Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki za opinie. Tak się składa, że zacząłem w maju, a do gwiazdki chcę mieszkać, więc dla mnie tydzień to jak dla wielu miesiąc - nie mam tyle czasu, muszę pracować i doglądać budowy.

 

mpoplaw - poczytałem nieco wątek i jak widzę nie każdy tu robi sam podłogówkę i liczy ją OZC.

Nie chcę zdawać się na fachowców z Grudziądza, tylko na mojego instalatora, który to samo zrobi za połowę ich stawki, a pytam tutaj aby upewnić się, że zrobi zrobi to możliwie najlepiej.

 

monika - tak chcę akumulować ciepło w taniej taryfie i korzystać z niego w drogiej. Nie wierzę w możliwość szybkiego (czyt.: uzyskanie efektu w 1-2 godziny) sterowania podłogówką - z tego powodu nie przewiduję możliwości różnicowania temperatury w pomieszczeniach. Wsio rawno.

 

Arturo - daj jakiś link lub info z namiarem tych listew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
a tak z ciekawości ile takich listew idzie na m2 podłogówki badź też ile kosztują listwy w odniesieniu do m2 podłogówki?

Nie liczyłem tego dokładnie,jedynie na oko i potrzebowałbym ok.80-100 listew tj.ok.600-800zł,ale innego wyjścia nie będę miał,nie dam styropianu na płytę.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne Forum - melduję wykonanie zadania. Nie zajęło to godzinki ale znacznie dłużej, gdyż zadziałały podstawowe prawa Murphy'ego.

Koniec końców czerwone kuleczki zatańczyły jak im zagrałam, teraz, po odpowietrzeniu, sprawdza się szczelność.

 

cieszę się że mogłem się na coś przydać z podpowiedzią dotyczącą zamiany belek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Będzie podłogówka po całości.

Będzie wykonana samodzielnie (za wyjątkiem próby ciśnieniowej i podłączenia do pieca).

I teraz prośba o podpowiedź - czy można bez obliczeń w OZC założyć jakiś sensowny i bezpieczny rozstaw rurek w domu?

Parametry:

- dom nowo budowany

- fundament 10 cm styroduru

- ściany 20 cm styropianu

- strop poddasza i skosy 35 cm wełny

- okna eoergooszczędne, trzyszybowe

- wentylacja mechaniczna z reku

 

W salonie na parterze będą duże przeszklenia - w sumie 11m2 na salon 42 m2.

Poza tym bez większych atrakcji - dach dwuspadowy i prosta bryła....

 

I teraz - czy można w ciemno układać: łazienki co 10 cm, reszta co 20?

 

Dodam, że planuję termostaty w każdym pomieszczeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyszedł czas na zakup sterownika, z założenia ma być pogodówka do sterowania siłownikiem esbe ara600 zaworu trójdrożnego esbe vrg

i szukam, szukam i nic ciekawego mi w oko nie wpadło :(

jest np. ceta 106: http://allegro.pl/regulator-pogodowy-ceta-106-do-zaw-mieszajacych-i1241127535.html

trafiłem też na trochę droższe (ale czy lepsze i w czym?) sterowniki frisko (no ew. i który z nich byłby najlepszy?): http://www.frisko24.pl/Sterowniki_obwodow_COCWU-k33-0--default.html

macie jakąś wiedzę w tym temacie, doświadczenia, swoje typy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom całkiem konkretnie ocieplony, ja bym zaryzykował, pokoje co 25 albo 30, salon 20

 

A ja, podpierając się praktycznymi doświadczeniami Piczmana, powiem odwrotnie, w salonie co 25 - 30, a w pokojach ciut gęściej. Sama jeszcze nie sprawdziłam ale ponoć im większe pomieszczenie tym większy rozstaw można dać. Do tego kominek, o ile będzie, zwykle jest w salonie, więc tam najszybciej dogrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Wiecie, nie ma co robic "na styk" żeby zaoszczędzić 200 m rurki.

Jeśli 20 po całości i 10 w łazienkach będzie ok, to w zupełności mnie to satysfakcjonuje :-)

Kominek będzie rekreacyjny a podłogówka grzana kotłem kondensacyjnym, więc wolałbym nie podnosić do 55 stopni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja będę miał co 10 cm w całym domu - domek to segment szeregówki narożnej - fundament 10cm styropianu - ściany 12cm styropianu - mogłem poszaleć tylko na ociepleniu stropu i skosów 30cm + nieogrzewane małe poddasze (skosy) 20cm waty. Dla czego tak gęsto? Odpowiedz jest prosta - będę miał w całym domu drewno na podłogach - więc nie będę mógł puścić tych +55C jak inni - tylko max 30C. Wg mnie dobrze zrobiona podłogówka nie grzeje jak grzejniki - tylko promieniuje - a więc nie zamierzam mieć ciepłych podłóg (albo gorących - bo już się nasłuchałem narzekań - czemu ta podłoga jest taka gorąca że nie można nawet po niej chodzić) 22C w zupełności mi wystarczy. Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w miejscach kanałów nie przyczepiaj, wylewkarze sobie będą dociskać wylewką podczas pracy

co do siatki, ma być tak, aby siatka nie stykała się z rurkami, u mnie w garażu tylko dałem siatkę, reszta mikrowłókna, i tam wylewkarze podnosili lekko rurki aby je od siatki odsunąć

 

Dlaczego niby siatka nie może stykać się z rurkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą wystąpić ruchy betonu, tzn. skurcze i rozkurcze, które spowodują ruch rurek, a te o ostre i twarde brzegi siatki mogą się przetrzeć (są to oczywiście minimalne ruchy)

 

Wątpię żeby siatka przetarła rurkę. Skoro wszystko jest zatopione w betonie. Rurki oraz siatka z góry i po bokach ma otulinę betonu i będzie pracować to wszystko razem. Więc dla mnie argument o ewentualnym przetarciu to jakieś herezje.

Wystarczy prosty eksperyment. Połozyć kawałek siatki na foli i to zalać betonem. Jak beton zwiąże oderwać folie i zobaczyć jak siatka mocno trzyma się w betonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to są różne materiały i mogą różnie pracować - mieć różne stopnie wydłużeń

beton w podłogówce jest poddawany ciągłym skurczom i rozkurczom, siatka i rurka również - wszystko się może zdarzyć

ciężko to przetestować, nie wiem czy ktoś to robił ale ja osobiście poświeciłbym trochę energii aby siatka NIE dotykała rurek - dla własnej spokojności :)

 

poza tym pustki powietrzne - niestety przy wylewkach anhydrytowych tego nie ma

to co popularnie nazywamy wylewkami - dla mnie lepszą nazwą była by wysypka

idę o zakład że w mojej podłogówce rurka nie jest idealnie z wszystkich stron otoczona betonem

test z folią i betonem zrób ale zasyp to suchą mieszanką - co wtedy Ci wyjdzie :)

sam robiłem ostatnio cokolik pod ogrodzenie

aby nie wypychało szalunku dałem bardziej gęsty towar - który kręciłem w betoniarce - i wrzucałem warstwami.

Pomimo że później starałem się "dźugać" szpadlem aby mieszać warstwy wyszły mi dziury choć czasowo to było 15 minut między warstwami

 

dedukują - TAK jest możliwe aby rurka przetarła sie o siatkę

trochę zbyt kłopotliwe aby to później naprawiać

 

pozdr

Edytowane przez manieq82
dodane przemyślenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...