Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak panowie chcecie by to działało z ogrzewaniem podłogowym, które ma minimum kilkugodzinną bezwładność?!

To nie kaloryfery...

 

Nie sterują tym zwykłe termostaty, ale "uczące się". One wiedzą z jaką prędkością rośnie temperatura i tak sterują zaworem na rozdzielaczu by zadana temperatura nie została przekroczona (lub niewiele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co w drugą stronę?

Temperatura zewnętrzna potrafi spadać znacznie szybciej niż podłogówka się nagrzewać, co może się przekładać na znacznie szybsze oziębianie.

 

Taka zmiana temp. zewnętrznej nie przekłada się na natychmiastową zmianę wewnątrz.

Budynek ma swoją bezwładność.

Zresztą, w zależności od bezwładności cieplnej instalacji ustawia się jeden z parametrów takiego regulatora temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w drugą stronę?

Temperatura zewnętrzna potrafi spadać znacznie szybciej niż podłogówka się nagrzewać, co może się przekładać na znacznie szybsze oziębianie.

 

tyle ze podloga w sezonie grzewczym ma zawsze temp min taka jaka w pomieszczeniu zadana czyli jesli w pomieszczeniu 21* to podloga ma ok 21-22* po jakims czasie bezczynnosci gdy sterowanie zalaczania kotlem za pomoca sterownika pokojowego, podloga ma bezwladnosc duza nie tylko przy nagrzewaniu ale rowniez przy oddawaniu ciepla i ma to cieplo skumulowane w sobie na wlasnie takie sytuacje, sterowanie pogodowe do temp zasilania dodatkowo zwieksza szybkosc reakcji ukladu

 

przy sterowaniu wylacznie pogodowym problemu tez nie ma poniewaz charakter pracy wnet ciagly a temp zasilania zmienia sie dynamicznie od temp zewn

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie odnośnie rozdzielacza a mianowicie instalator twierdzi że w moim przypadku nie trzeba montować rozdzielacza z osobną pompą tylko wystarczy pompa od pieca

będę miał 4 obwody podłogowki pomieszczenia mają powierzchnie: 10, 4, 6 i 10 m2, piec De Detrich MCR II 24 mówi prawdę czy nie? I jaki u mnie rozdzielacz zastosować najlepiej?

 

wystarczy pompa od pieca, a rozdzielacz z rotametrami aby latwiej wyregulowac temp w petlach

jesli grzejniki przystosowane do niskiej temp zasilania to ok, jesli maja pracowac przy temp wyzszej niz 45* to powinienes dac zawor mieszajacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność cieplna budynku. OK.

Ale o tej bezwładności budynku nie wspominasz przy obniżaniu temperatury.

Obniżenie temperatury zasilania nie zmieni dynamicznie oddawania ciepła prze podłogówkę ani oddawania ciepła skumulowanego w ścianach.

Czy źle myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sterują tym zwykłe termostaty, ale "uczące się". One wiedzą z jaką prędkością rośnie temperatura i tak sterują zaworem na rozdzielaczu by zadana temperatura nie została przekroczona (lub niewiele).

 

Uczą się kiedy będzie słonko świecić a kiedy nie? Potrafią to przewidzieć z wyprzedzeniem? Ja chcę takie :).

To jak sterują to wiem, ale efekty tego zasterowania przyjdą zbyt późno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność cieplna budynku. OK.

Ale o tej bezwładności budynku nie wspominasz przy obniżaniu temperatury.

Obniżenie temperatury zasilania nie zmieni dynamicznie oddawania ciepła prze podłogówkę ani oddawania ciepła skumulowanego w ścianach.

Czy źle myślę?

 

oczywiscie ze nie zmieni dynamicznie, ale jesli masz sterownik temp wewnetrznej to on wylaczy kociol, sekcje, petle (w zaleznosci od rozbudowania systemu i jego sterowania) i nie bedzie efektu przegrzewania od podlogi a jedynie od slonka

gdy slonce zbytnio dogrzewa to zaslonki badz rolety pomoga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy pompa od pieca, a rozdzielacz z rotametrami aby latwiej wyregulowac temp w petlach

jesli grzejniki przystosowane do niskiej temp zasilania to ok, jesli maja pracowac przy temp wyzszej niz 45* to powinienes dac zawor mieszajacy

 

dzięki

a ten zawór mieszający rozumiem po to żeby na podłogówkę nie szła za wysoka temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa jest ustawiona do konkretnego obiektu, nic nie da jeśli napiszę że u mnie jest 0.4 z przesunięciem +4.

Odnośnie Twojego problemu: ja również sugeruję odłączenie siłowników. Napisałaś kiedyś że masz duże zużycie gazu - może to dlatego że pomieszczenia wychładzały się jedno od drugiego? Może to "zaoszczędzone" przez siłowniki ciepło trzeba było potem dostarczyć w wiekszej ilości? Czytając o Twojej instalacji nasuwa mi sie na myśl słowo "przekombinowanie"....

