Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dołączanie temperatury pokojowej


Recommended Posts

Witam. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Mam pytanko:

Mieszkamy w starym domku z kamienia (grubość ścian około 70cm) Właśnie kupiliśmy kocioł gazowy vaillanta eco tec pro 226 z regulatorem pogodowym calormatic400. w związku z tym mam kilka wątpliwości

1) Jest tam tak opcja jak dołączanie temperatury pokojowej (obecnie mam ją wyłączoną). Czy jest konieczna jej aktywacja? Czy przyniesie to nam jakieś oszczędności ewntualnie straty :D ?

2) dodatkowo mamy problem z uzyskaniem temperatury na kotle - zadajemy mu 20 st, których nie umie osiągnąć - w domu jest cały czas 18,5 st. Krzywą grzewczą mamy 1,2. Czy lepiej podwyższyć krzywą grzewczą czy spróbować aktywować "dołaczanie temperatury pokojowej"?

3) natomiast w nocy gdy piec pracuje w trybie obniżania i zadajemy mu np. 16 stopni to utrzymuje on temperaturę 17,5 lub 18 stopni - jak rozwiązać ten problem

 

Czy może mi ktoś pomóc

Z gory dziękuję :) [/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu jak masz wyłączoną tą funkcję dołączenie temp pokojowej to kocioł w ogóle nie widzi colormatica tylko idzie na sterowaniu ręcznym.

Jeśli go sam instalowałeś to sprawdź, czy masz w skrzynce podłączeniowej w kotle w segmencie regulatora spięte styki chyba z tego co pamiętam 3 i 4 z napięciem 220v.

masz wszystko w instrukcji napisane :)

Krzywą grzewczą musisz empirycznie dobrac do własciwowści twojego domu, masz w instrukcji wykres temperatury wody zasilającej która zależy od krzywej i temp. na zewnątrz którą mierzy czujka zewnętrzna.

Im niższa krzywa grzewcza tym oszczędniej, ale to b, ogólnie, chodzi o to, aby kocioł zamiast włączać się powiedzmy np co 15min grzał non stop ale z mniejszą mocą - po to jest krzywa, gdyż największe straty to straty tzw. kotłowe - czyli na ruszenie tego wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek

Jak masz ustawiony termostat C.O. na kotle ?

Na str 40 instrukcji reg masz opisaną funkcje O-RT

 

http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/09/44/00/ii_VRC400.pdf

 

Dziękuje za zainteresowanie

 

W mojej instrukcji jest to chyba strona 43

Pierwotnie O-RT miałem nastawione na 0. Dziś popłudniu zmieniłem na 1. Funkcja termostatu to 2. Czy proponujesz włączyć 2? Czy lepiej podwyższyć krzywą grzewczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Termostat na kotle służy do ustawiania temperatury wody grzewczej a nie mocy.

Gdy jest regulator pogodowy termostat musi być ustawiony na max.

Jest tam tak opcja jak dołączanie temperatury pokojowej (obecnie mam ją wyłączoną). Czy jest konieczna jej aktywacja? Czy przyniesie to nam jakieś oszczędności ewntualnie straty :D ?

Proponuje spróbować przy różnych ustawieniach O-RT i obserwacja komfortu cieplnego oraz zużycia gazu.

dodatkowo mamy problem z uzyskaniem temperatury na kotle - zadajemy mu 20 st, których nie umie osiągnąć - w domu jest cały czas 18,5 st. Krzywą grzewczą mamy 1,2. Czy lepiej podwyższyć krzywą grzewczą czy spróbować aktywować "dołaczanie temperatury pokojowej"?

Krzywą należy odpowiednio dobrać do parametrów instalacji grzewczej.

Jeśli przy krzywej 1,2 temp pomieszczenia nie została osiągnięta proponuję podwyższyć krzywą grzewczą.

Jest jeszcze kilka czynników wpływających na prawidłową regulację. Na przykład prawidłowy montaż czujnika temp zewnętrznej. Prawidłowy kierunek to północ inst str 33

 

 

3) natomiast w nocy gdy piec pracuje w trybie obniżania i zadajemy mu np. 16 stopni to utrzymuje on temperaturę 17,5 lub 18 stopni - jak rozwiązać ten problem

Ustaw OR-T na "2"

Jest wyraźnie napisane w instrukcji regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Mam pytanko:

Mieszkamy w starym domku z kamienia (grubość ścian około 70cm) Właśnie kupiliśmy kocioł gazowy vaillanta eco tec pro 226 z regulatorem pogodowym calormatic400. w związku z tym mam kilka wątpliwości

1) Jest tam tak opcja jak dołączanie temperatury pokojowej (obecnie mam ją wyłączoną). Czy jest konieczna jej aktywacja? Czy przyniesie to nam jakieś oszczędności ewntualnie straty :D ?

Włączenie temperatury pokojowej powoduje, że regulatror pogodowy ją uwzględnia podczas sterowania pieca. Czyli - temp. pokojowa wyłączona (lub brak) - temp. dopływu wody do c.o. jest regulowana nastawioną temperaturą i temperaturą zewnętrzną. Włączenie temperatury pokojowej (lub ustawienie korekta) powoduje, że po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej w pomieszczeniu, w którym jest programator - temperatura dopływu wody do c.o. jest obniżana. Nie wiem czy w 400 jest jeszcze opcja termostat (jest na pewno w 430) - ta opcja z kolei powoduje, że w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu z regulatorem, dopływ wody do c.o. jest wyłączany.

 

Co do samego pytania czy włączenie opcji coś da - nie wiem - bo nie wiem gdzie masz regulator zamontowany i jakie masz obiegi grzewcze (jeden, może dwa z podłogówką)? Regulator można zamontować na piecu - wtedy chyba lepiej jest nie włączać temp. pokojowej na nim, jak masz dwa obiegi i regulator przy jednym - uważam że lepiej włączyć lub ustawić termostat - oczywiście dla obiegu gdzie jest regulator - dla drugiego - nie włączać.

 

Tak jak pisałem - mam 430, regulator na dole w salonie (i podłogówka), na górze mam grzejniki. Dla dołu mam włączony termostat, dla góry temp. pokojową mam wyłączoną - ale tam mam termostaty na grzejnikach.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...