Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Numizmaty


Wowka

Recommended Posts

Czy ktoś zbiera banknoty, monety - oczywiście te stare lub edycje kolekcjonerskie. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że nowe walory płatnicze to raczej wydajemy a nie gromadzimy :wink: . A może ktoś kolekcjonuje medale i odznaczenia.

 

 

http://www.nbp.gov.pl/banknoty/2003/malczewski_20zl_a.gif http://www.nbp.gov.pl/banknoty/2003/malczewski_20zl_r.gif http://www.nbp.gov.pl/banknoty/2003/papiez_20zl_a.gifhttp://www.nbp.gov.pl/banknoty/2003/papiez_20zl_r.gif

 

Dla zainteresownych te walory uwidocznione poniżej - to monety 20 zł emitowane przez NBP w 2003 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle Polska jeśli chodzi o nietypowe monety kolekcjonerskie ma dosyć mocną pozycję w świecie. W ostatnich 2 latach (pozatymi dwoma) wyszły monety z bursztynem, cyrkonią, ceramiką...

 

Ja nie zbieram, ale znam kogoś kto ma (chyba !?) wszystkie polskie monety powojenne i sporo innych. Zanim tego nie zobaczyłem nie zdawałem sobie sprawy ile tego jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mąz zbiera, ma tego kilka ładnych kilogramów, najcenniejsze w klaserach, ale chyba takich naprawdę cennych to nie ma. Bo dzieje się to na zasadzie dostania od kogoś lub przywiezienia z podrózy, no i oczywiście odkładania przez lata tych powojennych. Szczególnie z egzotycznych krajów sa bardzo ciekawe. Dopiero od niedawna zaczęliśmy kupować niektóre wydania, ale też nie te najdroższe. Najbardziej podoba mi się prostokątny Matejko. Niestety nie udało się kupić tych z bursztynem i z porcelanką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolka. Tę monetę "z porcelanką" czyli Zamek w Marlborku" można jeszcze kupić w cenie emisyjnej w kasach NBP. Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu widziałem ją w NBP na Bankowej w Katowicach. Pozostałe niestety :cry: ale tylko na giełdach lub w sklepach numizmatycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec zbiera a ja mu pomagam.

Ma bursztya i potem wszystkie ciekawsze wydania. Dopóki kolega nie zapisał się w jednym sklepie to zrywałam się i po 6 rano byłam pod NBP stać w kolejce... Kasy otwierają o 8 a i tak zawsze byłam pod koniec pierwszej steki.... Pierwsi to podobno ok 4 się pojawiają :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
  • 5 months później...
  • 3 weeks później...

Zbieram, ale zdecydowanie amatorsko.

Natomiast w żwirze do budowy domu znależliśmy stary miedziak - chyba nawet jednostronny. Bardzo zmaltretowany. wygląda na obrzynek, tylko nie słyszałam, aby obrzynano miedziaki. Jest na nim pogoń (chyba) ale napisy są w cyrylicy. Czy macie namiary na jakieś strony interentowe, gdzie mogłabym ustalić, co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 5 years później...
  • 2 weeks później...

Witam.

 

Zbieram monety amatorsko, bo kosztowne to hobby. Odbywa sie to tak jak u wiekszości "dorywczych" numizmatyków, ktoś przywiezie zza granicy (dostałem niedawno chińskie, co ciekawe nie wolno wywozić ich waluty poza granice), wygrzebie podczas porzadków jakieś PRL'ki.

 

Dla zupełnie początkujacych, chcących się zarazić, polecam sposób który od jakiegoś czasu praktykuję. Zbieram monety, aktualne obowiązujące, nominały do 5 PLN z każdego roku, po sztuce.

 

Numizmatyka to dobra inwestycja długofalowa.

 

Pozdrawiam

 

p.s. Po co nam to Euro, jak nasze blaszki takie ładne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...