Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niższy spadek temperatury trzeba rozumieć jak mniemam jako większy spadek ?

W mojej wypowiedzi:

8° - niższy spadek (znaczy mniejszy spadek)

10° - większy spadek

 

P.S.

Panowie - pyskówki są fajne, każdy ma trochę racji więc forum jest przez to bardziej ... hm ludzkie. Prosimy o więcej ale oczywiście merytorycznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś czynił jakieś obserwacje z jaką "prędkością" spada temperatura w domu po wyłączeniu grzania ?

I odwrotnie, jak szybko rośnie po włączeniu ?

 

Zastanawiam się o ile spadnie temperatura w domu, gdyby wyłączyć podłogówkę np. pomiędzy 21 wieczorem i 5 rano ...

I ile będzie potem potrzeba czasu, by przywrócić temperaturę pierwotną ...

 

Zapewne zależeć to będzie od temperatury zewnętrznej i od jakości ocieplenia domu.

 

Jakieś przykłady ?

Edytowane przez gp69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że jak odciął bym zasilanie podłogówki na np. 2 doby to przywrócenie temp. i komfortu bez ingerencji w temp. zasilania ustalanej przez pogodówkę trwało by 3-4 dni .

Rozwiązaniem jest podniesienie tej temp. zasilania z 25 C do 40 C i mamy w ok. 20 godzin problem załatwiony.

To tak awaryjnie czasem się przydaje ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że jak odciął bym zasilanie podłogówki na np. 2 doby to przywrócenie temp. i komfortu bez ingerencji w temp. zasilania ustalanej przez pogodówkę trwało by 3-4 dni .

Rozwiązaniem jest podniesienie tej temp. zasilania z 25 C do 40 C i mamy w ok. 20 godzin problem załatwiony.

To tak awaryjnie czasem się przydaje ,,,

 

Dziękuję, to cenna informacja.

Ja wciąż zastanawiam się nad sensem stosowania jakiejś bardziej inteligentnej regulacji temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im prościej tym lepiej, Ja pozostaję cały czas przy ewentualnej pogodówce.

Inne termoregulatory uważam za zbędne przy prawidłowo zrobionej podłogówce .

 

Przy grzejnikach to bym zakładał te najszybsze jakie na rynku są, bo wszystko ma swoje przeznaczenie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po braku zasilania od rana do wieczora, przy temp. zew. -20 st, dom nie ocieplony, pierwszy sezon, ściana 1W - nie zauważyłem odczuwalnego spadku komfortu. Natomiast sterownik pokazał że układ "odreagował" dopiero po dwóch dniach - mam na myśli ustabilizowanie się temperatury powrotu wody z instalacji. Termometra pokojowego niestety nie miałem...

Ja również mam tylko sterowanie pogodowe, temperatury w pomieszczeniach ustawione są "raz na zawsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im prościej tym lepiej, Ja pozostaję cały czas przy ewentualnej pogodówce.

Inne termoregulatory uważam za zbędne przy prawidłowo zrobionej podłogówce .

 

Przy grzejnikach to bym zakładał te najszybsze jakie na rynku są, bo wszystko ma swoje przeznaczenie !

każdy grzejnik jest szybki,

wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniu przy użyciu najszybszych:D i normalnych płytowych jest niezauważalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W moim przypadku planowany kocioł to Junkers Cerapur Smart 14-3C pracujący na 1200 mb ogrzewania podłogowego al/pex/al 16mm. Decyduję się dołożyć dodatkową pompę na zasilanie do rozdzielaczy, tylko jakiej mocy/wydajności?

Czy warto montować pompę Alpha z elektonicznym sterowaniem?

W hurtowni mówią mi, że powinienem zamontować sprzęgło hydrauliczne. Czy to jest rzeczywiście konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W moim przypadku planowany kocioł to Junkers Cerapur Smart 14-3C pracujący na 1200 mb ogrzewania podłogowego al/pex/al 16mm. Decyduję się dołożyć dodatkową pompę na zasilanie do rozdzielaczy, tylko jakiej mocy/wydajności?

Czy warto montować pompę Alpha z elektonicznym sterowaniem?

W hurtowni mówią mi, że powinienem zamontować sprzęgło hydrauliczne. Czy to jest rzeczywiście konieczne?

 

"RadziejS" gdzieś pisał że ma bardzo prosta zrobioną instalacje z podobnym kotłem gazowym jak twój i wszystko smiga na jednej pompie a ilość rur 1400m/b - nie ma żadnego sprzęgła. Sterowanie pogodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W moim przypadku planowany kocioł to Junkers Cerapur Smart 14-3C pracujący na 1200 mb ogrzewania podłogowego al/pex/al 16mm. Decyduję się dołożyć dodatkową pompę na zasilanie do rozdzielaczy, tylko jakiej mocy/wydajności?

Czy warto montować pompę Alpha z elektonicznym sterowaniem?

W hurtowni mówią mi, że powinienem zamontować sprzęgło hydrauliczne. Czy to jest rzeczywiście konieczne?

 

Pompa z pieca spokojnie uciągnie 1200m rurek.

Jeśli tylko piec gazowy to sprzęgło raczeni nie potrzebne. Chyba że o czym nie wiemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"RadziejS" gdzieś pisał że ma bardzo prosta zrobioną instalacje z podobnym kotłem gazowym jak twój i wszystko smiga na jednej pompie a ilość rur 1400m/b - nie ma żadnego sprzęgła. Sterowanie pogodówka.

 

Potwierdzam, tak mam. A ludzie w hurtowniach, a często też sami instalatorzy czy hydraulicy czasami nie wiedzą co mówią. Poza tym im więcej sprzętu nam wcisną tym więcej na tym zarobią. Pewna firma sprzedająca kotły, gdy szukałem i powiedziałem, że dom ma ok. 200 mkw i chciałbym jakiś kociołek ok. 13 kW, zaśmiała mi się do słuchawki i powiedziała, że na taki dom to przynajmniej te 24 kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to typowe, albo u mnie serwisant przyjechał po pierwszym odpaleniu

- sama podłogówka nie da rady nagrzać

- tym bardziej nie nagrzeję domu 200mk junkersem 14-3C

- sama podłogówka - "UU panie dobrze że Pan nie alergik bo było by po Panu.."

 

ręce mi opadły, poszedłem pobawić sie łopatą a jego zostawiłem :)

 

a co do sprzegła

mam ok. 1100 m rurki plus grzejniki pod ten sam układ więc powiedzmy wody jak w 1250 m rury i daje radę sama pompka piecowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...