Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

@DrKubus - sterowniki załatwiają wszystko, przekaźniki (F&F) by tu tylko komplikowały sprawę, poza tym... niestety, ale trochę awaryjne się okazały.

 

No to już zaoszczędziłem kilka stów, bo miałem właśnie zainwestować w F&Fy, pytanie teraz ile mnie będzie kosztował osprzęt do takiego sterownika? Mogę poprosić o kilka wskazówek (tutaj lub na PW)? Szczególnie interesuje mnie na czym to realizujesz i jak wygląda kwestia programowania, bo rozumiem, że na razie wizualizacji na tablecie z obsługą zdalną przełączeń to jeszcze nie realizuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdzieś w czeluściach mego dziennika jest pokazany schemat ideowy w dość wczesnej wersji, ale to się wiele nie zmieniło. Procesor (AVR - bo lubię), komplet wyjść przez optotriaki i triaki steruje odbiornikami, komplet wejść przez transoptory jako zabezpieczenie przed przepięciami i do kompletu dość proste oprogramowanie (w dowolnym języku można napisać, w Bascomie to robiłem, wiem, że aż wstyd się przyznać, ale ja jestem stary Pascalowiec i Bascom po prostu rozumiem jako naturalne rozwinięcie dobrze mi niegdyś znanego języka, w którym jeszcze na studiach całkiem zaawansowane rzeczy robiłem, na C nie potrafię się jakoś przestawić).

Program w pętli sprawdza kolejno stany wejść i stwierdziwszy aktywację któregoś mierzy czas wciśnięcia przycisku. Wciśnięcia poniżej 100ms ignoruje, powyżej 100ms traktuje jako polecenie włączenia stosownego wyjścia, a jeśli wejście było aktywne przez dłużej, niż sekundę, stwierdza "długie wciśnięcie" i traktuje je stosownie do tego, co sobie autor oprogramowania wymyślił (np. wyłączenie wszystkich wejść naraz). Wizualizacja przez tableta - oj, długo jeszcze nie. Jeśli zależy Ci na czymś takim, można do sprawy podejść zupełnie od innej strony i pobawić się w Raspberry albo Arduino, będzie ciut drożej, ale za to konfiguracja z poziomu strony www będzie dostępna od ręki. Tyle, że tu już nie pomogę, nie znam się :)

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dobra, do tego też kiedyś dojdę. Co prawda możliwość włączania światła na schodach poprzez stronę www na telefonie brzmi jak coś, bez czego chyba da się żyć (na krótką metę), ale rozumiem ideę, z duchem czasu trza iść :)

 

Na poważnie - możliwość dostępu przez sieć (choćby telnetem po IP) marzy mi się w sterowniku recyrkulacji, przydałaby się czasem możliwość modyfikacji jakiegoś parametru bez nurkowania z laptopem do szachtu. W ten sposób właśnie za moment rok minie odkąd ten sterownik działa (BTW cały czas bezawaryjnie :), tfu tfu, żeby nie przechwalić) a ja cały czas jeszcze nie poprawiłem tego parametru czasowego, o którym kiedyś pisałem, a który powoduje, że sterowane dodatkowo przez niego oświetlenie wnęki w łazience przygasa od czasu do czasu. A od tego do strony www, na której będę miał interaktywną mapkę całej posiadłości i np. klikając myszą bądź ciapiąc paluchem w ikonkę krasnala stojącego przy ogrodowym oczku wodnym będę powodował załączenie/wyłączenie fontanny sikającej krasnalowi z... z czapki, powiedzmy, to już naprawdę niedaleko będzie. W zasadzie jedyna poważna trudność, to jakiś chętny do pomocy grafik, który za flaszkę czy dwie "Jarkowego" mi stosowną grafikę przygotuje ;)

 

A właśnie, tak już całkiem na poważnie, jak już przy grafice komputerowej jesteśmy - ja w tym temacie jestem po prostu świetny, normalnie... Painta opanowanego na poziomie eksperckim mam, bardziej zaawansowaną grafikę wektorową robię zwykle w Wordzie, ewentualnie w programie do projektowania płytek drukowanych. Jasne? ;) Ściągnąłem niegdyś Gimpa, bo się naczytałem, że łatwy, że intuicyjny, ale nie wiem, moja intuicja chyba innymi ścieżkami chodzi, albo po prostu nie rozumiem niuansów pracy z grafiką na poziomie innym niż Expert Level of Paint.

