Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Głównym problemem jest tu brak sterowania.

Na pewno cykliczna praca pompy też ma wpływ na temp. w domu, jak duży to ciężko będzie się dowiedzieć skoro masz u siebie taki "burdel".

Pogodówkę wstaw, pompę na cały sezon grzewczy załącz i wtedy kilka tygodni zabawy z ustawieniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Głównym problemem jest tu brak sterowania.

Na pewno cykliczna praca pompy też ma wpływ na temp. w domu, jak duży to ciężko będzie się dowiedzieć skoro masz u siebie taki "burdel".

Pogodówkę wstaw, pompę na cały sezon grzewczy załącz i wtedy kilka tygodni zabawy z ustawieniami .

 

Zdaję sobie z tego sprawę, że brak sterowania jest problemem.

Czy "burdel" ? Raczej standardowe rozwiązanie tyle ,że bez sterowania czyli:

 

Parter: Podłogówka ok. 60 -70m2 + 3 grzejniczki.

W skrzynce do podłogówki jest kolektor na 6 obwodów + mieszacz esbe + pompa

 

Góra: Podłogówka tylko w łazience na zaworze RTL + grzejniki w pokojach. Oczywiście na górze druga skrzynka rozdzielaczowa.

 

No nic, zostawię dziś na włączone non -stop ale wątpię by to jakoś drastycznie pomogło bez podniesienia temp. na zasilaniu.

 

Czy ty tą pompę masz włączoną non -stop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak @Piczman prawi - pompa na cały czas.

Po drugie - sterowanie zaworem termostatycznym ESBE nie jest najlepszym sposobem kontroli temperatury zasilania podłogówki. Na pewno masz za niską tą temperaturę.

Dobrze się sprawdza zawór trójdrożny do kontroli tej temperatury. Przy piecu gazowym to nawet nie musisz mieć żadnego sterowania tylko co jakiś czas jak się pogoda zmieni zrobić korektę na zaworze ręcznie. Pogodówka fajna i wygodna rzecz ale troszkę kosztuje a przy zaworze trójdrożnym łatwo ją dodać, bo tylko siłownik i sterownik ;)

 

 

PS

Ja u siebie mam pompę włączoną od pierwszych mrozów normalnie bezpośrednio do gniazdka bez sterowania. Wyłączy się na wiosnę.

Mam też zawór trójdrożny Womixa z siłownikiem i prosty sterownik zaworu trójdrożnego który tylko pilnuje mi zadanej temperatury zasilania podłogówki. Pogodówkę połączę dopiero jak ogarnę wykończeniówkę w domciu.

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty tą pompę masz włączoną non -stop ?

 

No pewnie.

Nie wiem skąd Ty ten pomysł masz na wyłączanie jej, oszczędność czy jak ?

Wyłączanie pompy jak już powinno być spowodowane sygnałem ze sterownika pokojowego czyli wtedy kiedy w domu jest za gorąco a Ty ją wyłączasz na 8 godzin dziennie niedogrzewając chałupę i kombinujesz jak koń pod górkę.

Albo zasilanie w górę i sterowanie pokojówką albo pogodowe i sterowanie temp. zasilania.

To drugie IMHO dużo lepsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak @Piczman prawi - pompa na cały czas.

Po drugie - sterowanie zaworem termostatycznym ESBE nie jest najlepszym sposobem kontroli temperatury zasilania podłogówki. Na pewno masz za niską tą temperaturę.

Dobrze się sprawdza zawór trójdrożny do kontroli tej temperatury. Przy piecu gazowym to nawet nie musisz mieć żadnego sterowania tylko co jakiś czas jak się pogoda zmieni zrobić korektę na zaworze ręcznie. Pogodówka fajna i wygodna rzecz ale troszkę kosztuje a przy zaworze trójdrożnym łatwo ją dodać, bo tylko siłownik i sterownik ;)

 

 

PS

Ja u siebie mam pompę włączoną od pierwszych mrozów normalnie bezpośrednio do gniazdka bez sterowania. Wyłączy się na wiosnę.

Mam też zawór trójdrożny Womixa z siłownikiem i prosty sterownik zaworu trójdrożnego który tylko pilnuje mi zadanej temperatury zasilania podłogówki. Pogodówkę połączę dopiero jak ogarnę wykończeniówkę w domciu.

 

 

Wiem,

 

Będę delikatnie modernizował tą podłogówkę może latem i zamierzam dokupić pogodówkę oraz ewentualnie zawór.

Tak jak pisałem zaworem raczej nie kręcę.Ustawiłem go prawie w max. położenie (5) i sterowałem tylko temp. na piecu.

 

Aha, pompę takę mam podłączoną kablem prawie do gniazdka ,bo na gniazdku zamontowałem programator :)

Zatem jak radzicie włączę na stałe tą pompę i zobaczę jak podłoga zareaguje na to.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję też "prześwietlić" zawór ESBE.

Życie takie zna przypadki że nie zawsze on robi to co od niego oczekujesz

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4507985&page=2#post4507985.

Piszesz, że dwu godzinny przerwy w pracy pompki nie powinny mieć wpływu na temperaturę.

Ale susma sumarum jest to 8 godzin przerwy w dostarczaniu ciepła jak napisał Piczman, a jak na to spojżeć z innej strony, to jest 1/3 doby.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie.

Nie wiem skąd Ty ten pomysł masz na wyłączanie jej, oszczędność czy jak ?

