Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotwy do mur?aty


ewa

Recommended Posts

Witam.

 

A ja kupiłem gwintowane, ocynkowane prety fi16 + podkładki i nakrętki. Pręty pociąłem na odcinki 50cm. Końce (10cm) zagiąłem pod kątem prostym. Zagięte końce włożyłem pod zbrojenie wieńca. Wszystko zabetonowano.

Końce zaginałem ręcznie przy użyciu dwóch rur fi około 20, długości 1,5m.

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu. Pomysł żeby dawać ciensze kotwy gęsciej (czyli dać ich więcej) nie jest najlepszy. Spowodujesz tym samym osłabienie drewna murłaty. Po prostu trzeba będzie wywiercić zdecydowanie więcej otworów. W skrajnych przypadkach może nawet to doprowadzić do podzielenia murłaty.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem jak inni co juz sie tu wypowiadali tzn sruba gwintowana (dostepna o długosci 1 m ) pocięta na 4 czesci (wyszło po 25 cm co w zupełności starcza) do tego przyspawany pret zbrojeniowy o długosci jakiej sie chce nawet liczac spawanie + elektrody to i tak wyjdzie taniej niz gotowe kotwy za srube płaciłem chyba coś koło 5 zł Pozdrawiam Pirat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisz jaką funkcję spełniają - czy jest to konstrukcja sprężająca czy tylko trzymają dach przed "odlotem"? Zostałem uświadomiony o tych dwóch rzeczach jak mi się dach zaczął rozłazić. Jak pierwsze - to musisz robić jak w projekcie, bo jak się coś stanie, to jesteś sam sobie winien. Jak drugie, to możesz dać (wg mnie) fi 12.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumcie mnie dobrze. Jeżeli zrobi się dużo otworów na krótkim odcinku murłaty (w moim budynku są najkrótsze o długości 150 cm)i użyje się niesezonowanego drewna to skutki jego pęknięcia mogą być naprawdę opłakane.Im mniej ingerencji w strukturę (caliznę) drewna tym lepiej.

Ponadto pisałem, że do takiej sytuacji może dość w skrajnych przypadkach a takich należy przecież unikać.

Pozdrawiam

Ps. Jak dotąd nie spotkałem się z pomysłem by kotwy mocować w murze poprzez wbicie ich do murłaty (a następnie chyba do wieńca?)Jest to dla mnie coś naprawdę nowatorskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Można zastosować kotwy 12 nie stanowi to problemu przy powiedzmy standardowych wielkościach dachów. Ważne jest aby były odpowiednio umiejscowione(a to już powinno być w projekcie)i związane z wieńcem dostatecznie głęboko (to też w projekcie).

Co do otworów w murłatach to nie spowoduje to znacznego ich osłabienia (murłaty nie są narażone na obciążenia w których istotną sprawą są otwory !!!) musimy jednak podłożyć dostatecznie duże podkładki np 5cm, które zabezpieczą w pewien sposób murłatę przed nadmiernym skręceniem się. Dotyczy to głownie murłat które nie są dostatecznie suche, i nie należy się przejmować gdy pojawią się podłużne pęknięcia (drewno wysycha i taki już urok tego zjawiska) oczywiście najlepiej skonsultować to z kierownikiem budowy.

F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 22 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...