 

Background zarysowany, teraz do rzeczy: na użytek obecnie robionego sterownika muszę stworzyć "klawiaturkę użytkownika" (w kuchni będzie, więc może raczej użytkowniczki, ale nie ulegajmy seksistowskim stereotypom). Klawiaturka to będzie sześć przycisków, każdy z klawiszem na którym będzie ikonka o wymiarach 8x8mm. I o te ikonki mi się własnie rozchodzi:

- furtka

- brama

- brama garażowa

- oświetlenie ścieżki

- oświetlenie podbitki

- kinkiety nad garażem.

 

I teraz ja poproszę o pomysły na ikonki opisujące w/w funkcje. O ile furtka, brama - w necie jest wielkie mnóstwo prostych wektorowych grafik, można coś dobrać, przeskalować, tak z resztą jest problem. Kinkiet też znajdę, ale jak stworzyć ikonkę podbitki? Bramy garażowej?

 

Próbowałem dziś obrabiać własne zdjęcia tychże, wychodząc z założenia, że zamiast symbolicznej furtki lepiej mieć symbol przedstawiający własną furtkę, ale to niestety w paincie nie wychodzi :) Poważniej: samo wycięcie furtki i zmniejszenie jej do pożądanego rozmiaru tworzy co prawda ładny malutki obrazek furtki, ale obawiam się, że w praktyce będzie lupa potrzebna, żeby ją od bramy odróżnić, trzeba by wyciąć tło, może jakąś detekcję krawędzi przeprowadzić, tak, żeby ze zdjęcia zrobić kreską rysowaną grafikę z przezroczystym tłem (klawisz podświetlany, w dodatku kolorem sygnalizujący aktualny stan - takie bajery będą!), a to już niestety mnie przerasta, po prostu w paincie takich funkcji nie przewidzieli, a innych programów graficznych nie ogarniam.

 

No i zostaje jeszcze wspominany drobiazg: pomysł na grafikę przedstawiającą funkcję włączania oświetlenia podbitki. Zdjęcie podbitki nawet obrobione do grafiki, nie będzie chyba zbyt czytelnie wskazywało funkcji...

 

monitor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co grafika może prościej dac np pierwsze litery

- furtka to F

- brama to B

- brama garażowa to G

- ściezka to Ś

- podbitka to P

- kinkiety to K

Po miesiacu tfu 1 dniu twa luba na pamięć będzie znała te skruty. I zaleta taka że cały czas trzeba ćwiczyć pamięć a grafika co ogłupia nie pozwala mysleć tylko od razu wywala na tacy bachhh HMMM to taka malutka sugestia z mej strony i bez żadnych podtekstów dot. seksistowskich stereotypów.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no... a tak naprawdę co robisz?

czarna magia... że co niby to ma robić?

.

 

 

znaczy.... ale.... chcesz odpowiedź skróconą, czy rozwiniętą? Bo skrócona, to tak w sumie się sprowadza do tego, że tym można światło zapalić. I bramę otworzyć. :cool:

 

 

... ja pierd@#$e .... jestem milion lat .... naewt nie za murzynami... jestem milion lat za krokodylami...

