Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła altherma krok po kroku


mundi73

Recommended Posts

Witam!

 

arturo0891!

Garaż (typowy?): 5,5x3,5x2,5=48m3, niech będzie 50m3

Zapotrzebowanie PC powietrze - woda na dolne źródło (powietrze) to tak od 1500 m3/h, bardziej realnie 2000-3000m3/h.

Czyli i tak 99,999% powietrza będzie ssane z zewnątrz :) A tam niestety nie ma +3... :)

pozdr, luke

Dokładnie tak. Taki przepływ mroźnego powietrza przez garaż szybko zrobi z niego lodówkę.

Cieplejsze powietrze z garażu, czy piwnicy można wykorzystać przy pompie ciepła powietrze-woda służącej tylko do przygotowania ciepłej wody. Pracuje ona dużo krócej i pobiera z pomieszczenia mniejsze ilości ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

u mojego sąsiada (jeżów sudecki, a propos firmy z jeleniej), ktory ma taką pomę średnio raz na dwa tygodnie jest serwis. Może się lubią, tego nie wiem. W każdym bądź razie w zimie byli częściej. Co do kosztów to w morzy )powyżej minus 20, płacił za prąd 800 złotych i dogrzewał kominkiem - dom parterowy - około 200 m, ocieplony 10 cm styropianej ze ścianą protherem 25cm, podłogówka - tyle wiem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem, nie pytałem. Widziałem tylko że ciągle coś grzebali na zewnątrz przy tym wentylatorze. Poza tym sąsiad w mrozy zmuszony był do jego odladzania, w czym mu nawet raz pomagałem.

 

A może sąsiad zgodzi się podzielić swoimi doświadczeniami z powietrzną pompą ciepła.

 

Mogło by to być ciekawe spojrzenie od strony klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Jeżeli COP poniżej zera wynosi 1:1 to czy to ma sens?Jestem ciekaw tematu , na pierwszy ogląd powiedziałbym tak dla pompy powietrze woda ale tylko takiej za 6-7tys do podgrzewania C.W.U.I to chyba ,nie wiem co zrobić jeśli nie ma garażu i piwnicy bo zimą chyba nie podoła.Może by tak pod reku podłączyć,ale czy wystarczy jej powietrza,czy da się tak wogóle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

 

sorki ale znowu sie wszystko przesuneło .oczywiście brak kasy.

 

finiszuje wykończenie domu i pompa znowu będzie musiała poczekać.

 

zakupiłem tylko zbiornik CWU daikina i sprzęgłem na razie z instalacją z kotłem na paliwo stałe.

no muszę przyznać że zbiornik niczego sobie bo w gdz od rozpalenia miałem 60 st C.

Świadczy o dużej rozpiętości wężownicy.

 

co do pytania o COP 1-1 to na pewno ekonomi w tym zbytnio nie ma a wręcz wydanie 7tys eur mija się z celem ale ja będe korzystał z niej w temp + a poniżej mam dosyć rozbudowany układ z kotłem stałym.

 

tyle że tej zimy nici z tego bo wykończenie domu mnie wykańcza finansowo.

 

 

najbliższy termin zmiany zamieszkania 20 grudzień

 

 

 

pozdrawiam i cierpliwości :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAKT faktem iż w Powietrznej dużo zależy od temperatury zewnętrznej.... ale przeglądajac dane techniczne nie spotkałem się aby COP poniżej zera był 1 .

Chyba że mam inne specyfikację i chyba że Daikin celowo wprowadza w błąd klientów:(

A przeglądając tabele widzę że fakt im bardziej maleje temperatura zewnetrzna tym bardziej maleje COP.

Oczywiscie porównuję to samo na wyjściu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Podnosze temat.

Altermowcy odezwijcie sie i podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Witam,

jest to mój pierwszy sezon grzewczy " z Althermą", gdy już mieszkam w domku. Wprawdzie nie do końca mam zakończoną budowę (brak ocieplenia między poddaszem użytkowym a nieużytkowym), lecz to niweluje jedna warstwa ocieplenia między krokwiami. Zima daje w kość, więc można przetestować PC w warunkach ekstremalnych. A więc najpierw krótki opis:

160m2, ogrzewanie wyłącznie podłogowe + ścienne na ścianach kolankowych (rurki co 10-15 cm), ściany i podłoga 20cm styropianu, dach jak wspomniałem częściowo-wata 15cm. Na posadzkach wyłącznie płytki. Nie dokończona wentylacja mechaniczna- na razie brak rekuperatora, zastosowany gruntowy wymiennik ciepła. Prąd w układzie dwutaryfowym.

Grzeję wyłącznie w II taryfie, ogrzewanie w godz. od 22 do 6, grzanie cwu od 13 do 15. Altherma 8,6KW +grzałka buforowa 9kW. Utrzymywana temperatura średnio 23st. Spadek temperatury w okresie nieogrzewanym ok. 1,5st.

Nie mam opomiarowania pompy ciepła, więc przyjmuję koszt II taryfy jako koszt ogrzewania +CWU (należałoby skorygować o inne zużycie w II taryfie).

Zatem średnio od 01.11.2009 (wtedy zacząłem odczytywać) koszt wynosi 195 zł/mies. W ostatnich dwóch dniach gdy temp. zewn. była od -18 do -24, koszt w przeliczeniu na miesiąc wyniósł 525 zł/mies.

Gdy będzie zainteresowanie, to opiszę moje obserwacje odnośnie ustawień oraz załączania się grzałki buforowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za te informację.

Wierz mi pisz ile możesz swoich obserwacji bo na 100% pomożesz w wyborze nie tylko mnie. Teraz trafił się okres kiedy faktycznie można przetestować swoje wizje ogrzewania i zweryfikować poglądy.

