Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

hehe - ale żenada, rozumiem że to nie było podane jako instruktaż ?

Nie powinien grzać bezpośrednio na cynę, widać na filmie jak się wszystko okopciło sadzą i potem ta sadza miesza się z cyną - i jaki wygląd - a fe.

 

Ten drugi filmik z castoramy jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety nie spotkałem jeszcze tabeli, która by podawała dla średniej temperatury 30 stopni (czyli Tp/Tz 35/25). Trzeba to sobie interpolować albo przeliczyć z wzoru jaki purmo podaje w dokumencie, z którego wziąłeś tabulke.

 

Za niska temperatura powrotu - jak w łazience masz 24° to na powrocie 25° - hmmm - awykonalne.

Podłoga w łazience to około 28-29°C więc powrotna 25 jest nie do uzyskania dlatego nie ma w tabelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niska temperatura powrotu - jak w łazience masz 24° to na powrocie 25° - hmmm - awykonalne.

Podłoga w łazience to około 28-29°C więc powrotna 25 jest nie do uzyskania dlatego nie ma w tabelach.

 

No tak, zapomniałem wstawić "np." przed Tp/Tz. Chodziło tylko o przykład. Średnia 30 jest do uzyskania przy innej delcie a mimo to nie ma w tabelach. Przypuszczam, że "fachowcy" bali by sie tak niskiej temperatury zasilania i wśród nich po prostu nie jest to stosowane.

 

Żeby nie zostać posądzonym o jakiś antagonizm w stosunku do fachowców czy też zbytnia generalizacje, muszę doprecyzować, że chodzi o niektórych fachmanów. Nie wiem jaki to procent wśród wszystkich - chodzi o tych, którzy jadą szablonem 120 W/m2 i nie biorą pod uwagę faktycznego obciążenia cieplnego budynku.

A może po prostu producenci (Purmo i inni) jeszcze nie zauważyli rosnącej liczby bardzo dobrze ocieplonych domów, w których często na zasilaniu ludzie mają 35 stopni. A to implikuje temperatury średnie poniżej 35 czyli nieobecne w tabelach.

Generalnie głośno myśle i nie należy traktować tego jako początek kolejnego flame-a.

Edytowane przez heron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten film z Castoramy też niefachowy,

po pierwsze o gratowaniu nie wspomnę,

po drugie przy grzaniu złącza najpierw grzeje się złączkę później rurę a dopiero później całość przesuwając płomień po miejscu lutowania,

po trzecie jeżeli już pojawia się zielonkawy płomień to znaczy że miedź jest przegrzana, lutuje się po ukazaniu tego srebrzystego pierścienia rozgrzanej cyny z pasty,

po czwarte lut przykłada się do miejsca lutowania z przeciwnej strony grzania palnikiem,

po piąte i tutaj już się czepiam, długość lutu zależna jest od jego średnicy i tutaj nie muszę tego tłumaczyć, bo chyba to jest jasne

i po szóste, miedź grzeje się do wiśniowego żaru, wtedy gdy chce się wyżarzyć ją ze stanu twardego do stanu miękkiego

Edytowane przez 1950
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze wszędzie duże "kafle" więc będzie bardzo przyjemnie w nogi myślę :) a na piętrze jakieś panele wrzucę przystosowane do podłogówki.

 

To są jakieś panele przystosowane do podłogówki ?

Nie sądzę.

Panele to panele, ważny jest podkład pod nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa. Tzn. właściwie to może nie działa..... prądu nie potrzebuje, nie wydaje odgłosów.....

Tak na poważnie to nie daj się ponieść marketingowi, zdrowy rozsądek podpowiada że bezsensem jest sprzedawanie superkosmicznej pianki z wycietymi dzirami. Pytanie: "Co to za pianka?" -odpowiedź sprzedawcy: "superizolacja" , ja "Więc po co te dziury?" odp: "Zeby nie izolowala"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jako założyciel wątku wypowiem się na temat podkładu - dałem w pierwszym pomieszczeniu tekturę falistą i.... jest fajnie. W pozostałych dałem arbiton i... też jest fajnie. Wydaje mi się, że na niebieskim arbitonie jest nieco ciszej - mogę się mylić bo tekturę mam pod najtańszymi panelami, a arbiton mam pod droższymi. Jeśli chodzi o komfort cieplny, to jeszcze zimy w domku nie przeżyłem, ale teraz jest super - zazwyczaj chodzę bez kapci tak po gresie jak i po panelach. Gdy temp. zew. jest ok. 10st to podłoga jest trochę za zimna, żeby chodzic boso, ale już przy spadku do 4-5st jest w porządku do chodzenia boso. Dałem ostatecznie arbiton bo był niewiele droższy niż tektura i tyle. Ogólnie jestem b. zadowolony z podłogówki i wszystkiego co z tym związane (Junkers Cerapur Smart ZSB-3 14kW, 200m po podłodze, 2 rozdzielacze, żadnej elektroniki i mechaniki, tylko FW100 i pompa w kotle, ok 1500mb rurki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dawno tu nie zaglądałem, postów przybyło....

Czytam Państwa wypowiedzi i jako osoba sama posiadająca podłogówkę na powierzchni całego domu, jednocześnie juz niejednokrotnie montując ten typ ogrzewania u klientów chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami:

1. mam u siebie panele położone na gąbce i jest równie ciepło - nie zmienałem rozstawu rur, tylko ułozyłem tak jak wynikało z zapotrzebowania ciepła w tym pomieszczeniu.

2. Należy zastanowić się jaki Państwo efekt chcą osiągnąć- mieć ciepłą podłogę, czy ciepło w pomieszczeniu - bo jedno z drugim nie idzie w parze - a tylko i wyłącznie dlatego , że ciepła podłoga w domu powiedzmy energooszczędnym oznacza bardzo ciepło w pomieszczeniu i odwrotnie - ciepło w pomieszczeniu przy prawidłowo wykonanej podłogówce wcale nie oznacza ciepłej podłogi.

Moim zdaniem , prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe, daje komfort cieplny w pomieszczeniu, natomiast nie łudźmy się że będziemy stąpać po ciepłej (subiektywnie) podłodze - poprostu w dobrze ocieplonym domu jest na tyle ciepło , że podgrzanie podłogi o 2-3 stopnie powoduje już odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu a dalsze jej podgrzewanie powoduje , że jest już za ciepło.

3. Nagrzewanie się warstwy betonu w podłodze trwa dość długo co nie jest nowością, ale moim zdaniem stosowanie rozkładów rurek co 5, 10 cm, jest poprostu naciąganiem Państwa na materiał, za który niejednokrotnie Państwo płacą a wykonawcy mają z tego procent w hurtowni - nie poprawia to komfortu, podraża koszty rur, rozdzielaczy a potem eksploatacji - prąd do pomp też kosztuje.

Podłogówka powinna być skrojona na miarę budynku a nie na miarę kosztów ich wykonania....

To na razie tyle, pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...