Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to doszlismy do 6 strony i juz sie rozumiemy :)

 

Zastanawiam się co poza płytami można zrobić z tym moim paleniskiem by bylo lepsze w nim spalanie....

 

Wojtek wymysliłeś juz coś z tym betonem i żeliwem- jako akumulacja- musze działać by przed mrozami to odpalić. Jutro wrócę z pracy(dziś znów nocka) i muruje.

 

Zwiedziłem dziś 4 złomy, 3 hurtownie stali i nigdzie mie mogę znaleść kwardatowej rury 140x140 lub 150x150 :( Pozostanie chyba tylko klepanie tej okrągłej fi 180mm chyba będzie dobra, lub spawanie.

 

Pozdraiwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nasze ustrojstwo będzie miało tę zaletę, że po zakończeniu akumulatora, możesz podłączyć wkład i palić. A więc w razie czego jest wyjście awaryjne.

 

W sprawie kanału dymowego - biorąc pod uwagę teorię, to okrągła rura fi 140 będzie miała prawie taki sam przekrój hydrauliczny jak kanał kwadratowy o takim boku. Tak się liczy przekroje kominów, po prostu jako przekrój bierze się pole wpisanego w jego profil koła. Tak więc teoretycznie nie pogorszysz ciągu stosując rurę. Rurę mniej wygodnie jest oprawić w cegłach, ale przecież też się da.

Jutro przedstawię Ci, jak sobie wyobrażam obudowę betonową. Zakładam z góry, że będzie ona (konkretnie jej konstrukcja) musiała przewidywać możliwość wymiany, czy naprawy wkładu i rury, czego, jak już pisałem, oczywiście Ci nie życzę.

Do tej pory niczego konkretnego nie podawałem, bo nie miałem od Ciebie odpowiedzi, co o tej koncepcji sądzisz. Rozumiem teraz, że mam działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek działaj :) Chciałem zamówić wyczystkę i te drzwiczki do popielnika:

 

te mi sie podobają ale mają kołnież montażowy 13x13

http://allegro.pl/item822605864_drzwiczki_rewizyjne_kominkowe_zeliwne_17x16_5.html

 

te z kolei mają 14x14 ale wydaja mi sie mniej szczelne.

http://allegro.pl/item822605853_drzwiczki_rewizyjne_zeliwne_17_5x17_5.html

 

Chyba łatwiej bedzie czyścić przez te większe- cena ta sama. Jak myślicie które brac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umknęło mi jeszcze Twoje pytanie o polepszenie spalania we wkładzie.

 

Przede wszystkim dlaczego pytasz? coś jest nie tak?

 

Na tych blaszanych wytwornicach gazu drzewnego to ja się za bardzo nie znam. Nie sądzę, żeby bez jego przebudowy dało się coś radykalnie zmienić. Teraz nie chcę Ci za bardzo mieszać w głowie, bo zima i masz dużo roboty, ale na wiosnę mógłbyś pomyśleć o palenisku ceramicznym. Z Twojego wkładu wykorzystałbyś tylko jego najwartościowszy element - drzwi z szybą i ramę.

 

Na chwilę obecną mogę tylko pomyśleć o wykonaniu kasety z płyt betonowych, czyli ścian, dna i ew. deflektora (sklepienia) nad paleniskiem (kasety w kasecie :wink:) . Nie wiem czy nie pomniejszyłoby to za bardzo wnętrza paleniska. Takie rozwiązanie widziałem i wiem, że działa - tyle, że obudowa była o wiele większa i właściwie specjalnie do tego celu wykonana.

Jeżeli są gdzieś dostępne rysunki konstrukcyjne Twojego wkładu to wklej link.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Drzwiczki mi się podobają, jedne i drugie. Jedne i drugie pewnie też będą dobre. Tutaj kieruj się raczej wyglądem i dbałością o tzw. tożsamość wizualną - będziesz miał przecież więcej takich elementów na piecu. Ja w takich sytuacjach pytałbym żony - nie wiem jak w Twoim przypadku, ale moim patronem jest św. Spokój (przebacz biskupie Wojciechu) :wink:.

Jakościowo oczywiście też muszą być odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podłącze się pod temat.

Musze kupić wkład kominowy aby ogrzać lokal o powierzchi 30 m2. Lokal ten bedzie ogrzewany codziemnie ale tylko w czasie pracy czyli około osiem godzin. Kominek bedzie służył w tym lokalu przez okres nie dłuższy niż 2 lata.

