Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to doszlismy do całej prawdy i tylko prawdy jeśli chodzi o sterowanie podłogówką.

Do pełnego sukcesu brakuje tylko OZC dla każdego z pomieszczeń osobno i odpowiedni projekt .

Potem działa idealnie !

U mnie rano było -17 C na wysokości 2 m, w domu +22 C i zasilanie 28 C .

Powrót do domu z pracy wygląda tak że przez godzinę zachwycam się swoim ciepłym i przyjaznym domem.

I to codziennie :)

 

mam to samo. przy czym u mnie było - 15 o 6 rano. O 9 słońce waliło prosto w okna, zrobiło się -5 stc.temp na zasilaniu z 28 spadła na 25.

nasłoneczniona podłoga przestała oddawać ciepło. ale podłoga się nie wystudza, bo cały czas krąży w niej woda o tem. zasilania. jak słońce zajdzie, ciepło odda.

 

 

 

jak by zachowały się siłowniki bez pogodówki przy takim scenariuszu?

Edytowane przez qwert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 9 słońce waliło prosto w okna, zrobiło się -5 stc.temp na zasilaniu z 28 spadła na 25.

nasłoneczniona podłoga przestała oddawać ciepło. ale podłoga się nie wystudza, bo cały czas krąży w niej woda o tem. zasilania. jak słońce zajdzie, ciepło odda.

 

jak by zachowały się siłowniki bez pogodówki przy takim scenariuszu?

 

1) Temperatura zasilania wody nie zmienia się.

 

2) Inteligentny regulator temperatury (PI lub Fuzzy Logic) wykrywa, że temperatura w pomieszczeniu zwiększa się, zaczyna stopniowo zamykać zawór na rozdzielaczu. (To stopniowo nie oznacza stopnia otwarcia/zamknięcia lecz czas otwarcia/zamknięcia). Stara się utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

 

3) W pomieszczeniach, gdzie słońce nie dociera (a więc nie ma zwyżki temperatury z powodu słońca) temperatura pozostaje stabilna.

 

W punkcie 3) widzimy przewagę tego systemu nad sterowaniem pogodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to doszlismy do całej prawdy i tylko prawdy jeśli chodzi o sterowanie podłogówką.

Do pełnego sukcesu brakuje tylko OZC dla każdego z pomieszczeń osobno i odpowiedni projekt .

Potem działa idealnie !

U mnie rano było -17 C na wysokości 2 m, w domu +22 C i zasilanie 28 C .

Powrót do domu z pracy wygląda tak że przez godzinę zachwycam się swoim ciepłym i przyjaznym domem.

I to codziennie :)

 

 

Jak to możliwe ,że przy zasilaniu podłogówki 28C masz 22 C w domu ?

 

Może mylisz z powrotem. Ja u siebie na piecu miałem 38C, zasilenie podłogówki ( jak ładowanie) ok. 30 C i 18,5 miałem w domu.

Fakt ,że być może za słabą mam pompę co już wspominałem ale i tak nie wiem czy się o tyle podniesie.

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie pomyliłem się.

W tamtym roku było 34-35 C w takich warunkach, teraz nie przekraczam 28 C .

Jak koło 0 C za oknem to zasilanie mam śmiesznie niskie, 1-2 stopni wyższe niż temp. w pomieszczeniach .

Dobry przepływ i niskie zapotrzebowanie na ciepło dają taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3) W pomieszczeniach, gdzie słońce nie dociera (a więc nie ma zwyżki temperatury z powodu słońca) temperatura pozostaje stabilna.

 

W punkcie 3) widzimy przewagę tego systemu nad sterowaniem pogodowym.

