Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

Jeżeli walec będzie przez caly czas palenia "okopcony" to znaczy,że w kasecie jest za słabe spalanie i dysza raczej nie będzie działać.Mam wątpliwości co do tego powietrza podawanego od góry.Być moze jest za wysoko.

 

 

Po zmianach FM cieżko znależć tematy ;)

Jest mało tego powietrza, i brak kierowania w dół na szybę.

Robiłem wiosną kominek moim Starszym http://lh6.ggpht.com/_RWKhEdg1GT8/TNHKsbqT67I/AAAAAAAACgI/8LWNwERGGfk/s640/DSC01188.JPG

 

 

 

wyżej widać płaskownik kierujący powietrze na szybę, "spada" ono na dół paleniska, widoczne jest też doprowadzenie na tył do dopalania spalin.

 

 

http://lh5.ggpht.com/_RWKhEdg1GT8/TNHK1EAXutI/AAAAAAAACgM/J5sGF9ITNO0/s512/DSC01189.JPG

 

 

 

Jest też powietrz z dołu na szybę, pod widocznym płaskownikiem kierującym na szybę z dołu.

 

 

 

DSC01190..JPG Obudowane doprowadzenie powietrza, i dołem widoczne wejście powietrza zewnętrznego.

 

Same materiały wyszły około 2 tyś. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

An-bud - cos mi sie wydaje, ze wkrotce zalozysz fabryke wkladow kominkowych :-)

Dobra robota! Ciekawe dlaczego producentom wkladow tak trudno jest wyprodukowac wklad z popielnikiem wiekszym od popielniczki i odpowiednimi doprowadzeniami powietrza?

A jaka dales szybe?

 

Pit - widze, ze korci Cie katalizator. Mnie tez. Tylko czasu brak zeby sie tym zajac. Uzywane katalizatory samochodowe chodza na rynku po okolo 150 zl. Taki katalizator musialby znalezc sie tuz nad paleniskiem aby jak najszybciej osiagal temperature robocza. Skoro sadze dopalaja sie na deflektorze to tym bardziej beda dopalaly sie na katalizatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłyby się koszty Ja-14,a dobrze doprowadzone powietrze spowodowałoby powstanie wysokich temperatur, co wymusiłoby zastosowanie bardzo dobrych(drogich) materiałów,w tym wypadku metalowych.Normalny "zjadacz" się w tym nie oriętuje a na dodatek widzi na zdjęciu reklamowym piękny ogień za szybą "zrobiony"komputerowo i jest zachwycony przy zakupie.

Najlepsze wyniki w spalaniu w palenisku są, jeśli powietrze będzie dostarczone do spalania dołem, środkiem i górą.To zostało już przebadanie ,opisane i wdrożone w różnych konstrukcjach, najczęściej przemysłowych.Jednak taki system spalania posiada pewną granicę możliwości spalania i żeby osiągnąć więcej,to trzeba zrobić dyszę i mieszacz,czyli rozbudować konstrukcję.Dobrze napowietrzona kaseta, czy palenisko bez dopalacza, to też duży sukces.

An-bud,dobrze się ogląda Twoje wynalazki.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Ta dyskusja zapowiada się bardzo ciekawie, tylko, że znów możemy zaciemnić ten wątek.

Może zacząć w nowym.

Nazwiemy go np.: Tematy różne o spalaniu, dopalaniu, konstrukcji i materiałach - wątek dla szaleńców i szkodników ;).

Te "nasze" dotychczasowe mówią o piecach ceramicznych i akumulacji ceramicznej.

 

Co wy na to?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wojtek !

Myślę że na "Ceramicznym" jest dość miejsca a Pita wątek stal się jego "filią".Poza tym jest mała kolejka dyskutantów.

Ale jak założysz, to może się sprawdzi.Mógłby być poszerzony o piece domowe do obróbki ceramiki,by hobbyści ceramicy też mieli się gdzie podziać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-bud - cos mi sie wydaje, ze wkrotce zalozysz fabryke wkladow kominkowych :-)

Dobra robota! Ciekawe dlaczego producentom wkladow tak trudno jest wyprodukowac wklad z popielnikiem wiekszym od popielniczki i odpowiednimi doprowadzeniami powietrza?

A jaka dales szybe?

.

 

Drzwiczki z szybą są od zuzi z kratek, pierwszy i osatni raz ściągałem od nich - bubel.

 

http://lh3.ggpht.com/_RWKhEdg1GT8/TNMICLnfmQI/AAAAAAAACg8/WAvyJ1maINE/s512/DSC01386.JPG

 

Prawie skończony.

Na zrobienie powietrza, większego popielnika traci się dużo czasu i dodatkowego materiału, łatwiej wyjąć producentowi uszczelkę i ma powietrze na "kurtynę"

DSC01386..JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wojtek z tym katalizatorem to być moze niezły pomysłjest. Ale wydaje mi się że w ostatnim linku na poprzedniej stronie sprawa rozwiązana jest inaczej.

http://www.youtube.com/watch?v=qcAYk...ayer_embedded#!

