Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła altherma krok po kroku


mundi73

Recommended Posts

No hejka Panowie,

Może pytanie nie najistotniejsze, ale :

 

1. Jak rozwiązaliście temat odprowadzenia wody kapiącej z jednostki zewnętrznej? Mam Altherme odsadzoną od ściany na konsolecie jakieś 30 cm i jakieś 50 cm nad gruntem i trochę mnie martwi zawilgocenie na ścianie powstające przez kapiącą wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakie pół szklanki? A chyba, że tylko CWu i pompa włącza się niezbyt często. Ja wygrzewam wylewkę i leje się okrutnie bo pompa chodzi non stop. Też myślałem, żeby tą wodę do kanalizacji deszczowej odprowadzić, ale wykonawcy mi nie radzą dlatego, że generalnie to momentalnie zamarza i tak czy owak będzie oblodzenie. Ale jak tak myślę, to chyba jednak to zrobię, przynajmniej ściana będzie sucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to jest jakieś rozwiązanie...tylko zamiast tej gorącej wody można by wstawić kabel grzewczy.

 

A i jeszcze jedno - woda spływa z całej powierzchni dolnej agregatu, więc potrzebna jest chyba jakaś wanienka zbiorcza i z niej odpływ, ale wtedy w zimie bankowo będzie zamarznięte i nie będzie odpływać, chyba że kabel grzewczy do wanienki.

Edytowane przez Castaway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych.

 

Ciekaw jestem czy dotyczy to też grzałki w zbiorniku CWU.

Wchodze do nowego domu i zaczynam uruchamiać grzanie CWU i zauważyłem, że po uruchomieniu tylko CWU i nastawie na np. 42st w pierwszej kolejności pracuje PC ale na poziomie 37st się wyłącza i włącza się grzałka w zbiorniku.

Studiuje instrukcję na prawo i lewo, żeby zrozumieć logike tego urządzenia i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra :) W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody.

 

Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra :) W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody.

 

Widziałem u jednego z instalatorów taką wannę z tworzywa na zaprawę murarską zamontowaną pod J.Z.. W zimie co kilka dni wyciągał ją, wywalał do góry nogami i dzieciaki miały "kostki" lodu na iglo. ;-)

 

Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.

 

No tak, ale czy to nie powinno być tak, że PC ma ciągnąć do temperatury zadanej na J.W. i po tem dopiero załączać się grzałka aby przegrzać o te kilka stopni CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale czy to nie powinno być tak, że PC ma ciągnąć do temperatury zadanej na J.W. i po tem dopiero załączać się grzałka aby przegrzać o te kilka stopni CWU?

 

 

Nie pamiętam jak to jest na tym wykresie. Niestety zarówno do instrukcji jak i do samej pompy będę miał dostęp dopiero za kilka tygodni :p

Jak będziesz jeszcze zainteresowany to Ci opiszę jak to u mnie wygląda. Chyba że ktoś szybciej się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra :) W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody.

 

Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.

 

Ja zainstalowałem LG Thermę V. I od spodu są 3 otwory o średnicy 3 cm. Wg mnie podczas mrozów to zamarznie w nich woda. Grzałkę w zasobniku wyłączyłem i grzeję tylko z agregatu - zdecydowanie mniejsze zużycie prądu. Grzałka włączała się często do podgrzania wody nawet na 3 minuty.

Przede mną 1szy sezon grzewczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zainstalowałem LG Thermę V. I od spodu są 3 otwory o średnicy 3 cm. Wg mnie podczas mrozów to zamarznie w nich woda. Grzałkę w zasobniku wyłączyłem i grzeję tylko z agregatu - zdecydowanie mniejsze zużycie prądu. Grzałka włączała się często do podgrzania wody nawet na 3 minuty.

Przede mną 1szy sezon grzewczy :)

 

Nie wiem jak LG to rozwiązało ale w Althermie te otwory nie zamarzają. Całe dno przykryte jest izolacją i przypuszczam że jest pod spodem jakiś element grzejny. No i podczas defrostu bliskość parownika oraz ciepła woda spływająca być może też ma jakiś wpływ. Swoją drogą fajny efekt podczas rozmrażania. Mnóstwo pary za oknem, jak w saunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ustawiłem 42st na CWU i znów od 38st włączyła się grzałka, a po dojściu do temp. 42st. Altherma wywaliła błąd 7H. Ma ktoś listę błędów dla Althermy?

 

 

 

7H - Insufficient Water Flow - Check strainer, air in circuit, closed valves etc

 

masz problem z przepływem wody

zapowietrzony system?

Edytowane przez slaw210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7H - Insufficient Water Flow - Check strainer, air in circuit, closed valves etc

 

masz problem z przepływem wody

zapowietrzony system?

 

Może masz zapchany filtr wody. Albo pompa ustawiona jest na najniższy bieg - chociaż to mało prawdopodobne, żeby wtedy wywaliło błąd. Ale może trochę filtr zapchany i pompa na I lub II biegu i pokazuje błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ustawiłem 42st na CWU i znów od 38st włączyła się grzałka, a po dojściu do temp. 42st. Altherma wywaliła błąd 7H. Ma ktoś listę błędów dla Althermy?

 

Znalezione w googlach :)

 

http://www.pacenr.free.fr/doc/daikin_altherma_bt_tech_install/IM_EKHBH-X016AB_EN.pdf

Na 13 stronie masz opisane ustawienia zasobnika. Może HP max masz ustawione za nisko.

A porównywałeś faktyczną temperaturę w zasobniku z tą wyświetlaną panelu? Bo może czujnik temperatury niedomaga i pokazuje niższą temperaturę niż w rzeczywistości?!

 

http://www.pacenr.free.fr/doc/daikin_altherma_bt_tech_service/altherma_tips.pdf

A tu są kody błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He.....to jeszcze nie wszystko. Dziś odkryłem, że włączając tylko CWU mam ciepłą podłoge (no bo 40st na CWU to ok, ale dla podłogi to ciut za dużo). Czyli zawór trójdrożny nie odcina przepływu na podłogówkę.

Dzwoniłem do serwisu i już się do mnie wybierają bo mówią, że i z tą grzałką jest coś nie tak i z tym zaworem.

 

Dzięki za dokumenty.

 

Czy u Was też wchodząc w ustawienia niedostępna jest pozycja 4_03?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam użytkowników Althermy.

Właśnie podejmuję decyzję kupna powietrznej pompy ciepła. Możecie powiedzieć do jakich wartości Altherma potrafi pracować bez grzałek?

Np. Czy przy temperaturach -15/-20 sprężarka może pracować, podgrzewając wodę do 45/50 stopni, bez grzałek? Jak to wygląda w Althermie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...