 

ja tej przewagi nie widzę, mam ten sam efekt bez bajerów. tzn stabilna temp. w pomieszczeniach nasłonecznionych i nie nasłonecznionych.

oczywiscie, jak słonce grzeje prostopadle do okna 3m x 2m, to nie ma siły, robi sie 23stC.

ale tu siłowniki wiele by nie pomogły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tej przewagi nie widzę, mam ten sam efekt bez bajerów. tzn stabilna temp. w pomieszczeniach nasłonecznionych i nie nasłonecznionych.

oczywiscie, jak słonce grzeje prostopadle do okna 3m x 2m, to nie ma siły, robi sie 23stC.

ale tu siłowniki wiele by nie pomogły?

 

W przypadku dużego nasłonecznienia w jakimś pomieszczeniu również efekt jest lepszy przy zastosowaniu indywidualnego sterowania pętlą, bo zasilanie danej pętli jest całkowicie zamknięte (np. jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 1,5 stopnia temperaturę nastawioną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie pomyliłem się.

W tamtym roku było 34-35 C w takich warunkach, teraz nie przekraczam 28 C .

Jak koło 0 C za oknem to zasilanie mam śmiesznie niskie, 1-2 stopni wyższe niż temp. w pomieszczeniach .

Dobry przepływ i niskie zapotrzebowanie na ciepło dają taki efekt.

 

Spoko. To mój pierwszy sezon grzania więc może będzie lepiej w przyszłym sezonie.

 

Na czym polega u ciebie dobry przepływ i niskie zapotrzebowanie? Jak masz ocieplony dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie szczytowe to ok. 3 KW .

Z tym przepływem chodziło o to że pętle nie są zdławione i rurki jest mało, jej łączna długość to nieco ponad 400 mb.

Podłogówka na 100 m2 czyli na całości .

Edytowane przez Piczman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie szczytowe to ok. 3 KW .

Z tym przepływem chodziło o to że pętle nie są zdławione i rurki jest mało, jej łączna długość to nieco ponad 400 mb.

Podłogówka na 100 m2 czyli na całości .

 

To rzadko rozstawione są te rurki chyba. U mnie jest na dole z 55m2 podłogówki i rurek pewnie z 500mb albo wiecej , nie wiem dokładnie ile im poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wiatrołapu i łazienki rozstaw rurek to 20-30 cm.

 

Widziałem w Twoim dzienniku i faktycznie dosyć rzadko masz je rozstawione.Ja mam dużo więcej i dlatego pompa potrzebuje więcej przepchać wody i stad mi gorzej grzeje. Jak założę mocniejszą pompę to przepływ będzie lepszy i powinno już dobrze grzać przy niskim zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić rozdzielacz do ogrzewania podłogowego z termostatycznym zaworem mieszającym na 6 obwodów. Który wybrać? I czemu służy zawór nadmiarowy różnicy ciśnienia w rozdzielaczu nr.2?

Nr.1

http://images49.fotosik.pl/653/d07ce1ca3bed1bdf.jpg

Dane techniczne rozdzielacza:

 

* Liczba sekcji: 6 + sekcja sp-odp

* Uchwyty: 2 sztuki

* Belki: 2 sztuki

* Rotametry z nyplem: 6 sztuk

* Wkładki z nyplem: 6 sztuk

* Złączki 16x3/4": 12 sztuk

* Odpowietrznik automatyczny Afriso: 2 sztuki

* Zawór spustowy: 2 sztuki

* Zawór zwrotny 1": 1 sztuka

* Zawór TZM ESBE VTA 1": 1 sztuka

* Pompa HALM HUP A 25/40 - 130 mm ze śrubunkami mosiężnymi: 1 sztuka

* Zawory kulowe motylkowe ze śrubunkiem 3/4": 2 sztuki

* Nyple, redukcje , kolanka : komplet

* Rozstaw sekcji: 50 mm

* Grubość ścianki bocznej: 4 mm

* Grubość ścianki bocznej przy gwintach: 6 mm

 

Nr.2

http://images46.fotosik.pl/616/5a0e80d386cb47ce.jpg

 

W skład zestawu wchodzi:

 

1.Belka rozdzielacza - 2 szt.

