Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Defro AKM-LUX


kwarti

Recommended Posts

Mam podobny kocioł z podajnikiem tłokowym Stalmark 17KW. Właściwie tego typu kotły nie mają wad, są bezawaryjne, łatwe w sterowaniu, spalają właściwie wszystko (miał, pestki, zboże,groszek,pelet),ruszt awaryjny (drzewo, węgiel,brykiet), wymagają mało czasu na obsługę, ale jeżeli chcesz mieć bezdymne spalanie i czysty dach bez sadzy to zapomnij. Konstrukcja płyty paleniskowej tego kotła powoduje że kocioł wytwarza sporo sadzy zwłaszcza przy paleniu groszkiem lub miałem. Chyba że chcesz palić peletami, ale to w takim razie inny piec typowy do peletu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z moich informacji wynika że kocioł Defro AKM-LUX nie jest zbyt udaną konstrukcją.

Sam byłem nim zainteresowany ze względów gabarytowych.

Niestety informacje jakie uzyskałem od znajomych użytkujących ten piec

okazały się wręcz odstraszające.

Piec bardzo ciężki do ustawienia , spalający super miał jak i eko-groszek

w ogromnych ilościach.

Efekt- piec wrócił do producenta.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Właśnie uruchomiłem Defro AKM 22, próbowałem miałem - działa, groszkiem - działa, obecnie jest załadowany mieszanką w następujacych proporcjach: miał 3 części, groszek 1 część, owies 4 części. Temperatura na zewnatrz w dzień 8-10 stopni. teperatura w domu 20-21 stopni. Zasobnik załadowałem w poniedziałek o godz. 22 do pełna - wystarczyło do środy do godz. 14 czyli 40 godz. Dom 140 m. Na razie działa. Wiecej będę mógł powiedzieć jak zaliczę choć jedn sezon grzewczy.

Ustawić parametry trzeba niestety metodą prób i obserwacji pieca.

Utrudnieniem jest czyszczenie kanału pomiędzy 1 a drugim poziomym płaszczem wodnym licząc od dołu - brak dostępu.

 

P.S.

O STALMARKU także słyszałem dobre opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 4 weeks później...
  • 1 month później...

USTAWIENIA NA CHWILĘ OBECNĄ:

TEMPERATURA NA ZEWNĄTRZ;

noc -7,-10

dzień -1,-4

PRZERWA PODAWANIA 8 MIN 30 SEK

PRZERWA PODTRZYMANIA 40 MIN (w tryb podtrzymania prawie nie przechodzi)

MOC WENTYLATORA 20 %

WENTYLATOR W PODTRZYMANIU:

praca 120 SEK

przerwa 5 MIN

HISTEREZA C. O. 3 STOPNIE

ZAWÓR TRÓJDROŻNY USTAWIONY TAK, ŻEBY WEWNĄTRZ TEMPERATURA WYNOSIŁA OKOŁO 18-20 STOPNI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ustawienia od około połowy grudnia są takie same jak ma Mistów1.

Tylko 2 drobne różnice:

- wentylator mam na 10%

- czas pracy wentylatora w podtrzymaniu, (w które też mi praktycznie kocioł nie wchodzi) mam 20 sekund.

W domu trzymam temperaturę około 20 stopni - regulacja na głowicach termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że chodzi o oszczędzanie opału. U mnie zależnie od temperatury zużycie jest na poziomie od 30 do nawet 80 kg miału na dobę. Maksymalne zużycie było przez te najgorsze mrozy styczniowe. Miału używam o kaloryczności 23 MJ/kg.

Z drugiej strony kupując tłokowca ja byłem świadomy, że nie zejdę ze zużyciem tak nisko jak można w kotle z podjanikiem ślimakowym. Niestety minimalna dawka paliwa w tłokowym jest pełnym cyklem tłoka - w ślimakowym czas podawania ustawisz nawet na 1 sekundę jak się uprzesz. Z kolei w ślimakowym kotle na byle jakim miale nie pojedziesz - w tłokowym, owszem. Cóż, życie polega na kompromisach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Chodzi o kocioł DEFRO AKM - LUX (tłokowiec).

 

Witam. Chcialbym zakupic DEFRO AKM lub DEFRO AKM UNI. Czy LUX to te same piece? Prosze o Wasza opinie na temat AKM - jakie ma slabe strony. IDealnie by mi wpasowal w kotlowni. Dzieki za pomoc. Dom ma 160 m2 + 38 garaz. Jakiej mocy piec nalezy zakupic? Na jakiej wysokosci poprowadzic rure do komina? M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam,

Od tygodnia posiadam Defro AKM22 i jak każdy z Was mam początkowe problemy z ustawieniem tego kotła, w szczególności chodzi mi o to że podczas spalania miału spala mi się tyko środek a po bokach do popielnika zsypuje się nie spalony miał, może ktoś z użytkowników miał podobny problem i go wyeliminował dlatego bardzo Was proszę o rady w jaki sposób mógłbym się pozbyć problemu.

W tej chwili ogrzewam w trybie letnim tylko C.W.U. 140l.

Miał z Ziemowitu 23 Mj gruby

Temperatura zadana C.O. na 60*C a na piecu ciągle 53 :confused:

Temperatura zadana C.W.U. 47*C i jest tyle :D

Czas przerwy w podtrzymaniu 48min.

Nadmuch w podtrzymaniu 20sec. co 8min.

Siła wentylatora 45%

Przesłona otwarta na około połowę

Przy tych ustawieniach w kotle jest pełno gęstego dymu który czuję w kotłowni:sick:

pozdrawiam

Edytowane przez Anusiak1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam wszystkich,jestem od nie dawna posiadaczem 15 akm lux defro a mianowicie od 2 miesiecy,prosze o rade w sprawie optymalnych ustawien ,moje utawianiea to przerwa podawania 5 min

przerwa podtrzymania 15 min

siła nadmuchu 15%

wen.w podtrzy. 2min/30 sek.

c.o 60

c.u.w 57

histereza 2

Czytając wasze posty widze że przerwe podtrzymania macie ustawioną bardzo wysoką co mnie to dziwi a wnioskuje ze kocioł w podtrzymaniu ma by jak najdłużej wtedy pali miniej paliwa,co moge zmienic by przerwe podtrzymania wuydłużyc ?25 kg. eko groszku starcza na około 20 godz.przy tych ustawianiach co podałem wczesniej,Gdy juz tem.uzyska tj.60 stopni i wyłączy sie went to tem wzrasta czasami do 62 nic wiecej i w podtrzymaniu jest około 10 min kiedy wchodzi w stan pracy,nigdy nie doczekalem podztrzymania 15 min jakie ustawiłem,prosze o rade idziekije za zainteresowanie postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Kolego na początku zwiekszył bym siłe nadmuchu u siebie obecnie mam 45% pamietaj zeby palenisko było blizej przodu a nie przy samym tłoku u mnie w pracy ustawienia to przerwa podawania 2 minuty siła nadmucu to tak jak pisałem 45% zadana temperatura CO65stopni CWU to 50stopni jak piec przejdzie w podtrzymanie to podawanie co 15minut nadmuch przerwa 2minuty czas nadmuchu 40sekund aha histereze kotła mam ustawiona na 3 stopnie.Pamietaj tak ze ze woda na powrocie powinna miec mniej wiecej 40-45stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...