Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kratka wentylacyjna przy kominku?


GosiaIAdam

Recommended Posts

No właśnie - robić czy nie robić? Do kominka mam oddzielny komin systemowy z wentylacją. No ale generalnie cały komin będzie obudowany jakimś karton-gipsem... Pod sufitem będzie oczywiście komora dekompresyjna, będą kratki dla ciepłego powietrza, ale co z wywiewem? Dodam, że salon duży, otwarty na przedpokój i kuchnie... Doprowadzenie powietrza do spalania całkowicie z zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam Ci obudowę z płyt karton-gipsowych. Do ich izolacji używa się najczęściej wełny mineralnej, a ta powoduje alergie i - jak twierdzą lekarze - w zetknięciu z gorącym powietrzem może być rakotwórcza. Na Zachodzie już się od takiego rozwiązania odchodzi, ale "fachowcy" ze Wschodniej Europy wciąż tak montują.

Lepiej użyć specjalnych płyt Super Isol - wygląda to jak karton-gips, ale wytrzymuje do 1000 stopni. Taka płyta nie wymaga izolacji wełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam Ci obudowę z płyt karton-gipsowych. Do ich izolacji używa się najczęściej wełny mineralnej, a ta powoduje alergie i - jak twierdzą lekarze - w zetknięciu z gorącym powietrzem może być rakotwórcza. Na Zachodzie już się od takiego rozwiązania odchodzi, ale "fachowcy" ze Wschodniej Europy wciąż tak montują.

Lepiej użyć specjalnych płyt Super Isol - wygląda to jak karton-gips, ale wytrzymuje do 1000 stopni. Taka płyta nie wymaga izolacji wełną.

 

Wełna kominkowa jest zabezpieczona warstą folii aluminiowej, dobrze zrobiona obudowa jest bezpieczna, a że Super Isol są lepsze bo dają większe możliwości to fakt.

 

Co do tytułowego pytania to nie do końca rozumiem o co autor pyta, o wentylację, czy o konwekcję ogrzanego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam zamiar zbudować nad wkładem "skrzynię" z blachy ocynkowanej.

Izolowana z zewnątrz płytami wełny folią na zewnątrz. Izolacja po to aby ciepło płynęło do instalacji DGP (przepusty w górnej części skrzyni) oraz kratki (częściowo regulowanej) z boku.

Sam wkład już ma specjalną obudowę z blachy (z boków i z tyłu), mającą na celu zamianę energii promieniowania na konwekcję oraz wymuszenie przepływu powietrza przy wkładzie.

 

Wzorem jest Troll System dla kominków Jotul. Nie mogę kupić gotowca bo mam wysoko umiejscowiony wlot do komina.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tytułowego pytania to nie do końca rozumiem o co autor pyta, o wentylację, czy o konwekcję ogrzanego powietrza.

Pytam o wentylację. O konwencji to rozumiem jak i czemu. Wentylacja mnie zastanawia, bo zdaje mi się że gdyby tam była, to ciepło które się wydostaje z kratek od razu wlatywałoby do kratki wentylacyjnej (która byłaby przecież wyżej niż kratki konwencyjne). Chyba że wylot ciepłego powietrza dać od frontu i z jednego boku, a z drugiego boku dać kratkę wentylacyjną, wtedy ciepłe powietrze nie uciekałoby wprost do wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia: miałem podobnie kratkę wentylacyjną przy kominku - na tym samym kominie... Po podłączeniu wkładu "przepalałem" w kominku (nawet po kilka dni nie rozpalając C.O.) ; zamknąłem kratkę i sprawdzałem co się będzie działo. Generalnie było jedynie cieplej :-) ale salon mam 30mkw otwarty na kuchnię i korytarz, doprowadzenie powietrza z zewnątrz pod kominek. Więc zamurowałem na stałe.Nie mam żadnej rosy na szybach czy innych problemów. Sugeruję zamknąć i przetestować czy nie będzie problemów z wentylacją.