2.Uchwyt rozdzielacza - komplet

3.Śrubunki do pompy - komplet

4.Pompa Grundfos 15/40 - 130mm - 1 szt.

5.Zawór termostatyczny ESBE VTA - 1 szt.

6.Rotametr - komplet

7.Zawór termostatyczny - komplet

8.Odpowietrznik automatyczny AFRISO - 1 szt.

9.Zawór spustowy 1/2" - 1 szt.

10.Odpowietrznik ręczny - 1 szt.

11. Złączki, zawory - komplet

12.Rura karbowana z nakrętkami

13.Zawór nadmiarowy różnicy ciśnienia

Edytowane przez muchrem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie odnośnie rozdzielacza a mianowicie instalator twierdzi że w moim przypadku nie trzeba montować rozdzielacza z osobną pompą tylko wystarczy pompa od pieca

będę miał 4 obwody podłogowki pomieszczenia mają powierzchnie: 10, 4, 6 i 10 m2, piec De Detrich MCR II 24 mówi prawdę czy nie? I jaki u mnie rozdzielacz zastosować najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce podziękować za pomoc uszczelki dokupione i złączki pozakręcane nic nie cieknie. A tu link do złączek do których musiałem dokupić płaskie gumowe uszczelki http://allegro.pl/zlaczka-gw-16x3-4-pex-al-pex-global-trade-gratis-i1468612944.html. Teraz się zastanawiam czy te złączki to wogóle są do rozdzielaczy? Jednak skoro nic nie cieknie to już ich nie będę ruszał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman skąd u Ciebie taka różnica w stosunku do zeszłego roku?

ja utrzymuję w domu około 19 stopni, przy -8 pogodówka daje temp zasilania 30 stopni, krzywą mam chyba 0,35, ale w ostatnich mroźnych dniach idzie mi 12-16m3 gazu :/

faktem jest że nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i z garażu który odłączyłem troszku piździ do domu, mam nadzieję że przyszły sezon będzie łaskawszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie odnośnie rozdzielacza a mianowicie instalator twierdzi że w moim przypadku nie trzeba montować rozdzielacza z osobną pompą tylko wystarczy pompa od pieca

będę miał 4 obwody podłogowki pomieszczenia mają powierzchnie: 10, 4, 6 i 10 m2, piec De Detrich MCR II 24 mówi prawdę czy nie? I jaki u mnie rozdzielacz zastosować najlepiej?

Myślę, że twój instalator ma rację. Włąsciwie planuję taki sam zestaw (kocioł) tyle że 24 obwody podłogówki i wszystko na pompie od kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman skąd u Ciebie taka różnica w stosunku do zeszłego roku?

 

Też jestem zaskoczony.

No ale jak sobie przypomnę smród przez pierwsze 3 miesiące po przeprowadzce to zaczyna mi się układać.

Murowałem z pustaków nasiąkniętych wodą i wilgoci było bardzo dużo.

Poza tym cała budowa trwała rok.

Myślę że za rok będzie jeszcze ciut lepiej, tzn. bardziej sucho i oszczędniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Temperatura zasilania wody nie zmienia się.

 

2) Inteligentny regulator temperatury (PI lub Fuzzy Logic) wykrywa, że temperatura w pomieszczeniu zwiększa się, zaczyna stopniowo zamykać zawór na rozdzielaczu. (To stopniowo nie oznacza stopnia otwarcia/zamknięcia lecz czas otwarcia/zamknięcia). Stara się utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

 

3) W pomieszczeniach, gdzie słońce nie dociera (a więc nie ma zwyżki temperatury z powodu słońca) temperatura pozostaje stabilna.

 

W punkcie 3) widzimy przewagę tego systemu nad sterowaniem pogodowym.

 

Jak panowie chcecie by to działało z ogrzewaniem podłogowym, które ma minimum kilkugodzinną bezwładność?!

To nie kaloryfery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...