Ja u siebie bede miał większość podłogówki...ale grzejniki niskotemperaturowe też się pojawia.

Zobaczymy .

Kominkiem zawsze będe mógł się wspomóc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie bede miał większość podłogówki...ale grzejniki niskotemperaturowe też się pojawia.

Zobaczymy .

Kominkiem zawsze będe mógł się wspomóc.

Pozdrawiam

Moim zdaniem jest to najgorsze z możliwych rozwiązanie. To już lepiej zastosować całość z grzejnikami. Przy 100% podłogówki woda na wyjściu do obiegu (tak jest u mnie) ma temperaturę 30-35st., na powrocie 24-27st. Przy takich temperaturach wody nie ma możliwości efektywnego ogrzewania żadnym grzejnikiem nawet sporo przewymiarowanym. Będziesz skazany na wyższe temperatury wody w obiegu, co będzie skutkowało 100 % użyciu grzałki buforowej. Jeśli większość będzie podłogówka, to odbiór ciepła przy dużej powierzchni będzie tak duży, że nawet z grzałką buforową będzie trudno uzyskać wyższe temperatury na wyjściu. Pozatym przy grzejnikach bardzo ograniczasz możliwość akumulowania ciepła przy wykorzystaniu II taryfy. W pomieszczeniach z grzejnikiem będzie musiało być sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Więc grzejesz kiedy się wychłodzi, a nie wtedy gdy jest taniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda ...ale mam 6 okien połaciowych i pod nimi będą grzejniki. Widzialem juz sporo okien gdzie tego nie było i po kilku latach zgnite są juz.

Moja instalacja to niestety też minus ALTERMY która ma tylko jedno wyjście wody a specjalisci z Daikina podpowiadają że ustawiają wyższa temperature na wyjściu i niskotemperaturowce grzeją.Mnie to nie pasuje a są na rynku już pompy powietrze-woda z dwoma obiegami wody ( fujitsu np) więc na grzejniki spokojnie mogę puścić 45 st aby nie przeciążać układu.

Klimakonwektorem mogę się wspierać dodatkowo.

Zastanawia mnie jedno w twoim układzie a mianowicie zasadność korzystania z systemu dwutaryfowego. Sprawność pompy wiadomo że wyższa im cieplej na zewnątrz więc patrząc teraz na zewnątrz gdzie mamy minus 11 potrzebujemy mniej energi elektrycznej na ogrzanie tej samej powierzchni niz nocą kiedy to mielismy wczoraj minus 21 st.

Czy próbowałeś kiedyś liczyć tą różnice? bo może się okazać że jednak lepiej zrezygnować z G12 a akumulować ciepło kiedy jednak sprawność jest wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okien połaciowych to ja mam ich 8. Problem może być przy wentylacji grawitacyjnej (czyli bez wentylacji). U mnie dodatkowo poprawia sytuację ogrzewanie ścienne pod oknami.

Co do II taryfy, to w czasie mrozów wyraźny wzrost temperatury w dzień występuje bardzo krótko, i na pewno nie zniweluje ponad dwókrotnej różnicy w cenie. Tym bardziej, że tańsza taryfa przydaje się dla innych celów przy okazji ( pranie, zmywanie itp.). W enei mam też tańszą taryfę od 13 do 15 i wtedy Altherma grzeje CWU.

Dla przestrogi dodam, że nie warto obniżać temperatury przy wyjazdach. Ja popełniłem ten błąd przy tygodniowym wyjeździe. Teraz w czasie mrozów wygrzanie domu od temperatury 14 st. przez Althermę było bardzo trudne i myślę że kosztowniejsze niż zysk na obniżeniu temperatury. Bez kominka chyba by nie dało rady powrócić szybko do temp 23-24 st.

Jeszcze teraz po kilku dniach obserwuję większy pobór ciepła - woda na powrocie jest chłodniejsza o 2-3 st. niż przed moim wyjazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich althermowców.

Jestem zdecydowany na PC i już niedługo zfinalizuję zakup.

Dlatego z zaiteresowaniem czytam wpisy użytkowników Althermy i innych PC powietrze/woda.

 

7tonik jeżeli możesz to powiedz przy jakich temperaturach u Ciebie (bo w każdym innym domku pewnie będzie inna) załącza się grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z moich obserwacji wynika, że załączanie grzałki nie jest uzależnione od temperatury, lecz od różnicy temperatury wody na wejściu i na wyjściu. Zatem przy dużych powierzchniach podłogówki, gdzie efektywność oddawania ciepła jest znaczna do czasu podniesienia temp. posadzki grzałka będzie się załączać. U mnie czasem załączała się przy temp. bliskiej zeru. Wprawdzie po dość szybkim czasie gdy temperatura podgrzanej wody wzrastała grzałka się wyłączała. Ja mam grzałę na osobnym bezpieczniku, więc przy temp. do -5 st wyłączam bezpiecznik unikając niepotrzebnych kosztów gdyż PC daje sobie doskonale radę sama.

Przy dużych mrozach zanim wychłodziłem dom w czasie tygodniowego wyjazdu nawet przy -18 st. po pewnym czasie grzałka się wyłączała. Obecnie jest włączona podczas całego cyklu grzania. Jednej rzeczy nie rozumiem. Nastawiam temp. wody na 35 st., po pewnym czasie załącza się grzałka na 2 stopień (mam 2 tryby pracy) i za chwilę przełącza się w 1 tryb mimo, że nie jest w stanie osiągnąć zadanej temp. Pod koniec cyklu nadal osiąga ok 31 -32 stopni i mimo to nie włącza się na 2 stopień. Muszę spróbować ustawić wyższą temp. wody i zaobserwować kiedy PC uzna, że trzeba przełączyć grzałkę na maxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...