Wyłączanie pompy jak już powinno być spowodowane sygnałem ze sterownika pokojowego czyli wtedy kiedy w domu jest za gorąco a Ty ją wyłączasz na 8 godzin dziennie niedogrzewając chałupę i kombinujesz jak koń pod górkę.

Albo zasilanie w górę i sterowanie pokojówką albo pogodowe i sterowanie temp. zasilania.

To drugie IMHO dużo lepsze .

 

 

Gdzieś czytałem ,że pompa powinna się włączać tylko jak piec daje ciepłą wodę no i jeśli temp. spadła . Ponadto podobno bezwładność podłogówki to ok. 2-3 h więc ustawiłem tak by w nocy nie chodziła bez sensu i w dzień trochę jak nas nie ma.

 

W tej pompie są 3 biegi. Ma chodzić na najwyższym ? W tej chwili tak mam.

 

Pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję też "prześwietlić" zawór ESBE.

Życie takie zna przypadki że nie zawsze on robi to co od niego oczekujesz

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4507985&page=2#post4507985.

Piszesz, że dwu godzinny przerwy w pracy pompki nie powinny mieć wpływu na temperaturę.

Ale susma sumarum jest to 8 godzin przerwy w dostarczaniu ciepła jak napisał Piczman, a jak na to spojżeć z innej strony, to jest 1/3 doby.:D

 

 

 

Też o tym pomyślałem :)

Ile taka pompa wytrzymuje chodząc non -stop przez pare miesięcy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem ,że pompa powinna się włączać tylko jak piec daje ciepłą wodę no i jeśli temp. spadła .

 

To jest właśnie to sterowanie termostatem pokojowym o którym pisałem a przy ogrzewaniu niskotemperaturowym trochę kuleje.

Dla przykładu, u mnie pompa i ciepło non stop i zasilanie śmiesznie niskie 25-26 C.

Jak bym chciał sterować to pokojówką to musiałbym zasilania podnieść, ile to nie wiem ale myślę ze nie niżej niż 35 C .

 

A z tym na którym biegu ma chodzić to Ci nie pomogę.Woda ma płynąć, niekoniecznie szybko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) podobno bezwładność podłogówki to ok. 2-3 h ...

Bezwładność podłogówki może dochodzić i do 6-8 godzin zależnie od grubości jastrychu.

Ale to działa w obie strony.

Wolno stygnie, ale też wolno się rozgrzewa, a przy stałej temperaturze zasilania może to trwać nawet dłużej niż proces stygnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie to sterowanie termostatem pokojowym o którym pisałem a przy ogrzewaniu niskotemperaturowym trochę kuleje.

Dla przykładu, u mnie pompa i ciepło non stop i zasilanie śmiesznie niskie 25-26 C.

Jak bym chciał sterować to pokojówką to musiałbym zasilania podnieść, ile to nie wiem ale myślę ze nie niżej niż 35 C .

 

A z tym na którym biegu ma chodzić to Ci nie pomogę.Woda ma płynąć, niekoniecznie szybko .

 

 

Rozumiem ,że chodzi o temp. na rurze zasilającej , nie na piecu ?

Z informacji jakie zamieszczone są w internecie lub innych źródłach temp. powrotu powinna być 10-15 C niższa od temp. na piecu. U mnie to by się zgadzało. Na piecu mam 38 , na powrocie z podłogówki 22-23 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość pompki ustawiasz tak żeby temp. powrotu była odpienia nie za mała nie za duża około 10* mniej niż na zasilaniu (nie na piecu).

 

 

 

W tej chwili mam mniej więcej temp. podobną. Zasilanie (gdy piec nie ładuje) ok. 23-24, powrót ok. 22-23. Różnica ta jest od 1 do 3 C. Pytałem wcześniej hydraulika to mówił zeby chodziła na 3 biegu, a co do temp. to podłoga się już wygrzała więc temp. są zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tylko 1 stopnień różny czyli zmniejsz bieg pompki.

Ale sprawdź jak piec "ładuje".

Jaką masz długość sumaryczna rurek podłogówki ?

 

Sądzę ,że ok. 600-700m. Generalnie jest 6 pętli i ok 65m2.

 

Co to znaczy : "Jak piec ładuje?"

 

Pytanie czy jak zmienię bieg pompy to czy się nie wyziębi i nadgoni woda ?

 

Wydaje się ,że jak zmniejsze bieg pompki to piec będzie się częściej załączał.

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko !

Słuchaj, a może całkiem wyłącz pompkę i piec, wtedy mniej zapłacisz za gaz :)

 

 

No....z chęcią bym tak zrobił. ;)

 

Dobra a tak na poważnie:

 

Jeśli mam te dwa termometry to temperaturę , a dokładniej różnicę między powrotem a zasileniem sprawdzać wtedy gdy piec nie ładuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę ,że ok. 600-700m. Generalnie jest 6 pętli i ok 65m2.

 

Co to znaczy : "Jak piec ładuje?"

 

Pytanie czy jak zmienię bieg pompy to czy się nie wyziębi i nadgoni woda ?

 

Wydaje się ,że jak zmniejsze bieg pompki to piec będzie się częściej załączał.

 

 

Ja mam poniżej 600m długości pętle 100m2 podłogi i nie ma problemu dogrzania. Pompka chodzi na 1 biegu i schłodzenie jest w granicach 8-10stC.

 

Piec to ma pokrywać zapotrzebowanie budynku i działać tylko wtedy by te braki uzupełnić. Aby dogrzać to musi chodzić, bo do tej pory w tym układzie to ci się nie nagrzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...