Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

Pit, nie ma żadnego problemu. Betonowe nadproże, które proponowałem można okleić płytkami szamotowymi na zaprawę do glazury. W tym akurat miejscu nie musiałoby być izolacji z wełny. Wystarczy wyciąć z cegły ładne narożniki, takie jakie są w kompletach do płytek elewacyjnych. Ostateczny wygląd i kształt obudowy to oczywiście Twoja decyzja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No w sumie fakt, pomyslałem o tym po wklejeniu zdjęcia dopiero.

 

Co do wymiarów , to myślę o tych 8cm - czy aby ta przerwa nie będzie przeszkoda do podgrzania magnezytu.? Poza tym Wojtku myślę że trzeba mierzyć odległość na dylatacje od scianki wkładu a nie od tych"cycków" na śruby9jak patrzymy na włlad z góry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymiarami to dokładnie tak jak mówisz. Nie pamiętam, którą szerokość brałem. Wszystko jest do wyznaczenia.

Jeżeli zamkniesz w początkowej fazie palenia DGP, to nie będzie miała większego znaczenia odległość wkładu od ściany magnezytowej - jej grzanie będzie głównie konwekcyjne (od powietrza wewnątrz). Tak że myślę, że te 8cm, jak zaleca producent, będzie bezpieczne.

Potem przy cyklicznym (codziennym) paleniu DGP będzie sobie mogło funkcjonować cały czas - rdzeń magnezytowy będzie tutaj pracował jak bufor i zasilał dom w ciepło w miarę równomiernie, niezależnie od tego czy będzie się akurat paliło, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pit!

 

Widzę, że sprawy mają się dobrze.

 

Z kanałem zbiorczym poczekamy aż Bogusław się odezwie. On przedstawi rozwiązanie, ja to mogę narysować. Będziesz miał wtedy jasność.

 

Jako podłączenie do komina ja bym zastosował "gotowca", czyli rurę z szybrem. Same gniazda rur według mnie najlepiej wykonać na gotowo przy murowaniu. Po prostu wcześniej przygotować odcinki rur, które mają tam "siedzieć", zawinąć ściśle włókniną (wełną mineralną) odcinki, które będą przechodzić przez cegłę, zaizolować z zewnątrz taśmą aluminiową i to dopiero zamurować. Grubość tej otuliny to jakieś 10-15mm. Nie zaszkodziłoby też zastosowanie rozet blaszanych na wejściach rur w ściany, można je potem uszczelnić dodatkowo silikonem wysokotemperaturowym (czerwonym).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pięknie.To teraz Pit nie idź w górę,tylko to co już masz obmuruj drugą warstwą.

Kanał rozdzielczy jest prosty ale trzeba się jeszcze zastanowić jakie zastosować wzmocnienia.To z Wojtkiem o tym będziemy dialogować.

Podłączenie dołu z kominem zrobiłeś chyba na "twardo".Jeżeli tak, to lipa ale do łyknięcia.Górę trzeba koniecznie zrobić elastycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jak dokończę tą warstwę, to muszę postawić jeszcze jedna pionowa cegłę i dopiero kanał zbiorczy.

 

Połaczenie z kominem mam zrobione nastepująco:

Na tą kwadratową rure na dole nawinięty jest i podklejony sznur grafitowy od strony akumulatora i zalany zaprawa murarstką na piasku kwarcowym. Całość jest obmurowana cegłami.

W kominie jest na sztywno.

 

Wróćmy do szybra na górze.

Czy ma on być taki jak kupny, czyli niepełne zamknięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to znów masz zagwozdkę.

 

Z pewnymi stratami musimy się liczyć, nie da się ich uniknąć. Ciepło uciekającego przez komin to jednak siła napędzająca cały układ.

Możesz pogodzić obie racje i zrobić szyber z otworem i ruchomą przysłoną z blaszki. Będziesz miał wtedy możliwość regulacji tego traconego ciągu. Nie jest on też do końca tracony bo przechodzi jednak przez kanał górny akumulatora.

Trzeba będzie i tak zrobić tam rewizję, aby można było kontrolować stan szybra i ew. wyczyścić kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna sprawa. Czy na górze robic wyczystke na wys komina czy góra będzie zdejmowana jak u Bogusława?

 

Jutro może uda mi się dojść do kanału zbiorczego, więc wiekszość rzeczy fajnie byłoby abym miał opracowaną. Postaram sie zrobić jutro półkę na magnezyt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...