Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobrzy ludzie,

 

pomóżcie!

Mamy z mężem działkę 1500m2, ale kupioną na spółkę (forma współwłasności) z moją siostrą i szwagrem (Taki sam metraż, tj. razem 3000m2, po 1500m2 każda para).

 

Działka jest rolna, w miejscowości Helenów, gm. Poświętne (jest kilka miejscowości o tej nazwie, to Helenów jest najbliżej Warszawy) po drodze na wołomin.

 

Nie ma tam miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, natomiast jest tam przez geodetę wyznaczona droga bezpośrednio do drogi wyjazdowej do drogi głównej. Działka jest symetryczna, dość wygodna pod budowę, położenie rombu.

 

Teraz padnie najważniejsza kwestia: jak zrobić z niej samodzielną działkę 1500m2?

Nie ma na niej wody (kwestia własnej pompy) ani mediów (możliwość łatwego przyłączenia gazu i pradu - sasiednie działki są w pełni zabudowane).

 

Jak to zrobić z tą działką? Chcemy ją sprzedać, bo nabywamy inne lokum...Oddamy też chętnie udziały, jeżeli Ktoś zechce...za 1500m2 cena to 80.000zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałaś jak sklasyfikowana jest działka. Po powierzchni wnioskuję, że jako grunt rolny (albo grunty orne, albo użytki zielone).

W takim wypadku, skoro nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, należałoby wystąpić o warunki zabudowy. Art.93a ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi bowiem, że niedopuszczalny jest podział nieruchomości rolnej, jeżeli działki powstałe na skutek podziału mają powierzchnię mniejszą niż 0,30 ha. Z kolei art.94 reguluję kwestię podziałów na terenach, na których brak jest uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego i tam właśnie m.in. jest mowa o warunkach zabudowy.

Zatem - najpierw decyzja o warunkach zabudowy. Po uprawomocnieniu się decyzji można złożyć wniosek o podział. W przypadku współwłasności ułamkowej (a domyślam się, że taka u Was ma miejsce), wniosek musi być złożony i podpisany przez wszystkich współwłaścicieli. Po dokonanym podziale wystarczy znieść współwłasność, na skutek czego możecie stać się wyłącznymi właścicielami konkretnej działki.

To tak w skrócie - o szczegóły pytać w najbliższym miejscowym urzędzie gminy/miasta (jeśli chodzi o podział) oraz u notariusza (jeśli chodzi o zniesienie współwłasności).

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mało szczegółów Pani podała, ale wydaje mi się, że najprostszym sposobem będzie złożenie wniosku w Sądzie Rejonowym o zniesienie współwłasności. Podział administracyjny prawdopodobnie byłby możliwy, ale należało by wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu itd. szczegóły opisała moja poprzedniczka. Oczywiście potrzebny będzie geodeta (sam nim jestem), który sporządzi mapę z projektem podziału nieruchomości. Wiele osób w ten sposób załatwia sprawę zniesienia współwłasności głównie z tego względu, że koszty sądowe są dużo niższe od kosztów notarialnych. Podział działki musi odbyć się w sposób umożliwiający racjonalne wykorzystanie nowo wydzielonych działek co nie zawsze jest możliwe np. w przypadku długiej, wąskiej działki. Trzeba pamiętać również o konieczności zapewnienia dostępu do drogi publicznej dla wydzielanych działek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...