Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

Jaką stal zastosowałeś i jaka była jej trwałość... chodzi mi o to kiedy będzie potrzebna wymiana przepalonej rury na nową.

 

Dopalacz w moim piecu jest połączony krótką rurą z następnym elementem.

Jest to najbardziej zagrożony element dopalacza.Muszę pilnować by ta rura nie robiła się czerwona,ponieważ osadzona jest w pierścieniach i to ma uszczelnienie sznurem ceramicznym.Pierścienie osadzone są na zaprawie szamotowej.

Rurę tę nabyłem w sklepie z kominkami,nie pamiętam firmy ale była z Austrii i podana była informacja że maksymalnie do 1100*C.

Rozmawiałem z pewnym zdunem szkolonym w Finlandii na potrzeby tamtejszej firmy sprzedającej w Polsce piece i on mi pokazał rury,które kupuje w Niemczech,ponieważ są o wiele lepsze.Są chyba podwójnie lub lepiej droższe i nie są barwione na czarno, tylko wpadają w metaliczny brąz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli chodzi o rury ,to odlewano w Polsce do pieców rury z żeliwa.Można je było kiedyś dostać w sklepach "żelaznych"bardzo tanio.Nie użyłem takiej rury ,tylko dla tego,że ze stalową było łatwiej i szybciej się "uwinąć" a i tak urządzenie ,o którym piszę zbudowane zostało tylko do testów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trzeba by ten wymiennik postawić obok kasety i odpowiednio podłączyć.

Jak oceniasz żywotność stali w rozwiązaniach piecowych?

 

W wielu rodzajach kaset kominkowych"pełne spalanie" przebiega rewelacyjnie dobrze.Kasety kominkowe nie są wyposażane w dopalacze i uruchomiony proces spalania paliwa stałego(drewna) nie jest kontynuowany po wyjściu z czopucha.

Przepalające się rury za kolankiem dowodzą,że proces dopalenia"chętnie" by się odbył.

Niestety takie dobre dopalenie, wytwarza temperaturę zbyt wysoką,by zastosować metal dostępny w obrocie handlowym.Trzeba to zrobić z ceramiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mrozy skutecznie spowalniają wszelkiego rodzaju prace :( ale mimo to udało się ruszyć troche z budową akumulatora.

 

Zrobiłem do końca rdzeń akumulatora, wczoraj kupiłem blachę na dekiel. Przeraża mnie trochę jej przycięcię bo ma 10mm grubości.

 

Osadziłem też drzwiczki do popielnika i zrobiłem już do końca podstawę, pod wkład z doprowadzeniem powetrza z zewnątrz.

 

Taki mizerny raport z placu boju:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie- mianowicie chodzi mi o nadproże tuż nad wkładem tuż nad górną cześcią szyby. Czy lepiej mi bedzie zaadoptować kupne czy samemu wylac belkę. Nie bedzie tam chyba jakiś duzych temperatur więc chyba nie ma to większego znaczenia jak sądze ale wole się spytać .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Najlepiej, najbezpieczniej i najszybciej zrobisz takie nadproże z dwuteownika stalowego. Taki o wysokości 100 albo 120 mm będzie w sam raz.

 

Dwuteownik postawiony pionowo oczywiście.

 

Przestrzenie między półkami kształtownika wypełnij wełną mineralną, chyba że przyspawasz kotewki i wypełnisz te miejsca płytkami magnezytowymi (kotewki w miejsce fug).

 

Technologie, o których wspomniałeś oczywiście też można wykorzystać.

 

Zamiast dwuteownika może być też ceownik o podobnych gabarytach, będzie miał identyczną wytrzymałość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Bogusław, czy zwykła czy nie to Ci teraz nie powiem. Podejrzewam że jest z domieszką czegoś bo jest kur....o twarda. Jutro po pracy jadę na gilotynie ja obciąć i tam mi dokładnie powiedzą co to jest, bo oni moga ciąć stal do jakiejś tam kategori czy coś takiego. Jak się nie uda to przetne to plazmą.

 

Podpowiedzcie mi czy nadprożę zrobić IIIIIIIIIIIII czy -------------- chodzi mi o ulożenie cegieł. Jak myślicie?