 

Jest tam zrobione chyba coś na zasadzie stalowego ponawiercanego pudelka zamiast , albo poniżej deflektora i w momencie zamknięcia powietrza z dolu podawane jest powietrze od góry właśnie poprzez te pudełko, stąd efekt palnika.

 

Bogusław, jeśli chodzi o mnie to mi osobiscie nie przeszkadzają, a wręcz nawet cieszą Wasze dyskusje na temat prawidłowego spalania itd.

 

An-bud - dobra robota, czyli myślisz że powiniennem dospawać / przykręcić płaskownik pod kątem 45st na szybę?

 

Na YT widziałem jeszcze patent taki że w miejscu deflektora szły ponawiercane róry w ilości 2-4 i działało to b. podobnie jak w linku powyżej.

I jeszcze jedna sprawa, czy wg Was lepiej będzie w moim przypadku zastosować ponawiercaną rurę , czy próbować uzyskać spalanie katalityczne? A może i jedno i drugie?

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

PS> tak się zastanawiam, czy nie

1. dospawać takiej jakby podkowy z rur do tych moich profili które dostarczają powietrze nad przednią szybę?

2. czy nie zamontować w rurze ( tej fi 100mm) jakiegoś wentylatora by zwiększyć dawkę powietrza, które jest teraz samoistnie ciągnięte z zewnątrz?

Edytowane przez pit79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT widziałem jeszcze patent taki że w miejscu deflektora szły ponawiercane róry w ilości 2-4 i działało to b. podobnie jak w linku powyżej.

I jeszcze jedna sprawa, czy wg Was lepiej będzie w moim przypadku zastosować ponawiercaną rurę...

 

Jak dasz radę przenieść takie zdjęcie tej rury z otworami, to będę mógł to przeanalizować.Widziałem to kilka razy na jakimś filmiku, ale było mało wyraźne.Na zdjęciach widziałem, że ta rura nagrzewa się do koloru żołtego,więc wytrzyma tu tylko najwyższej klasy materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wojtek z tym katalizatorem to być moze niezły pomysłjest. Ale wydaje mi się że w ostatnim linku na poprzedniej stronie sprawa rozwiązana jest inaczej.

http://www.youtube.com/watch?v=qcAYk...ayer_embedded#!

 

Jest tam zrobione chyba coś na zasadzie stalowego ponawiercanego pudelka zamiast , albo poniżej deflektora i w momencie zamknięcia powietrza z dolu podawane jest powietrze od góry właśnie poprzez te pudełko, stąd efekt palnika.[...]

 

Cześć Piotrek!

 

Chyba rzeczywiście jesteś lekko zamotany :).

To nie ja proponowałem katalizator, tylko w Twoich linkach (wszystkich) jest o nim mowa.

W tym piecu, który podlinkowałeś teraz (ten link nie chce działać, ale rozumiem, że to jest ten sam co poprzednio) też jest katalizator. Dawałem adres do schematu budowy.

Jeszcze raz zatem:

http://www.vermontironstove.com/pdf/elm_partsview.pdf (drugi z rysunków).

 

Swoje zdanie na temat budowy dopalacza wyraziłem dość dokładnie - zamieściłem rysunek w wątku "ogrzewanie ceramiczne".

 

Mam wrażenie, że jesteś zaganiany. Moich postów to już raczej na pewno nie czytasz (nie mam o to pretensji - wiem jak to jest jak się człowiek buduje).

 

Proponuję podyskutować jak się trochę obrobisz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, czytam jak najbardziej, choć faktycznie na "ogrzewanie nie zwróciłem uwagi"" Na początku faktycznie nie zwróciłem uwagi na ten drugi rysunek , przepraszam.

A to dlatego że na filmie który zaraz wkleje, wyglądało to troche inaczej, przynajmniej tak mi się zdawało.

 

Pozdrawiam

linkwww.youtube.com/watch?v=qcAYkta35RU&feature=player_embedded#!

 

Nie wiem czemu tamte linki nie dzialały,skasuj tylko link i powinno dzialać,

 

Tytuł: Large ELM box beam light show

Edytowane przez pit79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jednak jest między nami nić porozumienia :).

 

Piszemy o tym samym piecu - myślę o tym "ELMIE".

 

W moim linku jest właśnie strona producenta - Vermont Iron Stove.

 

W Twoim filmiku jest ten piec w wersji katalitycznej, a więc ten z drugiego schematu.

 

Wygląda mi tam na zawracanie spalin z powrotem do paleniska przez katalizator.

 

Próbę z umieszczeniem w kominku rdzenia z katalizatora samochodowego można oczywiście zrobić. Te ze szrotu mogą być już jednak, że się tak wyrażę, mocno nieaktywne. Chociaż dzwony nowym autom też się zdarzają. Mój kolega rozwalił kiedyś w 3D dwudniową prawienówkę.