W marketach sa wkłady za 1000 zł. Czy taki wkład mi wystarczy do grzania pomiesczenia?

 

Na Twoim miejscu rozejrzał bym się raczej za dobrą "kozą" z szybą.Produkowane są z myślą o takich pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też, myslę o takim palenisku. Czytam wątek o ogrzewaniu ceramicznym, piecach itd i się nakręcam.

Jesli mógłbym Cie prosić o przemyślenie koncepcji tych płyt akumulacyjnych z betonu, tak by było mozna je potem do czegos wykorzystać.

 

Masz rację roboty mam full, ale boję się z jednej strony że jak nie pójde za ciosem to potem tego pieca nie zrobię. Niemniej jeśli dałoby się polepszyć właściwości tego mojego wkładu byłoby super. Tak jak Ci wczesniej pisałem, płyty od Ciebie zdały egzamin. Paliło się we wkładzie bardzo ładnie i czysto. Co do pieca to boje bardziej o to czy wytrzyma podłoga. Bo pod wylewką jest tylko "chudziak", coprawda grubości ok 20cm z B25.

 

Tu jest link do PDF-a Ja mam zuzie 16kw

http://81.2.226.254/images/20070924/instrukcja-wklady_zeliwne.pdf

 

Jeszcze jedno pytanie(zameczę was :oops: )

mam podstawę pod akumulator i kasetę. I teraz tak: Stawiam rdzeń akumulatora, obok stawiam kasetę. Czy mogę murować takokładzine elewacyjną by była jedna ciągłością patrząc od przodu. Chodzi mi o to czy moge przewiązywać cegły elewacyjne między obudowami kasety i akumulatora- czy mam to w jakiś sposób dylatować?

 

Pozdrawiam

 

PS. Normalnie jak uda mi się to zbudować to będę troche takim mini zdunem :) , a Wam wiszszę dobrą duża wysokoprocentową....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podłącze się pod temat.

Musze kupić wkład kominowy aby ogrzać lokal o powierzchi 30 m2. Lokal ten bedzie ogrzewany codziemnie ale tylko w czasie pracy czyli około osiem godzin. Kominek bedzie służył w tym lokalu przez okres nie dłuższy niż 2 lata.

W marketach sa wkłady za 1000 zł. Czy taki wkład mi wystarczy do grzania pomiesczenia?

 

Na Twoim miejscu rozejrzał bym się raczej za dobrą "kozą" z szybą.Produkowane są z myślą o takich pomieszczeniach.

 

To samo sobie pomyslałem ,wkład z 1000zł do tego jakas obudowa za xxx (nie wnikam jaka ale pewnie wełniano kartonowa jak ma to stać tam tylko 2 lata) To daje jakiś tam koszt. Kozę za 2000-3000zł wg mnie kupisz napewno i bedzie ona lepsza od wkladu za 1000pln. Plus jest taki że potem taką koze możesz zabrać bez większej ingerencji w pomiesszczenie.

 

PS>Dzięki za podpowiedź z tą blachą, jutro poszukam z rana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę oczywiście myślał nad tym jak to usprawnić. Obudowę trzebaby skonstruować tak, żeby ew. zabudowa paleniska ceramicznego była możliwa, tzn. przednia ściana musiałaby być łatwo demontowalna.

 

O obciążenie podłogi się nie martw, stojący na podłodze człowiek wywiera większy nacisk jednostkowy niż Twój piec.

 

Jeżeli fundament (wylewka) jest ciągły, to oczywiście można zrobić warstwę elewacyjną bez dylatacji. Tutaj powinieneś dawać grubą, murarską fugę. Do spoinowania tutaj możesz użyć kleju do glazury. Na zdjęciu mojego kominka widać taką fugę na zewnętrznych ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak:

chudziak jest ciągły.

w miejscu akumulatora jest na chudziaku wylana bezposrednio wylewka.

w miejscu gdzie stanie kaseta + 10cm z dł akumulatora jest suporex i beton przezemnie wylewany.

Na tym wszystkim są wymurowane 2 warstwy czerwonej starej cegły, jak radziłes z izolacją. Nie powinno sie chyba niz z tym dziać.

