Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła altherma krok po kroku


mundi73

Recommended Posts

Witam, wszystkich serdecznie.

Przyłączam się do grupy powietrzno - wodnej Daikin. Z dniem 09.03 pierwsze wejście panów celem wykonania instalacji wod. - kan. Kolejny etap wykonanie podłogówki, a następnie jak to nazwali maszynowni, bo faktycznie kotła - patrz kotłowni- tam nie będzie. Roboty kompleksowo robi jedna firma. Oczywiście Altherma 8 z groszami , tylko grzanie bez chłodzenia, zasobnik 300L.

 

Ku uciesze wszystkich podaję link do symulatora Daikina (niestety w wersji anglojęzycznej) ale mam już opanowany.

 

http://www.altherma.pl/binaries/English%20-%20Altherma%20v311%20-%20Db%20688%20-%2001072010_tcm278-73069.zip

 

Jeśli będą pytania odpowiem w miarę możliwości jak najszybciej. Życzę miłej zabawy z symulatorem i czekam na dalsze uwagi 7tonik i innych . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W moim przypadku punkt równowagi przypada na - 12,4 stopni/ 5kW, jeżeli będzie -20 to będzie wspomaganie grzałkami ale wychodzi w ciągu całego roku do 12 godzin pracy ale życie może to zweryfikować i to dość brutalnie :roll:

Mimo to decyzja już zapadła. Jeszcze dzisiaj odbędę małe spotkanie z panem od pompy z kolektorem gruntowym ale to bardziej rekreacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam użytkowników i dopiero planujących instalację althermy. Kończę właśnie rozmowy z instalatorem co do ostatecznej wersji systemu. Wygląda na to że będzie to pompa z opcją chłodzenia 16 kw, bufor 660 l / nie daikina/ i prawdopodobnie klimakonwektory ale tylko 4 i to wyłącznie celem chłodzenia. Mam nadzieję zakończyc prace instalacyjne do połowy maja. Z lekkim niepokojem czekam na wyniki tych ekseperymentów ale mam ndziaję że efkt końcowy będzie zadowalający. Pompa będzie opomiarowana więc będę miał możliwość precyzyjnej oceny rzeczywistych kosztów.

pozdr tolo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, jestem również z tego województwa i bardzo poważnie rozważam zamontowanie Althermy. Proszę o kontakt na 606402637. Oddzwonię. Interesują mnie wszelkie aspekty jej działania oraz kosztów. Pozdrawiam ciepło. :rolleyes:

 

 

 

 

Ponieważ nie mam jeszcze drzwi, ani obudowanego poddasza, więc ogrzewana była cała kubatura brutto czyli 640m3. Ocieplenie częściowe: ściany i podłoga 20 cm styropianu. Między krokwiami na razie jedna warstwa waty 15 cm. W garażu na razie brak posadzki i ocieplenia podłogi. Największe ubytki ciepła zaobserwowałem przez garaż oraz przez prowizowyczne drzwi zewnętrzne. Również jedna warstwa waty na dachu nie ociepla idealnie, czego dowodem było mocne skraplanie podczas odwilży.

Ogrzewanie w całości podłogowo - ścienne, w garażu tylko ścienne.

Region: kujawsko-pomorskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie doradzono zamontowanie pompy z niedomiarem - powinna pokrywać ok. 80-90% zapotrzebowania. To podobno najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Resztę dogrzewasz albo grzałką, albo dodatkowym źródłem (np. kominkiem). Na dom 180m2, porządnie ocieplony, zaprojektowano pompę 8,5 kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Chciałbym się podzielić wrażeniami jeśli chodzi o ekspoloatację w okresie zimowym.

Domek o powierzchni około 160m2 po podłodze (licząc bez garażu), ocieplony styropianem termoorganika platinium 15cm - generalnie udało nam się wybudować dom pasywny :) Ogrzewamy Althermą 8,4 + zbiornik na ciepłą wodę 200l. Założyłem podlicznik na pompę na początku stycznia. Zużycie na dzień dzisiejszy to 3700 kWh (wliczając w to pompę do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, która działa kilka godzina dziennie). W całym domu mamy ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach. W największe mrozy gdzie temp za oknem oscylowała w granicach -23 stopni miałem na pompie ustawioną temperaturę 43st, a w pomieszczeniach było 21-22 st, w łazienkach 25st. Tak sobie myślę, że chyba inwestycja w pompę ciapła się opłaciła :) Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest umieszczony moduł zewnętrzny? Na budynku czy postumencie. I z której strony świata? Ja będę miał niedługo monotwaną PC, ale nie zdecydowałem gdzie umieścić moduł zewn. Od zachodu mam bardzo silne wiatry i umieszczenie na południowej ścianie i tak będzie wiało w bok modułu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie udało nam się wybudować dom pasywny :) Ogrzewamy Althermą 8,4 + zbiornik na ciepłą wodę 200l. Założyłem podlicznik na pompę na początku stycznia. Zużycie na dzień dzisiejszy to 3700 kWh (wliczając w to pompę do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, która działa kilka godzina dziennie).

 

 

Oj chyba nie :p

 

3700kWh x 3,5 = 12950kWh /160 m2 = 80,9 kWh/m2

 

Zużycie 3700 od początku stycznia ?

Czy cały sezon grzewczy ?

 

U mnie 3500kWh przy podobnym metrażu ale od listopada, a też nie mogę powiedzieć żeby to był dom pasywny.

Edytowane przez Pinok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIGacZ, modół zewnętrzny mam na postumencie z tyłu garażu, raczej na niego nie wieje bo garaż jest cofnięty względem domu jakieś 70cm.

