Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie czytałem za dużo wstecz, ale co do ostatnich wpisów - u mnie na ponad 200mkw jest ok 1400 mb rurki, wszystko śmiga na pompie w kotle który ma tylko 13kw - niektóre "firmy" instalatorskie pukały się w głowę jak mówiłem że taką chcę moc kotła do tak sporego domu. Nie mam żadnych dodatkowych pomp, mieszaczy, cudów - woda z kotła idzie bezpośrednio do dwóch 9xrozdzielaczy. I jest super - gdy w łazience jest 21st. żona otwiera okno bo jej za ciepło :).

 

To ja moze dopytam. Planuje kociol Junkers Cerapur SMart 14 KW, natomiast instalator wycenia mi poki co rozne akcesoria, w tym: mieszacz, dodatkowa pompka i nie pamietam co jeszcze. Mam dobrze ocieplony domek (prawie 5-litrowy), 130 metrow podlogowki (920 metrow na wavinie), 2 rodzielacze (1 na parterze i 1 na poddaszu uzytkowym) grzejnikow brak. Czy w takiej konfiguracji potrzebuje jakies wspomaganie obiegu??

 

Jesli nie to prosze o uzasadnienie:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja moze dopytam. Planuje kociol Junkers Cerapur SMart 14 KW, natomiast instalator wycenia mi poki co rozne akcesoria, w tym: mieszacz, dodatkowa pompka i nie pamietam co jeszcze. Mam dobrze ocieplony domek (prawie 5-litrowy), 130 metrow podlogowki (920 metrow na wavinie), 2 rodzielacze (1 na parterze i 1 na poddaszu uzytkowym) grzejnikow brak. Czy w takiej konfiguracji potrzebuje jakies wspomaganie obiegu??

 

Jesli nie to prosze o uzasadnienie:)

 

Pozdrawiam

 

na kotle bedziesz mial niska temp zasilania wiec mieszacz zbedny, ewentualnie pompka wspomagajaca ta w kotle (gdy petle wieksze niz 100mb) - wyregulujesz wszystko na rozdzielaczach(przeplywomierzami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model to nie wiem, ale zwykly podstawowy z grundfosa lub vilo - sa solidne najlepiej 3-biegowe koszt ok 200-300 zl

rozdzielacze jakies tanie poszukaj na necie i zapytaj w sklepie za ile takie zalatwia (wazne co wchodzi w sklad zestawu - przeplywomierze, zawory regulacyjne, odpowietrzniki, zawory spustowe, termometr itp) szukaj najlepiej wyposazonego zestawu i za jak najmniejsza kwote

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bez zaworu mieszającego bym nie robił.Jaki to koszt procentowy całości ogrzewania? Za bardzo chyba wczuliście się w ten dom za 200 tys.

Co z temperaturą na podłogę gdy będzie przygotowywana CWU?

 

no nic bo zasilania co nie bedzie przy kotle jednofunkcyjnym wiec co ma byc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając zawór mieszający można to robić jednocześnie,bez zaworu już niekoniecznie zwłaszcza przy dużym poborze CWU. Przygotowanie CWU trochę trwa zwłaszcza przy kotle o małej mocy.Mam ochotę na gorąca i długą kąpiel,potem żona i może jeszcze córka i przez którąś godzinę nie grzeję podłogi bo nie mam mieszacza i strach puścić 60 stopni w podłogę? Edytowane przez langerob25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając zawór mieszający można to robić jednocześnie,bez zaworu już niekoniecznie zwłaszcza przy dużym poborze CWU. Przygotowanie CWU trochę trwa zwłaszcza przy kotle o małej mocy.Mam ochotę na gorąca i długą kąpiel,potem żona i może jeszcze córka i przez którąś godzinę nie grzeję bo nie mam mieszacza i strach puścić 60 stopni w podłogę?

 

Ale to bez mieszacza nie da sie bezpiecznie uzytkowac podlogowki?? Ja mam sciany z silki moge i pol dnia nie grzac, chociaz z drugiej strony chyba tyle sie domownicy kapac nigdy nie beda :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając zawór mieszający można to robić jednocześnie,bez zaworu już niekoniecznie zwłaszcza przy dużym poborze CWU. Przygotowanie CWU trochę trwa zwłaszcza przy kotle o małej mocy.Mam ochotę na gorąca i długą kąpiel,potem żona i może jeszcze córka i przez którąś godzinę nie grzeję podłogi bo nie mam mieszacza i strach puścić 60 stopni w podłogę?

 

kolego mylisz sie troche zupelnie znacznie

zawor mieszajacy jest w skrzynce przy rodzielaczach i nie ma on wplywu zadnego na kociol

 

w kotle jednofunkcyjnym albo grzejemy wode w zasobniku albo w co - jedynie gdy mamy kociol bez zaworu trojdrogowego wbudowanego jest ewentualnie mozliwe grzanie jednoczesnie co i cwu (tego pewny nie jestem)

 

swoja droga u mnie podgrzanie 120l wody trwa ok 4 min - tyle co wytrzyma bez zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to bez mieszacza nie da sie bezpiecznie uzytkowac podlogowki?? Ja mam sciany z silki moge i pol dnia nie grzac, chociaz z drugiej strony chyba tyle sie domownicy kapac nigdy nie beda :)

 

Pozdrawiam

 

da sie bezpiecznie uzytkowac podlogowke zwlaszcza gdy jest tylko podlogowka

wtedy mieszacz jest zbedny bo niby co ma mieszac gdy zasilamy woda o temp max 40-45*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ,że akumulacja podłogówki jest mocna,ścian zwłaszcza z silki też ,ale jak sam piszesz dom ciepły i może zachodzi potrzeba dać w podłogę 28 stopni zasilanie,zwłaszcza że masz na 130 metrach 930 metrów rury,więc rozstawy niezbyt wielkie.Trzeba było zaoszczędzić na rurze,a nie na mieszaczu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ,że akumulacja podłogówki jest mocna,ścian zwłaszcza z silki też ,ale jak sam piszesz dom ciepły i może zachodzi potrzeba dać w podłogę 28 stopni zasilanie,zwłaszcza że masz na 130 metrach 930 metrów rury,więc rozstawy niezbyt wielkie.Trzeba było zaoszczędzić na rurze,a nie na mieszaczu

 

Ale ja nie szukam oszczednosci na sile. Pytam o to, czy cos jest niezbedne w danym zestawie. Ilosc rurek nie miala zadnego znaczenia bo 100 metrow mniej lub wiecj przy tej samej dlugosci dla kazdej petli nic nie zmienia.

 

Nadal z waszych postow nie wynika, co w takim zestawie jest niezbedne. Poki co mam obwody podpiete do rozdzielaczy podlogowki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ,że akumulacja podłogówki jest mocna,ścian zwłaszcza z silki też ,ale jak sam piszesz dom ciepły i może zachodzi potrzeba dać w podłogę 28 stopni zasilanie,zwłaszcza że masz na 130 metrach 930 metrów rury,więc rozstawy niezbyt wielkie.Trzeba było zaoszczędzić na rurze,a nie na mieszaczu

 

wiec ustawiam krzywa grzewcza aby dawala te 28* przy jakiejs tam temp na zewn w ok 15* i mieszacz tu nie jest potrzebny calkowicie bo temp 28* poplynie do ukladu z kotla nie wieksza

 

a skoro twierdzisz ze rozstawy niezbyt wielkie to czemu twierdzisz ze jeszcze mial oszczedzac na rurze i je zmniejszyc??

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...