 

Komora dekompresyjna... Nie jest konieczna (chyba że strop drewniany), ja w swoją upycham wełnę bo mam niedaleko belkę drewnianą.

Pozwolę sobie na polemikę krzysztofh - wydaje mi się, że wentylowanie komory polega jedynie na właściwym usytuowaniu 2 kratek na różnych poziomach a resztę załatwia grawitacja. "Doprowadzone powietrza z pokoju i odprowadzone kratką wentylacyjną" to chyba jakaś pomyłka ? No chyba ze czegoś nie rozumiem lub nie wiem...

 

Kratki wylotowe powinny mieć określoną powierzchnię - najlepiej sprawdzić powierzchnię czynną (?) bo ozdobniki i ramki sporo zabierają.

 

MCB - mam u siebie taką blaszaną skrzynkę :-) uważam że to świetny i bezpieczny patent. Do tego można dowolną wełnę i jej grubość zastosować. W razie jakiejś awarii nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - robić czy nie robić? Do kominka mam oddzielny komin systemowy z wentylacją. No ale generalnie cały komin będzie obudowany jakimś karton-gipsem... Pod sufitem będzie oczywiście komora dekompresyjna, będą kratki dla ciepłego powietrza, ale co z wywiewem? Dodam, że salon duży, otwarty na przedpokój i kuchnie... Doprowadzenie powietrza do spalania całkowicie z zewnątrz.

 

Ja miałem w projekcie, więc zrobiłem. Zawsze mogę zatkać, gdyby za bardzo wywiewało. A jak zamuruje na stałe, to nic potem już z tym nie zrobię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia: miałem podobnie kratkę wentylacyjną przy kominku - na tym samym kominie... Po podłączeniu wkładu "przepalałem" w kominku (nawet po kilka dni nie rozpalając C.O.) ; zamknąłem kratkę i sprawdzałem co się będzie działo. Generalnie było jedynie cieplej :-) ale salon mam 30mkw otwarty na kuchnię i korytarz, doprowadzenie powietrza z zewnątrz pod kominek. Więc zamurowałem na stałe.Nie mam żadnej rosy na szybach czy innych problemów. Sugeruję zamknąć i przetestować czy nie będzie problemów z wentylacją.

 

Komora dekompresyjna... Nie jest konieczna (chyba że strop drewniany), ja w swoją upycham wełnę bo mam niedaleko belkę drewnianą.

Pozwolę sobie na polemikę krzysztofh - wydaje mi się, że wentylowanie komory polega jedynie na właściwym usytuowaniu 2 kratek na różnych poziomach a resztę załatwia grawitacja. "Doprowadzone powietrza z pokoju i odprowadzone kratką wentylacyjną" to chyba jakaś pomyłka ? No chyba ze czegoś nie rozumiem lub nie wiem...

 

Kratki wylotowe powinny mieć określoną powierzchnię - najlepiej sprawdzić powierzchnię czynną (?) bo ozdobniki i ramki sporo zabierają.

 

MCB - mam u siebie taką blaszaną skrzynkę :-) uważam że to świetny i bezpieczny patent. Do tego można dowolną wełnę i jej grubość zastosować. W razie jakiejś awarii nic się nie dzieje.

 

Poza dolotem pod wkładem kominek powinien mieć kratki wylotowe aby ciepłe powietrze ogrzewało pomieszczenie i kratki wlotowe do komory dekompresyjnej. Dobrze ja kratka wentylacyjna pomieszczenie jest właśnie w komorze dekompresyjnej bo lepiej komora się chłodzi, a poza tym kratki nie widać, a przepisy stanowią, że w pomieszczeniu , w którym jest kominek musi być kratka wentylacyjna. Kominiarz jak przyjdzie na przegląd z pewnością się o nią zapyta, nie mówią o odbiorze budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - robić czy nie robić? Do kominka mam oddzielny komin systemowy z wentylacją. No ale generalnie cały komin będzie obudowany jakimś karton-gipsem... Pod sufitem będzie oczywiście komora dekompresyjna, będą kratki dla ciepłego powietrza, ale co z wywiewem? Dodam, że salon duży, otwarty na przedpokój i kuchnie... Doprowadzenie powietrza do spalania całkowicie z zewnątrz.

