Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła altherma krok po kroku


mundi73

Recommended Posts

Witam użytkowników Althermy.

Właśnie podejmuję decyzję kupna powietrznej pompy ciepła. Możecie powiedzieć do jakich wartości Altherma potrafi pracować bez grzałek?

Np. Czy przy temperaturach -15/-20 sprężarka może pracować, podgrzewając wodę do 45/50 stopni, bez grzałek? Jak to wygląda w Althermie?

Wspomaga się grzałką. Pracuje i sprężarka i grzałka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...

Altherma hula aż miło. Odpalona od 04.10 i jak na razie wyniki jak na pierwszy sezon, jego początek dla mnie wyśmienite. Od dnia 04.10 do 20.10 średnie zużycie prądu 17,18 kwh na dobę. Oczywiście C.O + C.W.U. Wynik można lekko dać w dół z uwagi, że do podlicznika jest zalicza się pralka i stacja uzdatniania wody. Na wyjściu 26C, temperatura w domu waha się od 20,7C-21,8C. Na prawdę jestem zadowolony. Fakt, grzałki pompy i zasobnika odłączone ręcznie na zabezpieczeniu. Jak zwrócił uwagę 7tonik załączają się bez potrzeby. Przegrzewanie wody w zasobniku mam ustawione na piątek 23.00 tak więc będę wcześniej załączał i ot cała zabawa. Prośba do posiadaczy Althermy, czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi w j. polskim?

Pozdrawiam

Edytowane przez meukov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altherma hula aż miło. Odpalona od 04.10 i jak na razie wyniki jak na pierwszy sezon, jego początek dla mnie wyśmienite. Od dnia 04.10 do 20.10 średnie zużycie prądu 17,18 kwh na dobę. Oczywiście C.O + C.W.U. Wynik można lekko dać w dół z uwagi, że do podlicznika jest zalicza się pralka i stacja uzdatniania wody. Na wyjściu 26C, temperatura w domu waha się od 20,7C-21,8C. Na prawdę jestem zadowolony. Fakt, grzałki pompy i zasobnika odłączone ręcznie na zabezpieczeniu. Jak zwrócił uwagę 7tonik załączają się bez potrzeby. Przegrzewanie wody w zasobniku mam ustawione na piątek 23.00 tak więc będę wcześniej załączał i ot cała zabawa. Prośba do posiadaczy Althermy, czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi w j. polskim?

Pozdrawiam

 

jeśli ktoś potrzebuje instr. po naszemu to proszę o maila do mnie budsa/małpa?onet.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altherma hula aż miło. Odpalona od 04.10 i jak na razie wyniki jak na pierwszy sezon, jego początek dla mnie wyśmienite. Od dnia 04.10 do 20.10 średnie zużycie prądu 17,18 kwh na dobę. Oczywiście C.O + C.W.U. Wynik można lekko dać w dół z uwagi, że do podlicznika jest zalicza się pralka i stacja uzdatniania wody. Na wyjściu 26C, temperatura w domu waha się od 20,7C-21,8C. Na prawdę jestem zadowolony. Fakt, grzałki pompy i zasobnika odłączone ręcznie na zabezpieczeniu. Jak zwrócił uwagę 7tonik załączają się bez potrzeby. Przegrzewanie wody w zasobniku mam ustawione na piątek 23.00 tak więc będę wcześniej załączał i ot cała zabawa. Prośba do posiadaczy Althermy, czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi w j. polskim?

Pozdrawiam

 

jeśli ktoś potrzebuje instr. po naszemu to proszę o maila do mnie budsa/małpa/onet.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nie włącza się jak nie musi albowiem tak mam ustawione sterowanie pogodowe i krzywą grzewczą. W domu mam cały czas równo 21-22stC wiec jest miło. Dom pasywny to to nie jest ale z pewnością dobrze ocieplony, a ogrzewanie mam w podłodze na całej powierzchni domu + 1 fancoil na poddaszu.

