Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie sądzę... przecież ten rozdzielacz będzie czerpał wodę z pionu poprzez zawór mieszający, pompa przy tym rozdzielaczu ma zapewnić cyrkulację wody w tym "małym obiegu". Mieszacz powinien na tyle stłumić przepływ wody z pionu do rozdzielacza.

 

 

Nie wiem czy wystąpi 'podkradanie'. Pewnie to zależy od rożnych czynników jak średnica rur i moce pomp.

Ale jeżeli pompa od grzejników nie będzie działać to woda będzie zaciągana "przez nią" przez pompę od podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego łazience na wspólnej pętli z wiatrołapem mówię stanowcze nie

1. Jak napisały Foczki - bez problemu można mieć 2 różne temperatury w łazience i wiatrołapie mając je na jednej pętli.

2. Przyznając rację Cieszyniance - chcąc mieć kontrolę nad oboma pomieszczeniami niezależnie - nie robi się ich na jednej pętli.

3. W większości przypadków ciężko osiągnąć obliczeniowe 20st w wiatrołapie. Jest tam zazwyczaj zbyt mała powierzchnia podłogi i z reguły duuuuże ziiiiimne drzwi.

Ja dając płytki, rozstaw 10cm ledwo dochodzę do obliczeniowej mocy (a w pozostałych pomieszczeniach mam spokojnie po 30% zapasu mając panele i 20-25cm rozstawy rurek).

 

Można końcem pętli podgrzać korytarz/hall. Są z reguły w środku domu i mają zapotrzebowanie 20-70W (raptem kilka metrów rurki).

Można dać drabinkę na początku łazienkowej pętli (ale nadal mamy łazienkę jako całość odseparowaną od reszty).

Ja daję każde pomieszczenie na osobnej pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego łazience na wspólnej pętli z wiatrołapem mówię stanowcze nie :lol2::lol2::lol2:

 

I ja również, choć teoretycznie możliwe jest raczej bez sensu.

 

Również puszczaniu wody do podłogówki przez osobny grzejnik łazienkowy typu "ręcznikowiec" mówię stanowczo nie.

Powinno być na osobnych pętlach choćby ze względu na podsuszenie ręczników latem bez grzania podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..no dobra.. a po ilu latach elementy metalowe ulegną zniszczeniu ( jakiemu zniszczeniu? ) jeśli rura nie będzie miała magicznej warstwy Al..???

 

znaczy że padną połączenia przy rozdzielaczu? zaworki? .... te akurat są zawsze na wierzchu i ich wymiana nie sprawia kłopotu..

 

słaby argument na korzyść pex'a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o kilkaset złotych , tylko o uzasadnienie niestosowania rur PPR do systemu ogrzewania podłogowego...

 

"najlepszy doradca" ... od czego ??... a.. doczytałem - ogrzewanie?

toś błysnął ....a uwagi są bezcenne...

 

może ktoś ma doświadczenia z takimi rurami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam... zaraz mi karzesz wszystko czytac ze zrozumieniem... mało gramotny jestem,.... dlatego też trochę niżej zapytałem nieśmiało o czas ...

pytam- bo nie wiem...ale wierz mi że sa tacy którzy kładą od 10 lat podłogówki tylko na ppr'ach... i to właśnie po "dyskusji bez zrozumienia z mojej strony" z mini mam wątpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj...czekaj.. Jani... jak to było:

 

Ale Pex ma warstwę antyndyfuzyjną "Al" która zapobiega przedostawaniu się tlenu do wody, który przyczyna się do szybszego zniszczenia metalowych elementów instalacji.

 

..czyli chodzi o "doładowanie" tlenem tlenku wodoru....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex-Al-Pex to rura z warstwą aluminium jak nazwa wnosi oraz dwiema warstwami sieciowanego polietylenu wewnętrzną i zewnętrzną i można przyjąć że jest to najlepsze rozwiązanie. Czasem zamiast sieciowanego polietylenu stosuje się zwykły (pe zamiast pex) wtedy możemy otrzymać rurę Pex-Al-Pe.

 

Warstwa Al ma trzy zalety: - po pierwsze nie przepuszcza tlenu jak wspomniano, po drugie ładniej się rura układa a po trzecie ma mniejszy wsp rozszerzalności cieplnej.

 

Można zastosować tańsze rozwiązanie i położyć rury z warstwą EVOH zamiast aluminium. Wtedy zachowujemy jedną z zalet - brak przepuszczalności dla tlenu jednak tracimy dwie pozostałe. Takie rozwiązanie jest wystarczająco dobre dla rur do podłogówki i przy tym tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uhm, rozwinąłeś to co ja napisałem pod pojęciem łatwo się układa, tylko że to mało interesuje inwestora a instalator musi sobie poradzić z tą czy inną rurą. Jeżeli będzie instalator paprak to czy będzie to dobra rura czy nie i tak może spartolić ale mniejsza szansa że spartoli jak będzie miał PEXa z Al.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku witam wszystkich i dziekuje za ogromna kopalnie wiedzy.

 

Czy jest sens robic podłogowe w garażu 37,5 m2? Zastanawiałem się nad zaprojektowaniem instalacji w 2 pętlach która utrzyma +5 C ale nie bardzo wiem czy nie bedzie wtedy ryzyka zamarzania czesci petli. wyzsza temp w garazu przyleglym do domu wg mnie nie ma uzasadnienia. ale z checia przeczytam wasze opinie, szczegolnie tych ktorzy jakies grzanie maja w garazu.

 

instalacja w calym domu podlogowa + 2 drabinki w lazienkach wiec niskotemperaturowe ogrzewanie bedzie tylko z pieca na gaz kondensacyjnego (przynajmniej na ta chwile taki plan)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż niezaizolowany termicznie od gruntu będzie sobie sam pobierał ciepło z niego i bez problemu przy temperaturach zewnętrznych -10oC trzymał temperaturę dodatnią 3-5oC pod warunkiem że brama będzie szczelnie zamontowana. Także część ciepła przenikająca przez ściany oddzielające go od ogrzewanego domu będzie podnosiła temperaturę wnętrza garażu

Więc jeśli tylko takie temperatury mają być w nim utrzymywane to bez sensu robić ogrzewanie podłogowe.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie zasilania pod jakiś grzejnik (kaloryfer) i używać go doraźnie w przypadku dużego, długotrwałego spadku temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...