 

Ojtam ojtam. Po prostu masz sterowanie tradycyjne, jak mniemam. Pamiętaj, że zawsze można też przed dom wychodzić z latarką, a bramę otwierać "manualnie", przy użyciu siłownika "biologicznego" :)

A na poważnie - lubię to robię, bawię się po prostu. Bez tego da się żyć, a jako hobby zawsze można na mecze chodzić. Albo oglądać je w TV :)

 

Bo Jarek zmierza nieubłaganie do momentu gdy mrugnięciem powieki zamknie bramę, a półuśmiechem odpali krasnala z fontanną na głowie

 

Strach pomyśleć, co odpalę pełnym uśmiechem... A i jeszcze jedno, ta fontanna to przykładowo tylko miała być na głowie ;)

 

@Rewo66 - ale z literkami tylko to tak jakoś... nieprofesjonalnie. Mając pełnię możliwości dawaną przez kolorową laserówkę (wydruk na folii albo na kalce jako klisza wstawiony pod przezroczystą obudowę przycisku) ograniczać się do jednej literki? Eeee....

Próbowałem z napisami, ale to z kolei wymaga drobniutkiej czcionki i czyni je nieczytelnymi bez lupy, skróty wyglądają idiotycznie. Mam wrażenie, że ikonki (wyraźne, czytelne) jednak byłyby najlepsze.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ikonki wjedź na allegro i szukaj manipulatorów od alarmów.

Tam maja ładne zdj i można sobie taką ikonkę wyciąć nawet paintem.

Możesz też odwiedzić strony producentów alarmów bądź systemów automatyki.

Chyba, że o co innego Tobie chodziło.

http://www.itchome.pl/auctions/int_tsg_s.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aiki - super pomysł, dzięki, jutro pogrzebię :)

 

@niemodna - byłoby super, jutro wstawię zdjęcia naszej furtki, planowanej bramy wjazdowej oraz wrót garażowych, tak żeby były razem obok siebie jako inspiracja. Ikonka oświetlenia podbitki - jestem otwarty na propozycje, może z tych alarmów coś się uda zaadaptować :D

 

[edit]

Tak na szybko - ikonka bramy i garażu z Satelowskiego manipulatora jest do zaadaptowania żywcem (ale nie znalazłem w rozdzielczości nadającej się do skopiowania, więc grafik tak czy tak się przyda), w tej stylistyce tylko furtka, kinkiet (jako "góra") i pomysł na "podbitkę" i "oświetlenie ścieżki" (tez kinkiety na słupkach ogrodzenia - może coś takiego? Kinkiet na słupku, a ten nad garażem dla odróżnienia jako kinkiet na ścianie?)

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia. Nie wiem, czy będą pomocne, w swoim laickim wyobrażeniu myślałem o ich przerabianiu na grafikę, ale patrząc na te satelowskie ikonki nie wiem, czy to ma sens, czy nie lepsze byłyby własnie takie rysuneczki.

Tak czy tak:

 

Furtka razem z bramą garażową:

 

JP078863.jpg

 

Zdjęcia bramy wjazdowej nie mam, ale to będzie suwane przęsło będące rozciągniętą wersję furtki.

 

Kinkiety nad garażem:

 

JP044063_cr.jpg

 

Zdjęcia ścieżki przed domem z jej oświetleniem też jak się okazuje nie mam, ale i nie wiem, czy jego przerobienie na ikonkę miałoby jakikolwiek sens.

 

@blekowca - zainstalowałem, wygląda ciekawie, dzięki. Jest szansa, że swój poziom ekspercki w grafice rozbuduję jeszcze bardziej :)

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...CDZP powiadcie...

 

to jest tak z centralnym odkurzaczem...

 

miał być...ale koszty z powołaniem do życia były za duże w stosunku do oferowanego ( zakładanego ) komfortu;)

.. no i ta bucząca sprężarka mi się nie bardzo widziała.. - szczegóły tech.

 

na obecną chwilę CDZP ma dwa warianty do rozwinięcia w przyszłości:

CDZP - wersja "ukrainka"

CDZP - wersja "rumunka"

 

...a tak naprawdę browar sam se podaje - wychodzi najtaniej!:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...