To nie wymaga inwestycji: odłącz siłowniki ( mam nadzieje że bez zasilania są otwarte) i ogrzewaj wszystkie pomieszczenia stale - poprzez stały przepływ.Wielu użytkowników ma takie rozwiązanie - ja również - mam nadzieje że nie trzeba będzie od nowa regulować przepływów. Za 5 dni zobaczysz czy jest różnica.

 

Słowniki nie są założone w celu oszczędzania zużycia, ale dla mobilności sterowania i mojej wygody.

Ja stale ogrzewam wszystkie pomieszczenia, z tym, że nieużywany pokój na niższej temperaturze, a jedynie w przypadku gdy jest potrzebny, na ten czas podwyższam temperaturę. Z pralnią przypadkiem wyszło, że może w okresach przedświąteczno-świątecznych robić za chłodnię, więc dlatego wtedy ją wyłączam z grzania.

Nie mam i nie chcę dobowego obniżania czy podwyższania temperatury, jedynie to "okresowe" w nieużywanym pokoju. Wątpię, żeby to robiło aż taką różnicę.

Moje zużycie gazu w zależności od temperatury zewnętrznej waha się od 5,5 m3 do 13 m3 (w te największe mrozy). Powierzchnia po podłogach to ok 200 m2, w tym garaż - niecałe 30 m2 (nieogrzewany, nie ma takiej potrzeby). Może to zużycie nie jest jakieś ogromne, ale zastanawiam się czy w przypadku odpięcia pogodówki byłoby mniejsze.

Teraz wyszło też szydło z worka, mam przewymiarowany piec i tu chyba jest problem :mad:

A po moim hydrauliku słuch zaginął :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowniki nie są założone w celu oszczędzania zużycia, ale dla mobilności sterowania i mojej wygody.

Ja stale ogrzewam wszystkie pomieszczenia, z tym, że nieużywany pokój na niższej temperaturze, a jedynie w przypadku gdy jest potrzebny, na ten czas podwyższam temperaturę. Z pralnią przypadkiem wyszło, że może w okresach przedświąteczno-świątecznych robić za chłodnię, :(

 

czy konieczne są siłowniki dla dwóch pomieszczeń, gdzie sporadycznie włączasz i wyłączasz grzanie?

 

ja mam termostaty na każdej pętli, i po pierwszym sezonie wyleczyłem się z kręcenia.

 

tłumienie jednych pętli a otwieranie innych powodowało, że nie sposób było zapanować nad temp. podłogówka była nie do ujarzmienia.

 

termostaty dostawały szału, potrafiły zamykać się i otwierać 30x na minutę.

 

teraz mam wszystkie pętle otwarte, za wyjątkiem jednego pokoju, który użytkowany jest okresowo, i tam jest zamknięte grzanie.

jak goście przyjada, to otworzę 2 dni wcześniej, bo podłogówka jest położona na styk, długo się nagrzewa.

 

ps wyleciał mi z głowy Twój zasadniczy problem. czemu chcesz tę pogodówkę wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy konieczne są siłowniki dla dwóch pomieszczeń, gdzie sporadycznie włączasz i wyłączasz grzanie?

ja mam termostaty na każdej pętli, i po pierwszym sezonie wyleczyłem się z kręcenia.

 

tłumienie jednych pętli a otwieranie innych powodowało, że nie sposób było zapanować nad temp. podłogówka była nie do ujarzmienia.

 

termostaty dostawały szału, potrafiły zamykać się i otwierać 30x na minutę.

 

teraz mam wszystkie pętle otwarte, za wyjątkiem jednego pokoju, który użytkowany jest okresowo, i tam jest zamknięte grzanie.

jak goście przyjada, to otworzę 2 dni wcześniej, bo podłogówka jest położona na styk, długo się nagrzewa.

 

ps wyleciał mi z głowy Twój zasadniczy problem. czemu chcesz tę pogodówkę wyłączyć?

 

No właśnie tam dla wygody, żeby nie osiągać temperatury na chybił-trafił, tylko zgodnie z życzeniem.

 

U nas na szczęście termostaty działają dobrze, w niektórych pomieszczeniach włączają się częściej, w innych rzadziej, nie zauważyliśmy jak do tej pory, żeby dostawały kociokwiku :D

 

Jeśli chodzi o pogodówkę, to dlatego myślę o jej odłączeniu, bo chciałabym mieć niższą temperaturę zasilania, a przy kombinowaniu z krzywą grzewczą jakoś nie bardzo umiem dojść do ładu. Przy krzywej 0,4 nie dogrzewa mi dolnej łazienki, z resztą pomieszczeń nie ma problemu. No i żeby podczas kąpieli nie dzwonić zębami :D muszę mieć wyższą krzywą :yes:

Wiem też, że mam za duży kocioł, zastanawiam się czy w wersji bez pogodówki zmniejszyłoby się jego taktowanie. Jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...