Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła altherma krok po kroku


mundi73

Recommended Posts

To chyba jakas prowokacja? I to raczej nedzna.

Dom o takiej powierzchni i zapotrzebowaniu na cieplo nie zuzylby tyle pradu nawet przy ogrzewaniu elektrycznym.

30 W/m2 x 175 m2 x 24 h x 60 dni = 7560 kWh czyli okolo 4 tys zl a nie 12 tys i to przy zalozeniu ceny energii calodobowej.

Inna mozliwosc to taka, ze pompa ustawiona jest w zimie na chlodzenie. LOL

 

Nie chcialem sie wdawac w szczegoly tylko szukalem porady, a jesli chodzi o prowokacje to nie ma ona miejsca tutaj.

Wyliczenia ksiazkowe to ja tez przerabialem i wszystko mi sie zgadzalo.

Ale jak widac teoria sobie a zycie sobie, Ale w tym przypadku to ta teoria to sie nawet w 50% nie zgadza.

Z naszych testow (licznik poboru na interwale, licznik ciepla zaraz za pompa, grzalki na hydroboxie wylaczone bezpiecznikiem) ze sprawnosc pompy jest ok 3.3 rzy temperaturze sredniej za ten okres ok 11.2 stopnia. To chyba jest cos nie tak!?

Teraz bardziej szczeglowo. Pompa chodzila 73 dni w okresie 02.12.09 - 13.02.2010 (pozniej rowniez w ramach testow ale to nie ma znaczenia)

zuzyla ok 10600 kWh jak latwo wyliczyc zuzycie srednio 6,1 kW na godzine. A cana podana przezemnie to cena pradu budowlanego 0.61zl.

Stan poczatkowy licznilka to ok 7000 stad ten rachunek za prad 12tys (wlaczajac abonament 90zl mc)

Z tego na pompe przypada ok 6500zl.

ALe jesli chodzi o ustawienie na chlodzenie to sobie daruje komentarz. (chyba komus moj przypadek jest nie jest na rękę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych. Ja mam osobny bezpiecznik na grzałkę, który jest praktycznie na stale wyłączony. Załączam go poniżej -10 st. Zakladajac, ze ustawienia są OK (nie są zbyt skomplikowane i mało rozbudowane), to opisany przypadek wskazuje, ze PC praktycznie nie grzeje. Nie ma możliwości, aby pracowała przy opisywanym domu 24godz/dobę razem z grzałką i szlo by tam wytrzymać. Polecam artykuł http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCieplaPP/PompyCieplaPP.htm wprawdzie bardzo stary, ale uświadamia ile błędów można poczynić przy instalacji pomp powietrznych. Ja egzekwowałem instalacje wg tego artykułu, co irytowało "trochę" instalatora, ale teraz nie mam żadnych problemów, pompa działa bez zarzutu.

 

Bardzo pompcny artykul bede go musial skonsultowac z moim instalatorem moze popelnili jakies bledy aczkowiek to nie nowicjusze firma z dobra marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja troche z inne strony podlączeniowej a mianowicie energii elektrycznej.

Jeśli chcę zainstalować pompę 12 kW jaką powinienem zgłosić moc przyłączeniową i jakie zabezpieczenie przedlicznikowe do ENEI?

Obecnie mam 25A i 11 kW, to chyba trochę mało, jeśli grzałki hydroboxu to 6kW, grzałka CWU to 3 kW i sprężarka (nie wiem ile). Wiem, że te grzałki będą włączaly się tylko w chwilach największego zapotrzebowania i tu mam dylemat. Zgłaszać czy nie zgłaszać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek o powierzchni około 160m2 po podłodze (licząc bez garażu), ocieplony styropianem termoorganika platinium 15cm - generalnie udało nam się wybudować dom pasywny :) Ogrzewamy Althermą 8,4 + zbiornik na ciepłą wodę 200l. Założyłem podlicznik na pompę na początku stycznia. Zużycie na dzień dzisiejszy to 3700 kWh

:eek:Byłby to najcieniej ocieplony dom pasywny w historii.

Cuda się zdarzają, ale nie takie.

Co do zużycia to już Pinok wyliczył.

Suma sumarum, najważniejsze że Was cieszy, choć pojęcie pasywny mocno naciągnięte.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałas modułu zewnętrznego nie jest problemem. Słychać podmuch wentylatora, ale specjalnie nie przeszkadza. Problem jest z modułem wewnętrznym. Niestety jest hałaśliwy i jeśli wisi na ścianie wspólnej z sypialnią, to może być to problem. U mnie w nocy słychać go w pomieszczeniach nad kotłownią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tańsza G12 zaczyna się od 22:00 i w weekendy tak samo. No ale 2 godziny są w ciągu dnia. Ja się zastanawiam bo inne urządzenia to raczej pracuja intensywniej w weekendy TV, płyta grzewcza, piekarnik itp. A tanśza G12w zaczyna się już o 21 i weenendy i święta jest też ta tańsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XI + X - 430kWh

XI - 810kWh

XII - 960kWh

I - 1020kWh

II - 660kWh

III - 430kWh

IV - 310kWh

do 23 V - 200kWh

CW + CWU wyłącznie w II taryfie

 

Bardzo mi się podoba Twoje zużycie. Daje mi to koszt około 2500zł . U mnie wyjdzie prawdopodobnie mniej. Dom 152m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura 490m3, strop 30 cm wełny, poddasze nieużytkowe, ściany 20 cm styropian. Właśnie jestem na kalkulatorze ENERGA celem doboru stosownej taryfy. W przyszłym tygodniu montaż pompy. Też przewidziałem "ręczne" wyłączenie grzałek o czym sam nawet powiedział mi instalator. Został poruszony temat zabezpieczeń. W chwili obecnej mam 12kW na 25 A i z tego co zrozumiałem w Waszych postach będzie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meukov

niekoniecznie, przy dobrze rozłożonym obciążeniu na poszczególne fazy pewnie będzie ok. 12kW nie ma znaczenia. Ważne, że jest zabezpieczenie 3x25A. Gdybyś np. wykupił 16kW, to zabezpieczenie zostanie takie samo. Ja mam też 3x25A i jest OK.

 

Nie wiem jak ci wyszło 2500zł. Przy cenie II taryfy 0,25 zł wychodzi ok. 1200zł. Ja tez mam 20 cm styropianu grafitowego na scianie. Na stropie mam 45 cm a skos na poddaszu uzytkowym 30cm.

 

agraf

poprzedni sezon (bez zamieszkania) grzałem na podtrzymanie 15 st.

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XI + X - 430kWh

XI - 810kWh

XII - 960kWh

I - 1020kWh

II - 660kWh

III - 430kWh

IV - 310kWh

do 23 V - 200kWh

CW + CWU wyłącznie w II taryfie

 

Dla pełnego obrazu dodam, że przy obecnej temperaturze na zewnątrz zużycie pradu dla CWU wynosi 135kWh /mies. Przy mrozach było to pewnie ok. 200-250kWh. Zatem łatwo obliczyć ile z podanego zuzycia "szło" na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...