 

Dziś juz miałem nadzieje że złoże wkład ale sznur 8mm okazał się za duży i musze kupić 6mm by go uszczelnić. Poprawiłem dziś szybry do powietrza. Wszystko pięknie działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i racja z tym nadprożem, pionowe będzie fajniej wyglądać. Raczej zrobię tak jak mówisz.

 

Co do zdjęć to wstyd się przyznać, ale mam 2 komputery- jeden poadł od kurzu, a w drugim coś się stało z dyskiem :( na dodatek skończyła mi się umowa z dostawcą netu więc korzystam tylko z internetu w pracy. A tu jak wiesz nie widzę zdjęć i nie mogę też ich wstawić na jakiś serwer typu fotka -pl czy imageshack. Ewentualnie mogę Ci przesłać mailem i byś je wrzucił i tu wkleił? Ze zdjęciami to taki fajniejszy wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, wczoraj kupiłem blachę na dekiel. Przeraża mnie trochę jej przycięcię bo ma 10mm grubości.

 

Witaj,

Zwykła blacha,czy coś ekstra?

 

Co to jest za stal to nie wiem do tej pory ale jak pojechałem na gilotyne to pracownik firmy wziął jakiś kawałek stali której i tak nie tną (jakaś s2, czy jakoś tak) i uderzył kantem w kant. Na mojej nie było śladu a tamata miała 4-5mm wgniecenia. Udało mi się obciąć ją na plazmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewka ma jakieś 8cm. Generalnie pod akumulatorem sa warstwy:

 

Chudziak grubości ok 15-20cm -b20/25

Wylewka z miksokreta 20cm.

 

pod kasetą jest tak jak robiliśmy czyli suporeks i wylewka. Podejrzewam że troszkę mógł siąść ten suchy beton z miksokreta. odtene jutro diaxem akumulator od reszty wylewki bo zapomniałem to wtedy zrobić.

 

Generalnie może chyba być? Może górę zakończyć podobnie jak nadprożę- czyli pionowe cegły? Zresztą mam jeszcze trochę do tego czasu. Poza tym mam jeszcze jeden a w zasadzie dwa dylematy:

 

1. muszę chyba zrobić jeszcze nadproże by wymurować z prawej strony obudowe kasety powyżej akumulatora.

2. ścianka z lewej strony i sklepienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzis nadroże :) UFFFF

 

Teraz z górki mam nadzieje że pójdzie.

 

Zastanawiałem się czy nie wypuścić z obudowy jakichś cegieł - "ala" belki nad kasetą , ale sobie daruje.

 

Jak myślicie w którym miejscu powinnienem zrobić kratki i ile sztuk i jakiej wielkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kratki, jak pisaliśmy, zamontuj najlepiej w wersji z regulowanym prześwitem. Wtedy mogą być trochę większe niż te dedykowane do tego wkładu.

 

Będziesz robił w sklepieniu otwór do DGP?

 

Z paleniem. to moim zdaniem, najlepiej byłoby, żebyś zasklepił rdzeń akumulatora i tak delikatnie przepalał jeszcze przed ukończeniem obudowy.

Chodzi o to żeby dobrze podłączyć rury dymowe i sprawdzić ich szczelność póki masz je na wierzchu.

To tak, żeby potem nie było jakichś odgłosów i przedmuchów wewnątrz.

 

Otwory wyczystek możesz dla próbnego palenia zaślepić wełną mineralną. Takie palenie oczywiście tylko pod nadzorem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wojtek!

 

Z tym otworem do DGP to jeszce otwarta sprawa bo niezbyt wiem jak to sprytnie zrobić :oops: Chciałbym by Wdzystko tworzyło jakąś tam całość.

 

Mysłałem by kratki umieścić w ten sposób:(3szt)

1- na ścianie frontowej z szybą

2- na ścianie łączącej salon i kuchnie

3- na prawej ścianie obudowy wkładu tuż nad akumulatorem (DGP)

 

Przypomniało mi sie jeszcze jedno- co mam zrobić z szybrem w czopuchu??- pytam dlatego bo pomimo tego że nasadze na czopuch rure 200mm to i tak w miejscu gdzie jest zamocowany szyber wokół pręta jest mała nieszczelność. Na daną chwilę mógłbym go wyjąć i jakoś to uszczelnić.

 

Czy ten szyber w czopuchu będzie mi wogóle potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...