Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oszczędności po zamontowaniu sterownika Ognik Plus PID ??


pawlokrk

Recommended Posts

Witam,

mogę powiedzieć, że mam już za sobą pierwszy sezon grzewczy na ekogroszku. Ogrzewam 300m kw,piec 28kW i... mimo wszelkich starań i prób nie udało mi się zejść poniżej 45-50 kg/dobę podczas temp. jak np.teraz w trakcie odwilży a podczas mrozów spalałem jakieś 60kg/dobę. Zanim kupiłem piec zapewniano mnie że trzeba spalić około 1000-1200 kg/miesiąc. Mnie wychodzi 1300-1800. Przeczytałem juz wiele porad, instrukcji i zaleceń odnośnie prawidłowego ustawienia parametrów spalania. Najdziwniejsze jest to, że doszedłem do bardzo odmiennych wniosków w stosunku do zalecanych ustawień. Otóż w przypadku mojego pieca tj.DefroEko 28kW, zimą zalecane jest ustawienie: 15 s podawanie, przerwa podawania 50-60 s, i wentylator 6-7 bieg. Tak pali mój instalator i sprzedawca tego pieca, który jest bardzo zadowolony z niego oraz z zużycia (średnio poniżej 40kg/dobę w domu o pow. ponad 300m kw), w serwisie też mi nic lepszego nie podali. Zatem zacząłem próbować różnych ustawień i przy takich jak powyżej oraz temp. zadanej 55 stC, piec po zastartowaniu przy 53stC podaje węgiel 13-14 razy po 15 s (przerwa 60s, wentylator 7 bieg) po czym osiąga 55 stopni, wyłącza się i temp. rośnie mu jeszcze do około 56,5-57 stC... w rezultacie po kilku minutach ma znowu 53 st i jazda zaczyna się od nowa. Przestawiłem go inaczej, wbrew wszelkim zaleceniom jakie usłyszałem dotychczas: czas podawania 7s, przerwa 11s, wentyl. bieg 7.... i piec wykonuje tak samo 13-14 podań po 7s a po osiągnięciu 55 st temp. sama rośnie mu jeszcze do 59,5 st... dzięki czemu przestój trwa ponad 10 minut, a nie jak poprzednio 3-4 minuty. Wychodzi mi na to, że jednak dużo efektywniej jest podawać paliwo w bardzo małych porcjach a znacznie częściej (podawanie 14 razy po 7s daje ten sam efekt i w krotszym czasie co podawanie 14 razy po 15 s). Jestem już tym skołowany dlatego zwracam się do wszystkich osób które zaryzykowały i wymieniły swój dotychczasowy sterownik na nowość z firmy Elektro-miz pt."Ognik Plus PID" i pytam czy faktycznie zużycie paliwa spadło o 20-30% jak obiecuje producent. W niektórych opisach mówią nawet o 40% oszczędności. Zanim jednak zdecyduję się na zakup (jakieś 700-750 zł) i wymianę sterownika w dopiero co zakupionym piecu to chciałbym poznać opinię innych. Bardzo dziękuję za wszelkie informacje odnośnie Ognik Plus PID.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam PID ale dopiero zacznę testować jak elektrycy przestana się guzdrać i w końcu mi podłączą prąd do kotłowni :evil:

 

PID-a wzięłam też z ciekawości, bo chcę stestowąc 2 rzeczy:

 

- działanie PID-a z termostatami na grzejnikach

- bez PID-a a z czujnikiem pokojowym

 

i zobaczyć kiedy więcej spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też długo zastanawiałem się nad tym samym problemem czy wymieniać sterownik na PID. Przeczytałem na forach internetowych wiele opini na ten temat i większość twierdzi że jeżeli na sterowniku ustawione są dobre parametry to PID nie przynosi żadnych oszczędności, a czasami może nawet spowodować tylko większe spalanie. Dlatego ja zrezygnowałem z takiego eksperymentowania. Powalcz jeszcze z ustawieniami zwracając szczególną uwagę czy pod koniec cyklu pracy nie zrzuca do popielnika niedopalonego opału (wtedy zwiększ czas przerwy podajnika), albo czy kopczyk nie robi się wklęsły (wtedy zmniejsz czas przerwy podajnika).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie PID czy nie PID to aby uzyskać pewną ilość energii to trzeba spalić odpowiednią porcję węgla o danej wartości opałowej. Optymalne spalanie to spalanie zupełne i całkowite. I do tego nie potrzeba PID a. Regulator czy to PD czy PID służy do utrzymywania wartości zadanej czyli w przypadku kotłów pewnej temperatury wody. I nie wiele będzie miało to wspólnego z oszczędnością węgla. Może nawet się zdarzyć ,że aby utrzymywać tę temperaturę jak najbliżej wartości zadanej spalanie może wzrosnąć. Liczy się za to efekt marketingowy. Gdyby reklamowano te regulatory jako te które o 40% precyzyjnie bedą sterować temperaturą wody to mało kto by wymieniał sprawny regulator PD na PID wykładając na to 700 . A jeśli w reklamie mówi się ,że węgla spalisz mniej o 40 % to co innego. I chętni się znajdą.

 

Pocieszające jest to ,że ponad PID już nie ma nic więc nie grozi wam kolejna wymiana sterownika po tej linii. Co nie znaczy ,że nie pojawi siękolejny sterownik o idealnej transmitancji i znów spalanie spadnie o 40% I tak dojdzie do sytuacji jak z kotłami kondensacyjnymi gdzie osiągnięto sprawność ponad 100% a tu spadnie spalanie poniżej zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sterownik .... jeśli masz problemy z prawidłowym ustawieniem pieca i chcesz zapomnieć o ustawieniach tak jak ja to ten sterownik jest dla ciebie, jeśli ktoś ma dobrze ustawiony sterownik i bawi go zmiana parametrów, w trakcie dużych mrozów i poza nimi to żadnych efektów ten sterownik wtedy nie da ... ja mam i jestem bardzo zadowolony, mam piec 25kW i spalam 20 kg na dobę w trakcie mrozów poniżej -7oC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w moim przypadku o żadnej dopłacie nie było mowy.

Dają PID-a w standardzie jak się chce, a dodatkowo rabat wiosenny 12% od ceny z cennika HEF. Nic nie tracę a spróbować można.

Jak coś dam go na 0 i pobawię się jak Wy w ustawienia, ale to chyba urlop muszę wziąć co :wink: 8) Bo bardzo mnie intryguje ten panel sterowniczy :p

 

Tylko moje doświadczenia nie będą teraz miarodajne, parapety nie wstawione, pod oknami wichura po wspornikach i trzeba piankę uzupełnić, nawiewniki nie zamontowane tj. dziury w oknach na wylot, strych niby ocieplony ale ciepło leci przez wyłaz do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...