 

Widzę, że idziemy tym samym tokiem prac 8) :D

Ja przy kominku kratke wentylacyjną zrobię.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy stanowią, że w pomieszczeniu, w którym jest kominek musi być kratka wentylacyjna.

Wg mojej wiedzy żadne przepisy nie stanowią tego. To już było obszernie dyskutowane na forum rok lub dwa lata temu. Jednak może od tego czasu coś się zmieniło. Zatem krzysztofh - podaj konkretne przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a przepisy stanowią, że w pomieszczeniu , w którym jest kominek musi być kratka wentylacyjna. Kominiarz jak przyjdzie na przegląd z pewnością się o nią zapyta, nie mówią o odbiorze budynku.

 

nie zawsze być musi

 

W moim projekcie w salonie z kominkiem nie było wentylacji, ale jednak zrobiłem. Raczej nie zaszkodzi, a może pomoże. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza dolotem pod wkładem kominek powinien mieć kratki wylotowe aby ciepłe powietrze ogrzewało pomieszczenie i kratki wlotowe do komory dekompresyjnej. Dobrze ja kratka wentylacyjna pomieszczenie jest właśnie w komorze dekompresyjnej bo lepiej komora się chłodzi, a poza tym kratki nie widać, a przepisy stanowią, że w pomieszczeniu , w którym jest kominek musi być kratka wentylacyjna. Kominiarz jak przyjdzie na przegląd z pewnością się o nią zapyta, nie mówią o odbiorze budynku.

 

I to wydaje mi się rozsądne - z kominka ciepłe powietrze wydostaje się na pokój, a trochę ucieka do komory dekompresyjnej i tam się wentyluje. Tyle tylko że nie chłodzi, a zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu, bo wentylacja wywiewa zabierając ciepłe powietrze, a nie nawiewa chłodnym :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu. Ona ma pełnić funkcję wentylacji dla pomieszczenia. Z konstrukcją kominka nie ma nic wspólnego.

Masz do tego celu zupełnie osobny komin oddalony od kominka? Bo ja mam wentylację razem z kominem, i jedynym wyjściem jest przedłużenie otworu na wentylację jakąś rurą poza obrys obudowy kominka i tam osadzenie kratki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do tego celu zupełnie osobny komin oddalony od kominka? Bo ja mam wentylację razem z kominem, i jedynym wyjściem jest przedłużenie otworu na wentylację jakąś rurą poza obrys obudowy kominka i tam osadzenie kratki.

 

I tak właśnie będzie u mnie.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie dałeś kratkę? W komorze dekompresyjnej, czy bezpośrednio w pomieszczeniu?

 

W pomieszczeniu. Ona ma pełnić funkcję wentylacji dla pomieszczenia. Z konstrukcją kominka nie ma nic wspólnego.

 

I tak jest.

Podczas palenia w kominku wydostające się powietrze z komory do kanału wentylacyjnego powoduje ochłodzenie tej komory bo do tego ona służy, aby strop nie za bardzo się nagrzewał. Ochładza się napływające do niej powietrze z pokoju jest sporo chłodniejsze, choć i tak ciepłe niż to w komorze.

W przypadku kiedy kominek nie pracuje kratki dolotowe w połączeniu z kanałem wentylacyjnym zapewniają wentylacje pomieszczenia.

 

Taki układ jest typowy bo na ogół buduje się jeden komin w określonej części domu (nie koniecznie jeden na dom), więc wykonanie wentylacji w domu w oddaleniu od komina spalinowego wymagałoby pobudowania drugiego komina, a to jest mało sensowne rozwiązanie.

 

Odnośnie przepisów - mówił mi o tym mój kominiarz. Jak coś znajdę wystawię na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...