcześniej rurki były przysypane mieszanką, następnie siatki i wyrównanie mieszanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...