Ze wzdlędów estetycznych chyba ładniej bedzie pociągnąć całośc, tak sobie myslę. Tymbardziej że dół(czerwone cegły są przewiązane juz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie zakumałem ;) Kurde szukam drzewa w dobrej cenie, bo wszystko co mógłym spalic na działce jest mokre i pójdzie chyba na ognisko, lub do kozy w garażu. Ceny u mnie w okolicy nie wiem jak u was al tu sa chore. 180zł za m3 dębu :-? Paranoja

 

Najchetniej to kupiłbym sosne bo tania , ale średnio sie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 140 + VAT za buczynę, czyli tyle samo ile napisałeś. Zdaje mi się, że na terenie całego naszego walecznego kraju cena będzie jednakowa, w końcu wszędzie ta sama firma - Lasy Państwowe. Bogusław jest leśny człowiek, to może będzie wiedział więcej, jak to jest z tymi sprawami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to ceny zbliżone do tych w Starej Unii,gdzie zarabia się kilkakrotnie więcej.

Wyjściem z sytuacji byłby "samo wyrób" ale Lasy Państwowe nie przewidują takiej "możliwości".

Wyjściem z sytuacji byłoby podanie Lasów Państwowych do sądu antymonopolowego i równocześnie zgłoszenie w Brukseli.Ale kto,to zrobi?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten monopol może drażnić, ale jednocześnie ma swoje dobre strony. Dzięki niemu nasze lasy mają się chyba najlepiej ze wszystkich w krajach uni.

W moim rejonie jest jeszcze jeden problem oprócz ceny twardego drewna. Ostatnimi czasy dość często nawiedzają nas huragany, które kładą po lasach ogromne ilości sosen i świerków. Nadleśnictwa nakazują wtedy w pierwszej kolejności sprzątanie tych wiatrołomów. Kiedy to się wyczyści dopiero pozwalają ciąć dęby i buki. Czasem takie pozwoleństwo przychodzi dopiero w październiku-listopadzie, a u nas góry i wtedy do lasu wjechanie czymś ciężkim jest już często niemożliwe. Drewno czasami wozi się więc z odległości 30 km, no i wtedy dostaje człowiek po kieszeni za transport. Koło mnie to wogóle rozpościera się rezerwat i właściwie to zbierać wolno chyba tylko runo. Nie wiem nawet, dawno nie byłem w lesie, chociaż od domu mam go niecały kilometr :wink: . Lasy i góry mi się znudziły.

Momo wszystko drewno nawet po 200 zł/m3 to i tak najtańsze źródło ciepła, no i chyba najbardziej wdzięczne. Powiedźcie jaką duszę ma gazowy kocioł kondensacyjny? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten monopol może drażnić, ale jednocześnie ma swoje dobre strony. Dzięki niemu nasze lasy mają się chyba najlepiej ze wszystkich w krajach uni.

 

To są bajki,które rozpuszczają sami leśnicy.Wiesz co to fatamorgana - palmy na środku pustyni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, napisałeś, że sam jesteś z zawodu leśnikiem, więc chyba wiesz co mówisz i wierzę Ci na słowo :wink: .

 

Teraz wracając do tematu obudowy wkładu.

 

Pit.

 

Biorąc pod uwagę wymiary gabarytowe wkładu oraz założony dystans z boków i z tyłu, wychodzi, że wnętrze obudowy musi mieć wymiary 840x535.

Rozumiem, że podany przez Ciebie wymiar 60 cm jest całkowitym wymiarem odległości czoła obudowy od ściany łącznie ze ścianą elewacyjną.

Zatem cała grubość tylnej ściany akumulacyjnej (15 cm) musiałaby być właściwie "wkuta" w ścianę budynku.

Szerokość obudowy to 840 mm wewnątrz + 70 mm podane przez Ciebie + elewacja, czyli w sumie jakieś 970 mm.

Przeanalizuj to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Oczywiście wszystko na spokojnie przeanalizuje.

 

Udało mi się dziś w końcu kupić profil zamknięty kwadratowy 140x140mm Jedyny mankament jest taki że ma ona 5mm gruba ściankę. Pole przekroju jest takie samo jak ryry owalnej średnicy 150mm ze ścianką 2mm więc mam nadzieję że będzie dobra.

 

Jesli taki profil sie nie nadaje waszym zdaniem to napiszcie to prosze w miarę szybko, bo ide się przebrać i działam.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...