Pionk, od 2 stycznia do dzisiaj - tyle zużyła pompa ciepła + pompa cyrkulacyjna do CWU. Mieszkamy na polu gdzie wiatr hula :) to był nasz pierwszy sezon grzewczy i nie mamy jeszcze podbitki. W tym roku jak zaczniemy grzać to spiszę licznik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku punkt równowagi przypada na - 12,4 stopni/ 5kW, jeżeli będzie -20 to będzie wspomaganie grzałkami ale wychodzi w ciągu całego roku do 12 godzin pracy ale życie może to zweryfikować i to dość brutalnie :roll:

Mimo to decyzja już zapadła. Jeszcze dzisiaj odbędę małe spotkanie z panem od pompy z kolektorem gruntowym ale to bardziej rekreacyjnie.

 

Witam dopiero jest to moja pierwsza wypowiedz ale zaczełem czytac jeszcze przed zakupem pompy.

Jestem posiadaczem tego wynalazku od grudnia 2009 za dwa miesiace zimy zaplacilem za prad ok 12tys zlotych !!!!!! Po czesci przez wlasna naiwnosc bo uwierzylem zapewnieniom instalatora i producenta, dodam ze zapewnilem wszelkiej starannosci przy doborze pompy.

Teraz troche konkretow.

Dom 175m2 ogrzewanej powieszchni prawie pasywny ok 30 w/m2 wyliczeniowe zakladajac bledy w sztuce (aczkolwiek watpliwe sam wszystkiego pilnowalem) to ok 40W/m2

Sciany Ytong 24cm na klej + 20 cm styropin na frez termoorganika grafit lambda 0.029, podloga 15cm termoorganika grafit lambda 0.031 twardy, dach skosy 25 cm (15+10) ISOVER supermata lambda 0.033, okna trzyszybowe lamba dla calego okna ok 1, drzwi horman. Rekuperacja DAYTONA.

W całym domu podlogowka markowej firmy ani jednego grzejnika wyliczona na zapewnie ciepla przy -20 stopniach na zewnatrz z zasilaniem na dolocie 32 stopnie (im nisza temperatura gornego zrodla tym nizsze zuzycie pradu).

Zalorzylem pompe 8,4kw z opcja chlodzenia i zbiornikem wody uzytkowej 200 litrow (niestety bez podlicznika) przy temperaturach ok 5 st dzien 0 w nocy po tygoniu obserwacji wydawalo mi sie wszystko ok, musialem wyjechac po powrocie ok 2,5 miesiaca licznik energi wkazywal kosmiczne zurzycie, po moich przeliczeniach pompa chodzila przez caly okres ok 90% czsu na grzalkach plus interwal ok 8,4 KW. Obserwowalem pompe przez najblizszy tydzien przy udziale serwisanta z firmy nstalujacej i razem stwierdzilismy ze grzalki zalaczaja sie bardzo czesto mimo ze na zewnatrz jest 5-10 stopni. Po dlugich konsultacjach i naleganiach na producenta (lacznie z prosba o wymiane pompy zalorzno mi tylko liczniki ciepla na wylocie z pompy i podlicznik na pompie (grzalki hydroboksu odlaczono fizycznie). Obecnie trwa okres probny i juz po tygoniu widac ze sprawnosc pompy podawana przez producenta na 4,1 przy 7st.C u mnie wynosi 3,3 przy sredniej dobowej temp. zewn 11,2 stopnia.

Czekam az ustalony okres probny sie skonczy i co zdecyduje firma DAIKIN.

A pro po grzałek to po lekturze paru postów na forach w internecie nie tylko u mnie załączaja sie one w najmniej oczekiwanych momentach (to chyba jakas wada tych pomp albo taki ich urok)

Szukam jakiegos dobrego zanawce(instalatora) pomp DAIKINA firmy ktora dysponuje programem serwisowym do tej pompy czy czyms takim bo panowie z daikina ktorzy mi to sprawdzali to zresetowali pompe i tylko sprawdzili parametry funkcjonalne pompy zadajac z poziomu serwisanta pewne parametry pracy stwierdzajac że wszystko jest ok. (tylko moj rachunek za prad sie nie zgadza)

Ale jak widac nadal pokutuje u nas zasada byle sprzedac a klient niech sie sam martwi.

W miare mozliwosci czasowych bede informowal co z tego wszystkiego wyniklo.

Mimo wszystko niepoprawny optymista (zawsze mozna ogrzewac kominkiem) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jakas prowokacja? I to raczej nedzna.

Dom o takiej powierzchni i zapotrzebowaniu na cieplo nie zuzylby tyle pradu nawet przy ogrzewaniu elektrycznym.

30 W/m2 x 175 m2 x 24 h x 60 dni = 7560 kWh czyli okolo 4 tys zl a nie 12 tys i to przy zalozeniu ceny energii calodobowej.

Inna mozliwosc to taka, ze pompa ustawiona jest w zimie na chlodzenie. LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych. Ja mam osobny bezpiecznik na grzałkę, który jest praktycznie na stale wyłączony. Załączam go poniżej -10 st. Zakladajac, ze ustawienia są OK (nie są zbyt skomplikowane i mało rozbudowane), to opisany przypadek wskazuje, ze PC praktycznie nie grzeje. Nie ma możliwości, aby pracowała przy opisywanym domu 24godz/dobę razem z grzałką i szlo by tam wytrzymać. Polecam artykuł http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCieplaPP/PompyCieplaPP.htm wprawdzie bardzo stary, ale uświadamia ile błędów można poczynić przy instalacji pomp powietrznych. Ja egzekwowałem instalacje wg tego artykułu, co irytowało "trochę" instalatora, ale teraz nie mam żadnych problemów, pompa działa bez zarzutu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...