Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła altherma krok po kroku


mundi73

Recommended Posts

Fakt mea culpa podana przeze mnie wartość jest dla G11 w Energa Operator. To i tak Energa jest droższa od Twojego dostawcy (patrz niżej). Cóż będę musiał to dobrze przekalkulować.

 

 

Cena netto energii (zł/kWh)

Produkt Taryfa dzienna/szczytowa Taryfa nocna/pozaszczytowa

 

Tanie Godziny

(G12) 0,2852 0,2007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

1. Czy używacie trybu chłodzenia?

2.Jeśli tak to przez klimakonwektory czy zwykłe grzejniki lub podłogówkę?

3 .Mam jeszcze pytanie czy jeśli jest włączona funcja chłodzenia to woda cwu jest podgrzewana tylko grzałką elektryczną czy agregat się przełącza?

Szukam instrukcji obsługi i instalacji althermy, jeśli ktoś ma w pdfie będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych. Ja mam osobny bezpiecznik na grzałkę, który jest praktycznie na stale wyłączony. Załączam go poniżej -10 st. ...

 

Witam,

Ja też mam ustawione grzałki na -10 i wyłączone bezpieczniki. Nie zauważyłem jednak żeby próbowały się załączyć się przy wyższych temperaturach. Może wprowadzić w błąd ikona od grzałki w zasobniku CWU. Ta faktycznie się często załącza. Jeżeli ktoś używa grzałki w zasobniku może mieć większe zużycie niż zakładał.

Wszystko zależy od tego jak wykonano instalację i jak się ją ustawi. Ja w okresie zimowym grzeje CWU pośrednio przez bufor. Steruje tym dodatkowa elektronika. Wychodzi lepiej niż podtrzymywanie temperatury grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką temp na buforze i zarazem na cwu?

W jaki sposób wyłączyć grzałkę w zasobniku, przez sterowanie czy odłączyć przewody zasilające grzałkę?

Czy latem też ogrzewasz cwu przez bufor i bez załączonej grzałki?

 

Na buforze temperatura jest 3st wyższa niż zadana przez krzywą grzewczą lub wyższa od zadanej CWU o 2st plus 5st podczas II taryfy. Na CWU ustawiam 40-42st. Średnia temp w buforze w zimie była ok 45st., to wystarczyło na CO i CWU.

W lecie PC grzeje bezpośrednio CWU ale delta jest 5st aby zbyt często się nie włączała, czyli waha się w granicach 39-44st.

U mnie bezpiecznik do wyłączenia grzałki znajduję się pod obudową hydroboxu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo mogę zrobić u siebie. Bo mam bufor wpięty w instalację c.o. i jest możliwość puszczenia ogrzewania przez bufor do zbiornika cwu. Natomiast pytam bo właśnie cały czas mowa jest o tym aby temp. na wyjściu z pompy ciepła była 35 stopni, a to za mało na cwu. Projektant mojej instalacji tez proponował mi też zasilanie cwu przez bufor pomijąc w ogóle zawór trójdrogowy przy pompie ciepła nawet latem, ale proponował ustawić temp. na buforze na 50 stopni a pompę puścić .

Dzięki za podpowiedzi. U mnie grzałka cwu włącza się bardzo często zrobiłem deltę 4 stopnie a i tak często się włącza. Rozumiem, że gdy wyjmę bezpiecznik to nie wywali błędu. Muszę popraktykować :) czy wtedy nie za często włączy się agregat zewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z CWU nie musze tak kombinować. Nagrzewam zbiornik 300 litrowy raz dziennnie (w tańszej taryfie) do 40-42st. i to wystarcza. Grzałka na stałe wyłączona.

 

U mnie to nie da rady. Jak włączę cyrkulację to w baniaku 300 l od razu spada temp. o 4 stopnie.

