Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie musisz. Podstempluj tylko na czas montażu, tak aby można było potem te podpórki usunąć gdy zwiąże zaprawa i kolejne warstwy zakleszcza dolne cegły.

Jakieś kołki, kawałki desek, czy coś w tym stylu, żeby się łatwo dało wybić i wyjąć przez wyczystkę. Możesz tez te stempelki zablokować klinami, co ułatwi potem wyjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. był przed chwilą u mnie człowiek który obejrzał to co robie i stwierdził że wyczystka powinna zaczynac się niżej tzn od podstwy. Odrazu powiem że buduję wg Waszych porad, nie zmieniam nic na własną rekę, niemniej chciałbym byście się wypowiedzieli dlaczego wyczystka jest własnie na tym poziomie. Argumentował swoją sugestię tym że będzie trudno wybierać sadzę.

 

Powiedziałem,że się skosultuje i mu odpwiem czemu własnie tak a nie inaczej. Nie ukrywam że też jestem ciekaw.

W początkowych rysunkach Wojtka ta wyczysta tez była niżej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką, a nie inną wysokość wyczystki określił Bogusław. Pewnie napisze dlaczego. Ale ja nie sądzę, żeby jakoś szczególnie utrudniało to wyciąganie sadzy i popiołu. I tak musisz zaopatrzyć się w szufelkę o odpowiedniej szerokości.

Bogusław pisał też o sfazowniu cegły pod dolną krawędzią okienka i to chyba powinno rozwiać obawy Twojego gościa.

 

Jak Ci w ogóle idzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie, dwie nocki w pracy, jeszcze mi się cos z noga stało na dodatek jakiś ucisk strzałkowy czy coś.

 

Osadziłem rurę, pocięte mam cegły, generalnie do przodu.

Wczoraj z Bogusławem myślałem nad usparawnieniem mojej Zuzi. Ona ma tylko powietrze pierwotne. Myślę o tym by dorobić cos na zasadzie Zuzi eko czyli w tylnej sciance w połowie wkładu jest podawane powietrze wtórne. Poprawiło by to jeszcze sprawnośc kasety,jak sądze myślałem o jakichś profilach zamkniętych przecodzącyw w srodku wkładu.

 

Ciekaw jestem tej wyczystki, mam nadzieje że Bogusław się wpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to te wyczystki tak dawali.Ale kiedyś to było dawno,wtedy zduni mieli tylko młotek z narzędzi i robili najprościej.

Jak dasz niżej i otworzysz drzwiczki,to sadza się wysypie.Małe dzieci bardzo lubią majstrować przy tych drzwiczkach :D

Cegłę na której oprzesz ramkę wyczystki należy ściąć w dół,wtedy nie trzyma się na niej sadza i łatwo jest czyścić kanał.

Dużo będziesz miał jeszcze doradców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, jak napisałem wcześniej nie zmieniam niczego , tylko buduję wg Twojego projektu. Jeśli chodzi o doradców, to poprostu odwiedził mnie człowiek(akumulator nie był powodem odwiedzin) i taką rzecz powiedział. Stąd moje pytanie. Ot cala sprawa :) Odpowiedź mnie satysfakcjonuje :)

 

Czym czysciłeś cegły na swoim akumulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pit, myślę nad Twoją obudową wkładu. Właściwie według Twojej koncepcji musiałaby się ona składać z dwóch ścian akumulacyjnych, z tym, że jedna byłaby "wkomponowana" w ścianę pomieszczenia (tylna), a druga stać na podłodze. Jest tutaj pewien problem, mianowicie ryzyko nierównomiernej pracy obu elementów z powodu innego podłoża i pęknięć dylatacyjnych. Musiałyby one ze sobą niezwiązane i tylko połączone podatnym zbrojeniem. Zrobić się tak oczywiście da, tylko teraz pozostaje kwestia materiału.

Ściany te miałyby objętość około 0,25m3, czyli przy zastosowaniu betonu akumulacyjnego dawałoby to jakieś 625kg masy. Tutaj już nie mieściłbyś się w założonym budżecie, bo jeszcze dochodzi transport tego materiału.

Dodatek stali możliwy byłby tylko w tej grubszej, tylnej ścianie. Stal ma około 10-krotnie wyższą rozszerzalność niż taki beton, więc w zbyt cienkiej warstwie można się spodziewać pęknięć. Nie zniszczą one oczywiście budowli, ale mogłyby się przenosić na ściankę elewacyjną. O możliwości dołożenia ciężkich elementów metalowych wewnątrz obudowy na razie nie rozmawiamy, bo to zawsze można oczywiście zrobić.

Alternatywą mogłoby być wymurowanie tych elementów z cegły szamotowej, wtedy otrzymalibyśmy masę około 480kg, lub zastosowanie zwykłego betonu, ale jego gęstość byłaby jeszcze niższa, no i parametry przewodności nie do przewidzenia.

Rozejrzę się jeszcze za jakąś ciężką cegłą, tylko ta odległość między nami to będzie niestety problem, no ale może się coś uda wymyślić.

Mamy trochę czasu, na razie spokojnie muruj wymiennik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poprawnie.

Wygląda,że rurę włożyłeś trochę za głęboko w akumulator,przez co z fazowanie jest trochę płytkie.

Z fazowanie wyczystki powinno być większe: 2cm od krawędzi zewnętrznej i ostro w dół do dolnej krawędzi.

Kawał roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...