Kopminek owszem jest, ale po to żeby był kominkiem, a nie kotłownią więc żadne tam płaszcze wodne, rozprowadzenie powietrza etc. po prostu ma być. A dom mam w na pograniczu III i IV strefy klimatycznej(znaczy kuchnie i sypialnie mam w IV a salon w III ;-) )

Polecam http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN/page9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

W starszych hydroboksach serii A nie ma takiej możliwości. Trzeba zakupić oddzielny sterownik przewodowy lub bezprzewodowy, dedykowany lub inny on/off.

Natomiast w nowych serii B można go wyciągnąć i przenieść na kablu w dowolne miejsce. W hydroboksie pozostanie wtedy dziura.

Warto jednak to zrobić dla własnej wygody. Sterownik sam w sobie nic mierzy. Jest tylko interfejsem dla automatyki Althermy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
...a ogrzewanie mam w podłodze na całej powierzchni domu + 1 fancoil na poddaszu.

 

To mnie właśnie obecnie nurtuje najbardziej jak zorganizować ogrzewanie poddasza użytkowego. Powiedz co Ci daje tylko 1 fancoil, czy to nie za mało, jaki koszt tego ustrojstwa tak orientacyjnie i gdzie go umieściłeś? Bo ja zastanawiam się co dać do dwóch łazienek (parter i poddasze), garażu (tam będzie stała pompa, a więc podgrzewanego) i co na pokoje na górze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo pytanie.Już prawie zdecydowalem się na Altherme,ale dalej nie wiem co z poddaszem użytkowym.Chcialbym grzejniki niskotemperaturowe,ale to dużo miejsca zajmuje i na pewno są droższe.Pewnie także temp.zasilania tych grzejników powinna być troche wyzsza niż podłogówki.Fancoile w każym pomieszczeniu to jeszcze wieksze przegięcie finansowe.Myślę o ogrzewaniu podłogowym tylko na części podłogi,tak aby nie było pętli np. pod łóżkiem w sypialni.Pozostałą część puścić na ściankach kolankowych jako ogrzewanie ścienne.Czy to by się sprawdzilo ? Czy muszą być osobne pętle,czy np.w małym pomieszczeniu może to być rozprowadzone w jednej pętli ?Może to tego jeden fancoil w sypialni,zimą wyłączony,latem przy ew.upałach wykorzystany do chłodzenia ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na całości podłogowe i na ściankach kolankowych ścienne. Nie ma potrzeby kombinowania z niedawaniem rurek pod meblami. W jednym małym pokoju mam jedną pętle na podłodze i ściance kolankowej. W pozostałych 2/3 podłogi osobna pętla i następna ścianka kolankowa +1/3 podłogi. Na ścianie trzeba umiejętnie ułożyć meander, aby wyeliminować zagrożenie zapowietrzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na całości podłogowe i na ściankach kolankowych ścienne. Nie ma potrzeby kombinowania z niedawaniem rurek pod meblami. W jednym małym pokoju mam jedną pętle na podłodze i ściance kolankowej. W pozostałych 2/3 podłogi osobna pętla i następna ścianka kolankowa +1/3 podłogi. Na ścianie trzeba umiejętnie ułożyć meander, aby wyeliminować zagrożenie zapowietrzenia.

 

Czy możesz napisać na co należy zwrócić uwagę,aby układ się nie zapowietrzał.Jak układać meandry na ścianie kolankowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można tworzyć syfonu skierowanego w górę. Trzeba utrzymać poziom kładzionych rurek. Przy zagięciach nie tworzyć syfonu.

 

Więc chyba lepiej prowadzić meander poziomy niż pionowy na ścianie kolankowej.Na stronie : http://www.kisan.pl/ogrzewanie-scienne jest napisane,że

" - Dedykowany sposób prowadzenia wężownic: meander poziomy lub pionowy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...