Tańszej taryfy jeszcze nie mam. Ale w lipcu wystąpię z wnioskiem. Jeszcze kusi mnie taryfa weekendowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację jak najmniej. Wcześniej miałem włączoną cały czas. Póżniej był wyłącznik czasowy. A teraz kupiłem gniazdko włączane i wyłączane pilotem który leży w kuchni. Włączam kiedy trzeba wziąć kąpiel i aby nie spuszczać dużej ilości zimnej wody. Ale faktycznie cyrkulacja powodowała, że grzałka cwu często dogrzewała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie za bardzo mogę zejść poniżej 40st bo mam tradycyjną instalację grzejnikową.

Więcej o instalacji napisałem w innym wątku dot. Althermy.

W lecie myślę że najbardziej opłaca się grzać CWU pompą powietrzną niż innymi źródłami ze względu na wysokie COP przy wyższych temperaturach na zewnątrz.

Jednostkę zewnętrzną umieszczoną mam na ścianie południowej która po nagrzaniu oddaje jeszcze ciepło wieczorem.

Po wył bezpiecznika błędy żadne nie wystąpią, można też odłączyć grzałkę jeżeli to wygodniejsze bądź wstawić przełącznik gdzieś po drodze.

Pompa załącza się w zależności od zużycia 200l zasobnika. Włącza się kilka razy dziennie. Dopiero pierwszy miesiąc grzeje samą CWU więc nie wiem dokładnie jakie będą koszty. Wstępnie liczę 80zł/ 5 osobową rodzinę. Jak to wychodzi u Was?

 

Jeżeli chodzi o cyrkulację to właśnie na niej są największe straty. MI elektronika pozwala na pomiar temp na wyjściu cyrkulacji i na tej podstawie zał. i wył. pompy cyrk. Ustawiam też czas cyrkulacji tylko w porach kiedy jest potrzebna tj. rano, nie pamiętam dokładnie ale chyba 7.30 do 9.00 a później 13.00 do 15.00 żeby dobrze nagrzać zasobnik w niskiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero co jestem po montażu pompy ciepła, więc na razie tylko mam doświaczenia z cwu. Wczoraj odłączyłem grzałkę w cwu i fakt częściej wlącza się pompa ciepła, ale na liczniku energii (mam podlicznik) żużycie bardzo niskie. Przy oszczędnym włączaniu cwu wyjdzie jakieć 5 kW dziennie.

Ja w domu mam na dole podłogówkę a góra to grzejniki także pewnie będę musiał utrzymywać temp. na wyjściu z pompy jakieś 40 stopni i też się zastanawiam czy nie ogrzewać też z bufora cwu. Popraktykuję i zobaczę. Chciałbym też zapłacić 5000 zł za prąd, tej zimy spaliłem 6 ton ekogroszku po 840 zł = 5040 zł. I miałem dosyć już syfu w domu, na dachu, w powietrzu i podczas czyszczenia na sobie. Dom mam dosyć dobrze ocieplony 180 metrów, w podłodze 13 cm w podłodze, ściany 15 cm i dach 24 cm.

Edytowane przez MIGacZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Właśnie przedwczoraj uruchomiono u mnie Altherme i jak tak czytam Wasze posty to sobie myślę, że niezła zabawa mnie czeka. A jeśli prawdą jest to, że największe straty są na cyrkulacji to już wiem, że parę groszy wydałem co najmniej nierozważnie.

 

Cyrkulacja jest fajną sprawą, jednak żeby nie było zbyt drogo trzeba się nauczyć z nią żyć. Mycie o tej i o tej, kąpiel o tej i o tej. Na początku jakoś głupio ale da się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się dziwiłem mieszkając w bloku dlaczego w rozliczeniu za wodę miałem rachunek za zużycie wody jako suma zimnej i ciepłej oraz koszt podgrzania. Teraz już wiem :) w blokach cyrkulacja chodzi non stop. Innym problemem bloku było ciągnięcie rur ciepłej wody bez jakiejkolwiek izolacji :) Ten kto budował zaoszczędził a mieszkańcy płacą. W domu czyli "na swoim" można zaoszczędzić przy zachowaniu komfortu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...