Problem może polegać na tym, że jego trwałość w palenisku może być mała. Spaliny samochodowe są jednak chłodniejsze.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, bo ja myślałem że żeby dopalić gazy można zastosować taki system rur jak jest w takim podobnym piecu

linkwww.youtube.com/watch?v=pHty-Fo8opc

 

Czy za tym również kryje się katalizator, czy poprostu jest tam wpuszczane powietrze?

 

linkwww.youtube.com/watch?v=AlFH3PQQ5IM&feature=related

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych filmach widzę w pierwszym przypadku wymuszony dmuch, w drugim spalanie z pomocą katalizatora - zresztą jest to w tytule filmu.

 

Po co jest katalizator? - Żeby obniżyć temperaturę reakcji, gdy nie ma możliwości zapewnienia wysokiej temperatury w naturalny sposób.

Tych możliwości brakuje w paleniskach stalowych. W ceramicznych niepotrzebne będą "dopalacze".

 

Im więcej cegły w palenisku, tym lepiej. miejsce spalania trzeba izolować i nie odbierać ciepła zanim nie zostanie ono do końca wyzwolone.

 

Taki "głupi" wodór zapala się, o ile się nie mylę, w temperaturze pow. 500 st. - gdzie jest tyle w metalowym wkładzie?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

An-bud czyli myślisz że powiniennem dospawać / przykręcić płaskownik pod kątem 45st na szybę?

 

 

Kątownik kieruje powietrze w dół paleniska, ściąga też część spalin kierując je do dopalenia. Bez kątownika zaciągane powietrze kieruje się do komina. Pisałem kiedyś że masz mały przekrój tych profili, przy tej wielkości drzwiczek daj profil 6 x4 cm, i powierzchnia nacięcia lub nawierconych otworów u góry = 2 x powierzchnia wlotu kształtownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Odgrzeje troche kotleta, zeby nie zakladac nowego watku o tym samym... W okolicy postu #220-#230 piszecie o fundamencie pod kominek. Mam identyczna sytuacje, musze wyciac i wykuc wylewke i usunac styropian, a nastepnie zrobic fundament pod palenisko i cala reszte.

Jesli dobrze zrozumialem, to Wojtek odradza ukladanie np. betonowych bloczkow fundamentowych na chudziaku, a taki wlasnie mialem plan: ukladac je na zaprawie i kleic do siebie, a na to nie dawac juz zadnej wylewki (zlicowalbym to z reszta podlogi).

Jesli takie rozwiazanie grozi pekaniem, to jak to zrobic? Wolalbym uniknac wylewania duzych ilosci betonu czy jakiejs gotowej posadzki z worka, bo reszte wylewek mam juz sucha i niedlugo bede mial w domu deski na podlogi (kwestia wilgotnosci).

Izolowac termicznie (od gruntu) raczej w tym miejscu nie musze (to niemal srodek domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeje troche kotleta, zeby nie zakladac nowego watku o tym samym... W okolicy postu #220-#230 piszecie o fundamencie pod kominek. Mam identyczna sytuacje, musze wyciac i wykuc wylewke i usunac styropian, a nastepnie zrobic fundament pod palenisko i cala reszte.

Jesli dobrze zrozumialem, to Wojtek odradza ukladanie np. betonowych bloczkow fundamentowych na chudziaku, a taki wlasnie mialem plan: ukladac je na zaprawie i kleic do siebie, a na to nie dawac juz zadnej wylewki (zlicowalbym to z reszta podlogi).

Jesli takie rozwiazanie grozi pekaniem, to jak to zrobic? Wolalbym uniknac wylewania duzych ilosci betonu czy jakiejs gotowej posadzki z worka, bo reszte wylewek mam juz sucha i niedlugo bede mial w domu deski na podlogi (kwestia wilgotnosci).

Izolowac termicznie (od gruntu) raczej w tym miejscu nie musze (to niemal srodek domu).

 

Pewnie nie mojej odpowiedzi sie tu spodziewałeś , ale jakoś

przeżyjesz :D. Pod zwykły kominek mógłbyś podłożyć cegły

na chudziaku , ale to też byłoby ryzyko przeniesienia ciężaru

na jedną czy dwie cegły (bloczki)bardziej niż na pozostałe i

konstrukcja "siadzie".

Zrób to szybko (wylewkę), wilgoć zdąży odparować.

Wojtka dopytaj o skład mieszanki , byś nie musiał wodą polewać.

 

Jest jeszcze jeden sposób (podejrzałem i dopytałem w

firmie, której się pewnie domyślisz) . Wylali sobie w warsztacie

płytę zbrojoną ,wysuszyli ,zawieźli do klienta i wkleili na Atlas .

Są teraz technologie , pozwalające taką operację w 3 dni

wykonać (niekoniecznie kosztowne ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam kominek maja 12kw.Będzie stał w narożniku pokoju.Za ścianą z prawej strony jest kuchnia a z lewej pokój.

Mam pytanie"

Czy ma sens wykuć część cegieł z murów dzielących komorę kominka z kuchnia i pokojem i zstąpić je cegłami szamotowymi i może jakimiś ozdobnymi kaflami aby w ten sposób dogrzewać te pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...