Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potrzebuję porady.

Podłogówka ma być w całym domu, parter ok 150m2 i góra ok 40 użytkowej. Zamierzam na dole dać ok 11 obwodów ( w tym 2 drabinki) i na górze 3-4 obwody (jeszcze nie liczyłem dokładnie).

1. czy górne obwody dać z tego samego rozdzielacza, który ma być na parterze i całość zasilić 1 pompą?

2. czy może na górze dać drugi rozdzielacz i do niego dać oddzielną pompę?

ja bardziej się skłaniam do opcji 1 ale nie wiem czy jedna pompa wydoła.

Do rozdzielacza planuję dać pex 32 w otulinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich forumowiczów,mam do Was pytanie,jest ktoś z państwa zorientowany czy z jednego rozdzielacza do podłogówki 4 sekcje znajdującego się na parterze mogę podłączyć podłogówkę zajdującą się na piętrze z góry dzięki

możesz

 

A nie bedzie to przyczyna problemow z ew. odpowietrzeniem?

Daleko mi do specjalisty w tej dziedzinie, ale jak wtedy odpowietrzyc taka petle, ktora znajduje sie powyzej rozdzielacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się czytać i przeszukiwać całego tematu bo wiosna mnie zastanie a problemu nie rozwiążę.

Dlatego pytam wprost...

Gdzie powinien być zamontowany zawór RTL

- na początku węża od podłogówki

- czy na końcu węża od podłogówki???

U mnie to jest tak jak poniżej- na wlocie do podłogówki

RTL..JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL powinien być na powrocie, cytat z jakiejś strony:

"...Początek rur ogrzewania podłogowego podłączamy bezpośrednio do zasilania centralnego ogrzewania a drugi koniec (powrót rury podłogowej do króćca zasilającego w głowicy,wyjście z zaworu głowicy(powrót)podłączamy do powrotu centralnego ogrzewania.Zasada takiego podłączenia jest prosta i zapewnia prawidłową pracę ogrzewania podłogowego,które w tym przypadku działa następująco:

 

czynnik grzewczy np.o temperaturze 55st.Celsiusza wchodzi do rury grzewczej podłogi i jest zatrzymany przez zawór głowicy RTL aż do moment uzyskania spadku temperatury do około 32-37stopni.Wtedy to otwiera się zawór termostatyczny głowicy RTL i czynnik grzewczy o ustawionej temp.na głowicy przepuszcza do instalacji centralnego ogrzewanioa a więc do rury powrotu.Podłoga w tym czasie się nagrzewa do żądanej temperatury i pozwala uzyskać założony konfort cieplny danego pomieszczenia.Cykl ten powtarza się w zależności od utrzymywanych parametrów temperaturowych w pomieszczeniu.Poprzez zmianę nastawy na głowicy RTL możemy obniżyć lub podwyższyć temperaturę pomieszczenia...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co ja mam z tymi moimi wykonawcami zrobić.

Póki co po wykonaniu przerabiali naczynie wyrównawcze, którego rury szły na nieogrzewanym strychu bezpośrednio przy murze

- potem poprawiali zamocowanie zaworu 3-drożnego i całą kotłownię

- i teraz jeszcze zasilanie podłogówki

Ten kiepski wykonawca to ciesząca sie uznaniem firma Termico z Wielnia i Trzcianki działająca na północy Wielkopolski.

Do póki nie zapłaciłem to jeszcze poprawiali a teraz to już mnie mają w 4 literach

Co zrobić w takiej sytuacji

Mam od nich fakturę, kosztorys i gwarancję itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co ja mam z tymi moimi wykonawcami zrobić.

Póki co po wykonaniu przerabiali naczynie wyrównawcze, którego rury szły na nieogrzewanym strychu bezpośrednio przy murze

- potem poprawiali zamocowanie zaworu 3-drożnego i całą kotłownię

- i teraz jeszcze zasilanie podłogówki

Ten kiepski wykonawca to ciesząca sie uznaniem firma Termico z Wielnia i Trzcianki działająca na północy Wielkopolski.

Do póki nie zapłaciłem to jeszcze poprawiali a teraz to już mnie mają w 4 literach

Co zrobić w takiej sytuacji

Mam od nich fakturę, kosztorys i gwarancję itd.

pisemne wezwanie do poprawy, termin np 7 dni, później wziąłbym rzeczoznawce, wycenił, zatrudnił firmę do poprawek i całością obciążyłbym firmę-partacza (choćby sądownie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maili napisałem co chce aby było poprawione a raczej co jest źle zrobione a całość została podsumowana jak poniżej:

 

"Korzystającej z pisemnej 24 miesięcznej gwarancji jako inwestor domagam się aby Pana firma jako wykonawca instalacji CO naprawiła w/w niedogodności i naprawy bez zbędnej zwłoki, czyli najszybciej jak to jest możliwe w danej sytuacji jednak nie później jak w ciągu 7 dni roboczych. Nie wywiązanie się w tym terminie z powierzonej gwarancji skutkowało będzie wykonaniem właściwej ekspertyzy oraz wynajęciem nowej ekipy i obciążeniem gwaranta kosztami demontażu, materiałów i ponownego montażu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka pompę obiegową trzeba zamocować do podłogówki? Mam tylko podłogówkę: 2 rozdzielacze góra dół po 7 obwodów, pętle 80-100m fi 16, niektóre ciut dłuższe (bo dłuższy dolot do pokojów). w sumie ok 1200metrów rurek czyli jakieś 160litrów wody. Czy pompa 25/40 wystarczy, czy właściwsza byłaby 25/60? Chcę jedną pompę na całą instalację.

A naczynie wzbiorcze jakiej pojemności potrzebne? Przewiduję maksymalną temperaturę wody 40st (no może w porywach 45).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gosiek_M

 

Minimalną pojemność użytkową naczynia wzbiorczego oblicza się wg wzoru: Vu = 1,1*v*ro*dV

v - pojemność instalacji c.o. wraz z armaturą i kotłem ; ro - gęstość wody w temperaturze początkowej t = 10 C; dv - przyrost objętości właściwej wody w czasie nagrzania instalacji od temperatury początkowej do średniej obliczeniowej;

Wartości współczynników zależą od obliczeniowych temperatur na jakie była projektowana instalacja.

 

 

25/40 Powinna wystarczyć. Wszystko zależy od oporów hydraulicznych. Zawsze masz trzeci bieg.

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka pompę obiegową trzeba zamocować do podłogówki? Mam tylko podłogówkę: 2 rozdzielacze góra dół po 7 obwodów, pętle 80-100m fi 16, niektóre ciut dłuższe (bo dłuższy dolot do pokojów). w sumie ok 1200metrów rurek czyli jakieś 160litrów wody. Czy pompa 25/40 wystarczy, czy właściwsza byłaby 25/60? Chcę jedną pompę na całą instalację.

A naczynie wzbiorcze jakiej pojemności potrzebne? Przewiduję maksymalną temperaturę wody 40st (no może w porywach 45).

zgodnie z życzeniem ;)

nie wiem ile wynosi ciut dłuższe, ale jeżeli jest to tylko ciut, to 25/40 powinna wystarczyć bez problemu,

naczynie przeponowe z dużym zapasem, to 12 litrów,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...